Jak hledat levné letenky

Návod na hledání levných letenek

V tomhle článku bych ti ráda ukázala, jak já sama hledám levné letenky. Občas je to trochu věda, ale s trochou stěstí a vůle to zvládne každý.

Nejsem žádný letenkový guru ani travel hacker, ale při výběru používám selský rozum, plus znám několik tipů, díky kterým se cena za letenku dá snížit. Většinou nehledám letenky s několika dlouhými přestupy ne letištích, ale zlatou střední cestu.

Nejlepší čas pro nákup levné letenky

Aerolinky samozřejmě vědí, kdy mají lidé o letenky největší zájem a tomu přizpůsobují i své ceny, které se mění několikrát denně. Proto je na začátku dobré vědět, kdy je nejlepší čas pro nákup levné letenky, a kdy se nákupu raději vyvyrovat.

 • Obecně se říká, že nejlepší je letenku koupit 7 až 14 týdnů před plánovaným odletem.
 • Další věc, která hraje roli je den nákupu letenky. Nejlepší dny pro nákup levné letenky je úterý nebo neděle.
 • Poslední zbývá den letu a tady je nejlepší vyvarovat se neděle, kdy lety bývají nejdražší.

Z toho vyplývá toto: letenku nakup v úterý nebo neděli 7 – 14 týdnů před odletem a vyvaruj se nedělních letů.

Anonymní okno

Ještě než se vrhneš na hledání letenek, otevři si anonymní okno ve svém prohlížeči. Díky používání anonymního režimu ti letecké společnosti nebudou navyšovat ceny letenek kvůli uloženým cookies. Tímhle způsobem chtějí, abyste letenku koupili teď a hned, protože její cena roste závratnou rychlostí, což není pravda.

anonymni_prohlizec

Nelétej za každou cenu z Prahy

Nechtěj za každou cenu letět a přiletět do/z Prahy. Zkus si vyhledat lety i z jiných evropských letišť a ceny potom porovnej. A jaká další evropská letiště využít? Vyzkoušej Vídeň, Wroclaw, Katowice, Mnichov, Budapešť, Norimberk, Bratislava, Drážďany, Berlín… Je větší pravděpodobnost, že letenku seženeš o pár tisíc levněji než přímo z Prahy.

Propočítej si na kolik tě vyjde cesta na jiné letiště, částku připočti k ceně letenky a porovnej kolik peněz ušetříš.

Vyzkoušej i variantu příletu a odletu z jiného letiště. Dejme tomu, že hledám levné letenky do Číny a mám jasno, že chci navštívit Peking, Šanghaj a Hong Kong. Budu zkoušet např. odlet z Vídně do Pekingu a zpátky třeba z Hong Kongu do Krakowa nebo do Vídně. Hned, co najdu nejlevnější variantu, začnu zkoušet hýbat s daty příletu a odletu, dokud nenajdu nejlevnější kombinaci.

V porovnávačích přidáš většinou další letiště volbou Přidat okolní letiště.

Buď časově flexibilní

Občas je to těžké, obzvlášť, když musíš svojí dovolenou přizpůsobit rodině či kamarádům a domluva se tím stává složitější. Nestanov si hned na začátku pevná data cesty, ale nejprve hledej nejlevnější možné varianty dat příletů a odletů a podle nich následně stanov přesnou dobu své cesty.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Kde levné letenky hledám

Já používám několik různých vyhledávačů letenek, na kterých si jednoduše porovnávám ceny, různé varianty cesty a tu nejvýhodnější si pak koupím.

Většinou si NEvybírám letenku, která je nejlevnější a strávím 20 hodin na přestupech na letiští kvůli pár ušetřeným tisícům. Vybírám zlatou střední cestu, kdy se mi zamlouvá doba letu, čas přestupu a cena.

Třeba teď jsem hledala letenku z Nového Zélandu do Prahy. Nejlevnější varianta byla letenka se 2 přestupy za 900 dolarů a druhá varianta s jedním 3 hodinovým přestupem za 1000 dolarů. Vybrala jsem si druhou variantu.

Když máš vybranou letenku, je dobré si udělat ještě doublecheck ceny na ofiko stránkách letecké společnosti, jestli náhodou nemají nižší cenu.

Kiwi

Někdo kiwi kritizuje, někdo ne. Já bych kiwi úplně nezavrhovala, protože se tu občas dají najít levnější letenky, které ti jiné vyhledávače nenajdou.

Nově testují i verzi NOMAD, kde si můžeš přidat kolik zastávek po cestě chceš a rovnou nastovat i jejich délku. Zastávky ti pak namíchá do nejlevnějšího itineráře, jaký je v dané kombinaci možný.

nomad kiwi

Skyscanner

Skyscanner nic neprodává, ale pouze ti dá srovnání cen různých variant kombinací leteckých společností a prodejců letenek.

TIP: každý srovnávač letenek má různé jazykové mutace. Proklikej si je, může se stát, že v jiné jazykové mutaci objevíš letenky o něco levněji.

Momondo

Funguje stejně jako kayak nebo skyscanner, najde ti nejlevnější letenku a k tomu ukáže prodejce, u kterých můžeš letenku koupit.

Kayak

Srovnánavač letene. Pokud klikneš na explore, ukáže ti mapu cen letenek ze zvolené destinace.

Azair

Nejlepší vyhledávač levných letenek po Evropě, který má spoustu užitečných funkcí. Azair hledá letenky u více než šedesáti nízkonákladových leteckých společností.

Vyhledávání nastavuji takhle:

 1. U počáteční i cílové destinace přidám i okolní letiště.
 2. Nastavím orientační data odletu/příletu
 3. Nastavím kolik dní chci minimálně a maximálně zůstat v dané destinaci
 4. Odškrtnu návrat na stejné příletové a odletové letiště
 5. Nastavím max počet přestupů
 6. Nechám zaškrtlé políčko Nevadí mi čekat na letišti přes noc

 

azair vyhledávání

Chceš levnou letenku a je ti jedno kam

Pokud chceš chceš sehnat levnou letenku, ale nemáš vybranou cílovou destinaci, je dobré si udělat průzkum pomocí volby Kamkoliv. Tohle umožňuje třeba Kiwi, Azair i Skyscanner.

Techniky snižování cen

Cena letenky se dá snížit i rumbováním. Tuhle techniku jsem nikdy nevyužila, ale třeba se někomu bude hodit. Plus existují jednoduché hacky, díky kterým se dá snížit cena letenky u Ryanair a Easyjet.

Sledování levných letenek

Já používám apku od letenkari.cz, která jednoduše zobrazuje všechny aktuální nabídky akčních letenek.

Děkuju za přečtení a budu ráda, když se podělíš o své zkušenosti do komentářů.

Bára

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

2 comments

 1. Comment by Dáša K.

  Dáša K. Reply 2.11.2018 at 11:30

  Ahoj, jen jsem Ti chtěla napsat, že Tvé stránky se mi moc líbí! Výborné tipy na cestování, tvé zážitky i způsob jak to prezentuješ. Měj se hezky, Dáša

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.11.2018 at 9:31

   Ahoj Dášo, děkuji, jsem moc moc ráda, že se ti mé stránky líbí. 🙂 Spoustu krásných cest! Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Datlová svačinka na výlety

Raw datlové kuličky na Novém Zélandu frčí šíleně, a tak se s vámi chci podělit o tenhle recept. Vlastně je to tak jednoduché, že nevím, jestli se to dá vůbec nazvat receptem. Protože teď hlídáme farmu, máme i KUCHYŇ, a tak jsem vám to konečně mohla sepsat a nafotit. Každopádně, food bloggerka ze mě asi fakt nebude. Tuhle […]

Read more

Jak hledat levné letenky

V tomhle článku bych ti ráda ukázala, jak já sama hledám levné letenky. Občas je to trochu věda, ale s trochou stěstí a vůle to zvládne každý. Nejsem žádný letenkový guru ani travel hacker, ale při výběru používám selský rozum, plus znám několik tipů, díky kterým se cena za letenku dá snížit. Většinou nehledám letenky s několika dlouhými přestupy […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

Nejlepší cestovní pojištění

Pokud si myslíš, že cestovní pojištění nepotřebuješ, protože se ti nikdy nic nestalo, tak věř, že ho potřebuješ. Náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Navíc to v zahraničí není jako u nás a peněžní sumy za lékařská ošetření apod. se pohybují v úplně jiných částkách. A že se to všechno může pěkně rychle […]

Read more

Můj první trek

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek. Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. 🙂 Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek. Jenže s blížícím se odletem jsem musela […]

Read more

Jak na výběr příručního zavazadla

Před čtyřmi lety, kdy jsem ještě žila v Německu, jsem často létala po Evropě s RyanAir. Koupila si letenku za pár eur, sbalila si pár věcí do batohu a vydala se na cestu. Pokaždé jsem na letišti trnula z toho, jestli mi můj, ehm trochu větší, batoh projde jako příruční zavazadlo. 🙂 Modlila jsem se, aby mi ho […]

Read more

Užitečné cestovatelské odkazy

Cestuješ na vlastní pěst a sháníš co nejvíce informací o jednotlivých městech, zemích a letištích? Já pro plánování cest využívám hodně stránek, které mě celé cestování hodně ulehčují. Všechny weby jsou zahraniční a psané v angličtině. Dala jsem pro tebe dohromady své oblíbené cestovatelské stránky. Doufám, že se ti budou hodit a budou pro tebe užitečné. Plánování před […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí, ale zároveň musí mít i výživovou hodnotu, aby ti dodalo dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Dalším, neméně důležitým, faktorem je i krátká doba vaření. Nechceš si přece vyčerpat veškeré palivo na uvaření guláše. Ráda […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }