Západní Island

Byla to láska na první pohled.

Severozápadně od Reykjavíku leží tenhle turisty oblíbený a překrásný islandský region. Hlavním lákadlem je poloostrov Snæfellsnes, na kterém najdeš snad nejfotografovanější islandský kopec s názvem Kirkjufell. Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení.

Okolí je tak překrásné, že se člověk nemůže divit tomu, že právě sem situoval Jules Verne slavnou Cestu do středu země (asi na tom opravdu něco bude). 🙂

Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.

Ale o tom všem až v následujícím textu, ve kterém bych ti ráda přiblížila místa, která jsem si tu zamilovala. A že to byla láska na první pohled, bylo jasné hned při našem prvním setkání. 🙂

Hvalfjordur

Přenádherný fjord vzdálený 40 km severně nad Reykjavíkem. Nejlepší je nezkracovat si cestu podmořským tunelem, který přes fjord vede, ale celý fjord pěkně autem objet. Čeká tam na tebe totiž hned několik zastávek.

Horký pramen Hvalfjardarlaug

Přírodní horký pramen nedaleko Hvammsviku. Leží přímo na pobřeží, v maličké zátoce na pláži. Vejdou se do něj čtyři lidi. Já tu byla za deště, nikde nikdo a byla to fakt nádhera. Jak se k němu dostat a jeho podrobnější popis najdeš v článku Nejkrásnější horké prameny na Islandu. Podle aktuálních informací od lidí, kteří jsou na Islandu, je horký pramen uzavřený, snad bude brzy otevřen.

Vodopád Glymur

západní island (9)

západní island (10)

Vodopád Glymur je schovaný přímo v srdci Hvalfjordur. Přes den se to tu většinou hemží turisty, ale pokud si počkáš na soumrak, skoro nikdo tu nebude.


Se svými 198 metry, je Glymur nejvyšším islandským vodopádem.


Ke Glymuru se dostaneš jízdou po silnici číslo 47, potom odbočíš na silnici , kterou dojedeš až na parkoviště. Odtud tvá cesta bude pokračovat pěšky. Budeš muset projít jeskyní a překonat řeku přes kládu. Pro někoho hračka, pro někoho, kdo je vyšší a nedosáhne na lano, kterého se může držet, podstatně těžší záležitost. 🙂 Ten dotyčný ví o kom mluvím. 🙂 Chce to trochu odvahy, ale zvládne to každý.

Po překonání řeky tě čeká už jen výšlap do kopce a hledání nejlepších výhledů, odkud Glymur spatřit. Je totiž schovaný v prohlubni mezi skalami. Po vyšlapaných stezkách se můžeš vydat až přímo nad něj.

ikona mapa Islandu

Borgarnes

Malé, roztomilé městečko s necelými tisíci obyvateli, na kterém není nic moc zvláštního. Jedno místo tu přece zmíním, a to místní muzeum, které je věnované osídlení Islandu a období ság. Vstupné je 2500 ISK (děti mají vstup zdarma). Já v něm nebyla, protože já, já dávám přednost výletům v přírodě. Jednu horu jsem totiž poblíž Borgarnes rovnou zdolala. 🙂

Pokud hledáš ubytování v okolí Borgarnes, Anna, Aegir, Jon and Runar tu pronajímají dřevěnou chatičku vzdálenou 10 minut od města. Vejde se do ní 5 lidí, venku má gril, krásnou zahradu, houpací sítě…na pozorování polární záře a pro romantické povahy myslím ideální.

Hora Hafnarfjall

Stoupání na horu Hafnarfjall

Stoupání na horu Hafnarfjall

Cesta vede po vyšlapaných pěšinách.

Cesta vede po vyšlapaných pěšinách.

Přenádherné výhledy nám byly odměnou za kruto výšlap. :)

Přenádherné výhledy nám byly odměnou za kruto výšlap. 🙂

A teď když píšu tenhle článek, zjišťuji, že to není kopec, ale 4 miliony let stará sopka. 🙂 Výlet na ní byl super, protože tu nikdo nebyl, jen my dva a úchvatný výhledy.


Tenhle výlet doporučuji všem kteří na Islandu touží po samotě, klidu a chtějí utéct před turisty.


Až se budeš autem řítit k městečku Borgarnes, Hafnarfjall budeš mít po své pravé ruce. Ještě než najedeš na most přes Borgarfjordur, zaboč doprava na parkoviště. Odtud tě čeká chvilková cesta po rovince a pak už půjdeš jen a jen do strmého kopce.

Následuj vyšlapané pěšiny, značení tu není. Občas cesta povede blízko strmých propastí, ze kterých se ti zatočí hlava. Odměnou za pekelný výšlap a sakra silný vítr ti bude ten nejkrásnější výhled směrem na Reykjavík, oceán, na Borgarnes a jeho okolí. Já tu dokázala sedět snad hodinu, kdy jsem se jenom dívala na úchvatný výhledy a nasávala atmosféru tohohle krásnýho, opuštěnýho místa.

Kráter Eldborg

Severně od Borgarnes, až budeš projíždět planinami, po levé straně si nejde nevšimnout kráteru Eldborg, který nápadně vystupuje z krajiny. Dostaneš se k němu po příjezdové cestě, která vede k farmě a následně 2,5 km pěšky přes lávové pole porostlé keříky. Celý kráter se dá obejít a můžeš na něj i vylézt.

Tenhle islandský kráter je 60 metrů vysoký a poslední erupce proběhla před 5 000 – 6 000 lety.

Horký pramen Deildartunguhver

Horký pramen Deildartunguhver je největší v Evropě.

Horký pramen Deildartunguhver je největší v Evropě.

Deildartunguhver je největší horký pramen v Evropě, který chrlí 180 litrů vroucí vody za sekundu. Slouží k vytápění domů v okolních městech Akranes a Borgarnes. Pokud se budeš koupat v okolí vzdáleném 65 km od tohoto místa, věř, že horká voda bude právě z tohoto horkého pramenu.

Stačí si tu udělat jen krátkou zastávku a pokračovat dál.

Vodopády Barnafoss a Hraunfossar

Vodopád Hraunfossar je prostě okouzlující.

Vodopád Hraunfossar je prostě okouzlující.

západní island (3)

Dva úchvatné a zcela odlišné islandské vodopády. Název Barnafoss v překladu znamená dětský vodopád a Hraunfossar lávový vodopád.

Právě vodopád Hraunfossar je opravdovým pokladem, protože vytéká přímo ze skály a tvoří ho nespočet kaskád a potůčků, které se vlévají do tyrkysově modré řeky. Je to vskutku pozoruhodná podívaná.

Vodopád Barnafoss je opředen legendou o dvou dětech, které do vodopádu spadly, odtud název Dětský vodopád.

Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:

Húsafell

O Húsafellu jsem si dopředu moc informací nezjišťovala, ale v průvodcích jsem četla, že je to naprosto boží místo na výlety a turistiku. Čekala jsem desítky turistických tras po okolních kopcích, ale po příjezdu jsem zjistila, že tu žádné nejsou, až na jeden krásný výlet.

Húsafell je placka obklopená nádhernými kopci. Po optání se místních, jestli mi poradí nějaký výlet či trek po okolí, nikdo nic nevěděl. Musela jsem se tedy vypravit do místního luxusního hotelu, kde jsem se pár dní nemytá a špinavá ptala dokonale upravené a krásné recepční. 🙂 Né, vůbec jsem se necítila jako největší šmudla na světě. 🙂 Tahle krásná paní mi poradila výlet na horu Bæjarfell.

Každopádně, pokud si budete chtít dopřát trochu luxusu, tak tenhle hotel je jeden z nejhezčích a nejstylovějších, co jsem na Islandu viděla. Kdybych měla víc peněz, tak neváhám a okamžitě se tu ubytuju.

Dílna umělce Palla za kterou se parádně vyjímá kaňon a hora Bæjarfell

Dílna umělce Palla za kterou se parádně vyjímá kaňon a hora Bæjarfell

Svou dílnu má právě v Húsafellu pod kopcem umělec Pall Gudmundsson (mezi místními Pall z Husafellu) a všude po okolí najdeš jeho sochy vytesané do kamenů. Pall spolupracuje i s islandskou kapelou Sigur Ros.

Výlet na horu Bæjarfell

Výhledy z hory Bæjarfell a zase duha.

Výhledy z hory Bæjarfell a zase duha.

Byl to naprosto fantastický podvečerní výšlap se super výhledy do okolí. Po cestě jsem se navíc seznámila s fajn Irem, který na Island přijel bez plánů, během pár dní se seznámil s nějakou slečnou a od té doby jezdili spolu po Islandu autem, kde i přespávají. Prý jsou jenom kamarádi, ale moc jsem tomu nevěřila. Tak jen pro ty, co se na Island chystají sami, můžete se tu takhle jednoduše seznamovat s ostatními cestovateli z různých zemí.

Výlet tvoří okruh kolem kaňonu ve skále. Auto se dá zaparkovat přímo kopcem a odtud už pokračuješ po svých.

Další tipy na výlety kolem Húsafellu najdeš přímo na jejich ofiko stránkách.

Kráter Gabrok

Kráter Gabrok hraje všemi barvami.

Výhled z hlavního kráteru Gabrok na menší kráter, který hraje všemi barvami.

Kráter Grabrok je vysoký 170 metrů  je snadno dostupný po dřevěných chodnících. Grabrok patří do sopečného systému Ljosufjoll. Poslední erupce proběhla před tisíci lety v Hnappadaluru.

Kráter jsou tu tři (Stora Grabrok, Grabrokarfell a Litla Grabrok) a byly vytvořen asi před 3400 lety.  Stora Grabrok, Grabrokarfell a Litla Grabrok.

Procházka začíná od parkoviště a výlet je asi na 40 minut (záleží jak moc to tu chce člověk zkoumat). Z vrcholu je skvělý výhled na krajinu Borgarfjordur a okolní hory.

Poloostrov Snæfellsnes

Snad nejoblíbenější poloostrov na Islandu, který je v sezóně hojně navštěvovaný turisty. Na jeho severní straně najdeš nejfotografovanější místo na Islandu, horu Kirkjufell, ke které se při západu slunce sjíždějí nadšení turisté. A právě do tohohle místa situoval Jules Verne Cestu do středu země.

Lóndrangar

Přenádherné čedičové vulkanické útesy najdeš na místě s názvem Lóndrangar. Hnízdí tu papuchalkové a buřňáci. Vyšlapanou pěšinou se můžeš vypravit až k bílému majáku Malarrif a po cestě se prolézt v různých skalních útvarech.


Místní farmáři, kteří žijí v okolí Lóndrangaru, tu nikdy nezkoušeli zasít obilí kvůli elfům, kteří v okolí žijí.


Po procházce jeď dál poloostrovem a kdekoliv odboč z hlavní silnice, zaparkuj a jdi se projít. Třeba k oceánu, který přitahoval hlavně mě. Objevuj malé plážičky, ze srázů pozoruj mořskou vodu tříští se o skaliska a jen tak buď. Polož se do měkoučké trávy, dívej se do nebe a uvědom si, že jsi na jednom z nejkrásnějších míst na světě.

Pláž Dritvík Djúpalónssandur

Z oceánu vystupují strmé skály a pozůstatky lodního vraku jsou rozptýlené po celé pláži. V dobách minulých pláž osidlovali rybáři z šedesáti rybářských lodí.

U vstupu na pláž leží čtyři různě velké kameny. Zdejší rybáři byli oceňování podle toho, jaký kámen dokázali zvednout. Na pravé straně pláže vede turistická stezka ke staré rybářské vesnici.

Pláž Skardsvik (Skarðsvík)

I na Islandu jsou pláže se zlatým pískem.

I na Islandu jsou pláže se zlatým pískem.

I takhle může vypadat pláž na Islandu.

I takhle může vypadat pláž na Islandu.

Další zastávku si udělej na pláži Skardsvik, na které je zlatý písek a kontrastní černé útesy. Je to parádní kontrast a vypadá to skvěle na fotkách.

Může se ti zdát, že jsi někde na jihu Evropy, na pláži. Ale dej pozor, voda tu bude o poznání ledovější a koupání není dovoleno. Byl tu také nalezen vikingský hrob.

Olafsvik

Silnicí pokračuj dál až do rybářského městečka Ólafsvik , projdi se po městečku  a den zakonči v novém kempu na konci města.

Právě v tady jsem viděla tu nejkrásnější polární záři, tak měj oči na stopkách. Pokud budeš mít čas, podívej se k vodopádu Bjarnafoss (Baejarfoss), který najdeš a konci Baejargilské soutěsky.

Hora Kirkjufell

Symetrická hora Kirkjufell a odliv.

Symetrická hora Kirkjufell a odliv.

463 m vysoká hora na severní straně poloostrova Snæfellsnes. Na horu Kirkjufell se dá i vylézt, ale je to jen pro ty, kteří netrpí závratěmi. 🙂 Výšlap nahoru ti zabere 1,5 hodiny a zpátky stejný čas. Výhled z vrcholku je úžasný.

Silnice číslo 54

Silnicí č. 54 se dá v pohodě projet i s normálním autem.

Silnicí č. 54 se dá v pohodě projet i s normálním autem.

Naše cesta pokračovala po silnici číslo 54 až do města Búdardalur (Búðardalur) , kde jsme přenocovali v místním kempu a další den pokračovali na západní fjordy. Silnice č. je neasfaltová, ale po poradě s místními jsme se dozvěděli, že se dá úplně v pohodě projet normálním autem. Ano, dá se projet a stačí jen trochu ubrat na rychlosti. Odměnou ti za to bude zase krásná okolní krajina.

Poblíž poloostrova Snæfellsnes, v Saudafell, se můžeš ubytovat na ovčí farmě a zkusit si na chvilku bydlet uprostřed ničeho. Provozovatelé farmy jsou úžasní lidé a na ty výhledy z oken pokoje, na ty nikdy nezapomeneš.

Z poloostrova Snæfellsnes pokračuj prozkoumávat úchvatné západní fjordy!

Mapu všech mnou navštívených míst na západním Islandu si můžeš pohodlně stáhnout třeba do svého mobilu.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Poloostrov Reykjanes

Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se […]

Read more

Jižní Island

Jižní Island je nejúžasnějším islandským regionem, pokud na Island letíš poprvé. Objevíš tu tak krásná místa, až se ti bude tajit dech. Z Reykjavíku sem navíc dojedeš autem za půl hodinky (jasně, záleží na tom kam přesně a do jak odlehlých končin máš namířeno). 🙂 Po cestě si můžeš dělat zastávky u všemožných vodopádů, vyběhnout […]

Read more

Západní Island

Severozápadně od Reykjavíku leží tenhle turisty oblíbený a překrásný islandský region. Hlavním lákadlem je poloostrov Snæfellsnes, na kterém najdeš snad nejfotografovanější islandský kopec s názvem Kirkjufell. Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení. Okolí je tak překrásné, že se člověk nemůže divit tomu, že právě sem situoval Jules Verne slavnou Cestu […]

Read more

Výlety po západních fjordech

Pokud sleduješ aktuální dění kolem Islandu, jistě víš, že na sezónu 2017 je očekáván dost šílený počet turistů. Tím pádem by to chtělo tipy na místa, na které se jen tak nějaký líný turista nevypraví. Pokud tě zajímají tipy a rady na cestu na západní fjordy, mrkni na článek Islandské západní fjordy – tipy a […]

Read more

Islandské západní fjordy

Ach, moje milované islandské západní fjordy! Jak moc se mi stýská. Tenhle článek píšu s odstupem času a doteď na tenhle islandský region nemůžu přestat myslet. Islandské západní fjordy jsou díky bohu malinko zapomenutou částí Islandu a jen málo turistů zavítá do těchto končin. Je to dáno tím, že je to od Reykjavíku a hlavních […]

Read more

Island itinerář – západní Island a západní fjordy

Pro ty, kteří už Island jednou navštívili, je tenhle islandský 16 denní itinerář jako stvořený. 🙂 Já ho absolvovala v září a vynechala ty nejprofláklejší místa a raději více prozkoumala Reykjavík, poloostrov Snaefellsnes, islandské západní fjordy, západní Island a opomíjený poloostrov Reykjanes. A byla to láska na první návštěvu. 🙂 Ohledně půjčení auta jsem napsala […]

Read more

Jak se žije na Islandu

Tak trochu mi na Fijalce chyběl rozhovor s někým, kdo žije na Islandu (když už tak často píšu články právě o Islandu a jsem do něj zamilovaná). Tenhle boží rozhovor o životě na Islandu mi poskytla skvělá a přátelská Kristýna. Tímto převelice děkuji kolegyni Bohunce za zprostředkování kontaktu. 🙂 Kris na Islandu žije už přes rok. […]

Read more

Kde se levně najíst v Reykjavíku

Mnozí z vás, Islandu znalejší, vědí že chodit do restaurací na Islandu není úplně nejlevnější záležitostí. Pokud budeš v Reykjavíku a přepadne tě po celodenním chození hlad, bude se ti hodit seznam těch levnějších míst, kde se dá najíst. Kde se levně najíst v Reykjavíku Bæjarins Beztu Hot Dogs Podle Islanďanů tu mají nejlepší hot […]

Read more

Průvodce Reykjavíkem

Reykjavík, hlavní a zároveň největší město Islandu, ve kterém žije 2/3 obyvatel celého ostrova. Reykjavík má nezapomenutelnou atmosféru a já si ho  doslova zamilovala. Procházky starým přístavem, svěží mořský vánek (teda občas spíš vichr), barevné roztomilé domky, příjemní lidé, útulné kavárničky. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. […]

Read more

Island itinerář – to nejkrásnější z Islandu

Pro lepší plánování své první cesty na Island jsem pro tebe sestavila tenhle 10 denní itinerář míst, které by měl každý cestovatel při své prvním poznávání krás Islandu navštívit. Ohledně půjčení auta jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu. Praktické rady a tipy na cestu na Island, nejdeš v článku Island – tipy a rady na […]

Read more

Jak správně brodit

Čeká tě na treku, který se chystáš jít, brodění řek? Jestli ano a nemáš s broděním žádné zkušenosti, přečti si moje rady o tom jak správě brodit. Zatím mám zkušenosti jen s broděním islandských ledových řek, které tu popisuji. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. Islandské řeky jsou pěkně […]

Read more

Co si zabalit na Island

Frčíš na Island a při balení nechceš na nic zapomenout? Stáhni si plakátek se seznamem věcí, které si nesmíš zapomenout zabalit! 🙂   Pro inspiraci a seznam věcí, které se nám na Islandu osvědčily, mrkni na článek Vybavení na Island. Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské […]

Read more
Strokkur geysir

10 věcí, které jste o Islandu nevěděli

1. Islanďané jsou bezhotovostním národem Platit kartou se dá v linkových autobusech, v kempech v horách nebo i za použití WC. Tím pádem odpadá starost s výměnou peněz. Co na to říct, měli bychom se inspirovat… 2. Národním jídlem je shnilý žralok Je to tak, čteš správně a říká se mu hákarl. Jde tu o Grónského […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }