Jižní Island

Nejkrásnější místa jižního Islandu

Jižní Island je nejúžasnějším regionem, pokud na Island letíš poprvé. Objevíš tu tak krásná místa, až se ti bude tajit dech. Z Reykjavíku sem navíc dojedeš autem za půl hodinky (jasně, záleží na tom kam přesně a do jak odlehlých končin máš namířeno). 🙂 Po cestě si můžeš dělat zastávky u všemožných vodopádů, vyběhnout někam na kopec, rozhlížet se po zdejším kraji a užívat si tu neskonalou krásu.

Právě jižní Island jsem při své první návštěvě Islandu zvolila já a zamilovala jsem se okamžitě. 🙂 A moc ráda bych ti představila místa, která tu mám nejraději.

Hveragerdi – horká řeka Reykjadalur

Tak a teď už si jen vybrat správně horkou vodu a relaxovat, popíjet a povídat si.

Tak a teď už si jen vybrat správně horkou vodu a relaxovat, popíjet a povídat si.

Malinké městečko s kempem a pár domky, kde není nic moc zajímavého, až na horkou řeku Reykjadalur. Kousíček nad městem je malé parkoviště, kde necháš auto a dál už pokračuješ po svých.

Cesta začíná nenáročným výstupem do kopce a pokračuje dál do vnitrozemí. K řece to je od parkoviště hodinka chůze. Po procházce si už můžeš užívat horkou lázeň. Voda je různě přehraněná, a tudíž má na různých místech různou teplotu. Podle libosti si najdi tobě teplotně vyhovující „bazének“ a relaxuj.


K horké řece Reykjadalur se vyprav brzy ráno nebo večer, nebude tu tolik lidí.


Stanování je v okolí řeky zakázané, tak to prosím respektuj a nenič zdejší přírodu. Doporučuji si do batůžku přibalit pivo a užívat si horkou přírodní koupel i s pivním posilněním. 🙂

Vodopád Seljalandsfoss a Gljúfrabú

Seljalandsfoss

Mezi turisty a především fotografy oblíbený islandský vodopád. Díky tomu, že leží kousíček od hlavní silnice č. 1 a jeho vzdálenost od Reykjavíku je jen 120 km, je tu vždy hodně lidí. Tenhle 65 metrů vysoký vodopád je unikátní hlavně v tom, že se dá celý obejít.

Gljúfrabú

Vlevo od vodopádu Seljalandsfoss pokračuj cestou dál a dojdi až k dalšímu krásnému vodopádu, který se jmenuje Gljúfrabúi. Tenhle 40 metrů vysoký vodopád je zase unikátní v tom, že padá do jeskyně.

Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:

Seljavallalaug

Seljavallalaug

Horký pramen a přírodní bazén v jednom Seljavallalaug

Teplý přírodní bazén pár kilometrů před Skógarem. Je to moje oblíbené místo, o kterém jsem psala v článku Nejkrásnější horké prameny na Islandu.

Skógafoss

Můj nejmilejší Skógafoss

Můj nejmilejší Skógafoss

Putování podél řeky Skóga

Putování podél řeky Skóga

Můj nejmilejší islandský vodopád. Mám to tu ráda hlavně proto, že vím, že mě v následujících dnech čeká Laugavegur trek, který tu vždycky začínám. Až budeš u vodopádu, nebuď lenoch a vydej se po strmých schodech až nad vodopád a pozoruj z výšku padající masy vody. Pokud budeš mít čas, jdi se projít po pěšině pár kilometrů do vnitrozemí podél řeky Skóga. Narazíš tu na úžasná místa a kaňony a vyzkoušíš si začátek treku.


Přímo pod vodopádem je kemp, kde můžeš přenocovat za 1800 ISK.


Přírodní rezervace Dyrholáey

Pohledy z Dyrholáey

Pohledy z Dyrholáey

Okolní příroda je okouzlující.

Okolní příroda je okouzlující.

174 kilometrů od Reykjavíku (2,5 hodiny jízdy autem) leží tenhle úžasný, malý poloostrov. Útesy, zelené louky a hnízdící papuchalkové. Právě na zdejších útesech je můžeš snadno pozorovat.


Měj na paměti, že papuchalkové jsou nejaktivnější navečer.


Otevírací doba přírodní rezervace je uzpůsobená hnízdění papuchalků. V období 1. – 12. května se může stát, že celá rezervace bude úplně zavřená. Do poloviny června může být vstup omezen právě kvůli jejich hnízdění.

 

Vík (Vík i Mýrdal)

Černé pláže u Víku

Černé pláže u Víku

Nenápadné, malé město na jižním pobřeží Islandu, kde je nejzajímavější místní kostelík, který se vyjímá na zelených stráních a temně černé pláže s rozeklanými útesy. Z Reykjavíku je to sem 186 kilometrů po hlavní silnici č. 1.


Vík je nejjižnějším islandským městem.


Pláž Reynisfjara

U Víku najdeš pláž Reynisfjara, která je často označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Z černé oblázkové pláže vystupují čedičové sloupy s názvem Gardar. Z moře u pobřeží se vynořují prazvláštně vytvarované čedičové skály mající název Reynisdrangar.

Národní park Vatnajökull

Ledovec Vatnajökull

Vatnajökull je největší evropský ledovec, který zabírá 8 % rozlohy Islandu. Je to hodně turistické a navštěvované místo, které chci na vlastní oči vidět snad každý. Vyprav se sem alespoň na malou procházku.


Národní park Vatnajökull je největší chráněnou oblastí v Evropě.


V národním parku Vatnajökull najdeš tolik krásných míst! Jako třeba nejvyšší vrchol Islandu, Hvannadalshnjúkur. Překrásné vodopády Svartifoss, Skaftafell a Dettifoss, který je nejmocnějším vodopádem Evropy. Ohromující kaňony Jökulsargljúfur a Ásbyrgi.

Pro plánování výletů po národním parku Vatnajökull mrkni na jeho oficiální stránku a také na mapu celé oblasti.

Připravila jsem ti také turistické mapy jednotlivých oblastí národního parku pro lepší plánování výletů:

Přenocovat tu můžeš ve dvou kempech, které jsou u Skaftafellu a Jökulsárgljúfuru. Cena za noc je 1700 ISK a sprchy se platí zvlášť za 500 ISK.

Ledovcová zátoka Jökulsárlón

IMG_2836

Ledovcová zátoka Jökulsárlón s tyrkysově modrými kusy ledu tě uchvátí na první pohled. Díky své kráse je jednou z TOP atrakcí na Islandu a každý ji chce spatřit a hlavně vyfotit.

Při troše štěstí tu můžeš vidět i tuleně, ale mně se to zatím nikdy nepoštěstilo. 🙂

Právě byl nejvzdálenějším a také posledním místem, které jsem na jižním pobřeží Islandu navštívila. Tvá cesta ale nemusí končit právě tady, pokračovat můžeš dál na východní Island.

S láskou Bára.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

4 comments

  1. Comment by Veronika

    Veronika Reply 27.7.2017 at 13:04

    Dobry den,

    chtela jsem se zeptat primo Vas na nejaky blizsi infor o odjezdu na Island behem rijna. Na internetu jsem nasla mnoho informaci a vsak ponekud rozporuplnych, co se tyce pristupnosti silnic, otevreni „islandskych atrakci“, moznost ubytovani, pocasi (u ktereho mi je jasne, ze to mi nikdo s jistotou rict nemuze) a polarni zare.

    Moc dekuji za jakekoliv info a nebo odkaz na web/blog tykajici se islandu!

    Hezky den!

    Veronika

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:56

      Ahoj Veru, sezóna na Islandu končí začátkem září. V říjnu je už většina kempů zavřených a nejezdí dálkové autobusy třeba do Landmannalaugaru a do vnitrozemí a tak. Nevím co myslíš islandskými atrakcemi, ale k těm přírodním můžeš kdykoliv. 🙂 V říjnu bude větší zima a bude asi i víc pršet. Ubytování ve stanu (stanovat se dá kdekoliv mimo národní parky), v autě nebo dražší varianta někde v penzionech. U silnic to záleží vždy na počasí a polární záře bude určitě. 🙂 Bára

  2. Comment by Gabka

    Gabka Reply 4.1.2020 at 18:32

    Ahojky,
    Skvěly blog. Myslíš že ze by jsi mi mohla poradit co navštívit určitě když priletime v patek k večeru a domu letíme v pondělí odpo? Prostě jen rychlovka. Chci videt krasu islandu, ale aby se vyplatil ten cas spravne vyuzit.

    Budu stastna za tve rady.
    Ps: leti nas 5 tak treba i kde si pujcit auto a kde přespat a samozrejme aby vse vyslo co nejlvneji. Hlavne aby se dalo platit debetni kartou nebo cash nikdo nema kreditku. (Letime 27.3)

    Děkuji a přeji krásný den

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 26.1.2020 at 12:01

      Ahoj Gabi, inspiruj se tímhle itinerářem a info o půjčení auta na Islandu najdeš tady. Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Poloostrov Reykjanes

Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se […]

Read more

Jižní Island

Jižní Island je nejúžasnějším regionem, pokud na Island letíš poprvé. Objevíš tu tak krásná místa, až se ti bude tajit dech. Z Reykjavíku sem navíc dojedeš autem za půl hodinky (jasně, záleží na tom kam přesně a do jak odlehlých končin máš namířeno). 🙂 Po cestě si můžeš dělat zastávky u všemožných vodopádů, vyběhnout někam […]

Read more

Západní Island

Severozápadně od Reykjavíku leží tenhle turisty oblíbený a překrásný islandský region. Hlavním lákadlem je poloostrov Snæfellsnes, na kterém najdeš snad nejfotografovanější islandský kopec s názvem Kirkjufell. Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení. Okolí je tak překrásné, že se člověk nemůže divit tomu, že právě sem situoval Jules Verne slavnou Cestu […]

Read more

Výlety po západních fjordech

Pokud sleduješ aktuální dění kolem Islandu, jistě víš, že na sezónu 2017 je očekáván dost šílený počet turistů. Tím pádem by to chtělo tipy na místa, na které se jen tak nějaký líný turista nevypraví. Pokud tě zajímají tipy a rady na cestu na západní fjordy, mrkni na článek Islandské západní fjordy – tipy a […]

Read more

Islandské západní fjordy

Ach, moje milované islandské západní fjordy! Jak moc se mi stýská. Tenhle článek píšu s odstupem času a doteď na tenhle islandský region nemůžu přestat myslet. Islandské západní fjordy jsou díky bohu malinko zapomenutou částí Islandu a jen málo turistů zavítá do těchto končin. Je to dáno tím, že je to od Reykjavíku a hlavních […]

Read more

Jak se žije na Islandu

Tak trochu mi na Fijalce chyběl rozhovor s někým, kdo žije na Islandu (když už tak často píšu články právě o Islandu a jsem do něj zamilovaná). Tenhle boží rozhovor o životě na Islandu mi poskytla skvělá a přátelská Kristýna. Tímto převelice děkuji kolegyni Bohunce za zprostředkování kontaktu. 🙂 Kris na Islandu žije už přes rok. […]

Read more

Kde se levně najíst v Reykjavíku

Mnozí z vás, Islandu znalejší, vědí že chodit do restaurací na Islandu není úplně nejlevnější záležitostí. Pokud budeš v Reykjavíku a přepadne tě po celodenním chození hlad, bude se ti hodit seznam těch levnějších míst, kde se dá najíst. Kde se levně najíst v Reykjavíku Bæjarins Beztu Hot Dogs Podle Islanďanů tu mají nejlepší hot […]

Read more

Průvodce Reykjavíkem

Reykjavík, hlavní a zároveň největší město Islandu, ve kterém žije 2/3 obyvatel celého ostrova. Reykjavík má nezapomenutelnou atmosféru a já si ho  doslova zamilovala. Procházky starým přístavem, svěží mořský vánek (teda občas spíš vichr), barevné roztomilé domky, příjemní lidé, útulné kavárničky. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. […]

Read more

Jak správně brodit

Čeká tě na treku, který se chystáš jít, brodění řek? Jestli ano a nemáš s broděním žádné zkušenosti, přečti si moje rady o tom jak správě brodit. Zatím mám zkušenosti jen s broděním islandských ledových řek, které tu popisuji. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. Islandské řeky jsou pěkně […]

Read more

Co si zabalit na Island

Frčíš na Island a při balení nechceš na nic zapomenout? Stáhni si plakátek se seznamem věcí, které si nesmíš zapomenout zabalit! 🙂   Pro inspiraci a seznam věcí, které se nám na Islandu osvědčily, mrkni na článek Vybavení na Island. [fb_button] Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší […]

Read more
Strokkur geysir

10 věcí, které jste o Islandu nevěděli

1. Islanďané jsou bezhotovostním národem Platit kartou se dá v linkových autobusech, v kempech v horách nebo i za použití WC. Tím pádem odpadá starost s výměnou peněz. Co na to říct, měli bychom se inspirovat… 2. Národním jídlem je shnilý žralok Je to tak, čteš správně a říká se mu hákarl. Jde tu o Grónského […]

Read more

Island – nejkrasnější horké prameny

Co se mi vybaví, když si vzpomenu na Island? Je to uchvacující příroda, klid, vodopády, ale také horké prameny, kterých tu najdeš nespočet. Relaxovat v nich můžeš za každého ročního období, protože průměrná teploty vody je kolem 35 °C. Nikdy jsem nezažila lepší pocit než když se po náročném treku porochníš v horké vodě a […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }