Cestopis našeho islandského putování v srpnu 2015

Island – cestopis

Island – cestopis

Reykjavík

ČTVRTEK 20. SRPNA 2015

Je 3:20 a vstávání v tuhle nelidskou hodinu nám moc nejde. Po rychlé výpravě přijíždí objednaný taxík na letiště. S Lufthansou odlétáme do Frankfurtu a odtud směr Keflavík. Celou cestu na Island s námi sdílí i několik čechů, kteří jako my vychytali levné letenky. Přilétáme v 11:30 místního času (časový posun -2 hodiny), chvíli letíme nad pobřežím a z výšky pozorujeme islandskou nehostinnou krajinu, hory, kopce, mezi kterými se občas objeví nějaká ta cesta. Prší, po přistání si z nás posádka dělá srandu, že za dvě hodiny letí zpátky, a tak nás můžou vzít sebou do Německa. Na letišti vyměňujeme peníze a zjišťujeme jak se nejlíp dostat do Reykjavíku. Autobusy jezdí v podivné časy, a tak odvážně vyrážíme stopovat. První auto stopneme za 20 vteřin, týpek jede bohužel jen do Keflavíku. Ve stopování pokračujeme dál, po minutě stopneme další auto, kterým se svezeme až do Reykjavíku. Řidič je španěl žijící na Islandu, který tu provozuje agenturu zajišťující zájezdy, jak jinak než pro španěly. Radí nám, ať nechodíme do Blue Lagoon (ani jsme to neměli v plánu) a dává nám další rady na cesty. Diví se, že více lidí nestopuje a zbytečně platí za autobusy z letiště. Včera prý byla poprvé vidět polární záře, tak snad budeme mít štěstí…Za 45 minut přijíždíme na autobusové nádraží BSÍ, dostáváme radu kudy do centra a loučíme se. V infocentru nabereme mapky a letáky, kupujeme jízdenky do Skógaru (6 000 ISK) a vyrážíme na obhlídku města. Překvapuje nás čistota, příjemní a ochotní lidé, čerstvý vzduch a barevné útulné domečky. V 16 hodin vyrážíme na cestu autobusem.

View gallery

Island – cestopis

Skógafoss

ČTVRTEK 20.SRPNA 2015

Jedeme autobusem s pár lidmi, hned za Reykjavíkem pozorujeme vycházející páry ze země, pohled z okna vypadá jako bychom byli na jiné planetě, prší… Do Skógaru přijíždíme v 19:30 hodin, nefouká, přestalo pršet a v místním kempu stavíme stany, vychutnáváme si pohled na vodopád, vaříme večeři a potom se vydáme na malou procházku nad vodopád obhlídnout začátek zítřejšího treku. Ve 22 hodin je stále světlo. Zítra nás čeká 23 km s těžkýma krosnama, a tak jdeme spát.

View gallery

Island – cestopis

Þórsmörk

PÁTEK 21.SRPNA 2015

Po noci, kdy jsme trochu omrzali ve spacácích vstáváme v 8:30 hodin. Snídaně, balení stanů a v 10 hodin vyrážíme na cestu. Dnes to bude trošku challenge, protože nejsme rozchození. Po tom, co vystoupáme nad vodopád Skógafoss, cesta pokračuje podél řeky a dalších vodopádů, nevíme co fotit a pozorovat dřív. Za každým kopcem se objevují další a krásnější výhledy, když se ohlídneme zpátky směrem ke Skógaru, jsou vidět zelené pláně, hory a v dálce oceán. Po tom, co přejdeme řeku, stoupáme výš do průsmyku mezi ledovci Mýrdalsjökull a Eyjafjallajökull, pod jehož povrchem se ukrývá stejnojmenná sopka (poslední erupce proběhla v roce 2010). Zvedá se vítr a začíná hodně foukat. Dojdeme k chatě Baldvinsskáli, kde si dáváme oběd a odpočíváme. Je tu možné přenocovat za poplatek 500 ISK. Pokračujeme dál přes sněhová pole až do kráteru Magni, který je s Modi jedním ze dvou nejnovějších útvarů na Islandu vzniklých erupcí z roku 2010. Z vrcholu je krásný výhled na Þórsmörk a okolní ledovce. Máme za sebou 15 km a z Magni nás už čeká jen 11 km do kempu v Basáru. Scházíme dolů do údolí, nejdřív po kamenech a poté přes sněhová pole, překonáváme řetězy a dostáváme se na planinu, kde začíná pršet. Oblékáme pláštěnky a pokračujeme dál v cestě, trochu na nás padá únava, ale my to dáme! Pršet nepřestane až do dalšího rána. Do kempu přicházíme ve 20:30 hodin značně unavení, v mokru stavíme stany, večeři si připravíme ve společném přístřešku, kde sušíme mokré oblečení. Jdeme spát ve 22:56 hodin.

View gallery

Island – cestopis

Emstrur

SOBOTA 22.SRPNA 2015

Po důkladném spánku a odpočinku vstáváme v jedenáct, hned si nás odchytávají správci kempu a platíme 1 500 ISK (pozn. nejsou tady sprchy). Celou noc samozřejmě pršelo, a tak balíme promáčený stany a další věci, dáváme si snídani a ve 13 hodin vyrážíme na další část treku. Dnes máme před sebou pochod do Emstruru. Po cestě překonáváme mělký brod, kde nám voda sahá po lýtka a očekáváme, kdy přijde ten nejhlubší, se kterým většina lidí, píšící cestopisy, straší (v dnešní části treku jsme se ho ovšem nedočkali). Naše cesta pokračuje dál po pláních podél řeky, občas prší a vítr fouká poměrně hodně. Před konečným výstupem do kopců k chatě Emstrur, překonáváme dřevěnou lávku, nad kterou se kocháme výhledem na zelená údolí a ledovec. Po příchodu do kempu platíme poplatek za stan a přespání 1600 ISK, je možné se osprchovat za 500 ISK. Jakmile dostavíme stany, začíná pršet. Večeři vaříme uvnitř stanů a jdeme spát ve 22:30 hodin.

View gallery

Island – cestopis

Álftavatn

NEDĚLE 23.SRPNA 2015

Probouzíme se v 8:30 a venku svítí sluníčko. Radujeme se z toho, že poprvé nebudeme muset balit stany mokré. Na dnešní pochod do Alftavátnu vyrážíme v 10 hodin. Od kempu trochu stoupáme do kopců a potom nás už čeká nenáročný terén přes nádherné černé pláně, ze kterých vystupují zelené kopce. Strašně ale strašně fouká. Po cestě potkáváme skupinku čtyř izraelců a dáváme se s nimi do řeči. Znají Prahu a dokonce i její části, vyptáváme se na brody a dají se v pohodě zvládnout. Asi po třiceti minutách se dostáváme k nejobávanějšímu a nejhlubšímu brodu, začíná poprchávat, měníme pohorky za sandále a jdeme na to. Vodu máme nad kolena, proud je silný, ale není to žádná hrůza. Nejhorší je ledová voda, kdy máte pocit, jako by vám někdo řezal nohy. Jen co nohy přijdou k sobě, přezouváme se a pokračujeme. Ostatní řeky se dají přejít po mostech nebo kamenech. Svačinu a přestávku si dáváme u chaty Hvanngil. Jezero Álftavatn je už jen pár kilometrů. Od chaty sejdeme k řece, kde překonáváme poslední brod a pozorujeme blížící se černé mraky, snad nebude pršet. Do kempu přicházíme v 16:15 hodin, zaplatíme 1600 ISK a jdeme rychle stavit stany, protože černá mračna se neúprosně blíží. Během pár minut se zvedá vítr, proti kterému se skoro nedá jít a my se snažíme postavit stany. Moc se nám to nedaří, balíme je a vyrážíme hledat jiné místo. Blíž k jezeru před potokem je trochu závětří, zahajujeme druhý pokus, stany postavíme, i když je to obtížné. Prší a fouká. Ve stanu vaříme večeři, pijeme čaj s rumem na zahřátí a hrajeme karty. Jdeme spát ve 21:20 a doufáme, že nám počasí bude ráno přát.

View gallery

Island – cestopis

Hella

PONDĚLÍ 24. SRPNA 2015

Pršet nepřestalo, je pěkná zima, viditelnost na 100 m a vítr zesílil tak, že nám ohýbá stany. Je potřeba je rychle sbalit, aby nebyly zničené. Vymýšlíme nejlepší postup složení a jdeme na věc. Vše se podařilo kupodivu rychle a dobře, až na zmrzlé ruce. Přecházíme do hlavní chaty, kde vymýšlíme plán na dnešní den. Do konce treku nám zbývá něco málo přes 20 km, cesta by měla vést přes vrchol Hrafntinnusker do Landmannalugaru. Bohužel se dozvídáme, že počasí se zlepšit nemá dnes ani zítra a pokračovat v treku dál je bláznovství. Především kvůli špatné viditelnosti (nemáme GPS) a silnému větru. Na Hrafntinnuskeru je vítr ještě silnější a napadl tam nový sníh. V chatě vymýšlí plány dalších asi patnáct lidí. Nakonec se shodujeme na tom, že bude nejlepší jet do Helly autobusem, který by měl dorazit kolem 14. hodiny. Z patnácti lidí v chatě se na cestu opačný směrem, k Emstruru, vydává partička tří lidí, zbytek se rozhodl pro autobus. Po 14. hodině vyjíždíme terénním autobusem na cestu, řidič je stylový stařík, který vypadá jako řidič autobusu z Harryho Pottera, vtipkuje s námi a chválí nás za skvělou výslovnost města Hella (čti Hetla).
Jízdenka pro jednu osobu vyšla na 6 500 ISK, platit se dalo kartou. Autobusem překonáváme brod, voda stoupla a proud je o hodně silnější kvůli dešti a frčíme dál. Do Helly přijíždíme v pět. Venku je teplo, slunce a my jdeme rovnou do kempu. Na jednu noc platíme 1 250 ISK na osobu. V ceně je kuchyň i sprchy. Odhodíme stany a krosny na trávu a pádíme do sprch, kde se konečně poprvé umyjeme! Po tom, co se opět cítíme jako lidi a ke všemu voníme, vyrážíme nakoupit zásoby do místního supermarketu s názvem Kjarval. V recepci kempu kupujeme lístky do Landmanalugaru, cena 5 700 ISK, V kuchyňce si uvaříme večeři, zahrajeme karty. Jdeme spát v jedenáct a pevně doufáme, že zítra bude hezky.
Co všechno si sbalit na Island zjistíš v článku http://fijalka.cz/island-vybaveni/.

Island – cestopis

Landmannalaugar

ÚTERÝ 25. SRPNA 2015

Vstáváme a je hezky! V 7:55 odjíždíme autobusem do Landmannalaugaru, cestuje s námi skupinka asi patnácti mladých američanů. Podle toho co říkají, chtějí projít celý Laugavegur trek, ale nejspíš ho berou jako procházku po městě. Na sobě mají džíny, lehké bundy, výbava skoro žádná, tak by nás zajímalo jak se jim ho povede dokončit, snad přežili. :) Přijíždíme v 10 hodin, stavíme stany a ani nás nepřekvapuje, že začíná pršet. Dáme si sváču a vyrážíme na 15 km okruh kolem kopce Skalli (modrá značka). Na vrcholcích je hodně silný vítr, neúprosně snižující teplotu vzduchu. Občas je potřeba lézt po suti a vyhýbat se tak sněhu na kolmých částech kopců. Okruh se v poslední části napojuje na červenou značku, na část Laugavegur treku. V kempu je hodně turistů, kteří chodí na jednodenní výlety po okolí, a tak jich v duhových horách potkáš docela dost . Dáváme si večeři a pak pádíme na koupačku do horkých pramenů, kde se bavíme s islanďany a relaxujeme.

STŘEDA 26. SRPNA 2015

Vstáváme v devět po noci strávené na tvrdé zemi. Snídáme v závětří, kde potkáváme skupinku pěti českých kluků, začneme si s nimi povídat a zjišťujeme, že se dnes vydávají na trek a chtějí ho dojít až do Skógaru. Dáváme jim rady na cestu a zmiňujeme GPS navigaci, která se jim bude hodit v horách. Podle předpovědi má dost pršet a je možné, že bude i mlha. Jsou trochu vyplašení, a tak jim popřejeme šťastnou cestu a vyrážíme na okruh do hor po zelené značce. Opět hodně fouká, občas prší, všude je hodně turistů a fotografické zájezdy. Vracíme se do kempu. Abychom se zahřáli, běžíme se vykoupat do horkých pramenů. V 18 hodin odjíždíme a v 19:54 přijíždíme zpátky do Helly. Rychle nakupujeme nějaké zásoby v místním supermarketu (otevírací dobu má do 20 hodin). Řešíme předání korábu silnic značky Lexus od domorodce. V kempu postavíme stany, uvaříme večeři a jdeme spát.

View gallery

Island – cestopis

Jökulsárlón

ČTVRTEK 27. SRPNA 2015

Po příjemné noci v kempu v Helle, vstáváme v 7 ráno a na cestu vyrážíme v 8:25 hodin. Vypůjčeným korábem máme v plánu navštívit ledovcovou zátoku Jökulsárlón, ledovec Vatnajökul, městečko Vík a na závěr pozorovat papuchalky v přírodní rezervaci nedaleko Víku. Den zakončíme koupáním v bazénu v horách kousek od Skógaru.
Do zátoky je to cca 300 km a jsme zvědaví jak dlouho nám cesta bude trvat. Jedeme po nejznámější silnici číslo 1, která vede kolem celého ostrova. Zjišťujeme, že při nájezdech na mosty se silnice zužuje na jeden pruh, občas brzdíme kvůli ovcím a vyhýbáme se nebohým kuřatům vyhřívajícím se na silnici. V řízení se střídáme. Občas prší, občas vysvitne slunce. K zátoce přijíždíme po 11. hodině, procházíme se, fotíme a čekáme jestli uvidíme tuleně, bohužel tuleni žádní…, a tak pokračujeme dál…

View gallery

Island – cestopis

Vatnajökul a Vík

ČTVRTEK 27. SRPNA 2015

Přijíždíme na parkoviště k ledovci Skaftafell, k němuž je to cca 1,5 km. Potkáváme skupinku čechů a zjišťujeme, že jeden z nich je Jirka Mádl. Pokračujeme dál do městečka Vík, na černé pláže. Potom je v plánu přírodní rezervace Dyrhólaey, kde se dají pozorovat papuchalkové. Do rezervace přijíždíme s tím, že s naším štěstím je určitě neuvidíme. Opak byl pravdou, pozorovali jsme je za letu, kdy mířili ke svým hnízdům. Bohužel jsme neměli teleobjektivy, a tak se nám je nepodařilo vyfotit. Začíná zapadat slunce, jsou tu překrásné výhledy na oceán, zelené kopce a kontrastující černé pláže se skalními útvary. Poslední zastávkou je termální bazén v kopcích kousek od Skógaru. Po příjezdu na parkoviště se vydáváme proti proudu řeky, která teče z hor. V bazénu se koupe pár lidí, kteří se v teplé vodě vyhřívají, povídají si a na okraji bazénu vaří večeři. Voda je příjemně teplá a my si užíváme výhledy na okolní přírodu, kopce, na jejichž vrcholcích se valí mraky. Po osušení se vracíme zpátky k autu a odtud míříme do kempu ke Skógafossu. Stavíme stany, dáváme si večeři a pozorujeme měsíc, brzy bude úplněk…

View gallery

Island – cestopis

Golden Circle

PÁTEK 28. SRPNA 2015

V kempu ve Skógaru se probouzíme v 8. Složíme stany, snídani si dáváme v autě. Na cestu se vydáváme v 9 hodin. Naše první zastávka je vodopád Seljalandsfoss nedaleko Skógaru, který je možné obejít. Hned vedle něj je další vodopád Gljúfrafoss, který padá do jeskyně, do které se dá jít.

Potom se přesouváme do Geysiru. První poznatek: je tu přecpáno turisty, jdeme se podívat na stále aktivní gejzír Strokkur, který chrlí vařící vodu v různé intenzitě v intervalech 5 – 10 minut. Vylezeme na kopec, ze kterého je krásný výhled na Strokkur a okolí. U korábu nám nejdou otevírat zadní dveře.

Naší další zastávkou je vodopád Gullfoss. První poznatek – je tu opět přecpáno línými turisty. Přijede autobus, všichni se z něj vyvalí, ujdou 500 m, nafotí selfíčka a už si stěžují, že nemůžou. Po cestě se zastavují a odpočívají…kam ten svět spěje??!! :)

Přesunujeme se do národního parku þingvellir, který je v UNESCU a vznikl zde Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě. Další zajímavostí je, že se tu od sebe oddalují euroasijská a severoamerická kontinentální deska. Počasí nám přeje, svítí slunce, je to tu krásný a my si to užíváme.

Po procházce se přesunujeme zpět do Reykjavíku, do ECO kempu, kde musíme ve 20 hodin odevzdat auto. Přijíždíme v 19 hodin, postavíme stany, koupíme si lístky na autobus na letiště, obhlídneme kemp, uklidíme auto a odevzdáme ho. Venku si uvaříme poslední večeři. Kolem 22. hodiny koukáme na nebe a konečně vidíme naší první polární záři! Není nějak silná, ale i tak jsme nadšení. Litujeme, že jsme ji neviděli včera v kempu ve Skógaru, kde podle místních byla silná tak, že byla vidět i za mraky. Začíná být hodně velká zima, a tak se chystáme do spacáků. Jdeme spát v půl dvanáctý a po záři na obloze už není ani památky. Celou noc mrzneme, mám dvoje ponožky, zateplený legíny, čtyři vrstvy (merino triko a tři mikiny) a zahřát se nemůžu.

View gallery

Island – cestopis

Odlet

SOBOTA 29. SRPNA 2015

Po promrzlé noci vstáváme v 8 a míříme rovnou do sprch, abychom se zahřáli. V 9:40 odjíždíme autobusem na letiště do Keflavíku. Na letišti jsme v 10:30. Od postarších němců, sedících vedle nás, dostáváme pivo Viking, klábosíme s nimi, vyprávíme kde všude jsme byli, kolik jsme toho nachodili, potěžkají si naše krosny a odchází na check in. My odlétáme ve 13:50 směr Frankfurt. Nechce se nám zpátky, jsme plní vzpomínek a dojmů. Plánujeme se sem vrátit za dva roky, abychom trek dokončili a navštívili další zajímavá místa Islandu. Snad nám to vyjde…

ikona mapa Islandu

Cestopis našeho putování po Islandu v srpnu 2015. První dny jsem strávili na Laugavegur treku, který vedl z jihu Islandu do vnitrozemí, a to ze Skógaru, přes Þórsmörk, Emstrur, Alftavatn do Landmannalaugaru. Islandský trek jsme bohužel museli přerušit u jezera Alftavatn kvůli špatnému počasí. Po treku jsme si vypůjčili starého Lexuse, kterým jsme objeli jižní část Islandu a pak následoval Golden Circle (Geysir, vodopád Gullfoss, národní park þingvellir). Doporučuju vyrazit do hor a kopců, výlet si můžeš udělat i na sopku Hekla, která vybuchla naposledy v únoru roku 2000.

Ohledně půjčení auta jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu.

Nevíš, co si na Island zabalit? Mrkni na článek Island – vybavení a inspiruj se! 🙂

Obecné rady a tipy o cestě na Island najdeš ve článku Island – tipy a rady na cestu. Itinerář na Island si můžeš sestavit na islandské itineráře.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

33 comments

  1. Comment by Maj

    Maj Reply 5.9.2015 at 21:19

    TO TEDA ČUMÍÍÍÍM, TAK POUTAVÉ ČTENÍ, PJOČ NEPÍŠEŠ KNÍŽKY?? A TY FOTKY!!!! SUPEEER 🙂 JSEM JÁD, ŽE JSEM U ZJODU NĚČEHO VELKÉHO!!

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 5.9.2015 at 23:24

      Maj Maj Maj, nevim jestli něčeho velkýho, ale baví mě to 😀

  2. Comment by Janička

    Janička Reply 16.9.2015 at 18:51

    To jsem si zacestovala!Moc pěkný, dík!Už se těším do Číny…

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 2.10.2015 at 12:15

      Thanks a lot!!

  3. Comment by Heinrich Fischer

    Heinrich Fischer Reply 5.10.2015 at 15:15

    Hallo, Barbora. Ich mag Ihre Website. Heinrich 🙂

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 5.10.2015 at 15:30

      Hallo Heinrich, Ich bin sehr froh! 🙂

  4. Comment by Filip

    Filip Reply 22.10.2015 at 20:46

    Ahoj, rád bych se podíval na Island, proč jste si nopučili např. auto, kolik jsou normální ceny např za chléb, chceme Island procestovat ve dvou lidech tak za týden (samozřejmně ne celý Island). Půjčíme si auto a pojedeme, kamkoli. Je to dobrá blán nebo ne. Děkuji Filip PS: Nádherný článek

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 23.10.2015 at 8:47

      Ahoj Filipe, jsem ráda, že se článek líbil! 🙂 Auto jsme si půjčili, odkaz na web s auty najdeš zde http://fijalka.cz/island-tipy-rady-na-cestu/ v části Jak jsme se po Islandu dopravovali. Tipy kde levně nakoupit potraviny najdeš zde http://fijalka.cz/island-vybaveni/ v části Jídlo. Auto si určitě půjčte, uvidíte toho z Islandu víc, ale já osobně doporučuju jít Laugavegur trek (ze Skógaru do Landmannalaugaru), není tam tolik turistů a naplno si užiješ islandskou přírodu. Pro mě to byla nejkrásnější část našeho putování po Islandu, ale samozřejmě nevím jak velký turista jsi. 🙂

  5. Comment by Tonda 2

    Tonda 2 Reply 30.10.2015 at 11:14

    Zdarec, se zájmem jsem prošel tvé stránky, pěkně je máš :-). Island patřil mezi naši jednu z nejzajímavějších cest a určitě stojí za to. Navíc po devalvaci islandské koruny to není už taková brutalita, Norsko, Dánsko a Švýcarsko jsou o dost dražší. Což nás také na místě příjemně překvapilo.
    Cestuj a piš dál:-)

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 30.10.2015 at 13:12

      Ahoj Tondo, děkuji. 🙂 Máš pravdu, ceny potravin na Islandu nejsou nijak vysoké. Island je podle mě země, která musí každého okouzlit. Cestovat a psát budu určitě i dál. 🙂 Měj se fajn, Fijalka

  6. Comment by MIchal

    MIchal Reply 31.10.2015 at 0:06

    Fijalka, mate super fotky a u tveho cestopisu jsem se prijemne zacetl a zavzpominal. Pred dvema mesici a kouskem jsme se tez vratili z Islandu – stravili jsme tam nejkrasnejsi dva tydny dovolene. Pokud muzu, tak bych doplnil par tipu, ktere mohou pripadne zajemce o cestovani po teto prenadherne zemi jeste vice pripravit:
    – plavky sebou, protoze v kazdem vetsim meste maji vyhrivany bazen cca 600 ISK za osobu
    – auto se da pujcit s predstihem za levnejsi cenu, my bookovali cca 12 mesicu dopredu a tarif byl polovicni – i tak je to drahe
    – na vyhlasene zajimavosti jako je geysir nebo gulfoss se vyplati brzy rano nebo vecer, kdy tam neni toliko turistu
    – vsude a to doslova i v horach nejzapadlejsich se da platit platebni kartou…. je to uzasne jednoduche
    – na island je take mozne se dostat s WOWAIR pres Londyn a snad i pristi rok s CSA… nicmene ta prvni varianta asi bude levnejsi… my jsme poridili s 12 mesicnim predstihem letenky za neuveritelnych 3500 KC… proste se povedlo
    – pokud vyslovene nechcete brodit reky a sjizdet pustou divocinu, tak jeep nepotrebujete, skoro vsude se lze dostat i normalnim osobakem
    – doporucuji nevynechat pozorovani verlyb, je to jedinecny zazitek jak se s takovym krasnym tvorem setkat, stoji opravdu za to, jeli jsme s touto spolecnosti a maji i garanci ze opravdu neco uvidite http://ambassador.is/
    – pokud autem tak pozor na parkovaci zony v Akureyri jsme platili pokutu… dost absurdni
    – pokud budete varit na varici tak prvni zastavka v kempu v Reykjaviku, nacerpejte tam nevypouzite bomby a koreni… obdobne tam muzete nechat na konci pobytu, co jiz nepotrebujete
    – na stravovani doporucuji zakoupit jednorazove grily a koupit zdejsi maso – takova vikingska pecinka je mnam
    – a samozrejme islandska horcice a skyr to je fantazie

    Preji pekne cestovani. M

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 31.10.2015 at 11:16

      Ahoj Michale, děkuji za doplnění informací a postřehů. 🙂 Sehnali jste letenky za skvělou cenu, my je kupovali s asi 10 měsíčním předstihem a cena byla 5 000 Kč. Fijalka

      • Comment by MIchal

        MIchal Reply 1.11.2015 at 1:20

        No tak to byl taky Kauf. Jinak opravdu jeste jednou pochvala za cestopis a vybaveni – musim rict, ze takhle prehledne jsem to nevidel. Mel bych dotaz – fotky jste fotili s jakym rozlisenim – jsou pekne a to jsou urcite zformatovane. Preji pekne cestovani. M

        • Comment by Fijalka

          Fijalka Reply 1.11.2015 at 12:44

          Já hledala levné letenky na Island už minulý měsíc a nic jsem nenašla, všechny kolem 9 – 10 tisíc Kč. Ještě jednou děkuji za pochvalu. 🙂 Na Islandu jsem fotila na 450D od Canonu, je to základní zrcadlovka a tady na webu mám fotky zmenšené na 250 kB, v reálu pak mají kolem 2,50 MB. Fotim ještě na 50D, ta dělá lepší fotky, ale na Islandu jsem tenhle foťák bohužel neměla kvůli vyšší hmotnosti a malé výdrži baterky.

  7. Comment by Pavel

    Pavel Reply 26.4.2016 at 16:27

    Ahoj, chystas se letos zase na Island? Planuju tam jet letos na prelomu srpen/zari. Divam se ted cca mesic na letenky, ale jsou porad okolo 8 – 10 tisic. Myslis, ze se v teto fazi jeste vyplati cekat na nejake akcni letenky nebo radeji koupit ted, protoze se budou ceny uz jen zvysovat? Mas nejake tipy na pujceni auta (slysel jsem, ze nejake mistni pujcovny jsou levnejsi nez proflakle Alamo, Enterprise, …). Kdyztak muzeme pokracovat v emailove komunikaci. Diky za info.

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 26.4.2016 at 16:50

      Ahoj Pavle,
      na Island se tento rok chystám koncem srpna a pak začátek září. Letenky taky hledám a nejlevnější jsem zatím našla z Berlína za cca 4 700 Kč. Z Prahy jsou pak kolem těch 8 tisíc. Pochybuju, že ještě nějaká akce bude, zkus se zeptat třeba na cestuj levně. My si auto půjčili od Islanďanů na carrenters.is.

      • Comment by Pavel

        Pavel Reply 27.4.2016 at 8:17

        Fijalko,

        pres co jsi nasla letenku za 4700 Kc? Ja taky videl v poslednich tydnech z Berlina za cca 5000Kc, ale bylo to na strankach WowAir, kde jeste za zavazadla, sedadla vyplacnes dalsi penize a pokud pripoctu cestu z Berlina a zpet domu po priletu, jsem zase skoro na 9 tisicich 🙂 Takze suma sumarum to vypada, ze stejne letos asi na Island v celkovem souctu nikdo nepoleti levneji nez za tech 8000 :-/
        Btw. jake jsou zkusenosti s carrenters? Neprijde mi ta cena zase o tolik drazsi (i kdyz od 1.zari zacina zimni sezona, tak jsou ceny o dost nizsi nez v letni sezone) nez bezne pujcovny. Je potreba poridit nejaky off-road nebo staci i klasicke auto na ty islandske cesty? 🙂
        Diky moc za odpoved.

        • Comment by Fijalka

          Fijalka Reply 27.4.2016 at 9:45

          Ahoj Pavle, našla jsem ji také přes WowAir. O víkendu se na hledání vrhnu pořádně, takže kdybych náhodou něco objevila, dám ti vědět. 🙂 S carrenters to funguje tak, že se domlouváš přímo s majitelem auta, my jsme žádný problém neměli. Pokud chceš jet do hor do vnitrozemí (např. Landmannalaugar, bez off roadu nemáš šanci. Záleží na tom co chceš navštívit…Pokud chceš např. objet Island po silnici č. 1, off road nepotřebuješ. Já mám plán takový: koncem srpna jít trek Skógar – Landmannalaugar, teréním autobusem jet z Landmannalaugaru do Reykjavíku, tam si vyzvednout auto a v září projezdit Island autem.

          • Comment by Pavel

            Pavel 29.4.2016 at 14:06

            To je ta stejna trasa, co jste sli minule? Jelikoz jedeme v hodne podobny termin, asi vyuziji vice Tvych rad a ozvu se Ti – co treba pres email, at tady nespamuji komentare (budu mit asi vic otazek :-)) Dekuji za info a ochotu, hezky vikend 🙂

          • Comment by Fijalka

            Fijalka 29.4.2016 at 16:32

            Ahoj Pavle, Laugavegur trek je ten, co jsme šli minulý rok, ale kvůli počasí ho nedošli, musíme ho dát teď! 🙂 Je to trasa Skógar – Landmannalaugar a je to na cca 4 – 5 dní. Napsala jsem ti už email, tak můžeme pokračovat tam. Fijalka 🙂

  8. Comment by Katka

    Katka Reply 4.4.2017 at 18:38

    Ahoj, jsem neskutečně ráda, že jsem našla tenhle web! Nikdy jsme neletěli a ani v zahraničí sami nebyli,ale někdy to risknout musíme…chystáme se letos koncem srpna, máme trochu strach, hlavně kdyby nás zradilo počasí v půlce treku a my to třeba nestihli na letadlo…nehledě na to, jak se tam vyznáme a domluvíme…no, snad nám to díky tvým radám vyjde 🙂 měj se

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 6.4.2017 at 10:56

      Ahoj Káťo, jsem ráda, že se Fijalka líbí!! 🙂 Island si moc užijete, neboj! 🙂 A pár základních slovíček v angličtině se do odletu naučíte. 😀 Co nejvíc šťastných cest! 🙂 Bára

  9. Comment by Petr

    Petr Reply 20.6.2017 at 14:21

    Ahoj, nejsem si jistý, že jste u Víku viděli papuchalky. Ti totiž tráví na pevnině pouze květen a červen, kdy v zemních norách snesou vajíčka a vychovají mladé. Následuje pobyt dalších 10 měsíců na moři a v květnu se opět vrací na pevninu vyvést mladé.
    Petr

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 21.6.2017 at 15:21

      Ahoj Petře, viděli jsme je, mám je i vyfocené. 🙂 Bára

  10. Comment by Omča

    Omča Reply 28.7.2017 at 9:04

    Ahoj, krásně napsané a čerpám info 🙂 Byli jsme vloni s cestovkou, Iceland nás okouzlil a letos jdem trek Skógar – Landmannalaugar . 14.8. letíme a na trek vyrážíme 17.8.Tak jen doufám,že vyjde počasí 🙂 Tvoje povídání mi moc pomohlo, udělat si představu. Díky a ať se ti moc daří 🙂

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:52

      Ahooj Romčo, děkuji za chválu a užívej Islandu jak jen to jde! 🙂 Dej vědět jaké to bylo. 🙂 Bára

  11. Comment by Petr SOUKUP

    Petr SOUKUP Reply 30.7.2017 at 21:33

    Ahoj, chtěl bych Tě moc poprosit, jak je to se sestupem do kempu v Basáru? Hodně se píše, že nejprve je ostrý hřeben a pak cesta jištěná řetězy. Máš prosím odtud nějaké fotografie? Popř. jak moc je ten hřeben exponovaný a do jaké hloubky se klesá? Děkuji moc za odpovědi. Chtěl bych trek dát začátkem září a pak pokračovat do Duhových hor. Jenom exponovaná místa nejsou úplně mým vyhledávaným místem, když si nesu dům na zádech 🙂

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:50

      Ahoj Petře, je to úplně v pohodě, nic extrémního, neboj. 🙂 Bára

      • Comment by Petr SOUKUP

        Petr SOUKUP Reply 7.8.2017 at 19:00

        Ahoj, děkuji za odpověď. Mimochodem, toto je naprosto úžasný web!

        • Comment by Fijalka

          Fijalka Reply 15.8.2017 at 10:07

          Nemáš zač a děkuji 🙂

  12. Comment by Láďa

    Láďa Reply 8.7.2018 at 18:04

    Ahoj Fijalko,

    chtěl bych ti poděkovat za velmi praktické rady z treku Laugavegur,který jsme minulý týden absolvovali. Cestu z Landmannalaugar do Skogáru jsme absolvovali ve třech dnech a můžu říct, že podmínky byly opravdu náročné, hodně podobné těm, co jste měli vy. Chci jen říct případným zájemcům, aby opravdu nepodceňovali vybavení, protože každá maličkost se Vám v těch podmínkách okamžitě vymstí. Nepromokavé oblečení a boty jsou samozřejmostí, ale i třeba nepromokavé rukavice. Já měl obyčejné flísové a ty jsou za půl hodiny totálně mokré a spíše chladí než hřejou. Druhá věc, kterou jsme podcenili byla hůlky. Jsem źvyklý chodit bez hůlek, tak jsem je nebrali. Omyl . V těchto podmínkách jsou hůlky velmi důležité, hlavně, kde mi chyběly, byly brody. Naštěstí jsme se nevykoupali, ale byly jsme svědky, kdy jeden americký turista spadl do vody a ještě mu uplavaly boty. Na závěr ještě jedna rada, pro ty kdo si chtějí půjčit auto, vezměte si s sebou kreditní /ne debetní/ kartu, kterou můžete ručit v půjčovně a ušetříte spoustu peněz. Nás to stálo za 3 dny půjčovného navíc 50 EUR, které nás stálo pojištění navíc.
    Přeji všem krásné cestovatelské zážitky

    Láďa

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 11.7.2018 at 0:12

      Ahoj Láďo, děkuji moc za poznatky a rady z letošního Islandu a s tím vybavením máš pravdu, nemělo by se podcenit. Šťastné cestování, Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Poloostrov Reykjanes

Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }