Island – tipy a rady na cestu

Souhrn informací o Islandu

Island, to je moje srdcová záležitost. Poprvé jsem tu byla v srpnu 2015. Na Island jsem vzpomínala tak často, že jsem se sem vypravila znovu v září roku 2016.

Příroda, která tě naprosto dostane, desítky vodopádů, čerstvý islandský vítr, ovce pasoucí se všude, islandští koně pobíhající po zelených loukách, horké prameny, do kterých se můžeš po celodenním chození naložit, tak tohle je ten neuvěřitelně překrásný Island.

Pokud nevíš co všechno si s sebou sbalit na Island, průvodcem ti bude článek o vybavení na Island.

Ohledně půjčení auta jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu.

Jak se na Island dostat

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob je letadlo. Pokud jste prošvihli akční letenky za nízké ceny, nevěš hlavu! Sleduj Fijalčin facebook, často sem přidávám odkazy na levné letenky na Island, a tak ti žádná akce neunikne.

Letenky Island

Při shánění letenek na Island, zkus leteckou společnost wowair.com. Levné letenky na Island jsou většinou z berlínského letiště Schönefeld (SXF), na které dojedeš během pár hodin autobusem Student Agency.

Pokud hledáš přímé letenky z ČR, hledej na tomhle srovnávači letenek.

Počítej s tím, že v hlavní sezóně (červen – srpen) jsou ceny letenek na Island o dost vyšší než mimo sezónu.

Trajekt z Dánska na Island

Pokud chceš zažít dobrodružnější cestu, na Island se dá dojet i autem, a to trajektem z Dánska přes Faerské ostrovy. Trajekt z Dánska na Island jezdí od dubna do srpna dvakrát týdně. Trajekt odplouvá z dánského přístavu Hirtshals v 15 hodin a k východním fjordům Islandu, do přístavu Seyðisfjörður, připlouvá třetí den v 9 hodin ráno.

Z Islandu se odplouvá vždy ve 20 hodin, do Dánska připluje v 10 hodin třetího dne. Jízdní řád najdeš na stránkách společnosti provozující trajekt.

Cena zpáteční jízdenky na trajekt z Dánska na Island se pohybuje od  419 EUR do 574 EUR a výš (záleží na typu kajuty), do které je započtena přeprava auta a dvě jídla. Mrkni na aktuální ceník.

Přílet na Island

Je to trochu matoucí, ale letiště není v Reykjavíku, ale v Keflavíku, který je vzdálený necelou hodinku jízdy od Reykjavíku.

Pokud máš zamluvené a vypůjčené auto, tak není co řešit a autem se dostaneš tam kam potřebuješ.

Přílet na Island ve dne

Máš půjčené auto – nemáš co řešit.

Nemáš půjčené auto:

 • Do Reykjavíku z letiště dostopuješ. Jde to snadno a rychle a ušetříš tím peníze. Vyzkoušeno!! 🙂
 • Do Reykjavíku pojedeš autobusem. Jezdí tu linky Airport Express a Flybus. Na jejich stránkách mrkni na jízdní řády.

Přílet na Island v noci

Pokud si čistě náhodou pořídíš letenky s příletem v noci, máš tyhle možnosti:

 • přespat na letišti
 • postavit si stan za letištěm na pláni a přespat tam
 • vypůjčeným autem dojet do Sandgerdi (je to cca 20 minut jízdy autem od letiště), kde tě v iStay Cottages, které jsou mimochodem stylovou variantou ubytování za dobré peníze, ubytují i ve 3 ráno
 • zkusit štěstí při stopování, ale asi nejspíš moc aut nepojede
 • zkusit někoho oslovit přímo v letadle, jestli nemá cestu do Reykjavíku a jestli by tě nevzal do auta
 • dojet do Reykjavíku autobusem Airport Direct. Cena je tuším do 3 000 ISK.

Ubytování Island

island-fijalka-cz-26

Kempování na Laugavegur treku v Emstruru

Ve stanu

Rezervaci ubytování jsme neřešili, po celou dobu jsme spali ve stanech. V islandských kempech se za jednu noc průměrně platilo 1500 – 1800 ISK za osobu, za sprchy se většinou platilo zvlášť, a to 500 ISK. Na stránce utilegukortid.is najdeš seznam všech kempů na Islandu.

ikona mapa Islandu

V chatce v kempu

Pro pohodlnější cestovatele, kteří s sebou stan neberou, jsou možností chatky v kempech. Na stránce utilegukortid.is najdeš seznam všech kempů na Islandu. Stačí vymyslet plán cesty, vytipovat kempy, kde budeš přespávat a potom je oslovit po mailu s žádostí o rezervaci.

Obytné auto – Campervan

Pokud se ti na Islandu nechce spát ve stanu a chceš mít volnost při cestování po ostrově, tak investuj do půjčení menšího obytného auta, který má postel uvnitř auta. Tenhle styl cestování bude zážitek a na začátku si ani nedokážeš představit na jakých úžasných místech budeš usínat. Jo a navíc se dá rovnou z okýnka z postele pozorovat polární záře. 🙂

Výhody tohohle auta: zabiješ dvě mouchy jednou ranou – ubytování a dopravu po Islandu. Ve většině aut je i přídavné topení.

Našla jsem tyhle auta:

Ford Transit pro 2 osoby s postelí (polštáře, 2 spacáky, deka, prostěradlo), plně vybavenou kuchyňkou + 2 kempingové židličky.

Wolksvagen Caddy s postelí, věcmi na vaření

Obytný Nissan pro 2 osoby, vzadu má vytvořenou postel i malou kuchyňku.

Obytná Dacia Dokker pro 2 osoby s postelí a kuchyňkou

Suzuki Jimny se stanem na střeše

Spaní u místních zadarmo

Pokud nepreferuješ spaní ve stanech, zkus couchsurfing, alespoň budeš mít možnost více poznat Islanďany a jejich pohostinnost a získat tipy na výlety od místních.

Spaní v hotelu/hostel/guesthouse

Ubytování v hotelech si zarezervuj co nejdřív, protože nejlevnější varianty ubytování jsou většinou hned pryč. Níže najdeš odkazy na ubytování ve větších islandských městech:

Ubytování Reykjavík

Ubytování Akureyri

Ubytování Keflavík

Ubytování Höfn

Ubytování Selfoss

Ubytování Hella

Na Islandu se dají pronajmout i dřevěné chatičky uprostřed ničeho. Kouzelnou dřevěnou chatičku v západním Islandu nedaleko Borgarnes pronajímá např Anna, Aegir, Jon and Runar. Vejde se do ní 5 lidí, venku má gril, krásnou zahradu, houpací sítě…na pozorování polární záře a pro romantické povahy myslím ideální. 🙂

Jeden z neluxusnějších a nejstylovějších hotelů na Islandu jsem viděla v Húsafellu. Kdybych měla víc peněz, tak se tam okamžitě ubytuju. Byli jsme docela na vážkách, musím říct. Hotel Húsafell je prostě nádhernej a ty výhledy!!!!

Kdy na Island vyrazit?

Ideální doba k návštěvě ostrova je červen až srpen. Ze své zkušenosti ti doporučuji konec srpna, noci jsou sice studenější, počasí nestálé, ale je tu možnost vidět polární záři, a to za to přece stojí! 🙂

island-fijalka-cz-117

Polární záře nad Olafsvíkem

Turistická sezóna na Islandu začíná v polovině června a končí na konci srpna. Znamená to, že když tam pojedeš mimo tohle období, treky budou uzavřeny a nebudou už jezdit ani autobusy, je potřeba s tímto počítat dopředu a zamluvit si rovnou auto.

Ceny na Islandu

reykjavik-kavarna-2

Nejlepší káva na Islandu v ReykjavíkRoasters

Leckdo by si mohl myslet, že ceny na Islandu jsou vysoké. Naštěstí je to tak, že ceny jsou stejné jako u nás nebo o něco málo vyšší, ale rozhodně ne o tak závratnou částku jako je tomu v Norsku, Švédsku a Finsku.

Restaurace a alkohol (kvůli vysokým daním) jsou drahé, takže pokud chceš ušetřit, vař si vlastní jídlo.

Potraviny na Islandu koupíš za podobné ceny jako v ČR, dražší jsou akorát jízdy autobusem, jídlo v restauracích a pití v barech. Nejlevnější islandský supermarket je Bónus, cenově dobře vychází i Krónan. Mrkni na mapu supermarketů na Islandu, ať se ti tvá cesta lépe plánuje.

Kde se levně najíst v Reykjavíku, jsem sepsala do samostatného článku, tak si nenech utéct tipy Fijalky.

Orientační ceny na Islandu (září 2016)

Islandský jogurt SKYR 170 g 165 – 175 ISK

Chleba 290 ISK a výš podle typu

Sýr 300 g 695 ISK

Džem 190 ISK

Plechovka fazolí Heinz 130 ISK (v Bónusu mají výhodnější balení po čtyřech kusech)

Jablka 1 kg od 230 ISK

Pivo Gull 500 ml 119 ISK

Pivo Egils Pilsner 500 ml 200 ISK

Káva v kavárně 400 – 600 ISK

Dezert v kavárně kolem 500 ISK

Cena benzínu na Islandu 191 ISK za litr

Cena nafty na Islandu 179 ISK za litr

Kolik peněz si na Island vyměnit?

Díky tomu, že se na Islandu dá téměř všude platit kartou. I v kempech na Laugavegur treku. Doporučuji si vyměnit třeba jen 1 000 Kč (pro jistotu). Já si vždycky měním EUR na ISK přímo na letišti v Keflavíku ve směnárně.

Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:

Jak se po Islandu dopravovat?

Autobusy na Islandu

Cestovat po Islandu se dá autobusem, ale je to dražší záležitost. Jízdenky z Reykjavíku do Landmannalaugaru stojí kolem 9 000 ISK, z Reykjavíku do Skógaru 6 000 ISK. Cestu autobusem si můžeš naplánovat na webu straeto.is.


Autobusy po ostrově jezdí pouze v sezóně, tzn. do začátku září. Pokud se na Island vydáváš mimo sezónu, budeš si muset půjčit auto nebo stopovat.


Aktuální jízdní řády islandských autobusů najdeš na stránkách jednoho z islandských autodopravců Reykjavik Excursions.

Půjčení auta na Islandu

Tak tímhle korábem silnic jsem projezdila Island. :)

Tak tímhle korábem silnic jsem projezdila Island. 🙂

Další možností je vypůjčit si auto. My využili stránek carrenters.is, kde je možnost vypůjčení auta přímo od domorodce. Vše řešíš přímo s majitelem auta, můžete se spolu domluvit na libovolném čase a místě vyzvednutí a vrácení auta. Nemusíš řešit otevírací dobu autopůjčoven a navíc jsou tu i nižší ceny za půjčení.

Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.

Další levnější autopůjčovna na Islandu je od Guide to Iceland, která je spolehlivá a má skvělé reference. Ceny jsou férové a součástí je i pojištění CDW (jejich havarijní pojištění). Pro nabídku aut klik sem.

Další autopůjčovnou je Rentalcars, která má asi největší výběr aut.

Spolujízda

 Využít můžeš i sdílené jízdy, která ti nějakou tu islandskou korunu ušetří. Islandští řidiči a turisté sdílejí své jízdy na stránku samferda.net, tady si už stačí jen vybrat jízdu, směr a čas a užít si spolujízdu. S řidičem se na jízdě domluvíš přes mail nebo po telefonu.

Stopování na Islandu

Pokud nemáš vymyšlený přesný plán na den a hodinu, je ideální stopovat. Na Islandu to jde samo. Navíc je Island jedna z nejbezpečnějších zemí. Islanďané jsou rádi, když někoho můžou po cestě nabrat, alespoň si mají s kým povídat, dozvědět se nové informace a seznámit se s někým novým.

 Jací jsou Islanďané?

Islanďané jsou příjemní lidé, kteří ti se vším ochotně poradí a pomůžou, anglicky umí snad všichni. Za celou dobu jsme se nesetkali s nikým, kdo by neuměl. Vypadají šťastně a spokojeně, možná to je i tím, že více než polovina z nich věří v elfy a trolly, říkají jim Huldufólk (skrytí lidé).

Užitečné odkazy pro tvou cestu na Island

Road.is – informace o sjízdnosti silnic a cest na Islandu

Vedur.is – islandská meteorologická stanice, přesná předpověď počasí na Islandu

Yr.no – norská předpověď počasí na Island

Campingcard.is – informace o kempech na Islandu

Předpověď polární záře

Safetravel.is – zadej sem plán trasy, aby někdo věděl, kde se v případě nehody nebo kritické situace nacházíš

Hotpoticeland.com – přehledný seznam všech horkých pramenů, bazénů a benzínek na Islandu

Icelandreview.com – zajímavé články a novinky z Islandu

Hvalur.org – islandsko český slovník pro odvážlivce, kteří se chtějí naučit pár slov islandsky

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

[fb_button]

89 comments

 1. Comment by Edit

  Edit Reply 8.6.2016 at 13:42

  Krásný den Fijalko, chtěla bych se zeptat na zkušenosti s výpůjčkou auta z Carrenters. Měli jste domluvené nějaké pojištění nebo to vše spočívalo pouze na domluvě s majitelem vozidla? Chtěli bychom této možnosti taky využít, ale budu ráda za nějaké podrobnější informace od někoho, kdo s tím již má zkušenosti. Mimo to tato stránka je zlatá. Je tu tolik zajímavostí a inspirací! Prostě paráda! Děkuji za něj!

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 9.6.2016 at 9:49

   Ahoj Edit, děkuji za chválu a krásný komentář!!! 🙂 Udělal mi obrovskou radost. 😀 Auta jsou pojištěná, ale radši se ještě poptej přímo u majitele auta, napíše ti k tomu víc. Jinak se o tom píše přímo na stránkách půjčovny aut na Islandu. Užijte si Island jak to jde! 🙂 Fijalka

 2. Comment by Monča

  Monča Reply 20.6.2016 at 19:44

  Ahoj, chtěla bych se zeptat ohledně toho pojištění, taky to teď řeším, když chci zabookovat auto na carrenters.is, dává mi to možnost připojištění za 24 000 ISK, to jste si kupovali taky nebo ne? A ještě dotaz, je potřeba mezinárodní řidičský průkaz? Díky! 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 21.6.2016 at 11:30

   Ahoj Mončo, minulý rok jsme připojištění neměli, ale tento rok jsme ho raději přidali. Stačí normální řidičák. 🙂 Mrkněte pak ještě na stránky sjízdnosti islandských silnic, ať vás pak nepřekvapí třeba nesjízdnost některých. Fijalka

 3. Comment by Lukáš

  Lukáš Reply 26.7.2016 at 21:13

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na cestu na Island v termínu 1.9. – 9.9.? Často jsem našel informace, že s datem 31.8. se uzavírá mnoho cest, přestává fungovat mnoho kempů a cestování je tak náročnější. Nemáte někdo zkušenost se zářijovým termínem? Co byste doporučili? Předem díky za jakékoliv info.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 4.8.2016 at 9:40

   Ahoj Luky, já budu na Islandu tento rok až do 7.9., nevidím v tom žádný problém, jezdí se tam i v zimě. Jen se člověk musí rozloučit s Laugavegur trekem, který se uzavírá koncem srpna, ale záleží na počasí, takže třeba budeš mít štěstí. Hlavní okružní silnice číslo 1 je otevřená pořád, jen ve vnitrozemí bude asi problém, ale sjízdnost všech cest a silnic se dá lehce kontrolovat na road.is. Postavit stan si můžeš téměř kdekoliv, takže kempy nejsou jedinou možnosti, ale většina kempů na Islandu funguje až do poloviny září, takže by to neměl být problém. Pro info o kempech na Islandu mrkni sem. Jinak září tam bude určitě skvělý, jen musíš počítat s horším počasím a větší zimou v noci, ale zase máš větší šanci, že uvidíš polární záři. 🙂 Fijalka

 4. Comment by Nella

  Nella Reply 5.8.2016 at 4:34

  Ahoj! Poletim 21.zari z USA do Stockholmu se jednodennim stopoverem na Islandu a rada bych to tam omrkla. Chtela jsem se proto s Tebou poradit, co bys mi doporucila, kam za ten jeden den zajet, co videt? Budu si pravdepodobne pujcovat auto na letisti, budou turisticke atrakce na konci zari jeste pristupne? Diky moc za vsechny rady a tipy!

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.8.2016 at 9:43

   Ahoj Nello, já bych ti doporučovala objet autem Golden Circle (vodopád Gulfoss, národní park Pingvellir a Geysir), pak bych se vydala na jih Islandu a zastavila bych u vodopádu Seljavallalaugfoss (který se dá celý obejít), u vodopádu Skogafoss a pokud ti zbyde čas, pokračovala bych do národního parku Skaftafell k ledovci Vatnajökul, pak k ledovcové zátoce Jökulsárlón a pozorovat papuchalky do Víku do místa Dyrhólaey. Je toho hodně, tak si vyber a uvidíš jak to budeš stíhat. 🙂 Snad ti to pomůže. Měj se krásně a užij si stopover na Islandu. 🙂 Fijalka

 5. Comment by Nina

  Nina Reply 13.1.2017 at 16:29

  Ahoj Fialko, koukám na tvůj web a nemůžu se od něj odtrhnout. Nádherné fotky a zajímavé čtení. Chystáme se s manželem v červnu na Island. Bohužel jen na týden (necháváme doma dvě děti babičkám, tudíž nemáme více času). Chci se zeptat, má smysl objíždět celý Island a občas někde zastavit nebo zůstat spíš na jihu a západě ostrova? Rádi bychom viděli od každého něco (vodopád, ledovec, gejzír, koupání v geotermálech), ale taky bychom rádi alespoň na jednodenní trek. Díky předem za odpověď.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 13.1.2017 at 17:48

   Ahoooj Nino, jsem ráda, že se nemůžeš odtrhnout!! 🙂 Děkuji za chválu. 🙂 Já být tebou navštívím jih Islandu a pak třeba i západní Island. Podle mě je lepší poznat pár nádherných míst a ty si užít naplno, než za týden objet celý ostrov dokola a vlastně si nic pořádně neužít. 🙂 Ale každý to má samozřejmě nastavené jinak… 🙂 Pokud vyrazíš na západ, mrkni na můj nový itinerář, který je zaměřený právě na západní Island a západní fjordy. Třeba tě inspiruje. 🙂 Měj se krásně a kdybys potřebovala další info, piš. 🙂 Fijalka

 6. Comment by Libor

  Libor Reply 19.2.2017 at 16:15

  Ahoj Fijalko,
  děkuji moc za krásný web a hlavně za mnoho zajímavých a užitečných informací 🙂 Island je jedno z mých, které bych chtěl za život navštívit a rozhodl jsem se, že září 2017 je ten správný termín. Chci sebou vzít aj rodiče. Chtěl jsem se zeptat. Co by jsi nám doporučila? Pro mě je nejdůležitější polární záře. Řidičský průkaz nemám, takže jsme odkázáni na autobusy. Jak jsou prosím tě drahé vstupy atd.? A poslední dotaz je na způsob komunikace 🙂 Anglicky se domluvím?:) Moc děkuji za odpověď.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 12.3.2017 at 20:33

   Ahooj Libore, auroru v září určitě uvidíš, toho se neboj. 🙂 Vstupy se neplatí, teda nevím co plánuješ navštívit, jestli muzea apod., tak tam se vstupy platí. To, co bys měl navštívit, jsem shrnula v základním itineráři, tak podle toho se řiď. 🙂 Na Islandu se všude domluvíš anglicky. Pokud se budete po Islandu dopravovat jen autobusy, tak mrkni na stránky, kdy najdeš jízdí řády islandských autobusů. Moc si to užij a děkuji za chválu, vážím si toho. 🙂 Bára

 7. Comment by Stanislav

  Stanislav Reply 25.2.2017 at 21:27

  supr

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 12.3.2017 at 20:20

   Díky Stando. 🙂 Bára

 8. Comment by Stanislav

  Stanislav Reply 25.2.2017 at 21:30

  mam naplánovanou cestu na 7.11.2017 ,10 dní už se těším pojedu autem přes Dánsko pak trajekt.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 12.3.2017 at 20:20

   Ahoj Stando, to je parádní, Island bude absolutně bez turistů, parádně si to užíj!!! 🙂 Bára

 9. Comment by Michaela

  Michaela Reply 5.3.2017 at 20:18

  Ahoj Fialko, chtěla bych se poradit ohledně termínu, kdy ideálně vyrazit na Island. Ráda bych jela pokud možno ještě před sezónou, aby jsme se vyhli návalu lidí. Už jsem se dočetla, že je ideální konec srpna a začátek září. Jak je to ale se začátkem sezóny? Máš nějakou zkušenost s pobytem v květnu, případně přelom května a června?
  Moc díky.
  PS: taky moc chválím web – pěkný, inspirativní a přehledný

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 12.3.2017 at 20:10

   Ahoooj Míšo, děkuji za chválu Fijalky, cením si toho a vždycky mě to strašně moc potěší. 🙂 S květnem a červnem na Islandu zkušenosti nemám, vždycky jsem tam byla až v září. Island je skvělej v jakoukoliv roční dobu. 🙂 Pokud neplánuješ jít Laugavegur trek, který je otevřený jen v sezóně, tak určitě na Island vyraž takhle před sezonou. 🙂 Bára

 10. Comment by Pavel

  Pavel Reply 16.4.2017 at 21:20

  Ahoj Báro,
  děkuju za všechny info, které jsem tu našel. Ještě bych se chtěl zeptat, jak je to na Islandu s mobilním signálem a internetem (wi-fi). Ve městech nejspíš bude, ale jak v kempech? Dá se při několikatýdenním putování kolem Islandu a spaní v kempech mimo města nějak komunikovat se světem?
  Díky, Pavel.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 29.4.2017 at 16:01

   Ahoj Pavle, nemáš zač a děkuji za chválu. 🙂 nooo záleží kde zrovna jsi. 🙂 Ve vnitrozemí občas signál nebyl, jina je to s ním v pohodě. Wifi jsou většinou v kavárnách, autobusech a ne ve všech kempech. Komunikovat se dá, ale musíš hledat. 🙂 Nejlepší je mobil zahodit a vnímat Island naplno. 😀 Bára

 11. Comment by Lukáš

  Lukáš Reply 23.4.2017 at 8:18

  Ahoj Fialko,

  asi se budu opakovat, přesto za sebe obrovské díky za Tvoje stránky. Čerpal jsem informace a kochal se snímky.
  Měl bych pár otázek, mohu?
  Chci vyrazit v říjnu na Island přímou linkou z Prahy a chci si půjčit auto, píšeš že existuje možnost přímop od domorodců (carrenters.is), jak je to s depozitem a množstvím blokovaných peněz na kartě, nevíš?

  Dále, rád bych fotil polární záři. Chci na týden, tedy prioritně být na místech, kde je stabilnější a lepší počasí pro jasnější oblohu, Máš prosím nějaký typ na konkrétní oblast, místo? Mohu spát ve stanu kde chci, když jsou kempy po 15.10. již zavřené? Večer bych rozložil stan, ráno složil a odjel.

  Velmi děkuji za odpověď a přejí mnoho štastných chvil kdekoliv se budeš pohybovat ve světě.

  Lukáš

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 29.4.2017 at 15:45

   Ahooooj Luky, jéé děkuji, moc mě těší chvála od tebe. 🙂 Depozit ani blokování peněz na kartě jsem nikdy neřešila. Prostě část peněz za auto zaplatíš hned při rezervování a zbytek pak přímo na místě. Takhle jsem to měla vždycky já. No na Islandu se počasí mění strašně rychle, takže o místech se stabilnějším počasím nevím, možná ani taková nejsou. 😀 😀 Prostě budeš muset hledat a hledat a jezdit a jezdit. 🙂 Já viděla záři na různých místech Islandu a vždycky to bylo jinde a vždycky to bylo jen a jen o štěstí. 🙂 Kempy už budou zavřené, ale stanovat můžeš kdekoliv. Přeji ti co nejvíc štěstí při hledání aurory, pošli pak fotky, co jsi nafotil, ráda si je prohlídnu. 🙂 Měj se krásně a ještě jednou dík. 🙂 Bára

 12. Comment by David

  David Reply 25.4.2017 at 2:55

  Ahoj Fijalko,
  jako první ti chci poděkovat za super web, máš tu spoustu užitečných rad. 🙂 Dál bych se chtěl jen zeptat jestli nemáš zkušenost s cestováním po Islandu na konci Září. Strávíme tam 8 dní a rádi bychom toho viděli co nejvíc.
  Děkuji za odpověď.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 29.4.2017 at 15:37

   Ahoj Dejve, vážím si tvé chvály a děkuji za ní. 🙂 Já byla na Islandu max do půlky září. Myslím, že konec září bude ještě lepší, bez turistů a bude vidět častěji polární záře! 🙂 Jen je potřeba počítat s tím, že už nebudou jezdit autobusy a většina kempů bude zavřená, navíc to bude chtít teplejší oblečení. 🙂 Kdybys potřeboval další info, napiš. Bára

   • Comment by David

    David Reply 4.5.2017 at 2:19

    Děkuji za odpověď. 🙂 Budeme mít vlastní auto, takže s autobusy problém nemáme. Zato se objevil menší zádrhel co se týče ubytování. 😀 Na to že září je mimo hlavní sezónu, spousta Airbnb ubytování je obsazená a o levnějších hotelích na Bookingu platí to samé :/ Existuje na Islandu nějaká levnější alternativa kromě stanu?
    Děkuji za odpověď. 🙂

    • Comment by Fijalka

     Fijalka Reply 9.5.2017 at 10:51

     Ahoj Dejve, další variantou jsou chatky v kempech, ale ty jsou potřeba zarezervovat dopředu, nejlíp už teď. Tady najdeš seznam všech kempů na Islandu. Nejlepší bude, když je podle plánu cesty obepíšeš a chatku si zarezervuješ. Další možností bydlení jsou obytná auta. Určitě to nějak dopadne. 🙂 Bára

 13. Comment by Jirka

  Jirka Reply 8.5.2017 at 15:56

  Ahoj Fialko,
  přemýšlím o narozeninovém překvapení pro manželku a návštěvě Islandu i díky tvé zajímavé stránce o této zemi. Jednalo by se o přelom srpna-září asi na týden. Protože máme tři děti 7,11 a 16 let, tak ty by jeli určitě s námi.
  Asi bych to viděl na rezervaci nějakého ubytování v penzionu, zapůjčení auta a vyrážet do okolí na kratší treky a další zajímavosti. Chtěl bych se tě zeptat, zdali si myslíš, že je to dobrý nápad? Jirka

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 9.5.2017 at 10:54

   Ahoj Jiříku, nápad je to super! Island si zamilujete celá rodina! 🙂 Jen upozorňuji, že bydlení v penzionech se může pěkně prodražit. Nejlevnější varianta bydlení na Islandu je stan, chatka v kempu (seznam všech kempů najdeš zde) nebo půjčení obytného auta. 🙂 Bára

 14. Comment by Adéla

  Adéla Reply 8.5.2017 at 19:02

  Ahoj Fialko,
  chtěla bych se zeptat, jak je to se stanováním…můžu kdekoliv rozložit stan, nebo musím hledat vyznačená místa? Nevím, jak to tam mají s pokutami. A když mluvíš o proměnlivém počasí znamená to, že je přes noc i pořádná kosa? Pár ponožek navíc mi nevadí, ale chtěla bych jet co nejvíc na lehko.(jedu začátkem srpna).
  Děkuji za odpověď a určitě pokračuj v psaní, tvůj web je parádní.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 9.5.2017 at 10:56

   Ahoj Adél, stan můžeš rozložit kdekoliv, kromě národních parků. Záleží kdy jedeš, ale na konci srpna teploty v noci klesají i pod nulu, na začátku srpna budeš v pohodě. 🙂 Děkuji a pokračovat plánuju, neboj. 🙂 Co nejlepší zážitky z Islandu a co nejvíc skvělých cest! 🙂 Bára

 15. Comment by Monika

  Monika Reply 22.5.2017 at 22:36

  Ahoj Fijalko,
  v prvé řadě velká poklona za krásný web, který je dle mého, pro ty, kteří se vydávají na Island poprvé naprosto skvělý!!! Všechny info na jednom místě – paráda!! :-). Na Island se chceme vypravit s naší 8 letou dcerou na konci srpna. Plánujeme půjčit auto a přejíždět různě dál a dál, občas se vyspat v penzionu nebo ve stanu. Myslíš, že je to dobrý nápad, jet i s dítětem?? Děkuji a přeji Ti další krásné zážitky
  Monika

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 25.5.2017 at 18:05

   Ahoj Moni, jééé děkuji moc za chválu a přízeň. 🙂 Vážím si jí. Nevidím problém v tom, že by se na Island nedalo jet s dítětem. 🙂 Naopak bych řekla, že budete mít jen skvělé zážitky a pobyt na Islandu si zpestřit třeba někde na farmě s islandskými koni a dalším zvířectvem. 😀 Kdybys měla nějaké další otázky, napiš do mailu. 🙂 Měj se krásně, Bára

 16. Comment by Dáša

  Dáša Reply 4.6.2017 at 20:06

  Ahoj Báro, prosím tě dá se i v kempech na Islandu platit kartou? Na treku Landmannalaugar předpokládám ne, ale aspoň v běžných kempech. Možná zbytečná otázka, ale abysme věděli kolik peněz měnit sebou. Pokud jsi už někde tady psala tak se omlouvám ale nenašla jsem. Díky moc a přeju letos nějaký hezký cestování 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 6.6.2017 at 14:00

   Ahoj Dášo, platit kartou se dá i v kempech na Laugavegur treku. 🙂 Rozměň si max 1500 Kč. 🙂 Tobě také super cesty! 🙂 Bára

 17. Comment by Tamara

  Tamara Reply 11.6.2017 at 14:31

  Ahoj Fijalko, letime na Island za 3 tydny, resime auto a porad si rikam, neni lepsi to nechat na miste? musi se delat rezervace dopredu a stresovat, jestli te ta firma anebo osoba natahne anebo auto v realu bude uplne v jinem stavu nez na fotce? mohla by jsi mi prosim napsat tvuj nazor? mockrat dekuji! Tamara

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 14.6.2017 at 15:47

   Ahoj Tami, jelikož má tento rok na Island přijet nejvíc turistů v historii, tak bych půjčení auta neodkládala. Já tam nikdy neměla špatnou zkušenost s půjčením auta. Podle mě pokud to necháte až na tam, tak cena bude vyšší, ale záleží kde budete půjčovat. Navíc vás to i může zdržovat, protože budete řešit auto až na místě. 🙂 No zvaž to. 🙂 Užij si to tam! 🙂 Bára

 18. Comment by Vlasta

  Vlasta Reply 19.6.2017 at 8:43

  Ahoj Fialko, ještě jednou velká chvála za tvůj web. Už jsi mi posílalá plán cesty a ráda bych se ti ještě zeptala, jestli nevíš, jak daleko od letiště v Keflavíku je nějaký kemp a jestli odtud třeba jezdí autobus. Řešíme teď poslední noc,protože letadlo zpět nám letí brzy ráno. Určitě máš zase nějaké dobré rady a dobré zkušenosti,za které ti předem moc děkuji.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 19.6.2017 at 10:58

   Ahoj Vlasto, já naposledy poslední noc spala pod majákem v Gardskagi, je to kousek od Keflavíku, ale obávám se, že bus tam nejezdí. Děkuji za chválu. 🙂 Bára

 19. Comment by Josef Plch

  Josef Plch Reply 30.6.2017 at 18:43

  Dobrý den
  chystáme se příštím rok se ženou na Island. Dle Vašeho skvěléhom webu jsem si již vybral i obytný campovací automobil- Mám podstatný dotaz: lze přenocovat kdekoliv v přírodě (mimo národní parky), nebo je nutno vždy přenocovat v campu. Děkuji a zdravím Josef

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 10.7.2017 at 15:22

   Ahoj Pepo, to mám radost! 🙂 Přenocovat můžeš kdekoliv mimo národní parky, jak píšeš. 🙂 Bára

 20. Comment by Martina

  Martina Reply 4.7.2017 at 12:03

  Ahoj, ďakujem za článok určite nam velmi pomohl priblížiť predstavu o Islande. Za týždeň odlietame a vŕta mi ešte pár otázok hlavou. Radi by sme ušetrili na jedle ale nevieme ako sú vybevné kempy. Zvyknú obsahovať nejakú kuchynku (jednoplatnička postačí), jednoduchý hrniec ? alebo treba riešiť plynovu bombu ? Taktiež, kvoli očakavanemu návalu turistov tento rok, treba riešiť nejaku rezervaciu na kempy alebo sa nestane že by bolo plno ? (v USA velky problem preto s apytam :-))

  Ďakujem pekne za odpoved

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 10.7.2017 at 15:15

   Ahoj Martino, kempy jsou vybavené různě, někde kuchyňka se základním vybavením je, někde není (hlavně ve vnitrozemí). Pokud budete spát ve stanu, tak rezervaci řešit nemusíš. 🙂 Bára

 21. Comment by Jirka

  Jirka Reply 26.7.2017 at 21:53

  Ahoj Fijalko, příští týden odjíždíme na vytoužený Island. Co ještě ale nemáme dořešené, je spaní v kempech. Dočetl jsem se, že lze koupit tzv. Camping card, která poté umožňuje přenocování v jednom ze 42 kempů na Islandu (po úhradě 149 EUR se pak již platí jen místní poplatky). Nicméně když jsem pořádně probádal mapu kempů, zjistil jsem, že například kempy Húsadalur, Emstruskáli dokonce ani ten v Landmannalaugaru (vše na trase Laugavegur treku) do tohoto uskupení nepatří. Tuto kartu tam tedy asi neakceptují. Má tedy cenu si tuto kartu pořizovat? Vím, že vy jste ji neměli. Píšeš, že jste v každém kempu platili 1500-1800 ISK. Jak je to tedy s tou kartou. Poradíš? Děkuji Jirka

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:59

   Ahoj Jirko, já bych se na tu kartu vykašlala, nevím jestli se to vyplatí…jak jste to vyřešili? Bára

 22. Comment by Petr

  Petr Reply 27.7.2017 at 10:33

  Ahoj Fijalko,
  pristi tyden vyrazime na Laugavegur trek. Mam dotaz ohledne kempu , da se v nekterem campu na treku uplatnit ta jejich camping card nebo ne? Super stranky 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:58

   Ahoj Petře, kempy na Laugavegur treku jsem v seznamu nenašla. Jak to dopadlo? Bára

 23. Comment by Michal Richter

  Michal Richter Reply 29.7.2017 at 11:05

  Ahoj Fijalko 🙂

  Chtěl jsem se zeptat, chystáme s e s ženou na island v podstatě na celé září vlastním autem, pojedeme trajektem, nevíš zda je přístup k autu na trajektu po celou dobu plavby nebo zda k autu nemůžu? Jednak věci a druhak nás napadlo koupit společnou kajutu ale přespat v autě 🙂 Děkuju moc za info.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:52

   Ahoooj Michale, na trajektech k autu můžeš kdykoliv, snad trajekt na Island nebude výjimkou. 🙂 Moc si to užij a pošli fotky. 🙂 Bára

 24. Comment by Pavlína Novotná

  Pavlína Novotná Reply 2.8.2017 at 22:10

  Ahoj Fijalko,
  chtěla jsem se poradit. Chystáme se půjčit si auto přes carrenters.is ke standartní ceně nám to nabízí i připojištění. Chtěla jsem se zeptat když sis půjčovala auto ty připlatila sis i připojištění? má to cenu pokud planujeme cestovat hlavně po silnici č. 1 ? Jedeme na Island od 3 – 10.9.
  Moc děkuji za radu. Pája

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 29.8.2017 at 9:45

   Ahoj Pájo, my jsme si to připojištění jednou dělali, podruhé ne. 🙂 a to jsme vždycky jezdili i mimo silnici 1. 🙂 Bára

 25. Comment by Michaela

  Michaela Reply 8.8.2017 at 12:47

  Ahoj Fijalko, při plánování cesty na Island jsem narazila na tvoje úžasné stránky a rady. Chystáme se jet v říjnu a potřebovala bych poradit. Je v tuto dobu ještě možné spát v kempech v chatkách, popřípadě ve stanu a pohybovat se stopem nebo je lepší vypůjčit si obytné auto? Cena půjčení obytného auta je docela vysoká, ale pokud to srovnám s tím, že bychom si museli koupit dražší letenky, pokud bychom s sebou brali stan a všechno vybavení, tak vůbec nevím, jakou variantu v tomto podzimním období zvolit. Moc děkuji za odpověď

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 15.8.2017 at 10:06

   Ahoj Míšo, kempy jsou v tuto dobu zavřené a autobusy také nejezdí. Ideál je stopovat nebo si půjčit auto. Spát můžeš pořád ve stanu, mimo národní parky teda. Zjisti si ceny a porovnej co je pro tebe lepší. 🙂 Bára

 26. Comment by Katka

  Katka Reply 18.8.2017 at 10:04

  Ahoj Fijalko, také díky za pěkné info na tvém www. Island mne nadchl a začínám připravovat plán :-). Ráda bych na západní stranu a pak směrem na sever. Mám malinko v merku asi i jedno ubytování i když je dražší (nevím, kde hledat vhodněji ubytování na Islandu) (Einarshúsid Guesthouse), a ráda bych jela, až bude spíše sníh. Ale – malinko mne zarazilo jedno vypravování o sněh.bouři, uzavřené silnici a o tom, že se nedalo od letiště odjet. Jak to chodí, pokud máte zamluvené ubytování, může se opravdu stát, že od letiště do cíle nedojedu? (včas) kvůli sněhové bouři? má smysl shánět auto 4×4? máte někdo zkušenost? Nejsem žádný dobrodružný typ, ale spíš člověk, který touží nasát klid a ticho přírody, nabažit se jí zplna… prostě zažít klid přírody a její pohodu.Ale taky někde nezmrznout a bez obav a v klidu se najíst 🙂 – zkrátka trochu civilizovaně utéct od civilizace :D. poradíš třeba ještě s ubytováním a tou dostupností autem? MOC DÍKY

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 21.8.2017 at 11:55

   Ahoj Katko, já v zimě zatím na Islandu nebyla, ale počasí se tam mění z hodiny na hodinu, takže se to stát může. Asi bude dobré, když budeš mít tel. číslo na to ubytování a kdyby se něco stalo, tak zavoláš a domluvíš se, Islanďané jsou vstřícní a rádi pomůžou. Klidně bych napsala přímo jim a zeptala se je na to. 🙂 Jsem ráda, že je tu další mně podobná přírodní a cestovatelská duše, takže tě zcela chápu. 🙂 Budu se těšit na fotky zasněženýho Islandu a moc si to užij. 🙂 Bára

   • Comment by Katka

    Katka Reply 1.9.2017 at 10:48

    🙂 těším se jak malé dítě, nějak to vyzjistím, a jak to dopadne a budou obrázky, ráda se podělím o svou radost 🙂 Katka

 27. Comment by Vlasta

  Vlasta Reply 3.9.2017 at 10:46

  Ahoj Fialko,
  Ještě jednou ti děkuji za tvůj web. Mockrát na cestě po Islandu jsem si vzpomněla, jak dobré rady máš. Island je krásná země, kterou nejlíp zazijes na vlastní kůži, ve stanu, na cestách, v dešti, v autě, v teplých vodách….S radami od tebe 😀 je člověk připraven lip. Už teď bych tam chtěla znovu. Sever je krásný, jih je neuvěřitelný, východ nádherný, západ jsme moc nestihli. Snad někdy příště. A tobě dík.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 4.9.2017 at 14:09

   Ahoj Vlasti, děkuji moc za krásný komentář, moc si ho vážím! Jsem ráda, že sis Island užila perfektně a západ prozkoumáš příště! 🙂 Bára

 28. Comment by Adel

  Adel Reply 24.10.2017 at 17:00

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaký je Island v zimě, jestli máte nějaké zkušenosti, Nějaké tipy na výlety. Popřípadě jestli má Island v zimě cenu🙂 děkuji

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 25.10.2017 at 11:27

   Ahooj Adél, řekla bych, že Island má kouzlo každou roční dobu. Já tam v zimě nikdy nebyla, ale chci to podniknout. 🙂 Pozorovat polární záři, užít si to tam bez turistů…Jediné co nebudeš moct je jít třeba Laugavegur trek, protože bude zavřený… 🙂 Pokud se tam vypravíš, určitě dej vědět!!! 🙂 Já bych vyrazila hned, ale tuhle zimu budu cestovat jinde. 🙂 Co nejvíc úžasných cest, Bára 🙂

 29. Comment by Martin

  Martin Reply 22.11.2017 at 9:33

  Ahoj Fijalko, moc díky za tvůj web. Jsou tu skvělé informace. Chtěl bych se zeptat. Máme v plánu jet na Island v polovině března kvůli polární záři. Různě jsem se dočetl že nejlépe je vidět leden-březen, kvůli zimnímu počasí se obávám že nic neuvidíme. Máme tedy dle tebe cestu posunout na teplejší měsíce, kdy jak uvádíš polární záři taky lze zahlédnout? Díky moc a pokračuj v psaní 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 2.12.2017 at 23:02

   Ahoj Martine, na auroru musíš mít štěstí. 🙂 Island je krásný v každou roční dobu. Aurora je na Islandu vidět už od konce srpna a začátku září. Navíc v této době můžeš jít ještě třeba jeden z nejkrásnějších treků svět, Laugavegur. V zimě je zavřený. Bára

 30. Comment by Katka

  Katka Reply 7.1.2018 at 22:48

  Ahoj Fijalko, chtela bych se zeptat jak je to na Islandu v dubnu s dostupnosti k hlavnim atrakcim, krome tedy Laugavegur treku,je v dubnu uz vse pristupne?Mas na Islandu zkusenost s ubytovanim pres Airbnb? Dekuji

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 10.1.2018 at 9:45

   Ahoj Katko, v dubnu je ideální mít půjčené svoje auto a vše co je v přírodě je přístupné, jen tam bude ještě pořádná zima, takže do vnitrozemí se nejspíš úplně nedostaneš (nevím co všechno chceš vidět :). Já tam vždycky jela lowcost režim a bydlela jsem jen ve stanu. 🙂 bára

 31. Comment by Michal

  Michal Reply 8.1.2018 at 0:40

  Ahoj, Fijalko! 😉
  Chtěl bych s manželkou vyrazit na Island – prvděpodobně během března nebo nejpozději hned po velikonocích. Bohužel nemáme moc volna, proto uvažuji o 4 nocích (tedy de facto 3 dny celé k dispozici pro celodenní cestování po ostrově – počítám s tím, že první a poslední den se budeme věnovat spíše cestě a zajištění půjčení vozidla, ubytování atd…)
  Vyplatí se to vůbec? Chtěl bych určitě zajet na papuchalky k Viku, a snad budeme mít štěstí na „Auroru“.
  Samozřějmě řeším dilema s ubytováním a dopravou po ostrově, skoro se nabízí půjčit si obytné auto GoCampers? Jestli to teda v prakticky zimním období není bláznovství?!
  Díky za Tvůj názor či tipy a rady. Michal.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 10.1.2018 at 9:42

   Ahoj Michale, to máte s manželkou skvělý plán! 🙂 3 dny jsou strašně málo, mně by tam nestačil ani půl rok. 🙂 🙂 Ideální by byl alespoň týden, to by se dalo něco stihnout. Já si myslím, že se ti to nevyplatí (nechci tě odrazovat). Ty 4 dny volna bych strávila raději třeba v Salzburgu (byla jsem taky o Velikonocích) a na Island bych se vypravila až budu mít víc volna. 🙂 Co myslíš? Bára

 32. Comment by Týna

  Týna Reply 9.1.2018 at 11:23

  Ahoj Filjako, zdravím na daleký Zéland, plánujeme letos v srpnu vycestovat na Island a tvůj web je nám velmi nápomocný! Velmi poutavě píšeš a podstatné informace 🙂 Kontaktuji tě proto, že mi nefunguje odkaz na „nejlepší mapu islandu“, můžeš mi prosím napsat o jakou mapu se jedná? Pak jsem se ještě chtěla zeptat, jestli je možné kempovat i mimo kempy? A Jestli je povoleno stavět autem u krajnice (kdybysme si chtěli udělat fotky, nebo trochu projít)nebo je potřeba zastavovat na označených parkovištích? Děkuju za odpověď Týna

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 10.1.2018 at 9:36

   Ahoj Týnuš, jéééé to mám radost, že se ti fijalky hezky čte. 🙂 Právě protože jsem na Zélandu, mapy tento rok nemám. 🙂 Kempovat můžeš i mimo kempy, ale je potřeba dávat pozor, abys nebyla na soukromém pozemku a samozřejmostí je nenechávat po sobě odpadky apod. 🙂 Pokud to není nebezpečné, tak můžeš zastavit kde chceš. Viděla jsem desítky fotek asiatů, kteří zastavili kdesi uprostřed silnice kvůli fotkám. 🙂 Z léta do zimy zdraví Bára 🙂

 33. Comment by Daniela Melicharová

  Daniela Melicharová Reply 3.4.2018 at 10:09

  Ahoj Fialko,
  cestuji v cervnu na Island spolu s vnučkou, která se na Islandu zastavi při ceste z USA do Prahy.Bohuzel mame omezeny casovy limit, ctu opakovane komentare, ze to na par dni nemá cenu, nicmene to bereme jako seznamovaci akci s mistem, kde jsme nikdy nebyly a kam se muzeme brzy vrátit.Celou dobu budeme ubytovane v Reykjaviku a odtud budeme vyrazet.Mam trochu problém s rozumnym “ time managementem“, na Islandu budeme 7 dní cisteho casu, do toho ale musíme pocitat taky jat lag vnucky po ceste z USA.
  Myslela jsem první den prochazku po Reykjaviku (jat lag), druhy den podniknout okruzni organizovanou tour s průvodcem kvůli celkovému dojmu z ostrova, vnucka ma zajem o snorchlovani. Ostatní potrebujeme rozumne naplánovat.Jsem pripravena pronajmout auto, pokud se to ukaze vyhodne z duvodu flexibility a event. uspory casu. V kniznim pruvodci jsou informace pomerne roztristene, takže mne není jasne, jestli zapadni a severozapadni lokalita stoji za to, abychom se jim venovaly nebo mame radeji pocitat s presunem dal treba na sever. Poradila bys na zaklade tvých osobních zkusenosti?
  Dekuji !!!!!
  Dada

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 10.4.2018 at 6:44

   Ahoj Dádo, já osobně bych si pronajala auto hned po příletu na Islandu nebo alespoň od druhého dne. Organizovanou tour s průvodcem bych úplně vynechala, vše si můžeš projet s vnučkou autem a pořádně si to užít. Pokud těch 7 dní berete jen jako seznámení s ostrovem, nedoporučuji bydlet jen v Reykjavíku. Po prvním dnu v Rey bych se vydala na Golden Circle (vodopád Gulfoss, Geysir a národní park Thingvellir, kde se dá rezervovat šnorchlování např. tady. Pak se vrátit do Rey a přespat tam. Další dny bych se vydala prozkoumávat jih Islandu a ubytování zarezervovala někde na jihu. Pak bych se vrátila přes Rey na západní Island a ubytování hledala tam. Rozhodně bych nejezdila kolem celého ostrova, abyste víc času nestrávily v autě než v přírodě a prozkoumávála méně míst, ale delší dobu. Mrkni na moje itineráře a dej vědět pokud si nebudeš vědět rady. 🙂 Bára

 34. Comment by Broněk

  Broněk Reply 11.6.2018 at 8:24

  Perfektní a ucelené informace! Chtěl bych za článek poděkovat, spousty zmíněných tipů jsme využili i u naší cesty kolem Islandu, kterou jsme podnikli letos v dubnu 🙂 kdyby se chtěl někdo inspirovat i u nás mrkněte – https://www.bronislavmarketing.cz/island-za-8-dni-2018/

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 26.6.2018 at 10:25

   Ahoj, jsem ráda, že se informace hodily. 🙂 A díky za odkaz, určo mrknu. 🙂 Bára

 35. Comment by Míša

  Míša Reply 13.6.2018 at 21:29

  Ahoj,
  nejprve bych ti ráda pochválila tvůj web. Plánujeme letos dovolenou na září na Islandu. Dostala jsem tip vyrazit v září. Čím více ale pročítám různé weby, mám pocit, že to nebude úplně nejlepší plán. Chtěli jsme jet spíše lowcost-půjčit si auto, projet Island a spát ve stanu/autě. Předpokládám ale podle přečtených informací, že druhý-třetí týden v září už budou kempy zavřené? Podle http://www.utilegukortid.is/ jsou totiž některé kempy otevřené i do 15.-30.9., dá se tomuto webu věřit, nebo je pak skutečnost jiná?
  Moc děkuji za odpověď, Míša

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 26.6.2018 at 10:24

   Ahoj Míšo, většina kempů je zavřená, ale myslím, že nějaké zůstávají otevřené celoročně, ale je jich málo. Jinak v autě spát můžete, nemusíte se omezovat na kempy a stan se dá postavit kdekoliv mimo národní parky a soukromé pozemky. 🙂 Bára

 36. Comment by Lucie

  Lucie Reply 26.6.2018 at 8:02

  Ahoj Fijalko,
  s přítelem se chystáme koncem září na Island, máme letenky a právě řešíme auto. Chtěli jsme si také půjčit auto přímo od místních, už jsme odeslali rezervaci ale vypršela nám, protože majitel na to nezareagoval v tom časovém limitu, který na to má. Nemáš s tím nějakou zkušenost, je potřeba nejdříve nechat majiteli auta zprávu než to zabookujeme? 🙂
  Jinak máš fakt skvělej blog, jsme ti vděčný za všechny rady, od doby co uvažujeme nad cestou na Island jsem tu u tebe fakt často, krásně zpracované všechno potřebné info❤️🙏🏻

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 26.6.2018 at 10:22

   Ahoj Luci, to mám radost, že jsou stránky užitečné při plánování cesty na Island. 🙂 Já měla půjčení auta vždy v pohodě a majitele jsem nekontaktovala nijak dopředu. Vyzkoušej jiné auto nebo mu zkus poslat tu zprávu. Moc si to tam užijte! 🙂 Bára

 37. Comment by Monika

  Monika Reply 27.6.2018 at 14:50

  Ahoj Fijalko, děkuji za spousty užitečných informací o Islandu. Celý web je z mého pohledu krásně uspořádaný a přehledný. A fotky, ty jsou prostě úžasné. Co víc říct, prostě šikulka.
  Já se na Island chystám již 3.7. (na 2týdny). Moji radost z cesty však poslední dny stíhají stresy ohledně kreditní karty, která mi zatím nedorazila a na kterou jsem měla v plánu vypůjčit auto (dle rentalcars/wizz air nutnost). Nemáš prosím nějakou zkušenost nebo informaci o možnostech pronájmu auta na debetní kartu (mám debetní kartu mbank, na které není sice zmínka o debit, ale pravděpodobně autopůjčovny jsou schopné ověřit, zda se jedná o debit nebo credit card – má úvaha). Ačkoliv Avis uvádí v conditions and terms, že akceptuje Visa debit card, pravda se prý ukáže až fyzicky vloží debetní kartu do terminálu – zda tedy projde nebo ne. Snažím se celou situaci řešit a našla jsem pár společností, u kterých lze vypůjčit auto na debit card, nicméně žádná z nich nenabízí možnost připojištění tak, aby spoluúčast byla nulová. Pokud můžeš čerpat z vlastních zkušeností nebo zkušeností známých, pak budu ráda za radu, která mi pomůže trochu otevřít oči a začít se znovu těšit na to dobrodružství, které mě na Islandu čeká.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 1.7.2018 at 1:53

   Ahoj Mončo, děkuji moc za chválu, jsem moc ráda, že se ti mé stránky líbí. 🙂 V půjčovně aut od místních lidí (odkaz máš v článku) nepožadují kreditku k vypůjčení auta, tak zkus tuhle autopůjčovnu. Bára

 38. Comment by Pavlík Srneček

  Pavlík Srneček Reply 9.7.2018 at 21:11

  Moc pěkný report, letos jsme si s manželkou vybrali Island, kde strávíme 14 dnů hezky v přírodě, jelikož jsme dostali možnost jet trajektem z Dánska, jelikož jsme z Českých Budějovic budeme si půjčovat auto a rádi bychom toto auto převezli i na Island a celý Island s tímto autem projeli. Máte někdo zkušenost jestli je to možné nebo zda jsou s tím nějaké administrativní překážky nebo se spíše vyplatí auto nechat v Dánsku a na Islandě si půjčit další, ale zase přenášet všechny věci apod. je překážka pro nás. Díky za rady.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 11.7.2018 at 0:10

   Ahoj Pavle, nejideálnější je na Island doletět a tam si půjčit auto. Ušetříte tím hodně času. 🙂 Pokud chcete jet trajektem, tak jeďtě půjčeným autem až na Island. Bára

 39. Comment by Honza

  Honza Reply 17.7.2018 at 17:08

  Ahoj super web se spoustou užitečných informací děkuji. měl bych pár otázek jedeme s kamarádama na insland v polovině září a budeme si tam půjčovat auto douferme že ten teren který plánujeme budeme si pujčovat Duster 4×4 a stanovat. otázka zní zda si tam pro ušetření co nejvíc korunek mužu přivést jídlo na expedice přesněji adventure menu. další je zda se na islandu může létat s dronem tadle krajina si o to uplně říka ale jelikož jsem našel spoustu videí z dronu tak si myslím že je to tam povolené. a taky jestli se tam muže řídit českým řidičským průkazem nebo je potřeba zajistit mezinárodní. Děkuji za odpověď

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 18.7.2018 at 23:45

   Ahoj Honzo, Adventure menu určitě dovézt můžeš, létat s dronem taky můžeš do výšky 120 metrů. Nesmíš s ním létat kolem letiště a v Reykjavíku. Všechny podmínky pro lítání s dronem na Islandu najdeš tady. No a taky je dobrý mít štěstí na to, aby nefoukal vítr. Ten Island totiž umí. 😀 Ano, řídit s českým řidíčákem můžeš úplně v pohohodě. 🙂 Bára

 40. Comment by Janča

  Janča Reply 29.7.2018 at 13:08

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s možností stravování v kempech (i ve vnitrozemí). Je nutné si s sebou brát na trek jídlo třeba na 5 dní, nebo je možné si v kempu nějaké koupit?
  Děkuji za odpověď 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 4.8.2018 at 1:21

   Ahoj Jani, jídlo na trek si musíš vzít s sebou. Vybavenej je kemp až v Landmannalaugaru, kde se dá koupit něco málo k jídlu, ale je to drahé. Bára

 41. Comment by Katka

  Katka Reply 11.9.2018 at 14:40

  Ahoj, taky chci poděkovat za spoustu parádních informací, nicméně bych měla i 2 svoje dotazy: jedeme na Island na cca 2 týdny na přelomu září a října, půjčujeme si auto a máme v plánu v něm i spát (obyčejný Duster 4×4, žádný campervan). Je s tím spaním nějaký problém? Četla jsem že když stanuješ tak není problém kdekoliv na jednu noc i mimo kemp a naopak že campervany by neměla stát mimo camp. Ale jak se to bere v případě jen stojícího obyč auta ve kterém se spí to jsem se nedověděla. Nemáš s tím zkušenosti? Neradi bychom páchali nějaké přestupky 🙂
  Další problém v této oblasti je, že spousta campů má otevřeno jen např do půlky/konce září. Nevíš jak to tam potom funguje? Např. jestli se tam dá alespoň zaparkovat a přespat bez využití zázemí?
  Děkuji za odpověď!

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.11.2018 at 9:42

   Ahoj Katko, já myslím, že se spaním v autě nebude problém, pokud v něm nebudeš spát na soukromém pozemku či v národním parku. S těmi kempy, některé mají otevřeno i mimo sezónu, mrkni na ně sem. Bára

 42. Comment by Michaela

  Michaela Reply 7.10.2018 at 17:08

  Ahoj,
  chtela bych se zeptat, kdyz se chystame na Island poprve, na jak dlouho je idealni tam jet. Tyden staci anebo vice?
  Diky moc

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.11.2018 at 9:32

   Ahoj Míšo, já bych tam jela na 14 dní. 🙂 Věř mi, po týdnu se vám nebude chtít zpátky! 🙂 Bára

 43. Comment by Jana

  Jana Reply 19.11.2018 at 18:20

  Ahoj Fijalko,

  co cestování s mimčem půlročním? Dá se? Je mi jasné, že by to muselo být cestování s vypůjčeným autem a ubytování v chatkách. Potkávala jsi na cestě takové pošuky s nosítkem? 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 19.11.2018 at 20:42

   Ahoj Jani, no s takhle malým prckem jsem tam nikoho nepotkala, ale pokud jste zvyklí cestovat, tak v tom nevidím problém. 🙂 Jen bych si vybrala léto, abyste tam nezmrzli. 🙂 Dej vědět jak to dopadlo, Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Poloostrov Reykjanes

Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }