Můj první trek

Článek pro trekařské začátečníky

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek.

Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. :) Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek.

Jenže s blížícím se odletem jsem musela řešit spoustu nových věcí a otázek týkající se třeba outdoorovýho vybavení, jídla na cesty, správné krosny, stanu atd. atd. Postupně v mé mysli přistávaly i další otázky typu Zvládnu to? Ujdu to? Jak zvládnu brodění řek?…

Brodění ledovcových řek na Islandu.

Brodění ledovcových řek na Islandu.

A tak vám všem, začínajícím trekovým nadšencům, chci maličko přiblížit svoje začátku, abyste v tom nebyli sami a necítili se tak marně jako tenkrát já. :)

Krosna a balení věcí

Co tě na treku bude nejvíc trápit je tíha krosny.

Každé kilo se počítá a s její váhou to fakt nepřeháněj. NIKDY si nebal věci typu „co kdyby náhodou,“ protože přesně tyhle věci na 100 % nikdy nepoužiješ a budeš je na zádech nosit úplně zbytečně.

Oblečení bal střídmě, chytře a pořádně si rozmysli co všechno si chceš sbalit.


Pro mě je ideální váha krosny kolem 10, maximálně 12 kilogramů.


Ideální je sepsat si seznam všeho, co si chceš do krosny zabalit a ještě před finálním sbalením si všechno vyskládat na podlahu a trochu nad tím zapřemýšlet.

10 kg navíc

Celý trek bude záběr i pro tvoje nohy a kolena. Najednou budeš mít o 10 kg navíc. Proto si vyber krosnu, která ti bude sedět a rozhodně na ní nešetři. Většinu její váhy musíš mít v bederním pásu, ne na ramenou. Jinak to bude hodně bolet. :)

Obecně nejlepší krosny mají značky Osprey a Lowe Alpine. Značka Osprey je o něco dražší a ceny za 65 litrovou krosnu se pohybují kolem 5 – 6 000 Kč. Já mám batoh Lowe Alpine Diran 65 – 75 litrů a cena je kolem 4 000 Kč a s batohem jsem maximálně spokojená.

Outdoorové vybavení – na čem šetřit a nešetřit?

Přesně tohle jsem řešila na začátku a musím říct, že bych nikdy nešetřila na:

Všechny tyhle věci budou asi nejnákladnějšími položkami tvého vybavení. Ale zase ti vydrží dlouho a budeš je využívat opakovaně.

Ostatní vybavení jako merino tričko, outdoorové kalhoty, spacák, karimatka atd. se dají shánět ve slevách v různých sportech. Pokud by tě zajímalo jaké vybavení používám já, tak se pro inspiraci mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Co na treku budu jíst?

Expediční strava, to chceš. :)

Expediční strava, to chceš. :)

Jak už jsem psala na začátku, co budeš řešit, je váha krosny, tudíž se připrav na dehydrovanou stravu. Do článku Jídlo na cesty jsem sepsala všechny formy jídla, které nejraději využívám já.

Trénink?

Já měla tu výhodu, že jsem turistka, a tak mi nedělá problém ujít za den třeba 30 km. Pokud zrovna tebe na výlety neužije, začni s nimi polehoučku.

Na začátku si dej třeba 5 – 7 kilometrové výlety mírným terénem. Délku i náročnost výletů postupně navyšuj. Můžeš začít i s mírným běháním jednou týdně.

Výletit začni co nejdřív, tipy na krásné výlety po naší malé zemi najdeš v článku Výlety po ČR.

Zvládnu to?

No jasně, že to zvládneš! Jen to možná bude víc o tvé vůli, než o fyzičce (ale ta samozřejmě hraje také svou roli). Důležité je jít si vlastním tempem a nestresovat se tím, že jsi třeba poslední. Ostatní na tebe určitě někde počkají.


Podle psychologických výzkumů se 95 % našich obav nepotvrdí, takže se není čeho bát! :)


Uvědom si, že si neměříme čas, ale jde nám o to, abychom si to pořádně užili.

Po cestě si dělej zastávky jak potřebuješ, hodně foť, rozhlížej se, dívej se do korun stromů, za sebe (cesta vždycky vypadá úplně jinak). Pociťuj hrdost na to, že jdeš a užívej si to jak jen můžeš.

Namotivuj se

Pusť si film s tématikou treků, výletů a dlouhých cest.

Můj oblíbený film je Divočina, kdy se Cheryl Strayed vydává na 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu Pacific Crest Trail.

Další skvělý film má název Pouť, který vypráví příběh o cestě do Santiaga a ukazuje, jak člověka obohatí a posune Svatojakubská pouť.

Do třetice všeho dobrého přidávám ještě film Útěk do divočiny, který vypráví příběh Chrise, který ve 22 letech odjel žít s minimální výbavou na Aljašku, aby se vyzkoušel život v americké divočině.

A málem jsem ještě zapomněla na film Walter Mitty a jeho tajný život, který se částečně odehrává i na Islandu. :)

 Správní parťáci

Správní parťáci jsou základ!

Správní parťáci jsou základ!

Své treky absolvuj s fajn lidmi, kteří budou zároveň skvělými parťáky.

Pozor, při náročných trecích se projeví i to, kdo jaký doopravdy je. Může se stát, že ti, co se tváří statečně, to jen hrají a ve skutečnosti to jsou padavky a už vůbec nejsou týmovými hráči, kteří tě, když bude nejhůř, podrží. Proto je důležité tohle předem maličko otestovat na kratších výletech, aby to místo fajn treku nebyl stres a jedna velká hádka.


Není nic lepšího, než si vychutnat cíl cesty s těmi pravými lidmi.


Motivací k sepsání tohohle článku mi byli moji úžasní přátelé, kteří turisté nejsou, ale já bych byla moc ráda za to, kdybychom společně trávili víc času v přírodě, přespávali v hlubokých lesích pod širákem a opékali buřty na ohýnku.

Pokud to máš podobně jako já, mrkni na vtipný článek Kuby o nejčastějších výmluvách kamarádů, proč zrovna nemůžou na trek.

S láskou Bára.

PS: pokud máš nějaké otázky, dej mi vědět, ráda ti poradím a pomůžu.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můj první trek

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek. Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek. Jenže s blížícím se odletem jsem musela řešit […]

Read more

Jak na výběr příručního zavazadla

Před čtyřmi lety, kdy jsem ještě žila v Německu, jsem často létala po Evropě s RyanAir. Koupila si letenku za pár eur, sbalila si pár věcí do batohu a vydala se na cestu. Pokaždé jsem na letišti trnula z toho, jestli mi můj, ehm trochu větší, batoh projde jako příruční zavazadlo. Modlila jsem se, aby mi ho nedali […]

Read more

Užitečné cestovatelské odkazy

Cestuješ na vlastní pěst a sháníš co nejvíce informací o jednotlivých městech, zemích a letištích? Já pro plánování cest využívám hodně stránek, které mě celé cestování hodně ulehčují. Všechny weby jsou zahraniční a psané v angličtině. Dala jsem pro tebe dohromady své oblíbené cestovatelské stránky. Doufám, že se ti budou hodit a budou pro tebe užitečné. Plánování před […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí a nejideálnější je tedy dehydratovaná strava. Dalším faktorem je i výživová hodnota jídla, protože jestli jdeš několikadenní trek v horách, potřebuješ dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Třetím neméně důležitým faktorem při výběru je i krátká […]

Read more

10 míst, které můžeš v Londýně navštívit zadarmo

Objev Londýn! Letenky do Londýna se dají naštěstí sehnat za lidovou cenu, ale hodně lidí považuje tuhle anglickou metropoli za nesmírně drahou. Musím souhlasit s tím, že Londýn nepatří mezi nejlevnější evropská města, ale i tak tady můžeš navštívit několik míst úplně zadarmo a odlehčit své peněžence. Ať už chceš v Londýně strávit víkend nebo více dní, rozhodně stojí […]

Read more
Go top