Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Celková délka trati, 55 km, není v poměrech ultra nic mimořádného. Ale kombinace nadmořské výšky, vlivů počasí a technické náročnosti ji činí o dost obtížnější.

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 dny, Pavla ho uběhla za 8:40 hodin!!! Což je neuvěřitelné!

Dnešní rozhovor bude o běhání na divokém Islandu.

Pavli, představ se nám trochu. Kdy jsi s během vlastně začala?

Jmenuji s Pavlína Hanušová a jsem obyčejná lidská bytost. Moje profese je management kvality a kromě běhu létám ve větroni. Běhám, protože mě to baví. S během jsem začala relativně pozdě, až cca ve svých 30 letech a rozhodně jsem neplánovala, že budu běhat takto dlouhé tratě. Byla to jakási „náhradní aktivita“, která vyplnila nedostatek pohybu potom, co jsem přestala s lezením.

Jaké byly tvé běžecké začátky?

Začátky byly krušné. Odpor k jakékoliv atletické disciplíně ve mně byl už od základní školy, a tak jsem si prostě jen řekla, že to můžu zkusit. Po půl roce běhání jsem se vsadila, že uběhnu ½ marathon. Když se přiblížil termín, polila mně horkost, ale zvládla jsem to. A když jsem se oklepala z únavy, řekla jsem si, že ani marathon nebude nedosažitelný. Běhají to jiní, uběhnu i já.

Syrovost a odlehlá nádhera vnitrozemí Islandu je něco zcela mimořádného. Duhové hory, obsidiánové skály, sněhová pole, ledovce, hluboké brody, fumaroly a sirná ložiska, pole lávového popela a kamenité cesty.

No a když jsem překonala i tuto hranici, postupně se stalo cosi zvláštního. Začala jsem běhat v horách, v terénu, zcela opustila městské tratě, které mi už vůbec nic nedávaly. Z běhu se stala droga, vnitřní potřeba, běh se stal něčím víc, než jen sportem a začal mi hodně dávat.

Už dvakrát jsi běžela Laugavegur Ultra Marathon na Islandu. Jaké to bylo?

Docela těžké, pokaždé jiné a velmi krásné.

Laugavegur Ultra Marathon (2)

Český tým na startu Laugavegur Ultra Marathon

Je v něčem tenhle závod jiný?

Jiný oproti čemu? Každý běh, i na stejné trati, kterou běžíš posté, je vždycky jiný. Je jiné roční období nebo denní doba, jiné počasí, příroda okolo je jiná, já se jinak cítím.

Ale tuším, kam míříš. Syrovost a odlehlá nádhera vnitrozemí Islandu je něco zcela mimořádného. Duhové hory, obsidiánové skály, sněhová pole, ledovce, hluboké brody, fumaroly a sirná ložiska, pole lávového popela a kamenité cesty. A to všechno zakončeno v zeleném údolí, které je v dokonalém kontrastu s pekelnou krásou vyšších poloh vnitrozemí.

Islandská příroda je zkrátka neuvěřitelná, s tím musím souhlasit. Jak vypadá trasa závodu po technické stránce?

Z technického hlediska je trať náročná a není to závod určený pro nezkušené běžce. „Pocitová“ nadmořská výška je cca o 2000 m vyšší, než je skutečnost na mapě a podmínky pro běh se v průběhu dne mohou měnit jako mávnutím kouzelného proutku. Množství sněhu a brody na trati způsobí, že máš po celý den mokré nohy a na trati prakticky není „odpočinková“ pasáž, kde by se dalo normálně běžet. Jediný rovinatější úsek je pokrytý lávovým popelem, který je měkký a běží s v něm taky dost blbě.

Celková délka trati 55 km není v poměrech ultra nic mimořádného. Ale kombinace nadmořské výšky, vlivů počasí a technické náročnosti ji činí relativně o dost obtížnější.

Skvělé je i to, že závod má omezenou kapacitu. Nikdy to nebude masová akce podporovaná světovými společnostmi. Na posledním checkpointu ti podají ruku a přivítají tě. Je to velmi osobní.

Je potřeba se pro tenhle závod na Islandu připravit nějak speciálně? Mít jiné oblečení než obvykle? Jinak trénovat apod.?

Jediné, co jsem zařadila navíc do svého plánu, bylo více tratí, při kterých jsem si namočila nohy. Takže jsem běhala v brodech a sněhové břečce bez návleků na obuvi.

Pro takovéto typy závodů je vždy předepsána výbava, kterou musí mít každý běžec na startu k dispozici a Laugavegurinn není výjimkou. Je předepsáno minimální oblečení, objem lahví na vodu atd.

Laugavegur Ultra Marathon (4)

Na trati islandského ultra marathonu.

Jak probíhá taková příprava na jakýkoliv ultra maraton? Kolikrát týdně trénuješ a jak?

Snažím se trénovat 5x týdně, 1x týdně sauna a k tomu trochu kompenzačního cvičení. Ne vždycky se mi to podaří. V týdnu se běhají kratší tratě a o víkendech dlouhé. Délku běhů a jejich styl si plánuji podle svých potřeb a termínu závodů.

Pavli, Laugavegurinn Ultra Marathon jsi poprvé nedokončila. Proč? Co se stalo?

Tenkrát bylo příšerné počasí. Uvažovalo se dokonce o zrušení závodu. Kromě pochroumaného kotníku jsem také v jednom místě zabloudila, a tak jsem neproběhla včas poslední checkpoint. Bylo to více věcí najednou. Ale přítel, který běžel také, závod tenkrát dokončil jako první český účastník v historii.

Laugavegurinn Ultra Marathon mi dal prožitek cesty ve fyzické i vnitřní podobě toho slova a také další dávku síly, vůle a spokojenosti. A také intenzivní sounáležitost s horami a přírodou, které jsem v tu chvíli součástí.

Za zmínku možná stojí to, že od té doby z ČR nikdo neběžel až do letošního roku.

Tvůj čas v roce 2018 byl 8:40:26, ke kterému ti gratuluju. Člověk jde tenhle 55 km úsek s krosnou 3 dny a ty ho uběhneš za necelých 9 hodin! 🙂 Co ti tenhle závod dal? Naučila ses při něm něco?

Každý dlouhý běh je pro mně cesta. Takže i tenhle závod mi dal prožitek cesty ve fyzické i vnitřní podobě toho slova a také další dávku síly, vůle a spokojenosti. A také intenzivní sounáležitost s horami a přírodou, které jsem v tu chvíli součástí. Snad tím odpovídám i na tvou otázku o tom, co jsem se naučila. Protože tyhle tratě nejsou jen o fyzické kondici a jejich překonání. Samotná fyzická příprava není jedinou podmínkou pro dokončení běhu. Je to ve tvé mysli, ve zhodnocení vlastních možností a respektu.

Koukni se na to jinak: kdo se zdravým rozumem by zaplatil za to, aby mohl běžet 8 i více hodin v blbým počasí, blbým terénu a ještě dost často s různými bolístkami na těle? Odpověď zní: nikdo. Takový člověk je jednoznačně vyšinutý blázen …

Laugavegur Ultra Marathon (3)

Pavla na trati.

Mezi Álftavatnem a Emstrurem je docela hluboký brod. Jak se ti při běhu překonával? Co ta ledová voda?

Prostě do té vody vběhneš, přejdeš brod a běžíš dál. Voda je ledová, no a co má být? To není nejhorší věc, která se musí na takovém závodě překonat.

Letěla jsi na Island jen kvůli závodu, nebo jsi tam pak i cestovala?

Cestovala, při obou návštěvách Islandu. Prošli jsme několik krásných treků. Pro mě je Island kouzelná země skřítků.

Jaký závod sis doposud nejvíce užila (jaký z nich si nejvíc pamatuješ)?

Možná Tě to překvapí, ale takto důkladně si pamatuji právě svůj první nedokončený běh Laugavegurinn Ultra v roce 2006. Byl to prostě takový průšvih, že se na to nedá zapomenout. 🙂

Laugavegur Ultra Marathon (1)

Sněhové pole na trati islandského ultra marathonu

Chystáš se na nějaké další běžecké výzvy v zahraničí?

V letošním roce ne, jen nějaké běhy v ČR. Ale příští rok chci určitě běžet závod Del Passatore v Itálii. Není to sice trail, ale je to krásná 100 km trať z Florencie do Faenzy. Moc se na to těším.

Pavli, držím pěsti a přeji co nejvíc sil na další závody a moc děkuji za rozhovor. 🙂

S láskou,

Bára

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

PS: pro běžecké nadšence přidávám ještě video z minulého ročníku.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Poloostrov Reykjanes

Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se […]

Read more

Jižní Island

Jižní Island je nejúžasnějším regionem, pokud na Island letíš poprvé. Objevíš tu tak krásná místa, až se ti bude tajit dech. Z Reykjavíku sem navíc dojedeš autem za půl hodinky (jasně, záleží na tom kam přesně a do jak odlehlých končin máš namířeno). 🙂 Po cestě si můžeš dělat zastávky u všemožných vodopádů, vyběhnout někam […]

Read more

Západní Island

Severozápadně od Reykjavíku leží tenhle turisty oblíbený a překrásný islandský region. Hlavním lákadlem je poloostrov Snæfellsnes, na kterém najdeš snad nejfotografovanější islandský kopec s názvem Kirkjufell. Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení. Okolí je tak překrásné, že se člověk nemůže divit tomu, že právě sem situoval Jules Verne slavnou Cestu […]

Read more

Výlety po západních fjordech

Pokud sleduješ aktuální dění kolem Islandu, jistě víš, že na sezónu 2017 je očekáván dost šílený počet turistů. Tím pádem by to chtělo tipy na místa, na které se jen tak nějaký líný turista nevypraví. Pokud tě zajímají tipy a rady na cestu na západní fjordy, mrkni na článek Islandské západní fjordy – tipy a […]

Read more

Islandské západní fjordy

Ach, moje milované islandské západní fjordy! Jak moc se mi stýská. Tenhle článek píšu s odstupem času a doteď na tenhle islandský region nemůžu přestat myslet. Islandské západní fjordy jsou díky bohu malinko zapomenutou částí Islandu a jen málo turistů zavítá do těchto končin. Je to dáno tím, že je to od Reykjavíku a hlavních […]

Read more

Jak se žije na Islandu

Tak trochu mi na Fijalce chyběl rozhovor s někým, kdo žije na Islandu (když už tak často píšu články právě o Islandu a jsem do něj zamilovaná). Tenhle boží rozhovor o životě na Islandu mi poskytla skvělá a přátelská Kristýna. Tímto převelice děkuji kolegyni Bohunce za zprostředkování kontaktu. 🙂 Kris na Islandu žije už přes rok. […]

Read more

Kde se levně najíst v Reykjavíku

Mnozí z vás, Islandu znalejší, vědí že chodit do restaurací na Islandu není úplně nejlevnější záležitostí. Pokud budeš v Reykjavíku a přepadne tě po celodenním chození hlad, bude se ti hodit seznam těch levnějších míst, kde se dá najíst. Kde se levně najíst v Reykjavíku Bæjarins Beztu Hot Dogs Podle Islanďanů tu mají nejlepší hot […]

Read more

Průvodce Reykjavíkem

Reykjavík, hlavní a zároveň největší město Islandu, ve kterém žije 2/3 obyvatel celého ostrova. Reykjavík má nezapomenutelnou atmosféru a já si ho  doslova zamilovala. Procházky starým přístavem, svěží mořský vánek (teda občas spíš vichr), barevné roztomilé domky, příjemní lidé, útulné kavárničky. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. […]

Read more

Jak správně brodit

Čeká tě na treku, který se chystáš jít, brodění řek? Jestli ano a nemáš s broděním žádné zkušenosti, přečti si moje rady o tom jak správě brodit. Zatím mám zkušenosti jen s broděním islandských ledových řek, které tu popisuji. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. Islandské řeky jsou pěkně […]

Read more

Co si zabalit na Island

Frčíš na Island a při balení nechceš na nic zapomenout? Stáhni si plakátek se seznamem věcí, které si nesmíš zapomenout zabalit! 🙂   Pro inspiraci a seznam věcí, které se nám na Islandu osvědčily, mrkni na článek Vybavení na Island. [fb_button] Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší […]

Read more
Strokkur geysir

10 věcí, které jste o Islandu nevěděli

1. Islanďané jsou bezhotovostním národem Platit kartou se dá v linkových autobusech, v kempech v horách nebo i za použití WC. Tím pádem odpadá starost s výměnou peněz. Co na to říct, měli bychom se inspirovat… 2. Národním jídlem je shnilý žralok Je to tak, čteš správně a říká se mu hákarl. Jde tu o Grónského […]

Read more

Island – nejkrasnější horké prameny

Co se mi vybaví, když si vzpomenu na Island? Je to uchvacující příroda, klid, vodopády, ale také horké prameny, kterých tu najdeš nespočet. Relaxovat v nich můžeš za každého ročního období, protože průměrná teploty vody je kolem 35 °C. Nikdy jsem nezažila lepší pocit než když se po náročném treku porochníš v horké vodě a […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }