Můj první trek

Článek pro trekařské začátečníky

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek.

Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. 🙂 Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek.

Jenže s blížícím se odletem jsem musela řešit spoustu nových věcí a otázek týkající se třeba outdoorového vybavení, jídla na cesty, správné krosny, stanu atd. atd. Postupně v mé mysli přistávaly i další otázky typu: Zvládnu to? Ujdu to? Jak zvládnu brodění řek?…

Brodění ledovcových řek na Islandu.

Brodění ledovcových řek na Islandu.

A tak vám všem, začínajícím trekovým nadšencům, chci maličko přiblížit svoje začátku, abyste v tom nebyli sami a necítili se tak marně jako tenkrát já. 🙂

Krosna a balení věcí

Co tě na treku bude nejvíc trápit je tíha krosny.

Každé kilo se počítá a s její váhou to fakt nepřeháněj. NIKDY si nebal věci typu „co kdyby náhodou,“ protože přesně tyhle věci na 100 % nikdy nepoužiješ a budeš je na zádech nosit úplně zbytečně.

Oblečení bal střídmě, chytře a pořádně si rozmysli co všechno si chceš sbalit.

Pro mě je ideální váha krosny kolem 10, maximálně 12 kilogramů.

Ideální je sepsat si seznam všeho, co si chceš do krosny zabalit a ještě před finálním sbalením si všechno vyskládat na podlahu a trochu nad tím zapřemýšlet.

10 kg navíc

Celý trek bude záběr i pro tvoje nohy a kolena. Najednou budeš mít o 10 kg navíc. Proto si vyber krosnu, která ti bude sedět a rozhodně na ní nešetři. Většinu její váhy musíš mít v bederním pásu, ne na ramenou. Jinak to bude hodně bolet. 🙂

Obecně nejlepší krosny mají značky Osprey a Lowe Alpine. Značka Osprey je o něco dražší a ceny za 65 litrovou krosnu se pohybují kolem 5 – 6 000 Kč. Já mám batoh Lowe Alpine a cena je kolem 4 000 Kč a s batohem jsem maximálně spokojená.

Outdoorové vybavení – na čem šetřit a nešetřit?

Přesně tohle jsem řešila na začátku a musím říct, že bych nikdy nešetřila na:

Všechny tyhle věci budou asi nejnákladnějšími položkami tvého vybavení. Ale zase ti vydrží dlouho a budeš je využívat opakovaně.

Ostatní vybavení jako merino tričko, outdoorové kalhoty, spacák, karimatka atd. se dají shánět ve slevách v různých sportech.

Pokud by tě zajímalo jaké vybavení používám já, tak se pro inspiraci mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Co na treku budu jíst?

Jak už jsem psala na začátku, co budeš řešit, je váha krosny, tudíž se připrav na dehydrovanou stravu. Do článku Jídlo na cesty jsem sepsala všechny formy jídla, které nejraději využívám já.

Trénink?

Já měla tu výhodu, že jsem turistka, a tak mi nedělá problém ujít za den třeba 30 km. Pokud zrovna tebe na výlety neužije, začni s nimi polehoučku.

Na začátku si dej třeba 5 – 7 kilometrové výlety mírným terénem. Délku i náročnost výletů postupně navyšuj. Můžeš začít i s mírným běháním jednou týdně.

Výletit začni co nejdřív, tipy na krásné výlety po naší malé zemi najdeš v sekci Výlety po ČR.

Zvládnu to?

No jasně, že to zvládneš! Jen to možná bude víc o tvé vůli, než o fyzičce (ale ta samozřejmě hraje také svou roli). Důležité je jít si vlastním tempem a nestresovat se tím, že jsi třeba poslední. Ostatní na tebe určitě někde počkají.

Podle psychologických výzkumů se 95 % našich obav nepotvrdí, takže se není čeho bát!

Uvědom si, že si neměříme čas, ale jde nám o to, abychom si to pořádně užili.

Po cestě si dělej zastávky jak potřebuješ, hodně foť, rozhlížej se, dívej se do korun stromů, za sebe (cesta vždycky vypadá úplně jinak). Pociťuj hrdost na to, že jdeš a užívej si to jak jen můžeš.

Namotivuj se

Pusť si film s tématikou treků, výletů a dlouhých cest.

Můj oblíbený film je Divočina, kdy se Cheryl Strayed vydává na 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu Pacific Crest Trail.

Další skvělý film má název Pouť, který vypráví příběh o cestě do Santiaga a ukazuje, jak člověka obohatí a posune Svatojakubská pouť.

Do třetice všeho dobrého přidávám ještě film Útěk do divočiny, který vypráví příběh Chrise, který ve 22 letech odjel žít s minimální výbavou na Aljašku, aby se vyzkoušel život v americké divočině.

A málem jsem ještě zapomněla na film Walter Mitty a jeho tajný život, který se částečně odehrává i na Islandu. 🙂

 Správní parťáci

Správní parťáci jsou základ!

Správní parťáci jsou základ!

Své treky absolvuj s fajn lidmi, kteří budou zároveň skvělými parťáky.

Pozor, při náročných trecích se projeví i to, kdo jaký doopravdy je. Může se stát, že ti, co se tváří statečně, to jen hrají a ve skutečnosti to jsou padavky a už vůbec nejsou týmovými hráči, kteří tě, když bude nejhůř, podrží. Proto je důležité tohle předem maličko otestovat na kratších výletech, aby to místo fajn treku nebyl stres a jedna velká hádka.

Není nic lepšího, než si vychutnat cíl cesty s těmi pravými lidmi.

Motivací k sepsání tohohle článku mi byli moji úžasní přátelé, kteří turisté nejsou, ale já bych byla moc ráda za to, kdybychom společně trávili víc času v přírodě, přespávali v hlubokých lesích pod širákem a opékali buřty na ohýnku.

Pokud to máš podobně jako já, mrkni na vtipný článek Kuby o nejčastějších výmluvách kamarádů, proč zrovna nemůžou na trek.

Děkuji za přečtení a tvůj čas,

S láskou Bára.

PS: pokud máš nějaké otázky, dej mi vědět, ráda ti poradím a pomůžu.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

4 comments

 1. Comment by Franch

  Franch Reply 10.2.2019 at 13:00

  Ahoj,
  objevila jsem tvůj web náhodou, moc se mi líbí 🙂 S přítelem jsme se rozhodli v létě vyzkoušet nějaký krátký trek na Šumavě. Asi se inspirujeme tvým výletem s přespáním na Poledníku, který tu máš rozepsaný 🙂 Objednala jsem spacák a ještě si do léta musím pořídit krosnu! 😀 Doufám, že to zvládnu! Někdy jsem na pochybách, jestli to dokážu, ale tvůj blog mi dodává nadšení a odhodlání!
  Děkuji! 🙂 Ať se daří na cestách!

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 14.2.2019 at 12:10

   Ahoj, Šumava je překrásná a já jsem ráda, že jsem tě inspirovala k prvnímu treku. 🙂 to víš, že to zvládneš, hlavní je si to pořádně užít. 🙂 Měj se krásně a šťastné cesty! Dej vědět jak jste si to užili. 🙂 Bára

 2. Comment by Medvěd

  Medvěd Reply 20.10.2019 at 1:01

  Ahoj,
  Shodou okolností jsem hledal na strejdovi Googlovi tipy, jak a čím si obměnit výbavu na trek. A narazil jsem na Tvoje stránky, které mne velmi zaujaly a i inspirovaly. Bydlím a žiji v Klatovech a na Šumavu to mám nedaleko (Vlakem do Sušice a odtamtud tím „zeleným“ ekobusem nahoru na Modravu.) Na čundry, treky, potlachy a podobné akce a tůry chodím od mých patnácti let, a i když mám Šumavu jakžtakž prošlou, stále něčím novým mne vždy překvapí. Zrovna nedávno jsem si stanovil výlet, Filipova Huť, Modrava, Turnerova chata, Antýgl, Kvilda…a cíl Vimperk. Lákala mne mj. obora sov na Borové Ladě. Z Vimperka jsem vyrazil zpět na Modravu a Sušice. A rozhodně to stálo za to. I když počasí zrovna nic moc. A nebo výlet autobusem na Špičák, a odtamtud pěšky na Černé jezero a pak do toho hrozného krpálu k Čertovu jezeru. Odtamtud nahoru k lanovce na Špičáku a dolů z kopce do Železné Rudy a vlakem zpátky.Krásný výlet, a to díky inspiraci na těchto stránkách.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 2.11.2019 at 17:17

   Ahoj Davide, to jsem moc ráda, že jsi na fijalce získal inspiraci. 🙂 A děkujeme za tipy na další krásná místa na Šumavě! 🙂 Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Datlová svačinka na výlety

Raw datlové kuličky na Novém Zélandu frčí šíleně, a tak se s vámi chci podělit o tenhle recept. Vlastně je to tak jednoduché, že nevím, jestli se to dá vůbec nazvat receptem. Protože teď hlídáme farmu, máme i KUCHYŇ, a tak jsem vám to konečně mohla sepsat a nafotit. Každopádně, food bloggerka ze mě asi fakt nebude. Tuhle […]

Read more

Jak hledat levné letenky

V tomhle článku bych ti ráda ukázala, jak já sama hledám levné letenky. Občas je to trochu věda, ale s trochou stěstí a vůle to zvládne každý. Nejsem žádný letenkový guru ani travel hacker, ale při výběru používám selský rozum, plus znám několik tipů, díky kterým se cena za letenku dá snížit. Většinou nehledám letenky s několika dlouhými přestupy […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

Nejlepší cestovní pojištění

Pokud si myslíš, že cestovní pojištění nepotřebuješ, protože se ti nikdy nic nestalo, tak věř, že ho potřebuješ. Náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Navíc to v zahraničí není jako u nás a peněžní sumy za lékařská ošetření apod. se pohybují v úplně jiných částkách. A že se to všechno může pěkně rychle […]

Read more

Můj první trek

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek. Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. 🙂 Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek. Jenže s blížícím se odletem jsem musela […]

Read more

Jak na výběr příručního zavazadla

Před čtyřmi lety, kdy jsem ještě žila v Německu, jsem často létala po Evropě s RyanAir. Koupila si letenku za pár eur, sbalila si pár věcí do batohu a vydala se na cestu. Pokaždé jsem na letišti trnula z toho, jestli mi můj, ehm trochu větší, batoh projde jako příruční zavazadlo. 🙂 Modlila jsem se, aby mi ho […]

Read more

Užitečné cestovatelské odkazy

Cestuješ na vlastní pěst a sháníš co nejvíce informací o jednotlivých městech, zemích a letištích? Já pro plánování cest využívám hodně stránek, které mě celé cestování hodně ulehčují. Všechny weby jsou zahraniční a psané v angličtině. Dala jsem pro tebe dohromady své oblíbené cestovatelské stránky. Doufám, že se ti budou hodit a budou pro tebe užitečné. Plánování před […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí, ale zároveň musí mít i výživovou hodnotu, aby ti dodalo dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Dalším, neméně důležitým, faktorem je i krátká doba vaření. Nechceš si přece vyčerpat veškeré palivo na uvaření guláše. Ráda […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }