Peking – co navštívit

Nejzajímavější místa v Pekingu.

Při své návštěvě Pekingu neopomeň navštívit ty nejdůležitější a nejvýznamnější památky. Připrav se, že tam potkáš davy lidí, tak jejich návštěvu odlož spíš na všední den.

Co navštívit v Pekingu

Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men)

Se svou rozlohou 40 h je to největší náměstí na světě. Přímo zde se nachází mauzoleum Mao Ce-tunga. Pokud se do něj chceš vypravit, tak doporučuji vyrazit brzy ráno, protože tě bude čekat nekonečné čekání v dlouhé frontě Číňanů. U Maa tě nenechají ani zastavit, prostě kolem otevřené rakve jen projdeš v řadě dalších lidí.

Prohlédnout si tady také můžeš Památník Lidových hrdinů. Z náměstí si vyfoť pohled na Bránu Nebeského klidu s portrétem Maa, která je hlavním vstupem do Zakázaného města.

Jak se sem dostaneš: linka metra 1, zastávka Tiananmen Dong nebo Tiananmen Xi, linka metra 2 zastávka Qianmen Station (výlez A nebo B pak se vydej severním směrem)

Vstupné: neplatí se

Náměstí nebeského klidu, Peking

Pohled na Bránu Nebeského klidu, za kterou se nachází Zakázané město

Náměstí nebeského klidu

Náměstí nebeského klidu v Pekingu

Zakázané město

V minulosti bylo sídlem císařů, ve kterém žili jen oni s těmi nejbližšími. Obyčejným smrtelníkům byl vstup zakázán. Nyní je z něj Palácové muzeum. Výlet je to asi na půl dne, ale samozřejmě záleží na tom jak moc je člověk zvídavý. Na vstupenky se čekají dlouhé fronty. Odměnou za dlouhé čekání ti pak bude procházka tímhle zachovalým komplexem čínských budov. Pro lepší orientaci mrkni na mapu.

Zakázané město Peking (2)

Zakázané město v Pekingu

Zakázané město Peking (1)

Zakázané město v Pekingu

V některých domech jsou umístěné expozice z čínské historie.  Největší a nejstarší síní je Síň Nejvyšší harmonie, ve které se slavilo a probíhaly v ní korunovace. Celý pekingský palácový komplex je schopen pojmout pouhých 80 000 návštěvníků v jeden den, což o něčem vypovídá… :)

Jak se sem dostaneš: linka metra 1, zastávka Tiananmen Dong nebo Tiananmen Xi, linka metra 2 zastávka Qianmen Station (výlez A nebo B pak se vydej severním směrem). Vchod se nachází přes silnici z Náměstí nebeského klidu viz fotka výše.

Otevírací doba: 8:30 – 17 hodin (8:30 – 16:30 mimo sezónu)

Vstupné: 60 juanů (mimo sezónu 40)

Qianmen Dajie

Je to pěší nákupní ulice poblíž Náměstí nebeského klidu, po které jezdí akorát stará tramvaj. Doporučuji tady navštívit obchůdek s čínskými hůlkami. Mají obrovský výběr hůlek všech cenových kategorií a já tu nakoupila dárky pro své blízké.

Nákupní ulice Qianmen Dajie Peking

Nákupní ulice Qianmen Dajie v Pekingu

Podél široké ulice najdeš jeden obchůdek za druhým.

Jak se sem dostaneš: linka metra 2, zastávka Qianmen, vylez ven jihozápadním nebo jihovýchodním výstupem

Jingshan park

Leží přímo naproti Zakázanému městu a z vrcholku kopce, ti bude odměnou nejen panoramatický výhled na Peking, ale i celý komplex Zakázaného města.

Jingshan park Peking

Pro fotku Zakázaného města shora se musíš dostat na vrcholek kopce v Jingshan parku.

Jak se sem dostaneš: linka metra 5, stanice Dongsi Station, ven vyjdi směrem na Exit C, autobusem 101 jeď na stanici Gu Gong (Forbidden City). Pokud jdeš předtím do Zakázaného města, tak jím stačí projít, park se totiž nachází hned za východem.

Otevírací doba: 6 – 21 hodin (mimo sezónu 6:30 – 20 hodin)

Vstupné: 2 juany

Letní palác

Moje nejmilejší místo v Pekingu, ve kterém jsem strávila bohužel jen pár hodin odpoledne. Ideálně bych si na návštěvu Letního paláce vyčlenila celý den a třeba se i projela na loďce po jezeře Kunming a kochala se pohledy na palácové stavby. Obyvatelé Pekingu se sem chodí procházet a užívají si upravených parků kolem jezera. Je to zelená oáza v rušném Pekingu. Zůstaň tu až do západu slunce, sedni si na břeh jezera a kochej se pohledy na zapadající slunce za kopce nad Pekingem. Pro lepší orientaci mrkni na mapu.

Letní palác, Peking

Loďky na jezeře Kunming, Peking

Letní palác, Peking

Bující vegetace na jezeře Kunming u Letního paláce

Letní palác Peking (2)

Upravené čínské parky kolem Letního paláce

Jak se sem dostaneš: linka metra 5, zastávka Beigongmen (vylezeš u severní vstupní brány) nebo zastávka Xiyuan (vylez výstupem C2 (jihozápadní výstup), vydej se západním směrem, dojdeš k východní vstupní bráně.

Otevírací doba: 6:30 – 18 hodin (7 – 17 mimo sezónu)

Vstupné: 30 juanů (20 mimo sezónu)

Hutongy

Město ve městě – Hutongy v Pekingu. Hutongy tvoří původní zástavbu Pekingu, jsou to malé, jednopatrové domky, mezi kterými vedou úzké ulice. Domky uvnitř nemají koupelnu, a tak jejich obyvatelé využívají veřejné toalety na ulicích. Je to cihlový domek s několika dírami v zemi, které samozřejmě nejsou oddělené žádnou stěnou či přepážkou, prostě se potřeba vykonává před všemi ostatními spoludřepícími. :) Umyvadlo tady samozřejmě také není.

Hutongy v Pekingu (1)

V pekingských hutonzích se žije pomalu a pohodově

Hutongy v Pekingu (2)

Procházka uličkami hutongů v Pekingu

V hutonzích se za ničím nespěchá, panuje tu poklidná, příjemná atmosféra, lidé si tu žijí svým životem a čas příjemně plyne.

Tip: navštiv nejlepší restauraci s čínskými knedlíčky v hutonzích, je to Mr. Shi’s Dumplings, adresa: 74 Baochao Hutong, Dongcheng

Vstupné: neplatí se

Levné letenky do Číny

Chrám nebes

Chrám, ve kterém probíhaly modlitby za dobrou úrodu a sklizeň. Celý areál obklopuje přilehlý a upravený park, který stojí za procházku. Je místem setkávání starších obyvatel Pekingu, kteří sem chodí hrát čínské šachy. Někteří z nich se místo šachům věnují zpěvům, posilování, tancům či lítáním na hrazdě. :)

Chrám nebes Peking (2)

Chrám nebes v Pekingu

Chrám nebes Peking (1)

Park kolem Chrámu nebes

Jak se sem dostaneš: linka metra 5, zastávka Tiantan Dongmen, vylez výstupem A, dojdi k východní bráně

Otevírací doba: 6:30 – 22:00 hodin

Vstupné: 15 juanů (březen – září), ostatní měsíce 10 juanůBooking.com

Beihai park (Pej-chaj park)

Pekingský Beihai park byl původně součást Zakázaného město a plnil funkci císařských zahrad. Teď je veřejně přístupný a také k prasknutí nacpaný lidmi. Desítky loděk tu brázdí vodní hladinu a některé skoro nemohou projet. Procházka kolem jezera je příjemná a potkáš při ní i staré kaligrafy kreslící vodou na zem čínské znaky. V čínských pavilonech na vodě se vesele tančí a zpívá.

Beihai park Peking

Beihai park, na těchto ostrůvcích se Číňané vesele baví – tančí a zpívají

Zjištění: nesmí se sedět na trávě. My, nic netušící  a unavení, jsme to zkusili a během pár minut na nás přišli hlídači a byli jsme vykázáni. :)

Jak se sem dostaneš: linka metra 4, zastávka Ping’anli Station, vylez jihovýchodním výstupem, pak se dej na východ po Dianmen Xi Dajie, za cca 15 minut dojdeš k severní bráně.

Otevírací doba: 6:30 – 21:00 hodin

Vstupné: 10 juanů (březen – září), ostatní měsíce 5 juanů

Pekingská umělecká čtvrť (Art District)

Tak trochu pekingská hipsterská čtvrť. :) Ano, i v Číně je tohle možné! :) Jsou tu kavárničky, umělecké galerie, módní obchůdky.

umělecká čvrť Peking (3)

Jedna z galerií umění v pekingské umělecké čtvrti.

umělecká čvrť Peking (1)

Umělecké čtvrť v Pekingu

Jak se sem dostaneš: linka metra 10, zastávka Sanyuanqiao Station, vylez východem C, najdi autobusovou zastávku Sanyuanqiao . Jeď autobusem číslo 401 na stanici Dashanzi Lukou Nan.

Olympijský park v Pekingu

Návštěvu pekingského olympijského parku doporučuji naplánovat na večer, kdy jsou všechny stavby barevně nasvícené. Za návštěvu a větší pozornost stojí Národní stadion neboli Ptačí hnízdo. Pro lepší orientaci mrkni na mapu olympijského parku.

Olympijský park Peking (2)

Nasvícený stadion Ptačí hnízdo v olympijském areálu v Pekingu

Jak se sem dostaneš: linka metra 8 (byla vybudovaná speciálně pro Olympijské hry), stanice Olympic Sports Center Station, výlez B1 nebo B2

Přidávám ještě mapu mnou vytipovaných míst, které by měl každý navštívit v Pekingu, aby se ti lépe plánovalo a orientovalo.

Nejdůležitější je užít si Peking naplno a na všechna místa, která chceš navštívit, vyčlenit dostatek času, protože v Pekingu je všechno na dlouho a všude jsou většinou davy lidí a fronty.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

5 comments

 1. Pingback: Nejlepší suvenýry z Číny - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 2. Pingback: Velká Čínská zeď z Pekingu - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 3. Pingback: To nejlepší z Číny za 14 dní - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 4. Comment by Martina Vohralíková

  Martina Vohralíková Reply 23.9.2018 at 16:05

  Ahoj, chtěla bych se zeptat- budeme mít 15 hodin přestup v Pekingu, co byste nám doporučila vidět, abychom to stihli? Dají je koupit lístky do Zakázaného města i online?
  Děkuji moc, s pozdravem Martina

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.11.2018 at 9:36

   Ahoj Marti, lístky se, tuším, koupit online nedají. Já bych z letiště dojela do centra a šla se projít do Chrámu nebes nebo Letního paláce. Zakázané město je většinou šíleně narvané a hlavně se stojí fronty na lístky, tak abyste tam neztratili spoustu času. :) Bára

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podzimní putování za krásami Číny

Lenka je cestovatelka, profesí kriminalistka, jinak šťastně vdaná žena a mamka dvou dětí. V cestování jí nic nezastaví. Procestovala Evropu, Thajsko, Gruzii a letos i Čínu. Když jsem se jí zeptala na otázku, kde se cítí nejlíp. Odpověděla, že nejlíp je jí na horách (čímž je mi ještě víc sympatická ). Každý rok jezdí s […]

Read more

Jak se pracuje a žije v Číně

Verča, která o sobě tvrdí, že je univerzální cestovatelka (od backpacku, přes pohodlný klidný motel, po luxusní resort), žije už tři roky v Číně ve městě Changzhi se svým manželem. Po Číně cestují a poznávají její skryté krásy. Rádi vyrazí i do Thajska, které je jejich oblíbenou zemí, do které se rádi vrací. Dojmy z Číny Verča sepisuje […]

Read more

15 důvodů proč navštívit Čínu

Těch důvodů, proč navštívit Čínu je samozřejmě daleko víc, ale já jsem pro tebe vybrala ty nejvtipnější a nejúsměvnější, které tě doufám přesvědčí. Projdeš se po jedné z nejobdivovanějších památek na světě – Velké čínské zdi. K svačince si můžeš zakousnout nakládanou kuřecí pařátu a nikdo se na tebe nebude divně dívat. Můžeš se chopit […]

Read more

Šanghaj – co navštívit

Šanghaj je nejen kosmopolitní a moderní město, ale i finanční a ekonomické centrum. Slévá se tu dohromady moderní a tradiční čínská architektura. Ve čtvrti Pudong se můžeš procházet pod mrakodrapy a druhou nejvyšší budovou světa – Shanghai Tower (výška 632 metrů). Součástí moderního města je i stará čtvrť s malebnými starými domečky, křivolakými špinavými uličkami, na kterých se konají […]

Read more

Peking – co navštívit

Při své návštěvě Pekingu neopomeň navštívit ty nejdůležitější a nejvýznamnější památky. Připrav se, že tam potkáš davy lidí, tak jejich návštěvu odlož spíš na všední den. Co navštívit v Pekingu Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) Se svou rozlohou 40 h je to největší náměstí na světě. Přímo zde se nachází mauzoleum Mao Ce-tunga. Pokud se do něj chceš vypravit, tak doporučuji […]

Read more

Základní poznatky z Číny

Po svém návratu jsem sepsala několik vtipných poznatků z Číny, které tě, doufám, lépe připraví na cestu na vlastní pěst. Před cestou do Číny Speciální očkování nepotřebuješ. Víza si vyřiď alespoň s měsíčním předstihem a hlavně na Velvyslanectví přijď se všemi doklady a formuláři, které vyžadují. Pokud jsi student, vezmi si s sebou průkaz ISIC, budeš […]

Read more

Dva roky v Číně

Helča je jedna z prvních studentů České zemědělské univerzity v Praze, která se vypravila na dva roky studovat do Číny. Jak se jí v Číně žilo, co všechno tam zažila, kam všude se podívala, jaké je to pít pivo z igelitového pytlíku a mnoho dalších informací najdeš v rozhovoru níže. Co tě přivedlo ke studiu […]

Read more

Takové ty čínské zábavy

Na to, kolik Číňanů je (aktuální počet je jedna a čtvrt miliardy), jim nemohu upřít jistou míru družnosti. Ať už při stání ve frontách, které mají v oblibě, nebo při zábavě a sportu. Je to přece příležitost k popovídání si a bujarým diskuzím. Všechny tyhle činnosti jsou kolektivní záležitostí. Číňané jsou také známí péčí o své tělo, […]

Read more
Go top