Ach, moje milované islandské západní fjordy! Jak moc se mi stýská. Tenhle článek píšu s odstupem času a doteď na tenhle islandský region nemůžu přestat myslet.
Islandské západní fjordy jsou díky bohu malinko zapomenutou částí Islandu a jen málo turistů zavítá do těchto končin. Je to dáno tím, že je to od Reykjavíku a hlavních atrakcí naštěstí celkem štreka, a aby ses sem dostal, budeš muset jet autem.
Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.
Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení.
Proč navštívit západní fjordy?
Odlehlost. Je to odlehlejší region Islandu, kde můžeš objevit desítky krásných a neznámých míst. Jsou tu strmé vysoké skály, zátoky, pár maličkých měst, ve kterých frčí hlavně rybolov.
Žádní turisté. Vládne tu klid, pohoda a nejsou tady turisti!!! 🙂
Divoká zvěř. Můžeš tu pozorovat tuleně v moři nebo se potěšit s polárními liškami. Nebudu ani zmiňovat to, že je to ráj pro ornitology.
Skryté horké prameny. Jo a taky tady jsou krásný přírodní horký prameny přímo ve fjordech s nádhernými výhledy, ale o nich je to jinačí příběh. 🙂
Hornstrandir. Do západních fjordů se počítá i přírodní rezervace Hornstrandir, která je jednou z posledních divočin v Evropě. Prozkoumej si fotky na googlu a zjistíš, že tam jet chceš, protože příroda je tam neskutečná. Na Hornstrandir se dostaneš jedině lodí, žádné silnice a cesty tady nehledej.
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:
Cesta na západní fjordy
Už sama cesta na nejsevernější bod západních fjordů s názvem Skálavík je zážitek sám o sobě. Po cestě musíte projet šest celých fjordů, a tak se cesta sem dost protáhne. Počasí se střídá jak na apríla. Jednou prší, pak vysvitne sluníčko, občas vám cestu skříží několik ovcí, které vám vběhnou skoro pod auto.
Cestu autem si můžeš zpestřit zastávkou ve skanzenu Litlibaer, hned za ním je místo Hvítanes, kde se na pobřeží líně povalují tuleni a v takovém Sudavíku se můžeš zastavit ve stanici polárních lišek a potěšit se pohledem na malá nemotorná liščátka (ocení především děti a ženy). 🙂
Na Západní fjordy se budeš muset dopravit vypůjčeným autem. Kde si auto vypůjčit, najdeš v článku Island – tipy a rady na cestu. Z Reykjavíku je to do Isafjórduru kolem 450 km a cesta sem trvá nějakých 6 hodin. Počasí se během dlouhé cesty mění doslova před očima. Jednou leje jak z konve, za chvíli svítí sluníčko.
Kdy na západní fjordy vyrazit?
Na západní fjordy můžeš vyrazit kdykoliv během roku. V zimě se tu dá na strmých kopcích lyžovat a v letní sezóně si tady užiješ klid bez davů turistů.
Kde na západních fjordech bydlet?
Guesthouse
Litlabyli Guesthouse ve Flateyri – překrásné a útulné místo v maličkém domku. Světlé a čisté pokoje a úžasná, pohostinná majitelka Kristi, která ti poradí se vším co budeš potřebovat, takže se díky ní dají v okolí objevit místa o kterých vědí jen místní. V ceně je snídaně.
Gamla v Isafjorduru – rozkošnej, čistej a útulnej guesthouse v srdci Isafjorduru. Navíc s milými provozovateli. 🙂 V ceně je i snídaně.
Guesthouse v Sudavíku – k ubytování dostaneš k dispozici kola k prozkoumávání okolí a také venkovní barbecue (pokud zrovna nebude pršet). A ty okolní hory a příroda!
Kemp
Nejlevnější je to opět v kempech. Já stanovala v kempu v Isafjórduru s názvem Tunguskógur. Najdeš ho na okraji města a přímo od něj můžeš vyrazit po směru vodopádu prozkoumávat krásy zdejší přírody. Otevřený je od 15. května do 15. září a mají tu i wifi. Cena za osobu je 1 700 ISK.
Co všechno na západních fjordech vidět a objevit, jsem sepsala do zvláštního článku Výlety po islandských západních fjordech.
Užitečné odkazy
Oficiální stránka západních fjordů v angličtině
Road.is – informace o sjízdnosti silnic a cest na Islandu
Vedur.is – islandská meteorologická stanice, přesná předpověď počasí na Islandu
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
1 comment
Pingback: Výlety po západních fjordech - Fijalka.cz | Fijalka.cz