Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se dá vykoupat zadarmo a ještě bez davů lidí.
Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.
Keflavík je druhým místem, které na poloostrově Reykjanes přitahuje pozornost, a to hlavně díky mezinárodnímu letišti. Většina lidí tu stráví jen chvíli a hned míří vypůjčeným autem směr Reykjavík a dál.
Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení.
Ubytování
Pokud budeš hledat ubytování na tomhle poloostrově, tak doporučuji iStay Cottages. Útulné dřevěný stylové chaty nedaleko Sandgerdi. V ceně je snídaně a vstup do bazénu. Co ví si přát! Pokud se s nimi domluvíte předem, ubytují vás i ve 3 hodiny ráno, což se hodí při příletu na Island v nočních hodinách.
Já bych ti ráda představila místa, která na poloostrově Reykjanes stojí za návštěvu.
Geotermální oblast Seltún (Krýsuvík)
Odbočkou na silnici 42 dojedeš do překrásně zbarvené geotermální oblasti s názvem Sletún, která je součástí přírodní rezervace Reykjanes. Na tomhle místě můžeš vidět sílu země, všude to bublá, všude to vře a všechno je zbarvené do sytě žluté, červené a zelenkavé barvy. Za tyhle barvy může reakce síry s dalsími minerály, které se nacházejí v půdě. Člověk si tu připadá tak trocu jako na Marsu.
Celá oblast je protkaná dřevěnými chodníky, po kterých všechna místa pohodlně projdeš. Na konci trasy se vydej po vyšlapané stezce až na okolní kopce. Je z nich super výhled na okolní krajinu a oceán.
Útesy u Krýsuvíku
40 metrů vysoké útesy nedaleko Hælsvíku, ke kterým dojdeš pěšky od silnice 427. Každoročně se na útesy stěhuje kolem 60 000 mořských ptáků. V závislosti na období tu můžeš vidět papuchalky, guillemoty, racky, kormorány chocholaté, alky, nebo čejky.
Výlet na Trolí a Zelenou horu
Hora Trölladyngja (Trolí hora) je 275 metrů vysoká. Splu s její sestrou, horou Grænadyngja (Zelená hora, 393 metrů) která je o něco vyšší, spadají do geotermální oblasti Krísuvík. Obě dvě hory jsou geotermálně velmi aktivní a výstup na ně není nijak náročný. Jedna z nejoblíbenějších a nejkrásnějších turistických tras na poloostrově Reykjanes je výlet z Trölladyngja na Grænadyngja, přes krásné údolí mezi nimi.
Sogin
Oblast Sogin je opět neuvěřitelně krásně zbarevná. V létě je sem možné dojet po silnici 428. Další možností, jak se do Soginu dostat, je po silnici Krýsuvíkurvegur (silnice číslo 42).
Brennisteinsfjöll
Brennisteinsfjöll tvoří hřeben hor. Nejvyšším bodem je štít Kistufell. Jsou tu staré sopečné trhliny a kolem roku 1880 tu probíhala těžba síry, která nebyla moc úspěšná. Doly jsou tu stále viditelné.
Sveifluhals
25 km dlouhá trhlina na poloostrově Reykjanes. Lávové pole se nachází na jihu hřebene Vesturhals a krátery v jeho severní části. Sveifluhals se nachází západně od jezera Kleifarvatn. Pojedeš silnicí 427 a potom odbočíš vlevo na silnici 42, zaparkuj v Seltúnu a pěšky pokračuj směrem do Preststíguru. Procházka je na cca 2-3 hodiny.
Geotermální oblast Gunnuhver
V jihozápadní části poloostrova Reykjanes najdeš tyhle bahenní bazénky, všude tu uniká pára a je cítit síra. Jsou tu dvě dřevěné rampy. Po jedné z nich se dostaneš přímo k samotnému Gunnuhveru, kde můžeš vnímat hluk, vroucí vodu a cítit sílu země.
Druhá rampa se nachází na kopci Kísilhol, odkud budeš mít skvělý výhled na celou geotermální oblast.
Festarfjall
Nedaleko silnice 427 leží takhle překrásná sopka, pod kterou se nachází neméně krásná černá pláž. Zdejší útesy osidlují tisíce ptáků.
Most mezi dvěma kontinenty
Most mezi Evropou a Severní Amerikou nedaleko Sandvíku vede přes hlavní trhlinu, kde je vidět, že se jednotlivé tektonické desky (euroasijská a severoamerická) oddělují pozemskými silami. Most byl postaven jako symbol spojení mezi Evropou a Severní Amerikou.
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety
Útesy Hafnarberg
Hafnaberg je dlouhý lávový útes, který najdeš jižně od rybářské vesničky Hafnir. Tohle místo je oblíbené u pozorovatelů ptáků, protože na útesech hnízdí spousta druhů mořských ptáků. Auto zaparkuj cca 4 km jižně od vesnice Hafnir a odtud se vydej po značené cestě přímo k útesům.
Gardskagi (Gardi/Gardur)
V Gardskagi najdeš dva majáky, starší z nich je přímo u zlaté písečné pláže a je neuvěřitelně fotogenický. Využíván byl jako ptačí observatoř. Nový maják byl postaven v roce 1944 a se svými 28 metry je nejvyšší maják na Islandu.
Zakonči své islandské putování právě v kempu v Garduru, pokud letíš brzy ráno, je to odtud kousek na letiště v Keflavíku.
Přímo pod nejvyšším majákem je kemp, kde se dá za 1000 ISK přenocovat. Od správce kempu jsme se dozvěděli, že když má člověk štěstí, dají se odtud pozorovat velryby. Taky je to prý jedno z nej míst na pozorování polární záře. Na auroru jsem štěstí samozřejmě neměla kvůli mrakům, tak snad příště. 🙂
Všechna místa, která jsem navštívila na poloostrově Reykjanes jsem vyznačila do mapky, kterou si můžeš stáhnout.
S láskou Bára.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
1 comment
Pingback: Island itinerář - západní Island a západní fjordy - Fijalka.cz | Fijalka.cz