Peking tě prostě a jednoduše dostane. Pojď se se mnou podívat na nejzajímavější místa Pekingu, která stojí za návštěvu. Bude to zážitek! Připrav se, že tam potkáš davy lidí, tak jejich návštěvu odlož spíš na všední den.
Co navštívit v Pekingu
Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men)
Se svou rozlohou 40 ha je to největší náměstí na světě. Přímo zde se nachází mauzoleum Mao Ce-tunga. Pokud se do něj chceš vypravit, tak doporučuji vyrazit brzy ráno, protože tě bude čekat nekonečné čekání v dlouhé frontě Číňanů. U Maa tě nenechají ani zastavit, prostě kolem otevřené rakve jen projdeš v řadě dalších lidí.
Prohlédnout si tady také můžeš Památník Lidových hrdinů. Z náměstí si vyfoť pohled na Bránu Nebeského klidu s portrétem Maa, která je hlavním vstupem do Zakázaného města.
Jak se sem dostaneš: linka metra 1, zastávka Tiananmen Dong nebo Tiananmen Xi, linka metra 2 zastávka Qianmen Station (výlez A nebo B pak se vydej severním směrem)
Vstupné: neplatí se
Zakázané město
V minulosti bylo sídlem císařů, ve kterém žili jen oni s těmi nejbližšími. Obyčejným smrtelníkům byl vstup zakázán. Nyní je z něj Palácové muzeum. Výlet je to asi na půl dne, ale samozřejmě záleží na tom jak moc je člověk zvídavý. Na vstupenky se čekají dlouhé fronty. Odměnou za dlouhé čekání ti pak bude procházka tímhle zachovalým komplexem čínských budov. Pro lepší orientaci mrkni na mapu.
V některých domech jsou umístěné expozice z čínské historie. Největší a nejstarší síní je Síň Nejvyšší harmonie, ve které se slavilo a probíhaly v ní korunovace. Celý pekingský palácový komplex je schopen pojmout pouhých 80 000 návštěvníků v jeden den, což o něčem vypovídá… 🙂
Jak se sem dostaneš: linka metra 1, zastávka Tiananmen Dong nebo Tiananmen Xi, linka metra 2 zastávka Qianmen Station (výlez A nebo B pak se vydej severním směrem). Vchod se nachází přes silnici z Náměstí nebeského klidu viz fotka výše.
Otevírací doba: 8:30 – 17 hodin (8:30 – 16:30 mimo sezónu)
Vstupné: 60 juanů (mimo sezónu 40)
Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
Qianmen Dajie
Je to pěší nákupní ulice poblíž Náměstí nebeského klidu, po které jezdí akorát stará tramvaj. Doporučuji tady navštívit obchůdek s čínskými hůlkami. Mají obrovský výběr hůlek všech cenových kategorií a já tu nakoupila dárky pro své blízké.
Podél široké ulice najdeš jeden obchůdek za druhým.
Jak se sem dostaneš: linka metra 2, zastávka Qianmen, vylez ven jihozápadním nebo jihovýchodním výstupem
Jingshan park
Leží přímo naproti Zakázanému městu a z vrcholku kopce, ti bude odměnou nejen panoramatický výhled na Peking, ale i celý komplex Zakázaného města.
Jak se sem dostaneš: linka metra 5, stanice Dongsi Station, ven vyjdi směrem na Exit C, autobusem 101 jeď na stanici Gu Gong (Forbidden City). Pokud jdeš předtím do Zakázaného města, tak jím stačí projít, park se totiž nachází hned za východem.
Otevírací doba: 6 – 21 hodin (mimo sezónu 6:30 – 20 hodin)
Vstupné: 2 juany
Letní palác
Moje nejmilejší místo v Pekingu, ve kterém jsem strávila bohužel jen pár hodin odpoledne. Ideálně bych si na návštěvu Letního paláce vyčlenila celý den a třeba se i projela na loďce po jezeře Kunming a kochala se pohledy na palácové stavby. Obyvatelé Pekingu se sem chodí procházet a užívají si upravených parků kolem jezera. Je to zelená oáza v rušném Pekingu. Zůstaň tu až do západu slunce, sedni si na břeh jezera a kochej se pohledy na zapadající slunce za kopce nad Pekingem. Pro lepší orientaci mrkni na mapu.
Jak se sem dostaneš: linka metra 5, zastávka Beigongmen (vylezeš u severní vstupní brány) nebo zastávka Xiyuan (vylez výstupem C2 (jihozápadní výstup), vydej se západním směrem, dojdeš k východní vstupní bráně.
Otevírací doba: 6:30 – 18 hodin (7 – 17 mimo sezónu)
Vstupné: 30 juanů (20 mimo sezónu)
Hutongy
Město ve městě – Hutongy v Pekingu. Hutongy tvoří původní zástavbu Pekingu, jsou to malé, jednopatrové domky, mezi kterými vedou úzké ulice. Domky uvnitř nemají koupelnu, a tak jejich obyvatelé využívají veřejné toalety na ulicích. Je to cihlový domek s několika dírami v zemi, které samozřejmě nejsou oddělené žádnou stěnou či přepážkou, prostě se potřeba vykonává před všemi ostatními spoludřepícími. 🙂 Umyvadlo tady samozřejmě také není.
V hutonzích se za ničím nespěchá, panuje tu poklidná, příjemná atmosféra, lidé si tu žijí svým životem a čas příjemně plyne.
Tip: navštiv nejlepší restauraci s čínskými knedlíčky v hutonzích, je to Mr. Shi’s Dumplings, adresa: 74 Baochao Hutong, Dongcheng
Vstupné: neplatí se
Chrám nebes
Chrám, ve kterém probíhaly modlitby za dobrou úrodu a sklizeň. Celý areál obklopuje přilehlý a upravený park, který stojí za procházku. Je místem setkávání starších obyvatel Pekingu, kteří sem chodí hrát čínské šachy. Někteří z nich se místo šachům věnují zpěvům, posilování, tancům či lítáním na hrazdě. 🙂
Jak se sem dostaneš: linka metra 5, zastávka Tiantan Dongmen, vylez výstupem A, dojdi k východní bráně
Otevírací doba: 6:30 – 22:00 hodin
Vstupné: 15 juanů (březen – září), ostatní měsíce 10 juanů
Beihai park (Pej-chaj park)
Pekingský Beihai park byl původně součást Zakázaného město a plnil funkci císařských zahrad. Teď je veřejně přístupný a také k prasknutí nacpaný lidmi. Desítky loděk tu brázdí vodní hladinu a některé skoro nemohou projet. Procházka kolem jezera je příjemná a potkáš při ní i staré kaligrafy kreslící vodou na zem čínské znaky. V čínských pavilonech na vodě se vesele tančí a zpívá.
Zjištění: nesmí se sedět na trávě. My, nic netušící a unavení, jsme to zkusili a během pár minut na nás přišli hlídači a byli jsme vykázáni. 🙂
Jak se sem dostaneš: linka metra 4, zastávka Ping’anli Station, vylez jihovýchodním výstupem, pak se dej na východ po Dianmen Xi Dajie, za cca 15 minut dojdeš k severní bráně.
Otevírací doba: 6:30 – 21:00 hodin
Vstupné: 10 juanů (březen – září), ostatní měsíce 5 juanů
Pekingská umělecká čtvrť (Art District)
Tak trochu pekingská hipsterská čtvrť. 🙂 Ano, i v Číně je tohle možné! 🙂 Jsou tu kavárničky, umělecké galerie, módní obchůdky.
Jak se sem dostaneš: linka metra 10, zastávka Sanyuanqiao Station, vylez východem C, najdi autobusovou zastávku Sanyuanqiao . Jeď autobusem číslo 401 na stanici Dashanzi Lukou Nan.
Olympijský park v Pekingu
Návštěvu pekingského olympijského parku doporučuji naplánovat na večer, kdy jsou všechny stavby barevně nasvícené. Za návštěvu a větší pozornost stojí Národní stadion neboli Ptačí hnízdo. Pro lepší orientaci mrkni na mapu olympijského parku.
Jak se sem dostaneš: linka metra 8 (byla vybudovaná speciálně pro Olympijské hry), stanice Olympic Sports Center Station, výlez B1 nebo B2
Přidávám ještě mapu mnou vytipovaných míst, které by měl každý navštívit v Pekingu, aby se ti lépe plánovalo a orientovalo.
Nejdůležitější je užít si Peking naplno a na všechna místa, která chceš navštívit, vyčlenit dostatek času, protože v Pekingu je všechno na dlouho a všude jsou většinou davy lidí a fronty.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
14 comments
Pingback: Nejlepší suvenýry z Číny - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Pingback: Velká Čínská zeď z Pekingu - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Pingback: To nejlepší z Číny za 14 dní - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by Martina Vohralíková
Martina Vohralíková 23.9.2018 at 16:05
Ahoj, chtěla bych se zeptat- budeme mít 15 hodin přestup v Pekingu, co byste nám doporučila vidět, abychom to stihli? Dají je koupit lístky do Zakázaného města i online?
Děkuji moc, s pozdravem Martina
Comment by Fijalka
Fijalka 5.11.2018 at 9:36
Ahoj Marti, lístky se, tuším, koupit online nedají. Já bych z letiště dojela do centra a šla se projít do Chrámu nebes nebo Letního paláce. Zakázané město je většinou šíleně narvané a hlavně se stojí fronty na lístky, tak abyste tam neztratili spoustu času. 🙂 Bára
Comment by Gabriela
Gabriela 24.1.2019 at 16:17
Dobrý den Barčo,
velmi děkuji za Vaše inspirativní stránky. Mohla byste mi prosím poradit ?
v květnu cestujeme přes Peking do Hanoje. Máme zde 20 hod. zastávku a rádi bychom se podívali na VČZ a pokud to půjde i do Letního paláce (ten mne láká více než zakázané město) a nebo Zakázaného města. Mohla byste nám poradit nebo doporučit nějakou agenturu ? Asi bychom v tomto případě neriskovali samostatné cestování, ale byli bychom rádi, kdyby nás někdo vyzvedl na letišti, vzal na památky a pak zpět na letiště. Předem děkuji za Vaši pomoc. Gábina
Comment by Fijalka
Fijalka 25.1.2019 at 17:28
Ahoj Gabi, bohužel s agenturami zkušenost nemám. Ale pokud se bojíš jet na VČZ, tak do centra Pekingu to zvládneš v pohodičce. Doporučuji Letní palác, ten je opravdu úžasný. Metro v Pekingu je přehledné, takže se to dá. Těch 20 hodin mezi přestupy je opravdu supr čas (píšou mi cestovatelé, kteří mají 6 hodin mezi lety a chtějí na Zeď), tak se toho neboj, bude to zážitek. 🙂 Bára
Comment by Gabriela
Gabriela 5.2.2019 at 16:43
Barčo zdravím a moc děkuji, už jsem studovala metro a snad vše zvládneme :o) Agenturu asi nakonec jednu vyzkoušíme, zkoušela jsem je poptat, protože VČZ bychom skutečně rádi viděli a bez agentury bych si to asi netroufla. Agentura nám nabídla VČZ a Letní palác + eventuelně Hutongy, to bychom zkusili při první zastávce, kterou máme 20 hod. A pak ještě máme cestou zpět z Vietnamu stop v Pekingu 15 hodin a to už jsme si říkala, že bychom jeli sami metrem na Náměstí nebeského klidu + Zakázané město a pokud bychom ještě stihli, tak i Chrám nebes.
Jediné, se bojím, abychom zvládli vyřídit 24hod. víza a neměli jsme problém. Držte palce, ať se nám vše vydaří :o) Ještě jednou děkuji za vaše tipy a pěkné stránky a přeji mnoho
cestovatelských zážitků. Gábina
Comment by Fijalka
Fijalka 14.2.2019 at 12:07
Ahoj Gabi, budu držet palce a dej vědět jak to dopadlo. 🙂 Napsala bys mi pak s jakou jste jeli agenturou a jestli jste byli spokojeni? Užívej cestování a měj se krásně, Bára
Comment by Wendy
Wendy 22.2.2019 at 22:35
Dobrý den, moc děkuji za skvělý článek. Rada bych se zeptala – budeme mít v Pekingu 20 hod. přestup na cestě do Vietnamu a 15 hod po cestě zpět. Rádi bychom nějaký pohodovy program, pokud možno i s návštěvou nějaké zajímavé restaurace. Která z uvedených míst byste prosím pro tyto naše pauzy doporučila? Mne se líbí letní palác, přítel prahne po olympijském stadionu… A nějaký tip na dobré čínské jídlo nemáte? Předem moc děkuji za pomoc 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 26.2.2019 at 21:13
Ahoj Vando, jsem ráda, že se článek líbil! 🙂 Letní palác je krásnej, ten doporučuji na 100%. 🙂 Těch restaurací je v Pekingu plno, prostě vlezte do té, která se vám bude zamlouvat, ale základ je obrázkové menu, protože se tam moc nedomluvíte. 🙂 Na cestě zpět klidně vyražte tam, kam chce přítel a spojte to třeba se čtvrtí hutongů (stará pekingská zástavba). 🙂 Dej vědět jak se vám tam líbilo, Bára.
Pingback: Dlouhý stopover v Pekingu - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by michael
michael 3.1.2020 at 14:48
Báro, v červenci 20 letím do Číny. Mám na tebe dotaz ohledne jizdenek. Na odkazu co máš na stránkách se píše že ti jizdenky pošlou do hotelu. Neviš zda to funguje? Nikde jsem tam nenašel možnost poslat jizdenky on line na moji adresu. Díky. Michael
Comment by Fijalka
Fijalka 26.1.2020 at 11:59
Ahoj, tuhle informaci bohužel nevím z vlastní zkušenosti. Dej vědět, prosím, i pro ostatní jak to proběhlo.Bára