Krakow – tipy a rady na cestu

Zajímavosti a informace o Krakowě

Kde strávit krásný podzimní víkend za málo peněz? Jednoznačně v Krakowě!

Pokud si někdo myslí, že polská města nejsou zajímavá, tak Krakow tohle hravě předčí! Je to nejstarší, nejnavštěvovanější a po Varšavě druhé největší město Polska ležící na řece Visle. Počet obyvatel je přibližně 755 000. Příjemné kavárničky, čokoládovny, sympatičtí lidé a Lajkonik, to je Krakow tak, jak jsme ho zažili my. Krakow je oblíbeným městem i v zimním období, protože se tady konají adventní trhy. Stává se tak další možnou variantou návštěvy vánočních trhů oproti německým přeplněným městům.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Jak se do Krakowa dopravit

Vlakem do Krakowa

Ideálně nočním vlakem z Prahy a ještě ideálněji s ranní zastávkou v Osvětimi. My jsme výlet naplánovali takto: jeli jsme přímým vlakem ve 22 hodin z Prahy, v Osvětimi jsme byli v 5 ráno. Prošli jsme se po městě a pak si prohlídli areál koncentračního tábora. Odpoledne jsme jeli z Osvětimi polským vlakem do Krakowa, cesta trvala přibližně hodinu.

Autobusem do Krakowa

Nejlevnější autobusové jízdenky do Krakowa najdeš na Polskibus.com. Zpáteční jízdenka vyjde v přepočtu na 120 Kč, občas jsou i akce, kdy stojí jedna akce 12 Kč. Autobusy do Krakowa jezdí buď z Prahy Florence nebo Brna. Cesta autobusem z Prahy do Krakowa trvá 7,5 hodin, z Brna necelých 5 hodin.

Ubytování Krakow

V Krakowe je z čeho vybírat,  co se týče ubytování. Mě samotnou překvapilo to, kolik stylových a do posledního detailu sladěných míst se tu dá najít. A navíc za skvělou cenu!

Cracowdays

Cracowdays je malý, stylové butikový aparthotel, který se nachází v historické budově z 19. století v klidné ulici v srdci Krakowa, jen pár minut chůze od historického centra.

Art & Garden Residence

Celý hotel má úžasný design. Kombinace dřeva, cihehl a moderního vybavení. Postará se o tebe milý personál. Bohatá snídaně je v ceně. Hotel se nachází v klidné lokalitě kousek od historického centra města.

Too-good

Perfektní stylové místo v centru města (200 metrů od náměstí Rynek Glowny). Odtud to budeš mít všude blízko k objevování Krakowa. Se vším ti pomůže vstřícný personál. Snídaně je v ceně.

Ester Apartment

Apartmán v historickém centru Krakowa pro 2 osoby. Apartmán je čistý a moderně vybavený.

Good Bye Lenin Hostel

Možností ubytování je v Krakowě nespočet. My jsme hledali něco levného, takže hostel byl jediná možná volba. Bydleli jsme v útulném hostelu Good Bye Lenin Revolution Hostel, který je co by kamenem dohodil od centra. Pokoje mají i dvoulůžkové a ráno ti přichystají báječnou snídani. To vše tě vyjde na cca 400 Kč se snídaní za noc. Pokoje mají čisté a jednoduše zařízené.

Jak cesta do Krakowa začala

Naše cesta započala na Hlavním nádraží v Praze, odkud jsme nočním vlakem vyrazili směr Polsko. Naše první zastávka byla v Osvětimi, kam jsme dojeli v 5 ráno, prošli jsme se po městě a na 8. hodinu stepovali před vstupem do tábora Auchswitz, celý areál jsme prošli a autobusem pokračovali do Birkenau. O ponurou atmosféru tu není nouze a člověk si až tady pořádně uvědomí, jaké hrůzy se tu odehrávaly. Z Oswětimi do Krakowa jsme pokračovali polským vlakem, cesta trvala přibližně hodinu.

Na Krakowě nás překvapilo čisto a málo bezdomovců. Město má bohatou historii a občas si tu budeš připadat jako v Praze. Na každém rohu si můžeš dát výborný obwarzanek (preclík) a zajít si na horkou čokoládu nebo kávu do jedné z desítek útulných čokoládoven a kaváren.

Obwarzanky, Krakov

Prodej obwarzanků

Co v Krakowě navštívit?

Památky v Krakowě jsou krásné, pěkně opravené a vstupy do nich nejsou drahé. Omrkni se mnou zajímavá místa, která stojí za návštěvu.

Královský hrad Wawel a Katedrála na Wawelu

Na kopci Wawel stojí Královský hrad a katedrála. Hezké pohledy na hrad jsou z druhé strany řeky Visly, je to příjemná procházka. Přímo pod vrchem se nachází nejznámější jeskyně v Polsku Dračí jáma, kterou podle polské legendy obýval sedmihlavý drak, který utiskoval obyvatele města. Přemohl ho král Krak, po kterém pak byl pojmenován Krakow. Před jeskyní najdeš sochu draka chrlící oheň.

Hrad Wawel, Krakov

Hrad Wawel

Brána Barbakán

Brána kruhového tvaru, která je jednou ze zachovaných částí původního opevnění města.

Královský Rynek (Rynek Glowny)

Hlavní a zároveň největší krakowské náměstí, kde najdeš tržnici  Sukiennici, Mariánskou baziliku či Radniční věž.

Mariánská bazilika, Krakov

Mariánská bazilika

Tržnice Sukiennice, Rynek Glowny, Krakov

Tržnice Sukiennice

Židovská čtvrť Kazimierz

Krakowská židovská čtvrť je odlišnou částí města, ve které život plyne pomaleji, všechno je pohodové. Člověk se může zastavit v jedné z desítek restaurací či kaváren. Večery tu jsou bujaré díky barům, které se v židovské čtvrti nachází. Za návštěvu stojí židovské hřbitovy či synagogy. Před vstupem na hřbitov si muži nesmí zapomenout vzít jarmulku či jinou pokrývku hlavy. Bez ní nebudou na hřbitov puštěni, tak na to pozor, protože hlídači jsou pak hodně naštvaní. 🙂

Židovský hřbitov, Krakov

Židovský hřbitov

Židovská čtvrť, Krakov

Židovská čtvrť

Továrna Oskara Schindlera

Nyní přestavěna na moderní muzeum historie Krakowa, ve kterém navštiv expozici pojednávající o Krakově během okupace. Podrobnější informace najdeš na stránkách muzea.

Maly Rynek, Krakow

Maly Rynek, Krakow

Kde se dobře najíst a napít?

Nej restaurace

Gąska

Na tradiční polské jídlo jedině do Gąska! Specialitou restaurace jsou husy, bramborové placky a tradiční polské pokrmy. Interiér restaurace je velmi útulný. Obsluha je rychlá, přátelská a ceny přiměřené.

Ed Red

Jestli na steak, tak jedině do Ed Red. Právě tady si dáš pravděpodobně ten nejlepší v celém městě.

Robimy Pierogi

Robimy Pierogi je malý food truck, kde připravují tradiční pirohy bez použití konzervačních a zlepšovacích látek. K přípravě využívají tradičními rodinné recepty. Kvalita zaručena! 🙂

Veganic

Ve Veganic si můžeš vychutnat vegetariánské, veganské a bezlepkové pokrmy, které jsou  připraveny ze sezónní zeleniny, krupice, cereálií, semen, ořechů a ovoce. K jídlu si můžeš dopřát piva z mini pivovarů a výborná vína.

Kam na pivo v Krakowě?

Stara Zajezdnia

Toto místo je obrovské, to je asi první co tě napadne. Původně to byla tramvajová zastávka, teď hospoda. 🙂 Vaří si tu svoje pivo a pokud se sem vypravíš v pátek nebo sobotu, nezapomeň si zarezervovat stůl!

Strefa Piwa

Tohle je ideální místo pro všechny milovníky piva. Mají tu velký výběr piv ze všech možných pivovarů a personál s výběrem rád pomůže a poradí.

Omerta

Omerta má dva bary ve dvou místnostech. V první z nich točí polská piva a ve druhém zahraniční. Mají tu největší a nejlepší výběr piv v Krakowě.

House of beer

V House of beer mají největší škálu lahvových piv ve městě a dva bary s měnícími se pivy na výčepu. Na své si tu přijde kažý. Všichni zaměstnanci mají Phd v oboru výroby piva.

Kam na nejlepší kávu?

Gossip Cafe

Tak právě v téhle malinké kavárně si můžeš vychutnat pravděpodobně nejlepší kávu v Krakowě. Vždy tě tu uvítá usměvavá obsluha.

Wesoła Cafe

Kavárna Wesoła funguje od roku 2014 a je proslulá výbornými snídaněmi a skvělou kávou. Mají velký výběr různých domácích, lahodných dezertů a koláčů, stejně jako čerstvé džusy a sušenky. Ve večerních hodinách tu můžeš posedět s pivem z místního pivovaru. Řídí se tu heslem „It’s better to drink coffee than don’t.“

Lajkonik

Skvělá síť krakowských pekárn a kaváren je Lajkonik, v centru města jsou hned tři, a to v těchto ulicích: Kamelická, Basztova a plac Dominikánski. Doporučuji vyzkoušet, ceny jsou nízké a vše výborné! Ideální na snídaně či odpolední kávičky! 🙂

V Krakowě se dá levně a chutně najíst skoro všude. stačí se projít městem a vybrat si…

Všechny místa, která jsem tu zmínila najdeš na téhle mapce, kterou si jednoduše stáhni do mobilu.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

2 comments

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 26.1.2020 at 12:01

      Ahoj, díky za zajímavý článek. Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more
Letní palác, Peking

Dlouhý stopover v Pekingu

Hodně z vás mi teď píše, že letí do Vietnamu a při cestě tam má kolem 20 hodin času v Pekingu před dalším letem. Na zpáteční cestě to mají cestovatelé letící přes Peking z Vietnamu kolem 15 hodin před dalším letem. Pokud je to i tvůj příklad, tak mrkni na tenhle článek. Doufám, že ti […]

Read more

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

Co vidět v Hong Kongu za tři dny

Bohužel jsem na Hong Kong neměla tolik času, ale i tak jsem si to tady užila na maximum. Protože tohle město bylo mým stopoverem na cestě na Nový Zéland, strávila jsem tu jen tři dny. Na plánování cesty jsem se tak trochu vykašlala, takže jsem si všechny informace hledala až na místě za pochodu. Všechny […]

Read more

Hong Kong – tipy a rady na cestu

Jsou to už dva měsíce, kdy jsem strávila tři dny v Hong Kongu a musím říct, že tohle město je úlet. 🙂 Nikde jinde jsem zatím nezažila až tak moc odlišné tváře města. Na jednom místě jsi v tradiční Číně, pak přejedeš pár stanic metrem a ocitneš se v hypermoderní čtvrti plné mrakodrapů. Na začátek […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }