Hong Kong – tipy a rady na cestu

Připrav se na cestu do Hong Kongu

Jsou to už dva měsíce, kdy jsem strávila tři dny v Hong Kongu a musím říct, že tohle město je úlet. 🙂 Nikde jinde jsem zatím nezažila až tak moc odlišné tváře města. Na jednom místě jsi v tradiční Číně, pak přejedeš pár stanic metrem a ocitneš se v hypermoderní čtvrti plné mrakodrapů.

Na začátek musím zmínit to, že Hong Kong je jedna z nejhustěji osídlených oblastí světa. Počet obyvatel Hong Kongu je kolem 7 milionů lidí. Navíc je zvláštní administrativní oblastí Číny.

hong kong (5)

Takhle to třeba vypadalo u výlezu z metra.

Hong Kong víza

Víza dopředu řešit nemusíš. Na letišti v Hong Kongu dostaneš víza automaticky, a to na 3 měsíce. K návštěvě ti postačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od vstupu do Hongkongu. Pokud je platnost kratší, může se stát, že tě na letišti pošlou zpátky do ČR, tak na to bacha. Aktuální informace najdeš na stránkách mzv.

Základní informace

  • Předpověď počasí v Hong Kongu zjistíš na těchto stránkách. V listopadu tu bylo 30 stupňů a pod mrakem.
  • Kurz dolaru byl v době mé návštěvy přibližně necelé 2,54 Kč. Pro aktuální kurz hong kongského dolaru klik sem.
  • Časový posun Hong Kong je plus 8 hodin. Pro aktuální čas mrkni sem.

Výměna peněz na hong kongské dolary

Já si eura na dolary směnila až ve městě, protože kurzy na hong kongském letišti jsou vysoké a absolutně se nevyplatí. Ve čtvrti Kowloon je na ulicích spousta směnáren.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Jak se dostat z letiště do centra města

hong kong (57)

  • Airport Express – nejrychlejší způsob jak se dostat do centra města je Airport Expresem. Je to vlak, který tě do centra doveze za neuvěřitelných 23 minut. Vlak jezdí každých 12 minut od 6 od rána do 1 do rána.  Přímo na letišti je stánek, kde se dá koupit jízdenka. Zpáteční jízdenka je drahá a vyjde na 160 HKD. Dá se ale nakombinovat s MHD po městě a takto je výhodnější. Tuhle variantu doporočuji těm, kteří se chtějí rychle a pohodlně dostat do centra a až tak neřeší peníze. Více informací zjistíš na Airport Express.
  • Autobusem – nejschůdnější varianta pro cestovatele, kteří nepřijeli s vysokým rozpočtem, chtějí ušetřit a neřeší tolik čas. V autobuse navíc stanice hlásí i v angličtině. 🙂
Linka A11 – dostaneš se s ní do stanic jako  Central, Admiralty, Wan Chai, Causeway Bay, Fortress Hill and North Point. Cena je cca 40 HKD
Linka 21 –  jede na Mong Kok, Yau Ma Tei, Jordan, Tsim Sha Tsui and Hung Hom. Cena je 33 HKD. Více o autobusech na hongkong.net.
  • Taxíkem – cesta taxíkem je nejdražší variantou jak se dostat z letiště do centra. Ceny se pohybují kolem 300 HKD na ostrov Hong Kong a 230 HKD na Kowloon.

Město se rozkládá na několika ostrovech, na to dej bacha při hledání ubytování.

Doprava po Hong Kongku

MHD  je ve městě docela drahé. Už na letišti si můžeš koupit Octopus Card, která ti bude sloužit jako jízdenka. Jelikož se letiště nachází na vzdálenějším ostrově, už sama cesta do centra je dražší záležitostí. Jak už jsem psala výše, já si koupila vlak do centra i s neomezeným jízdným na 3 dny za 200 HKD.

Další možností je koupit si Octopus Card, což je chytrá čipová karta, která slouží nejen pro ježdění MHD, ale dá se s ní platit i v různých obchodech. Přednabitá je na 100 HKD a rovnou platíš 50 HKD vratnou zálohu na kartičku. Peníze za jízdy se ti postupně strhávají. Pokud ti na kartičce při odjezdu něco zbyde, peníze ti vrátí i se zálohou. Pokud kartičku vrátíš dříve než do 3 měsíců, od jejího pořízení, strhnou ti při vrácení 9 HKD.

Levné letenky do Číny

Octopus Card koupíš na letišti nebo kdekoliv ve stáncích MTR, kde jí i dobiješ. Pro zjištění aktuálního zůstatku peněz na kartě, použij automaty, které jsou na každém rohu v metru.

Taxíky

hong kong (52)

Dopravní provoz v Hong Kongu.

Taxíky – jsou drahé. V Hong Kongu se setkáš se 3 druhy taxíků

  • Červené taxi – nejdražší taxíky. Sazba začíná na 20 HKD za první 2 kilometry. Dalších 200 metrů nebo každá další minuta tě vyjde na dalších 1,5 HKD. Potom co cena jízdy překročí 72,5 HKD, každých dalších 200 metrů nebo 1 minuta jízdy stojí 1 HDK.
  • Zelené taxi – střední třída taxíků. Sazba začíná na 16,5 HKD za první 2 kilometry. Každých dalších 200 metrů nebo každá další minuta tě vyjde na 1,3 HKD. Jakmile cena jízdy překročí 55,5 HKD, každých dalších 200 metrů nebo 1 minuta jízdy stojí 1 HKD.
  • Modré taxi – nejlevnější taxi. Sazba začíná na 15 HKD za první 2 kilometry. Každých dalších 200 metrů nebo každá další minuta tě vyjde na 1,3 HKD. Jakmile cena jízdy překročí 132 HKD, každých dalších 200 metrů nebo 1 minuta jízdy stojí 1,2 HKD.

Vyznáš se v tom? Já se v těch taxících už trochu ztrácím. 🙂

Metro v Hong Kongu

hong kong plánek metra

Plánek metra v Hong Kongu.

hong kong (43)

Metro nebylo ani tak přeplněné a samozřejmě…všichni koukají do svých telefonů. 🙂

Je přehledné, klimatizované a dostaneš se s ním všude kam potřebuješ. Stanice hlásí v angličtině, takže žádný stres. Jen jsou přestupy, ostatně jako všude jinde v Číně, dlouhé, a tak s tím počítej.

Tramvaje

Tramvaje jezdí na ostrově Hong Kong a jsou dvoupatrové. Až tě budou bolet nohy z chození, stačí nasednout, projíždět se městem a jen se kochat pohledy z okýnka.

Autobusy

Autobusy jsem nevyužívala.

Lodě

star ferry hong kong plánek

Nejznámější lodní spojení je Star Ferry, které spojuje Central a Wanchai s Tsim Sha Tsui. Jízdenka pro dospělého je 2,70 HKD. Více najdeš na oficiálních stránkách Star Ferry.

Ubytování Hong Kong

hong kong ubytování

Mini pokoj v hostelu Ohk. 🙂 Foceno ze záchodo sprchy. 🙂

Protože je Hong Kong hustě osídlen, s ubytováním to tu není snadné a najít něco levného blízko centra je trochu oříšek.

Já jsem nocovala v hostelu Ohk ve čtvrti Kowloon. Je vzdálený kousíček od stanice metra a kamkoliv je to kousek. Přímo za domem je potom proslulý hongkongský noční trh.

Noc pro jednoho ve dvoulůžkovém pokoji vyšla v přepočtu na cca 450 Kč. Hostel je za tu cenu skvělý a hlavně čistý.

Jen jsme trochu bloudili, když jsme hostel hledali. Nachází se v Alhambra builiding na rušné ulici Nathan road. Je potřeba najít správný vchod, protože jich tam je hned několik a v každém vchodu jezdí výtah do jiných pater. Ten náš byl označen písmenem F.

Mínusem bylo to, že pokoj byl tak malý, že se tam můj drahý muž nevešel. Při ležení v posteli si nemohl natáhnout nohy (má 193 cm). Takže si dokážeš představit to, jak to tu s levným ubytováním vypadá. Ale byla to sranda, menší pokoj už asi nikde nezažijeme. 🙂

Kde se v Hong Kongu najíst

hong kong (8)

Street food v Hong Kongu

Kde se v Hong Kongu dobře najíst ti nechci radit. Stačí se procházet městem a objevovat místa, kam chodí jíst místní. V Kowloonu to fungovalo tak, že se po setmění vytáhli stoly a plastový židličky na ulice a tam se hodovalo. 🙂

Zajímavá místa, která v Hong Kongu navštívit, najdeš ve článku Hong Kong za tři dny.

Hong Kong je úžasné místo a zaslouží si tvoji pozornost. Já jen poslední dobou nějak více a více tíhnu k přírodě, tichu a klidu a Hong Kong na mě působil až moc stísněným dojmem. Člověk tady není nikdy sám a všude kolem jsou pořád davy lidí. Těšila jsem se potom na Nový Zéland, kde si právě zdejší překrásnou přírodu užívám plnými doušky. 🙂

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

1 comment

  1. Pingback: Co vidět v Hong Kongu za tři dny - Fijalka.cz | Fijalka.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Letní palác, Peking

Dlouhý stopover v Pekingu

Hodně z vás mi teď píše, že letí do Vietnamu a při cestě tam má kolem 20 hodin času v Pekingu před dalším letem. Na zpáteční cestě to mají cestovatelé letící přes Peking z Vietnamu kolem 15 hodin před dalším letem. Pokud je to i tvůj příklad, tak mrkni na tenhle článek. Doufám, že ti […]

Read more

Co vidět v Hong Kongu za tři dny

Bohužel jsem na Hong Kong neměla tolik času, ale i tak jsem si to tady užila na maximum. Protože tohle město bylo mým stopoverem na cestě na Nový Zéland, strávila jsem tu jen tři dny. Na plánování cesty jsem se tak trochu vykašlala, takže jsem si všechny informace hledala až na místě za pochodu. Všechny […]

Read more

Hong Kong – tipy a rady na cestu

Jsou to už dva měsíce, kdy jsem strávila tři dny v Hong Kongu a musím říct, že tohle město je úlet. 🙂 Nikde jinde jsem zatím nezažila až tak moc odlišné tváře města. Na jednom místě jsi v tradiční Číně, pak přejedeš pár stanic metrem a ocitneš se v hypermoderní čtvrti plné mrakodrapů. Na začátek […]

Read more

Podzimní putování za krásami Číny

Lenka je cestovatelka, profesí kriminalistka, jinak šťastně vdaná žena a mamka dvou dětí. V cestování jí nic nezastaví. Procestovala Evropu, Thajsko, Gruzii a letos i Čínu. Když jsem se jí zeptala na otázku, kde se cítí nejlíp. Odpověděla, že nejlíp je jí na horách (čímž je mi ještě víc sympatická 🙂 ). Každý rok jezdí […]

Read more

Jak se pracuje a žije v Číně

Verča, která o sobě tvrdí, že je univerzální cestovatelka (od backpacku, přes pohodlný klidný motel, po luxusní resort), žije už tři roky v Číně ve městě Changzhi se svým manželem. Po Číně cestují a poznávají její skryté krásy. Rádi vyrazí i do Thajska, které je jejich oblíbenou zemí, do které se rádi vrací. Dojmy z Číny Verča sepisuje […]

Read more

15 důvodů proč navštívit Čínu

Těch důvodů, proč navštívit Čínu je samozřejmě daleko víc, ale já jsem pro tebe vybrala ty nejvtipnější a nejúsměvnější, které tě doufám přesvědčí. 🙂 Projdeš se po jedné z nejobdivovanějších památek na světě – Velké čínské zdi. K svačince si můžeš zakousnout nakládanou kuřecí pařátu a nikdo se na tebe nebude divně dívat. 🙂 Můžeš […]

Read more

Šanghaj – co navštívit

Šanghaj je nejen kosmopolitní a moderní město, ale i finanční a ekonomické centrum. Slévá se tu dohromady moderní a tradiční čínská architektura. Ve čtvrti Pudong se můžeš procházet pod mrakodrapy a druhou nejvyšší budovou světa – Shanghai Tower (výška 632 metrů). Součástí moderního města je i stará čtvrť s malebnými starými domečky, křivolakými špinavými uličkami, na kterých se konají […]

Read more

Peking – co navštívit

Peking tě prostě a jednoduše dostane. Pojď se se mnou podívat na nejzajímavější místa Pekingu, která stojí za návštěvu. Bude to zážitek! Připrav se, že tam potkáš davy lidí, tak jejich návštěvu odlož spíš na všední den. Co navštívit v Pekingu Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) Se svou rozlohou 40 ha je to největší náměstí na světě. Přímo […]

Read more

Základní poznatky z Číny

Po svém návratu jsem sepsala několik vtipných poznatků z Číny, které tě, doufám, lépe připraví na cestu na vlastní pěst. Před cestou do Číny Speciální očkování nepotřebuješ. Víza si vyřiď alespoň s měsíčním předstihem a hlavně na Velvyslanectví přijď se všemi doklady a formuláři, které vyžadují. Pokud jsi student, vezmi si s sebou průkaz ISIC, budeš […]

Read more

Dva roky v Číně

Helča je jedna z prvních studentů České zemědělské univerzity v Praze, která se vypravila na dva roky studovat do Číny. Jak se jí v Číně žilo, co všechno tam zažila, kam všude se podívala, jaké je to pít pivo z igelitového pytlíku a mnoho dalších informací najdeš v rozhovoru níže. Co tě přivedlo ke studiu […]

Read more

Takové ty čínské zábavy

Na to, kolik Číňanů je (aktuální počet je jedna a čtvrt miliardy), jim nemohu upřít jistou míru družnosti. Ať už při stání ve frontách, které mají v oblibě, nebo při zábavě a sportu. Je to přece příležitost k popovídání si a bujarým diskuzím. Všechny tyhle činnosti jsou kolektivní záležitostí. Číňané jsou také známí péčí o své tělo, […]

Read more

Nejlepší suvenýry z Číny

Přemýšlíš o tom, co přivezeš kamarádům, rodině či sobě jako suvenýr z Číny? Dala jsem dohromady tipy na dárky či suvenýry z Číny, které mě zaujaly, nebo jsem je sama koupila svým přátelům a blízkým. Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení. V čínských obchůdcích mají tolik věcí, ze kterých oči přecházejí. […]

Read more
Velká čínská zeď

To nejlepší z Číny za 14 dní

Nejdůležitější místa v Číně během 14 dní – Peking, Velká čínská zeď, Šanghaj a Žluté hory. Náš itinerář při návštěvě Číny v červenci 2015. První den – odjezd z Prahy do Vídně, odlet z Vídně do Dubaje Druhý den – odlet z Dubaje do Pekingu, cesta na hotel, ubytování Třetí den – Pekingská univerzita, Letní palác […]

Read more
Velká čínská zeď

Velká Čínská zeď z Pekingu

Plánuješ návštěvu Číny na vlastní pěst a součástí tvé cesty je i Peking? V tom případě se budeš chtít určitě podívat na Velkou čínskou zeď. Kolem Pekingu se nachází více částí zdi, které můžeš během jednoho dne navštívit. Velká čínská zeď je jedním z divů světa, je největší stavbou všech dob a jednu dobu se říkalo, že je vidět […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }