Tak trochu mi na Fijalce chyběl rozhovor s někým, kdo žije na Islandu (když už tak často píšu články právě o Islandu a jsem do něj zamilovaná). Tenhle boží rozhovor o životě na Islandu mi poskytla skvělá a přátelská Kristýna. Tímto převelice děkuji kolegyni Bohunce za zprostředkování kontaktu. 🙂
Kris na Islandu žije už přes rok. Bydlí v Reykjavíku, kde si našla práci, bydlení a islandský život si prostě a jednoduše užívá.
Jaké byly tvoje začátky na Islandu? Co pro tebe bylo nejtěžší?
Protože jsem nejela sama, ale tehdy s mojí bývalou partnerkou, nebála jsme se ničeho. S podporou od partnerky a asi tří měsíčním finančním balíčkem na přežití, plus předem dohodnuté ubytování, to byl docela příjemný start. Před odjezdem jsem slýchávala různé názory, jak kladné, tak i odrazující, ale bylo mi jasné, že si to nesmí brát, že vše je o individualitě a vlastních zkušenostech. Zkoušela jsem být stabilní a silná. Hodně lidí si totiž Island představuje jako velice nehostinnou zemi, kde pobíhají Vikingové a zima se nedá přežít. 🙂
Co všechno je potřeba vyřídit po příletu, když tu chce člověk žít a pracovat?
Po příletu je třeba se zaregistrovat, abyste dostali islandskou kennitalu, což je něco jako naše číslo pojištěnce. Mně s tím pomáhal zaměstnavatel. Na základě pracovní smlouvy pak dostanete povolení k pobytu, neboli residenta. To je asi tak vše. Jinak pod islandské zdravotnictví spadáte po prvním půl roce, takže až poté se odhlásíte z té naší.
Jak šlo hledání bytu a práce na Islandu? Byla jsi už předem rozhodnutá o tom, že budeš žít i pracovat přímo v Reykjavíku?
Ubytování jsme ze začátku měly u jedné islandské rodiny a poté jsme se přesunuly do centra Reykjavíku, kde jsme měly pronajatý pokoj v guesthousu.
Obecně hledání ubytování v Reykjavíku je to nejtěžší. Místa je tu nedostatek a lidé nabízí k pronájmu i takové špeluňky, které jsou bez sociálního zařízení. Někdy se to může zdát až nedůstojné.
Já však měla štěstí a bydlím v krásném rodinném domě. Pěkné bydlení se v Reykjavíku najít dá, někdy to však chce pevné nervy. Naopak práci seženete hned. Tedy záleží v jaké sféře chcete pracovat, ale nejjednodušší je začít v turismu, pak se naučit Islandsky a můžete dělat, co se vám zlíbí.
Umíš islandsky? 🙂
S Islandštinou jsem měla začít hned po příjezdu. To je asi věc, kterou bych změnila, když se ohlédnu zpět. Ze začátku je velmi pohodlné, že všichni mluví anglicky. Všímám si, jak místní ocení, pokud pozdravíte, či začnete konverzaci v islandštině, i když poté přepnete do angličtiny. Znám tu několik lidí, kteří tu žijí už několik let a nemají snahu se učit, protože proč by měli, když se dorozumí anglicky.
Já si myslím, že každý, kdo tu chce žít, by se nějaké ty základy naučit mohl, je to forma úcty k zemi, ve které žijete. Má islandština je velmi chudá 🙂 , ale protože pracuji mezi místními, začínám rozumět.
Kolik stojí pronájem bytu v Reykjavíku?
Ceny pokojů ve sdíleném bytě se pohybují okolo 50 000 – 90 0000 ISK. Malé studio, garsoniéra okolo 140 000 ISK. Takové ceny odpovídají bydlení v centru Reykjavíku a okolí, pokud se budeme vzdalovat od centra, ceny budou nižší.
Kde tedy pracuješ?
Má první práce byla v nově otevřeném hotelu „na snídaních“. Celkem příjemná práce, až na to vstávání, kdy už v šest ráno musíte mít úsměv na tváři a nezastavíte se pár hodin. To byla má první práce a také místo, kde jsem poznala skvělé lidi a dodnes tam chodím skoro jako domů. Dnes pracuji jako masérka ve SPA, které je součástí hotelu.
Uvidím, co přijde dál. Práci si hledám podle toho. kde se mi líbí. Reykjavík je malé město, takže jsem přinesla životopis tam, kde se mi líbilo. Plus jsem jim řekla co bych asi tak chtěla dělat.
Je rozdíl mezi zaměstnáním u nás a na Islandu?
Proces je stejný. Za vykonanou práci dostanete zaplaceno. Filosofie, pracovní nasazení a celková byrokracie je však jiná. Já si třeba o pracovní smlouvu musela říkat celkem dlouho. Můj šéf na mě koukal a říkal, že můžu být v klidu. Není tu zvykem moc papírovat. Výhoda je, že jako zaměstnanec za sebou máte odbory a pokud přijde nějaký problém, obrátíte se na ně.
Jinak styl a pracovní nasazení si určujete sami. Je tu větší individualita, dávají vám více prostoru a člověk se necítí pod tlakem.
Jsou životní náklady na Islandu vyšší v porovnání s ČR?
Životní náklady jsou vyšší, ale také jsou tu vyšší platy. Pokud víte jak a kde nakupovat a kde se oblékat, dá se ušetřit. Nejvíce nákladné je bydlení.
Velkou výhodou je, když máte v práci i stravu. Pokud totiž pracujete třeba v hotelu, jsou to až dvě jídla denně, což hodně ušetří. Co se týká oblečení,chodíme na místní bleší trh, kde se dá nakoupit za pár peněz.
Našla sis na Islandu islandské přátele, nebo spíš vyhledáváš Čechy?
Snažím se zapadnout, a to vždy a všude, ale neztrácím svou identitu. Mám i islandské kamarády, ale více se stýkám s Čechy. Tedy ne častěji, ale pokud potřebuji něco probrat u piva, tak jsou to právě oni. 🙂
Jací jsou Islanďané?
Islanďané jsou velmi klidní a příjemní lidé. Nepustí si vás hned k tělu, musíte si zkrátka získat jejich důvěru. Co oceňuji, je jejich pozitivní myšlení – všechno dobře dopadne a všechno jde. A především jejich humor plný sarkasmu.
Islanďané jsou občas dost vážní a moc nesmrkají. Raději popotahují, natahují a pak flusají. No, nejdříve mi to přišlo nevábné, ale zvykla jsem si a občas se přistihnu, jak si taky popotáhnu. 🙂
Máš nějaká doporučení, kam v Reykjavíku zajít na jídlo, koncert nebo na party? Co obvykle děláš, když máš volno?
Jak už jsem říkala, snažím si tu žít jako doma. Zajdu si na pivo i přesto, jak je drahé. Nedá se nic dělat. Kultura se musí dodržovat. 🙂 V pivovarech se cena piva neliší od běžných barů a restaurací. Pivo v happy hours se dá pořídit za 700 ISK, běžná cena je 1000 ISK a pokud chcete něco speciálního, můžete se dostat i na 1500 ISK (asi 300 Kč).
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety
Dříve jsme chodili na místa, která jsou plná turistů, ale postupem času jsme našli i méně rušné podniky. Rádi chodíme do místního pivovaru Bryggjan Brugghús. V centru Reykjavíku je příjemný pivní bar jménem MicroBar (Vesturgata 2, 101 Reykjavík). Dle nálady se pak přesunujeme. Když je to o tanci, tak chodíme do Paloma, vedle které je také příjemný bárek jménem Dubliner ( Hafnarstræti 1-3, 101, Naustin, Reykjavík). Je tu příjemná domácí atmosféra s nejvíce upovídanou managerkou a kosovským hipsterem za barem. 🙂
Na jídlo rádi zajdeme kamkoli. Dá se vybrat od pouličního hot dogu Pilsa, až po upgradovanou tradiční islandskou kuchyni v restauraci Martur og Drykkur.
Jak je na tom Reykjavík s koncerty a jak se ti líbí islandská hudba?
Hudba v Reykjavíku je všude. Nikdy jsem neviděla více hudební a muzikální město. Islanďané jsou opravdu nadaní. Skoro všichni na něco hrají, a když nehrají, zpívají. Hudební rozsah je tu velký. Asi nejvíce mě zaujala místní popová a undergroundová hudba.
Než jsem jela na Island, znala jsem Björk, Sigur Rós a Emilianu Torrini. A až tady jsem pochopila atmosféru této hudby a z čeho vychází. Dříve, když jsem poslouchala stejný styl hudby, vyvolával ve mně jistou formu deprese a nebylo mi to vždy příjemné. Ale když tu jste a nasáknete místní atmosféru umocněnou drsnějším počasím, všechno dává smysl. Teď tu hudbu vnímám jinak.
Určitě máš Island procestovaný. Jaká místa jsou tvá nejoblíbenější?
Island mám celý dokola projetý, ale přiznám se, že ne zcela detailně. Určitě by to chtělo ještě jedno kolo.
Nejoblíbenější místo, to se opravdu nedá říct, každých pár kilometrů se země mění a vy jste stále někde jinde. Chvilku na Sibiři, pak Nový Zéland a končíte na Měsíci. 🙂
Je znát příliv turistů z celého světa na Island? Někde jsem četla, že meziročně jejich počet stoupl šestinásobně.
To je pravda, Island je skoro celoročně vytížený a turistů přibývá. Také se všude staví. Řeší se i to, jak postupovat s ochranou přírody. Nějak si to nedokážu představit do budoucna, pokud to takto bude pokračovat dál. Ale každá popularita jednou opadne.
Už jsem se setkala i s místními, kteří mi říkali, že toho mají dost. Je sice hezké, že turisté přivážejí peníze, ale bojí se, aby to celkově nepřerostlo.
Nepůsobí na tebe depresivně půlroční tma? Jak moc je to hrozné?
Vlastně mi přijde, že je to jako u nás. Když jdete v zimě v osm do práce a končíte v pět, jdete ze tmy do tmy. Mně dělalo problémy půlroční světlo, i když máte zabedněná okna a klapky na očích, vaše tělo ví, že venku je světlo.
Jak se ti líbí život na Islandu? V čem všem vnímáš výhody a nevýhody? Plánuješ se vrátit natrvalo do ČR?
Je tu klid a bezpečno, což člověka obrovsky osvobozuje. Je to takový ráj. Možná si to moc idealizuji, ale takhle to cítím. Nechci však srovnávat, to by nebylo fér. U nás je také dobře, jen jinak. Každý má jinou minulost a kulturu, každý si prožil jinou historii. Tohle všechno by se mělo brát v potaz.
Neplánuji zůstat natrvalo, ale člověk nikdy neví… 🙂
Kris, moc děkuji za super rozhovor a přiblížení toho, jak se žije český holce na Islandu. Přeji ti, ať se daří a žije jak nejlíp to jde. Užívej si to tam!
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
Leave a reply