Dva roky v Číně

Rozhovor o 2letém studiu a cestování po Číně

Helča je jedna z prvních studentů České zemědělské univerzity v Praze, která se vypravila na dva roky studovat do Číny. Jak se jí v Číně žilo, co všechno tam zažila, kam všude se podívala, jaké je to pít pivo z igelitového pytlíku a mnoho dalších informací najdeš v rozhovoru níže.

Co tě přivedlo ke studiu v Číně? Proč zrovna tahle země?

Ke studiu v Číně mě přivedla souhra okolností a náhod. Po studiu v Německu, kde jsem byla na Erasmu a moc se mi tam líbilo, jsem znovu chtěla vyjet studovat do zahraničí, ale tentokrát někam dál. Původní plán byla Kanada. Při pohovoru do Kanady jsem měla jako náhradní možnost Taiwan a při povídání o Taiwanu najednou přišla řeč na Čínu. Pohovor dopadl dobře a byla jsem vybrána do Kanady, kde bych studovala jako výměnný student jeden semestr. Přesto jsem se ještě šla zeptat na podmínky studia v Číně. Čína mě vždy lákala. Ve druháku jsem rok chodila na čínštinu a moc mě to bavilo. Bylo mi nabídnuto čínské stipendium s tím, že budu v Číně studovat dva roky jako regulérní student a obdržím pak čínský titul.

Dva roky v Číně se mi zdály jako dlouhá doba. Přece jenom jsem v Asii nikdy předtím nebyla a trochu jsem se bála, ale nakonec jsem nabídku přijala a odjela do Číny jako jeden z prvních studentů ČZU. Svého rozhodnutí nelituji.

Když se teď vrátíš ve vzpomínkách zpátky, v čem vidíš nevýhody života v Číně?

Pro Evropana může být život v Číně občas velmi náročný a plný překvapení. Tureckými záchody počínaje a všudypřítomném znečištění konče. Po počátečním kulturním šoku pro mě největší nevýhodou byla jazyková bariéra, i když jsem se čínsky učila a zvládla si třeba objednat v restauraci (když měly obrázkové menu), tak kdykoliv jsem potřebovala řešit něco složitějšího (třeba na úřadě), potřebovala jsem pomoc od čínského kamaráda, co umí anglicky a může mi překládat. Také jsem se musela naučit tvrdě smlouvat a nenechat se odbít tím, že jsem bílá, a tak mám určitě spoustu peněz a zvyknout si na to, že občas nevím co jím.

Největší nevýhodou života v Číně je znečištění vzduchu. Na to se bohužel zvyknout nedá a ovlivňuje to váš každodenní život. Pak si člověk dokáže vážit modrého nebe nad hlavou.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

A naopak výhody?

Já jsem žila v Pekingu, kde žije víc než deset milionů lidí. Takže taková Česká Republika v jednom městě. Výhodou života v čínském velkoměstě je dostupnost všeho a všude. Restaurace na každém rohu, pouliční trhovci prodávající na co si vzpomeneš. Čínská kuchyně je tak pestrá, že si vybere každý a vždy je tu něco nového, co vyzkoušet.

řeka_Li_Jangshuo (14)

Čínská kuchyně

V Pekingu jsem krátké vzdálenosti jezdila na kole a ty delší metrem nebo autobusem. Hromadná doprava v Pekingu funguje skvěle, takže není problém se kamkoliv dostat.

Moc se mi líbily čínské parky, které jsou perfektně udržované a dá se tam utéct před ruchem velkoměsta nebo si jen tak jít zacvičit, zazpívat i zaplavat pro ty odvážnější. Peking a Čína celkově je bezpečná. Nikdy jsem se nebála jít po tmě sama městem. Samozřejmě vás mohou okrást ,zvlášť když jste cizinec. Taky se hodně kradou kola. Ale nic vážnějšího než krádež mobilu a osobních věcí se nikomu z mých známých nestalo.

guilin1

Park ve městě Guilin

Mám ráda čínský životní styl. Číňané hodně cvičí a chodí na zdravotní procházky. Večer můžete vidět staré manželské páry svižně se procházet v parcích, někteří k tomu poslouchají i tradiční čínskou hudbu. Také jsem se v Číně naučila pít horkou vodu. Po mastném čínském jídle je to to nejlepší, co pro váš organismus můžete udělat. Čínský čaj je nejlepší na světě.

Další výhodou života v Pekingu bylo mezinárodní prostředí. Bydlela jsem ve čtvrti, kde sídlí hlavní pekingské univerzity a mohla tak poznat studenty z celého světa.

Když jsme jeli v Číně na výlet, tak se jelo vlakem. Rychlovlaky v Číně jsou nejlepším způsobem dopravy na dlouhé vzdálenosti a přece jen se dá koukat z okna a vidět okolní krajinu než když letíte letadlem. Průměrná rychlost je přes 300 km v hodině.

Nemám vůbec žádnou představu o tom jak se v Číně studuje. 🙂 V čem všem se lišilo studium na univerzitě v Pekingu a Praze?

Já jsem studovala v angličtině obor pro zahraniční studenty, nemohu tedy posoudit jak se studuje těm čínským v čínštině. Naše třída byla menší a byli s námi společně i PhD studenti na většinu předmětů. Občas jsme byli napůl s čínskými studenty. První rok bylo studium hodně časově náročné. Ve škole jsme byli od rána do večera. Naši profesoři byli jak Číňané, tak zahraniční profesoři z Anglie a Nizozemí. Zkoušky byly většinou formou nějaké seminární práce nebo projektu. Jen dvě byly klasické písemné. Hodiny byly vedeny formou diskuse, hlavně ty se zahraničními profesory. Druhý rok jsme se věnovali výzkumu, který byl podmínkou pro napsaní diplomové práce. Celý druhý rok už spíš píšete diplomku než chodíte do školy, kterou pak musíte obhájit před komisí. Na konci prvního roku se obhajuje research proposal, kde vám schválí čím se budete v diplomce zabývat. Nemají státnice jako u nás, ale o to větší se klade důraz na diplomovou práci.

V Číně je zvykem, že učitel (většinou vedoucí práce) zve své studenty párkrát za semestr na oficiální oběd nebo večeři. V Číně se vůbec většina věcí řeší u jídla. Jde se do hezké restaurace, objedná se spoustu jídla a pije se čínské pivo. Pivo se pije z malých sklenic a je slušnost ho vypít při každém přípitku až do dna. Úctu projevíte svému učiteli tak, že při ťukání nepozvednete svou sklenici výš než on.

Levné letenky do Číny

Dva roky jsou dlouhá doba, jaká zajímavá místa a města jsi v Číně navštívila?

Snažila jsem se co nejvíce prozkoumat Peking, kde jsem žila a kde je stále co objevovat. Z pekingských památek je mojí nejoblíbenější Letní palác a pak Hutongy – malé domky původní pekingské zástavby.

Třikrát jsem byla v Šanghaji, kam se vždycky ráda vracím pro její neopakovatelnou atmosféru, která je tolik rozdílná od Pekingské. Šanghaj je velmi moderní a působí víc evropsky díky francouzskému vlivu v historii.

Byla jsem na jihu Číny v provincii Guangxi kde je nádherná příroda a úplně odlišné klima od severu Číny.

Navštívila jsem Žluté hory (Huang Shan), které jsou podle mě jedny z nejkrásnějších hor co jsem kdy viděla.

žluté_hory_čína (10)

Žluté hory, Huangshan

Pila jsem asi nejznámější pivo Tsingtao, a to z pytlíku a brčkem, tak jak je zvykem v městě Qingtao na pobřeží jihovýchodně od Pekingu.

Přenocovala jsem na čínské zdi. Ten pocit probudit se při východu slunce rozhlédnout se kolem sebe a nikde nikdo (to se vám v Číně moc často nestane), jen hory a zeď táhnoucí se kam až dohlédneš, na ten se nedá zapomenout.

velka_cinska_zed2

Velká čínská zeď

velka_cinska_zed13

Nocování na Velké čínské zdi

Také jsem jako součást výuky strávila 4 dny s vesničany ve vesnici Xue Tang Di v provincii Hebei na sever od Pekingu. Žili jsme s vesničany v jejich obydlí a dělali výzkum. Všichni k nám byli moc pohostinní a paní domácí výborně vařila. Mohla jsem tak zažít jak velký je rozdíl mezi životní úrovní ve městech a na venkově.

xue_tang_di (1)

Vesnice Xue Tang Di

xue_tang_di (2)

Obyvatelka Xue Tang Di

xue_tang_di (3)

Obyvatelky Xue Tang Di

xue_tang_di (4)

Představení Kung fu bojovníků v chrámu Šaolinů v provincii Henan na jih od Pekingu na mě udělalo velký dojem. Nikdy předtím jsem nikoho neviděla tak ovládat své tělo. Dokonce nám ukazovali strom s dírami, které prý udělali šaolini jako součást tréninku svými prsty. Můj čínský spolužák strávil v šaolinském výcvikovém chrámu dva měsíce a popsal mi jak tvrdý a náročný trénink byl.

čína_mapa

Mapa míst v Číně, která Helča navštívila

Je nějaká oblast Číny, kterou bys doporučila navštívit?

Rozhodně bych doporučila navštívit jih Číny. Města Guilin a Yangshuo a nádhernou krajinu okolo řeky Li. Rýžové terasy, čajové plantáže a bambusové háje. Žluté hory a z měst Peking, Shanghai a Xian.

řeka_Li_Jangshuo (10)

Rýžová pole

řeka_Li_Jangshuo (11)

Krajina kolem řeky Li

řeka_Li_Jangshuo (4)

Lodě na řece Li

U_řeky_Lí5

Krajina u řeky Li

Západ Číny provincii Xinjiang jsem navštívit nestihla, ale slyšela jsem hodně o jejích přírodních krásách.

Jakou nejvtipnější situaci jsi tu zažila?

Čínská kultura a myšlení je velmi odlišné od toho našeho. Vtipné situace v Číně zažíváte každý den. Můžete se buď smát a nebo se rozčilovat a plakat. Rozhodně je lepší se smát.

Například čínský styl jízdy (pokud vás nezajedou) je velmi vtipný a jejich řešení přednosti v jízdě stylem ten odvážnější a rychlejší má přednost. Co všechno dokáží nacpat na svůj dopravní prostředek, ať už je to kolo, motorka nebo auto, je pro Evropana vždy překvapující.

To, že si vás pořád všude fotí a dokáží při tom být velmi nenápadní ( např. v dopravním prostředku) nebo naopak velmi akční. To k vám přiběhnou, popadnout vás kolem ramen a další už vás fotí mobilem, se dá také považovat za zábavné.

Vtipné situace vznikají i při nakupování, když se snažíte smlouvat. Prodavačka se rozčiluje, že to nejde, že nemůže slevit. Křičí na vás, div se s vámi nepopere. Vy odejdete, ona si vás zavolá zpět a směje se jak jsme to dobře usmlouvali.

Nevím, která situace byla nejvtipnější, ale mně přišlo hodně vtipné, když mi paní na vesnici nabízela svého syna jestli bych si ho nechtěla vzít, že bych se jí hodila do rodiny. 🙂

Co bys doporučila ostatním cestovatelům, kteří se Čínu chystají navštívit? Na co by se měli připravit?

Pokud předtím nikdy nebyli v Asii, tak bych jim asi vzkázala, že na Čínu se nedá připravit. Vždy vás něčím překvapí a je jen na vás jestli se budete smát a nebo plakat.

Helčo, moc děkuji za rozhovor a zajímavé informace o životě v Číně, ať se ti daří!

[fb_button]

Líbil se ti tento rozhovor? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Jak se žije na Islandu

Tak trochu mi na Fijalce chyběl rozhovor s někým, kdo žije na Islandu (když už tak často píšu články právě o Islandu a jsem do něj zamilovaná). Tenhle boží rozhovor o životě na Islandu mi poskytla skvělá a přátelská Kristýna. Tímto převelice děkuji kolegyni Bohunce za zprostředkování kontaktu. 🙂 Kris na Islandu žije už přes rok. […]

Read more

Jak se žije vlastní sen?

Martina Gebarovská, cestovatelka, fotografka a blogerka, která se jednoho dne rozhodla, že bude žít svůj sen, že bude dělat to, co jí doopravdy baví a naplňuje. CESTOVAT. Když došla k tomuhle rozhodnutí, nic jí nebránila v tom opustit práci, koupit si letenku a odletět. Marti články plné inspirace si můžeš přečíst na jejím blogu. Martina je […]

Read more

Jak se pracuje a žije v Číně

Verča, která o sobě tvrdí, že je univerzální cestovatelka (od backpacku, přes pohodlný klidný motel, po luxusní resort), žije už tři roky v Číně ve městě Changzhi se svým manželem. Po Číně cestují a poznávají její skryté krásy. Rádi vyrazí i do Thajska, které je jejich oblíbenou zemí, do které se rádi vrací. Dojmy z Číny Verča sepisuje […]

Read more

Jak se žije a pracuje v Indii (část 2)

Volné pokračování prvního rozhovoru s Alešem, který se odstěhoval do Indie, Kalkaty, kde právě žije a pracuje. Druhý rozhovor jsem s ním udělala s odstupem času. Je to asi 6 měsíců od jeho příjezdu do Kalkaty a tentokrát to bude o tom jak vnímá indické pracovní prostředí, své kolegy, o Kalkatě a něco málo se […]

Read more

Studentský život v Lotyšsku

Verča a Kuba, jeden z mála párů, který se na Erasmus vypravil společně. Místo toho, aby každý studoval v jiné zemi, hledali možnosti jak vyjet spolu. Nakonec si vybrali Rigu v Lotyšsku, kde prožili jeden rok svého studentského života. Našli si tu kamarády z celého světa a zažili nespočet dobrodružství. Lotyšsko projeli křížem krážem, a tak […]

Read more

Sólo cestování po jihovýchodní Asii

Tomáš nikdy žádný velký cestovatel nebyl, tuhle skutečnost prolomil výletem, kdy si sbalil batoh a na vlastní pěst se vydal objevovat krásy Asie. Věděla jsem, že Tomáš cestoval sám, a tak jsem celý rozhovor sestavila tak, aby byl inspirací pro ty, kteří se bojí cestovat sami a budu strašně ráda, když tě k tvým budoucím cestám inspiruje. Tomášův plán […]

Read more

Dva roky v Číně

Helča je jedna z prvních studentů České zemědělské univerzity v Praze, která se vypravila na dva roky studovat do Číny. Jak se jí v Číně žilo, co všechno tam zažila, kam všude se podívala, jaké je to pít pivo z igelitového pytlíku a mnoho dalších informací najdeš v rozhovoru níže. Co tě přivedlo ke studiu […]

Read more
nový zéland

Jak se žije a pracuje na Novém Zélandu

Kryštof je můj kamarád z vejšky. V listopadu 2015 si sbalil saky paky, kariéru hodil za hlavu a s kamarádem vyrazil na rok na Nový Zéland. Chce tady pracovat a za vydělané peníze cestovat. Jak jeho život na Zélandu probíhá, co ho k rozhodnutí vedlo, jak jednoduché je hledání práce a mnoho dalších informací se […]

Read more
kolkata

Jak se žije a pracuje v Indii (část 1)

Alešův ortel byl zpečetěn začátkem listopadu 2015, kdy se dozvěděl, že dostal práci v Indii, o kterou se snažil několik měsíců. Tímto bych vám ráda představila mého dlouholetého kamaráda Aleše, který se pracovně vypravil na rok a půl do Kalkaty. Jaké měl pocity před odjezdem, co ho nejvíc děsilo, co všechno musel vyřešit před odjezdem se dozvíte v našem […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }