Pokud sleduješ aktuální dění kolem Islandu, jistě víš, že na sezónu 2017 je očekáván dost šílený počet turistů. Tím pádem by to chtělo tipy na místa, na které se jen tak nějaký líný turista nevypraví.
Pokud tě zajímají tipy a rady na cestu na západní fjordy, mrkni na článek Islandské západní fjordy – tipy a rady na cestu.
Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.
Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení.
Únik před turistickým ruchem
Západní fjordy jsou zcela odlišné od ostatních částí Islandu. Najdeš tu překrásné zálivy, neuvěřitelně strmé kopce, na kterých jsou i sjezdovky. V srdci fjordů jsou většinou schovaná malá rybářská městečka. Já se při své minulé výpravě na Island zaměřila na opuštěný a úchvatný region západních fjordů. Tak to vezmeme pěkně od nejsevernějšího místa.
Bolafjall
400 metrů vysoké útesy čnějící se nad mořem. Na tvojí úrovni budou létat ptáci a ty budeš poslouchat jen zvuk jejich křídel, klouzajících po větru.
Dál už je jen moře a po kilometrech Grónsko. Říká se, že je odtud možné vidět pevninu Grónska, ale pravda to tak úplně není, vidět ho odtud nemůžeš. Co můžeš vidět, je opuštěný poloostrov Hornstradir.
Hornstrandir
Hornstrandir je jednou z posledních divočin v Evropě a dostat se na něj dá jen lodí, která vyplouvá z Isafjorduru. Nevedou tu silnice a není tu prakticky nic, jen překrásná příroda, strmé útesy a potulující se polární lišky. Toužím se sem vypravit a pokud to plánuješ také, budeš tu odkázán sám na sebe, proto si dovez vlastní zásoby a pořádně se obleč, počasí tu bývá daleko krutější a chladnější, než na zbytku Islandu.
Bolungarvik
Bolungarvík je jedno z nejsevernějších měst západních fjordů a nic moc zvláštního mě na něm nezaujalo. Je u něj nádherná, dlouhá písečná pláž, po které si udělej procházku.
Osvor Muzeum
Co nevynechej, je Osvor Muzeum. Najdeš ho nad koncem pláže směrem k Isafjorduru. Je to stará rybářská vesnice s hliněnými domky s trávou na střeše, je tu i sušírna ryb a stará rybářská loď Ölver.
Vstupné: 950 ISK, děti mají vstup zdarma (když jsem tam byla já, nikdo tam nebyl, takže jsem nic neplatila).
Více info na stránkách Osvor muzea.
Procházka po staré uzavřené silnici
Do Bolungarviku přijedeš tunelem, ale v době, kdy tunel ještě nebyl, se muselo jezdit po silnici přilepenou na útesu. Vydej se po ní na krátkou procházku, vyfoť se s parádním majákem, užívej si výhledů na moře a pozoruj ptáky, kterých je na útesech požehnaně.
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:
Ponurý Isafjordur (Ísafjörður)
Isafjordur je hlavním městem západních fjordů a význam názvu města je ledový fjord. Leží přímo v srdci Skutulsfjörður a všude kolem něj jsou strmé útesy, ze kterých jsou úžasné výhledy. Je to poněkud ospalé místo, ale má svou zvláštní a ponurou atmosféru.
Pro mapku výletů po okolí, zajdi do info centra. Jsou tam ochotní a rádi ti dají tipy na zajímavá místa, která v průvodcích nenajdeš.
V Isafjorduru jsou dva kempy, ale jeden z nich byl zavřený, tak jsme spali v jednom s názvem Tunguskógur, je tu i wifi a navíc leží pod vodopádem, doporučuji. 🙂 Pokud budeš mít chuť na kávu v centru města, skvělou mají v Bræðraborg Cafe.
Jestli budeš potřebovat doplnit zásoby jídla, tak hned před vjezdem do města po levé straně je levný supermarket Bónus.
Výlet na horu Sandfell
Jeden z prvních výletů kolem Isafjorduru, který jsem podnikla, začínal přímo od kempu, kde jsem stanovala. Pokračoval podél krásného vodopádu a pokračoval dál na kopec s názvem. Je odtud super výhled na celé město a fjord.
TIP: Na vrcholu se nezapomeň zapsat do vrcholové knihy a zkus tam najít můj vzkaz. 🙂
Výlet k neznámému jezeru a vodopádu
Cílem mého druhého výletu bylo jezero a procházka po vršku kopce, ale trochu mi to nevyšlo, neb mapa byla trochu matoucí. Teda možná nebyla matoucí mapa, ale projevil se můj orientační smysl, který vlastně orientačním smyslem moc není. 🙂 Ale i tak to byl fajn výlet a k jezeru jsem došla! 🙂
Přidávám turistickou mapu Isafjorduru, do které jsem vyznačila výletní místa.
Sudavik (Súðavík)
V Sudaviku mezi největší zajímavosti patří Centrum polárních lišek. Venku mají výběh s malinkými liščaty, se kterými se teda nemůžeš pomazlit, ale mně stačilo i oční pomazlení. 🙂
Centrum polárních lišek je jediné muzeum polárních lišek na světě. Pokud máš zájem o prohlídku muzea, platí se vstupné 1200 ISK a v ceně máš i průvodce a výklad v angličtině. Stačí si ji objednat na jejich emailu.
Litlibaer
Nejroztomilejší domek na západních fjordech s nejroztomilejším psíkem. Původně to byla farma, nyní Lidové muzeum. Dovnitř jsem jen nahlídla a za zastávku a nafocení několika fotek to stojí.
Hvítanes
Zastávka na tuleně! Zastávka na tuleně!
Hned za Litlibaer koukej doprava na moře a až uvidíš tuleně, zastav. 🙂 Vlevo je malé parkoviště a v průhledné krabici ukryt dalekohled, který si můžeš půjčit. Tuleňů se tu povaluje hojně a jeden nikdy neví na co se dívat dřív. 🙂
Hörgshlíðarlaug
Malý útulný bazének hned u moře. V malé dřevěné boudě si můžeš vyměnit oblečení. Voda má 40°C. Pokud se sem vypravíš na koupel, měj na paměti, že bazének je na soukromém pozemku a před vstupem musíš upozornit farmáře z přilehlé farmy Hörgshlíð.
Pro jednodušší plánování cesty jsem všechna místa vyznačila v google mapě, kterou si můžeš stáhnout.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
1 comment
Pingback: Islandské západní fjordy - Fijalka.cz | Fijalka.cz