Salzburg – tipy a rady na cestu

Moje nejmilejší rakouské město.

Ach Salzburg, kdo by nemiloval Salzburg. Poprvé jsem ho navštívila před 5 lety na jaře, všechno se pomalu probouzelo k životu, po celém městě kvetly a voněly magnolie a po turistech nebylo ani památky.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Salzburg je čtvrtým největším městem Rakouska a je rodištěm snad nejznámějšího světového skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Přímo centrem města protéká řeka Salzbach, po které se můžeš projet loďkou.

Kdy Salzburg navštívit

Já tady byla na jaře, kdy všude kvetly magnolie, tráva se zelenala, počasí na procházky po městě bylo příjemné (ani vedro, ani zima), všechno pučelo a turistů ve městě bylo pořád málo. Ideální je zavítat sem třeba na prodloužený víkend o Velikonocích, jako jsem to udělala já.

salzburg (6)

Podvečer v Salzburgu.

Jak se do Salzburgu dostat

Autem. Pokud máš auto, cesta z Prahy do Salzburgu bude trvat přes 4 hodiny a celkem najedeš necelých 400 kilometrů. Po cestě si můžeš udělat zastávku třeba v rakouském městečku Linz.

Autobusem. Pro neřidiče je jedna z variant autobus. Z Florence do Salzburgu jezdí několikrát denně autobusový dopravce Flixbus. Cesta autobusem trvá od 6 do 8 hodin a cena zpáteční jízdenky je kolem 1000 Kč.

Vlakem. Pokud jako já dáváš přednost vlaku, tak máš vyhráno, protože sem jezdí LEOexpress (délka cesty je 6 hodin a cena za jízdenku je kolem 600 Kč) nebo České dráhy (jeden přestup ve městě Linz, délka cesty je 6 hodin a cena jízdenky je kolem 500 Kč).

Salzburg ubytování

Vyšší rozpočet

Mönchsbergapartments

Tyhle apartmány ve starém domě z 15. století provozuje Doris, která je přátelská, usměvavá a se vším poradí a pomůže. Pokoje jsou útulné a vybavené vším potřebným.

Star Inn Salzburg Gablerbräu

Hotel se skvělou polohou ve staré části města přímo pod Kapucínskými zahradami. Velmi vstřícný personál, který ochotně pomůže je samozřejmostí. Výborná snídaně je za poplatek.

Normální rozpočet

B&B Villa Verde

Ubytování provozují úžasní a milí majitelé. Pokoje jsou útulné, čisté a pořádná snídaně je v ceně. Pěšky je to cca 10 minut do centra města.

Hotel Der Salzburger Hof

Hotel je vzdálený asi 3 minuty pěsky od vlakového nádraží. Personál je příjemný a samozřejmostí je prostorný pokoj, kde je k dispozici i rychlovarná konvice, lednička a čaje zdarma. Pokoje jsou prostorné, čisté a moderní. Výborná snídaně s obrovským výběrem je v ceně.

Nízký rozpočet

OEKOTEL Salzburg Messe

Pro cestovatele s nízkým rozpočtem doporučuji ubytování v salzburgském hotelu OEKOTEL Salzburg Messe. Tenhle hotel je snad nejlevnější v Salzburgu. Jediná nevýhoda je větší vzdálenost od centra, ale i tak je jednoduše dosažitelný během 15 minut jízdy autobusem. Pokoje jsou obyč a v ceně je i super snídaně.

International Youth Hostel

Tenhle útulný a čistý hostel leží jen 500 metrů od paláce Mirabell a 10 minut chůze od vlakového nádraží. Wifi je samozřejmostí a přátelský personál jakbysmet.

Breakfast & View at Mozart house

Tohle místo najdeš přímo v centru města nedaleko všech památek. Pokoje jsou čisté a v ceně je navíc i skvělá snídaně.

Co v Salzburgu navštívit

Hned na začátku ti musím doporučit nákup Salzburg Card. V ceně máš vstupy do všech nejvýznamnějších památek, muzeí, dopravu po městě, lanovku na horu Utersberg, plavbu lodí po řece Salzbach atd. Nikdy jsem nákup takové karty na svých cestách nevyužila, jen Salzburg byl výjimkou a bylo to super.

Kartu si můžeš koupit na 24, 48 a 72 hodin. Cena v sezóně (1.5. – 31.10.) je €27.00 / €36.00 / €42.00, mimo sezónu (1.1. – 30.4. a 1.11. – 31.12.) jsou její ceny €24.00 / €32.00 / €37.00.

Karta se dá koupit na recepcích hotelů nebo v informačních centrech přímo v Salzburgu. Na internetu jsem našla taky informační plakátek o kartě, tak na něj mrkni. Jsou na něm uvedena všechna místa, která s kartou můžeš navštívit zadarmo.

!!!!!Pokud nechceš chodit po památkách a muzeích, tak se ti nákup karty nevyplatí!!!!! Tak to před jejím nákupem promysli. 🙂

 Pevnost Hohensalzburg

salzburg (10)

Z pevnosti máš celé město jako na dlani.

salzburg (9)

Výhled směrem k Alpám

Největší zachovalý hrad v Evropě. Je dominantou města a je z něj hodně parádní výhled. Na pevnost se můžeš nechat vyvézt lanovkou, což nedoporučuji, protože je většinou narvaná k prasknutí fotícími Asiaty, ale záleží na době, kdy se na pevnost chystáš.

Cena vstupného: 12 EUR za dospělého

Zámek Hellbrun

salzburg (1)

Zámek Hellbrun je vzdálenější od centra města, ale o to víc si tu užiješ procházek a přírody.

 

Nedaleko centra města leží tenhle kouzelný zámeček s nádherným parkem a desítkami fontán všemožných druhů a tvarů. V zahradách jsou skryté trysky s vodou, což dělá prohlídku celého areálu ještě zábavnější. Člověk nikdy neví, odkud na něj vytryskne voda. Raritou je mechanické vodní divadlo či různě rozmístěné hydraulické automaty chrlící vodu.

Zámek Hellbrun byl postaven pro arcibiskupa Markuse Sittikuse jako letohrádek pro odpočinek a zábavu. Více info najdeš na stránkách zámku.

Cena vstupného: 12,50 EUR za dospělého

ZOO Salzburg

salzburg (2)

Jen v Salzburské ZOO uvidíš dva protiklady – exotická zvířata a v pozadí Alpy. 🙂

Nedaleko zámku Hellbrun stojí salzburgská zoologická zahrada. Mají tu přes 140 druhů zvířat a snaží se zachovat jejich přirozené prostředí. Proto tu převažují venkovní výběhy, ze kterých je výhled na nedaleké Alpy.

Cena vstupného: 11,50 EUR za dospělého, 5 EUR za dítě. Rodinné vstupné tě vyjde na 26 EUR.

Mozartův dům

Dům v ulici Getreidegasse číslo 9, ve kterém se Mozart narodil. Nyní se tu nachází muzeum věnované tomuhle skvělému skladateli. Vidět tu můžeš dokonce i zachovalé kusy nábytku, které Mozart skutečně používal.

Cena vstupného: 11 EUR za dospělého

Zámek Mirabell a jeho zahrady

salzburg (14)

Od zámku Mirabell budeš mít ty nejlepší výhledy na pevnost Hohensalzburg

salzburg (12)

Jen se tak procházet zahradami u zámečku Mirabell

Už jen slovo Mirabell zní poněkud exoticky na rakouské poměry. 🙂 Název Mirabell má co dočinění se ženským italským jménem. Je tvořen dvěma slovy – mirabil (obdivuhodný) a bella (kráska). Zámek byl postaven pro milenku knížecího arcibiskupa Wolfa Dietricha v roce 1606. Nyní jsou tu kanceláře salzburgského starosty a magistrátu.

Zahrady zámku jsou překrásné. Člověk by tu dokázal strávit hodiny a hodiny. Jen tak by se procházel, snil a toulal se. Navíc je odtud ten nejkrásnější výhled na pevnost a chrám, což je vlastně takový dobrý tip pro fotografy. 🙂

Přírodovědné muzeum

salzburg (13)

Expozice věnovaná vesmíru je super zážitek 🙂

Ráj nejen pro děti! 🙂 Zábavné a interaktivní muzeum, ve kterém se vyblbnou jak děti, tak i dospělí. 🙂 Já bych tu dokázala strávit celý den (a taky že jsem ho tady celý strávila 🙂 ).

Muzeum najdeš v centru města a těšit se můžeš na pravěké ještěry, expozici vědy a techniky, něco málo o lidském těle a to všechno v naprosto hravé a interaktivní formě. 🙂 Více info najdeš na stránkách muzea. 

Cena vstupného: 8 EUR za dospělého, 5,50 EUR za dítě

Hora Untersberg

salzburg (7)

Procházku na hoře Untersberg nesmíš vynechat!

salzburg (8)

Výhledy jsou odsud přímo skvostné.

Hora vysoká 1972 m. n. m. majestátně se čnící nad Salzburgem. Vyjet na ní můžeš lanovkou a na jejím vrcholu si užívat výhledy na okolní hory a procházky ve sněhu na vyšlapaných cestičkách. Doporučuji vzít si pořádnou obuv a bundu, nahoře je na jaře spousta sněhu a pěkná zima. Z centra k lanovce jezdí autobusová linka číslo 25.

Cena zpáteční jízdenky lanovkou na vrchol hory je 23,50 EUR pro dospělého. Více info o cenách jízdenek najdeš na oficiálních stránkách hory Untersberg.

Mnišská hora (Mönchsberg)

salzburg (11)

Z Mnišské hory se ti naskytnou překrásně výhledy na město

Příjemná procházka parky s výhledy na město. Na Mnišské hoře můžeš navštívit třeba i Muzeum moderního umění, jehož moderní a minimalistická budova je obložena mramorem z hory Untersberg.

Historické centrum města

salzburg (5)

Jen tak se procházej městem, zastav se, kde se ti líbí a nasávej atmosféru. 🙂

Ono jen procházení se uličkami historického centra města je skvěle stráveným dnem. Nevynechej uličku Getreidegasse, která je jednou z nejkrásnějších nákupních ulic Rakouska. Vchody domů tu zdobí kované a zdobené cechovní znaky.

Kde se v Salzburgu najíst

Nízký rozpočet

Burgerista, Griesgasse 15

Super burgery, fajn obsluha a moderní interiér. Burgery mají od 4 EUR. Na nabídku mrkni na jídelní lístek, pro více info na jejich stránky.

Salzburger Grill Imbiss, Universitatsplatz

Na rychlý oběd si zaskoč do tohohle stánku, který je považován za jedno z nej rychlých občerstvení v Salzburgu. Jídla tu mají od 3 EUR.

salzburg (15)

Nejlepší suvenýr ze Salzburgu jsou Mozartovy koule.

Normální rozpočet

Bärenwirt, Müllner Hauptstraße 8

Na tradiční rakouskou kuchyni zajdi do Bärenwirt. Polévky mají od 3,60 EUR, hlavní jídla od 9,30 EUR. Více info na jejich stránkách a menu k nahlédnutí jsem pro tebe také našla.

Fuxn, Vogelweiderstraße 28

Další oblíbená restaurace s rakouskou tradiční kuchyní a docela ucházejícím výběrem piva. Na meníčko mrkni sem a na pivní lístek klik sem.

Kam v Salzburgu na pivo

Augustiner Braustuebl, Lindhofstrasse 7

Augustínská pivní zahrada je must visit pivní místo ve městě!!!!! 🙂 V létě se dá sedět venku pod stromy a často tu hraje živá hudba. V nabídce mají i rakouskou kuchyni, takže o schnitzel nouze nebude. Pokud si sem přineseš vlastní jídlo, nikomu to vadit nebude. Více info najdeš na jejich stránkách.

Stieglkeller

Pivní zahrádka s nejkrásnějším výhledem na město, která je oblíbená mezi místními.

Nejlepší kavárna v Salzburgu

220GRAD, Chiemseegasse 5

Jedna z nejlepších kaváren v Salzburgu. Mají čerstvou kávu s výbornou chutí. Je tu příjemná obsluha a útulný interiér, co víc si přát. 🙂 Více informací najdeš na ofiko stránkách kavárny nebo jejich Facebooku.

Všechna místa najdeš v mé online na mapě, tak si odkaz ulož do mobilu, ať se neztratíš. 🙂

Spoustu aktuálních tipů na nejzajímavější místa v Salzburgu najdeš na stránkách města.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

3 comments

 1. Comment by Patrik Jaroš

  Patrik Jaroš Reply 6.12.2017 at 14:40

  Salzburg je super! Taky jsem tam byl. Osobně se mi tam víc líbí na jaře, protože jsem víc na kola než na lyže 😀

  Osobně se mi nejvíc líbilo v oblasti Bad Gastein. Je to takový rakouský Monte Carlo. Byl jsem v hotelu Residence AlpenHeart Residence AlpenHeart a musím doporučit. Vařej tam fakt skvěle.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 7.12.2017 at 8:56

   Ahoj Patriku, Salzburg je překrásný město, často na něj vzpomínám a díky za tip na hotel! 🙂 Bára

 2. Comment by Kamila

  Kamila Reply 19.12.2017 at 12:53

  Ahoj Patriku, zažili jsme jednu z nejkrásnějších dovolených přímo v Bad GAsteinu. Prošli jsme turistické trasy všude okolo, v AlpenHeartu jsme byli taky ubytování, personál nám poradil, kam jít a kam ne, co není turisticky tak známé a co stojí za focení. Poslední den jsme si tam došli do termálů a byl to skvělý relax. Takže doporučuju oblast a zároveň hotel 🙂

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vánoční trhy Norimberk

V Norimberku to v době adventu žije, teda spíš celé město žije přicházejícími Vánoci. Po celém Norimberku jsou roztroušeny stánky se svařákem, v ulicích je vánoční výzdoba a všechen děj se přizpůsobuje nadcházejícímu vánočnímu času. Advent v Norimberku je prostě a jednoduše kouzelný a vánoční trhy jsou více než krásné. Kdy na vánoční trhy v Norimberku vyrazit? […]

Read more

Norimberk – miniprůvodce

Norimberk, kouzelné město vzdálené 300 kilometrů západně od Prahy. Nebudeš chtít přestat s touláním se uličkami starého města, focením vánoční atmosféry na jednom z nejkrásnějších vánočních trhů v Německu. Taky se tady nesmíš zapomenout posilnit skvělým svařákem a ještě skvělejšími norimberskými klobáskami, které mají více než 700 let dlouhou tradici. Pokud tě zajímá, jaké vybavení […]

Read more

Průvodce Berlínem

Berlín je multikulturní město, ve kterém to prostě a jednoduše žije. Skvělé restaurace, útulné kavárničky, zajímavé památky, zbytky Berlínské zdi, hipsterské čtvrti, bleší trhy, vintage sekáče, parky… Navíc mi přijde, že je to město, kde se nejvíc pije pivo na veřejnosti. Není nic neobvyklého, že od rána do večera na ulicích potkáváš lidi s lahváčema […]

Read more

Nákupy a jídlo v Berlíně

V předchozím článku Průvodce Berlínem, najdeš informace o památkách a zajímavých místech, která v Berlíně můžeš navštívit, teď ale na řadu přichází ta zajímavější část, a to kde se v Berlíně dobře najíst, kde si dát výbornou kvalitní kávu a kam za levnými nákupy. Je neuvěřitelně těžké vybrat si mezi stovkami berlínských restaurací a kaváren, a […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }