Představ si místo, kde se budeš cítit neuvěřitelně svobodně. Nebudeš řešit práci, internet, emaily, facebook…prostě nic. Tvojí jedinou starostí bude ujít každý den jednu část treku, přebrodit pár řek, projít se kolem sopky a nezmoknout. Budeš mít radost z maličkostí, třeba z toho, že vysvitne slunce a usuší ti stan a batoh, nebo že snadno přebrodíš řeku a neomrznou ti nohy. 🙂
Absolutní vypnutí, všechno potřebné si neseš na svých vlastních zádech, vítr ve vlasech, slunce, mraky, déšť, sníh, možná i polární záře. Tohle je islandský Laugavegur trek neboli Landmannalaugar trek a nebo také Laugavegurin trek, který se řadí mezi jeden z nejkrásnějších treků světa. Prožij ho i ty po pár hodinách letu z Prahy.
Trek najdeš na jihu Islandu. Ostrově se spoustou gejzírů, sopek, vodopádů a horkých pramenů. Island jako takový tě dostane hlavně panenskou přírodou, milými lidmi a svou nespoutaností.

Laugavegur trek
Celý trek má mírnou obtížnost a nevyžaduje zkušenosti s lezením po horách apod. Délka základní části treku Landmannalaugar – Thorsmork je 55 kilometrů. Trek si můžeš ještě prodloužit o 25 kilometrů a dojít až do Skógaru. Prodloužená trasa bude následující Landmannalaugar – Skógar, a bude mít celkem 80 kilometrů. Je na tobě jakým směrem treku půjdeš. A tak můžeš začít nebo skončit v Landmannalaugaru nebo Skógaru.

Profil celé trasy Laugavegur treku
Jak se dostat z Reykjavíku do Skógaru, Thorsmorku či Landmannalaugaru?
Terénními autobusy, které jedou z Reykjavíku z autobusového nádraží BSÍ. Jedou přes Selfoss, Hellu (zastávka u obchodu Kjarval).
Varianty cesty jsou:
- Reykjavík – Skógar – prodloužená 80 km trasa
- Reykjavík – Thorsmork – kratší 55 km trasa. Autobus jede každý den v 8 , 16 a 19:30 hodin, délka cesty jsou cca 4 hodiny
- Reykjavík – Landmannalaugar – prodloužená 80 km trasa
Dalším mým doporučením je jít Laugavegur trek obráceně, a to z Þórsmörku do Landmannalaugaru. Tím, že půjdeš opačným směrem, budeš ostatní turisty pouze míjet místo toho, abys šel za/před/mezi/s nimi. Já ti budu popisovat právě tenhle směr.
Co si s sebou na trek zabalit? To najdeš v Průvodci vybavením na Island.
Kdy Laugavegur trek jít?
Kvůli ochraně přírody, sněhu a špatnému počasí trek můžeš jít jen několik měsíců v roce. Trek je přístupný s otevřením chat, které tvoří záchytné body na cestě. Otevřeny jsou kolem 25. června do konce srpna/začátku září. Přesná data nejsou stanovena, protože vše závisí na počasí a sněhu. Je přísně zakázáno jít trek v době, kdy chaty nejsou otevřeny.
Jak je trek značen?
Celý trek je značen dřevěnými kůly, teda spíš dřevenými tyčemi. Občas jsou na nich napsány i kilometry a občas taky někde značení chybí, ale nikdy jsme nebloudili, tudíž můžu říct, že značení treku je naprosto v pohodě.
Jak je to na treku s bydlením?
Bydlí se v kempech ve stanech, které jsou pro tebe i záchytnými body. Pokud se ti stan tahat nechce, dá se zarezervovat místo v chatě v kempu, ale to je potřeba udělat o dost dřív před tvým příjezdem.
Více info o kempech najdeš níže, v popisu jednotlivých částí treku.
Jak je to na treku s jídlem a vodou?
Jídlo si nosíš sám. Pokud jsi začátečník a nevíš, co s sebou zabalit k jídlu, sepsala jsem pro tebe článek o expediční stravě. Voda se dá na Islandu pít i z řek a potoků, ale já si vždycky ráno naplnila 2 litrovej hydrovak, kterej jsem měla v krosně a vždycky mi to na denní úsek vystačilo.
První část Skógar – Porsmórk
Doba chůze: 10 – 12 hodin
Délka: 25 kilometrů
Doporučení: na trek vyraž co nejdřív ráno, ideální doba je kolem 7. hodiny
Náročnost: střední, pozvolné dlouhé stoupání, prudší klesání do Porsmórku
Cena kempu ve Skógaru: 1800 ISK
Cena kempu v Basáru: 1500 ISK

1. část treku (Skógafoss – Básar)
První část Laugavegur treku začíná u vodopádu Skógafoss, kde se nachází i kemp, ve kterém jsou sprchy a teplá voda. Hned na začátek musíš prudce vystoupat nad vodopád, což je dobrá ranní rozcvička, u které se zatraceně zapotíš. 🙂 Po výstupu půjdeš podél řeky Skóga, která na konci tvoří vodopád. Jdeš vlastně proti proudu kolem překrásných kaňonů a zelených plání, na kterých se pasou ovce.
Potom, co řeku přejdeš po dřevěném mostku, krajina se začne okamžitě měnit, protože začneš pozvolně stoupat k chatě Baldvinsskáli. U chaty si odpočiň, dej si sváču a připrav se na další cestu. V případě nepříznivého počasí se v chatě dá přespat.
Cesta pokračuje dál po sněhu mezi sopkami Eyjafjallajökull a Myrdasjökull. Potom, co projdeš novým útvarem Magni, který vznikl erupcí Eyjafjallajökull v roce 2010, začneš sestupovat. Po sněhu to dost klouzalo, a tak dávej pozor, ať ti to nepodklouzne a nesjedeš až do Porsmorku. 🙂 Po cestě dolů se ti začnou otvírat krásné výhledy na Porsmork, neboli Thorův les.

Klesání je celkem prudké a je zakončené slezením po řetězu a kraťoučkým výlezem na planinu, kterou je potřeba přejít. Jakmile ji přejdeš, cesta začne opět prudce klesat a krajina se mění doslova před očima. Po černé pláni přicházejí na řadu zelené kopce, nízké stromky, najednou se člověk ocitne na rovině v březovém háji.
Až dojdeš úplně dolů, jdi stále rovně po vyšlapaných cestičkách a dojdeš k prvnímu kempu s názvem Básar, kde jsme zakotvili i my. Kemp je jen s WC , bez sprch a se studenou vodou. Jestli budeš mít sílu, můžeš pokračovat dál, překonat pár mostků přes řeku a dojít až do dalšího kempu Volcano huts, který je situovaný v údolí Húsadalur a je lépe vybavený. Za stan se platí 2000 ISK, v ceně máš i přístup do sauny, horkého přírodního bazénu a sprchy.

Skógafoss, vpravo je vidět cesta, po které vystoupáš nad vodopád

Cesta proti proudu řeky za Skógarem

U chaty Baldvinsskáli, na fotce horský záchod

Cesta sněhem za chatou Baldvinsskáli

Pohled na sopku Eyjafjallajökull

Vzadu nejnovější útvary na zemi, islandské krátery Magni a Modi

Klesání do údolí Þórsmörk

Údolí Þórsmörk
Druhá část Porsmórk – Emstrur
Doba chůze: 6 – 7 hodin
Délka: 15 kilometrů
Doporučení: na vrchu krosny si nech boty na brodění
Náročnost: střední, pozvolné stoupání a klesání, prudké a krátké stoupání až při výstupu k Emstruru
Cena kempu v Emstruru: 1800 ISK

2. část treku (Básar – Emstrur)
Z Porsmorku začíná klasický neprodloužený Laugavegur trek. Od kempu cesta pozvolně stoupá lesíkem s nízkými břízkami (je to jediný les na Islandu) a potom zase klesá k řece, kterou musíš přebrodit. Ničeho se neboj, protože tenhle brod není hluboký a proud také není silný. Voda nám sahala do půlky lítek a překonali jsme ho raz dva.
Za brodem cesta začíná opět pozvolně stoupat na planinu, která hraje všemi barvami. Jen co sejdeš níže a překonáš řeku přes most, začne černá pláň, která je sem tam porostlá barevnými kvítky. Pak tě čeká krátký a prudký výstup a zase sestup s neuvěřitelným a nepopsatelným výhledem na okolní kopce.
Po několika kilometrech překonáš divokou řeku přes most. Tady jsme se zastavili na loučce, kde byl krásný výhled na okolní nádhernou krajinu. Teď už tě čeká jen prudké závěrečné stoupání, přeskákání potoka po kamenech a jsi skoro v kempu v Emstruru, ve kterém jsou sprchy, teplá voda a úžasný výhled.

Brod za Þórsmörkem

Kempování v Emstruru

Kemp v Emstruru
Třetí část Emstrur – Álftavatn
Doba chůze: 6 – 7 hodin
Délka: 15 kilometrů
Doporučení: na vrchu krosny si nech boty na brodění
Náročnost: nízká, pozvolné stoupání a klesání, dva brody
Nejméně fyzicky náročná část treku. Nečeká tě žádné náročné stoupání, ale zato tě čekají dva brody.
Cena kempu v Álftavatn: 1800 ISK

3. část treku (Emstrur – jezero Álftavatn)
Z kempu v Emstruru malinko vystoupáš nad něj a odtud se ti otevřou výhledy na černé planiny, z nichž vystupují zelené kopce, za kterými na tebe čeká přechod černé pláně. Pěkně na ní fouká, tak nezapomeň na čepici!
Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.
Po překonání pláně, přejdeš pár řek přes mosty, až dojdeš k nejhlubšímu brodu celého treku. Je důležité ho brodit v nejmělčím místě, a to před písčitým ostrůvkem. Voda nám sahala maximálně do půlky stehen. Ideální je chvilku počkat a pozorovat ostatní kudy brodí a až následně vybrat tu nejlepší cestu. Připrav se na pořádně ledovou vodu, bude to pěkně bolet. 🙂
Po přebrodění dojdeš po pár kilometrech po rovince k chatě Hvangill, kde si můžeš dát pauzu a svačinu. Odtud to do kempu u jezera Álftavatn není daleko. Stačí přejít pár kopců, pláň, sestoupit k další řece, kterou musíš přebrodit (tenhle brod je mělký a lehce zdolatelný) a jsi skoro tam. 🙂
V kempu je teplá voda a sprchy. Doporučuji stan postavit nížeji u potoka (směrem k jezeru), často tady fouká a u potoka, který je pod menším kopečkem, je alespoň trochu závětří. Stan si raději pořádně oblož kameny, kterých se tu válí spousty.

Kousíček od Emstruru a černé pláně

Zelené kopce za Emstrurem

Pláně mezi Emstrurem a Álftavatn

První brod

Za chatou Hvanngil
Čtvrtá část Álftavatn – Hrafntinnusker – Landmannalaugar
Doba chůze: 8 – 10 hodin
Délka: 24 kilometrů
Náročnost: střední
Cena kempu v Landmannalaugaru: 1800 ISK

4.část (Álftavatn – Hrafntinnusker – Landmannalaugar)
Tuhle část treku mi Island dovolil dokončit až o rok později. Ráno počasí nebylo úplně ideální. Hory, do kterých jsme měli jít, byly celé zahalené v mlze a navíc pršelo. Dali jsme tomu čas a stal se zázrak. Mlha začala ustupovat a navíc přestalo pršet. Vyrazili jsme na cestu.
Od jezera Álftavatn cesta pokračuje po rovině. Je třeba akorát překonat mělký brod (možná by říčka někde šla přehopkat i přes kameny), za kterým cesta prudce stoupá. Až se ti bude zdát, že už nemůžeš a víc potit se nejde. 🙂 Zastav se, sundej bundu a jen zírej na výhledy, které máš při stoupání za svými zády. Jsou neuvěřitelné a z vrcholku kopce budeš mít celý Laugavegur trek jako na dlani. V dálce jsou vidět hory u Thorsmorku, Emstrur, jezero Álftavatn budeš mít po sebou.

Výhled, kde máš celý Laugavegur trek jako na dlani
Celá přírodní scenérie se po chvilce změní. Po výhledech na zelené kopce s ocitneš v oblasti, kde je zem černá, všude to čoudí a všude je cítit síra. Pak budeš klesat a stoupat po jílovité zemi, která se ti bude lepit na pohorky, procházet kolem proláklin se sněhem, horkých řek a tak. Pokud bude dobrá viditelnost, vydej se na horu Háskerđingur (1281 m), ze které budeš mít také skvělý výhled. Hraje to tu různými barvami.

všude to začíná doutnat

Pohled na ryolitové kopce

Po několika kilometrech se ti otevře pohled na chatu Hrafntinnusker, která je vidět v dálce za černou plání. Vypadá to, že to bude hračka dojít k ní přes pláň, ale tak to úplně není. Pláň není tak úplně pláň, ale povrch je zvlněný. Tudíž místo chůze po rovině budeš pořád jen klesat a stoupat proláklinami. U chaty Hrafntinnusker se dá přenocovat. Je tu z kamenů vytvořených několik desítek závětří pro stany.


U chaty Hrafntinnusker

Pohled na černé pláně od chaty Hrafntinnusker
Cesta pokračuje, dál za chatu, černou plání. Mineš pár mohyl, jako památka na zesnulé na treku. Po černé pláni přicházejí ryolitové hory, kterými dojdeš až do Landmannalaugaru, kde si dej zasloužený odpočinek a relax v horkém pramenu u kempu.

Kousek od Landmannalaugaru
Celý Laugavegur trek mě dostal tím, jaký je a jak moc tě dokáže okolní příroda nabít energií a samozřejmě i tím, jak krásný a drsný zároveň může být.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
97 comments
Comment by Edo
Edo 23.5.2016 at 12:13
Ahoj, uz dlhsiu dobu sledujem tvoj blog a to prave preto ze sa toto leto chystame na Island. Nevies nakolko je tento trek prechodny na zacatku cervna (5.-15.)?
Comment by Fijalka
Fijalka 23.5.2016 at 12:55
Ahoj, Laugavegur trek můžeš jít kolem 25. června do konce srpna/začátku září, přesná data nejsou stanovena, protože vše ovlivňuje počasí a sníh. Všeobecně lze říct, že trek se otevírá s otevřením chat, které jsou po cestě, a které tvoří záchytné body. Fijalka
Comment by Edo
Edo 23.5.2016 at 15:59
Mimo tohto data sa tam neda dostat? Ked budeme stanovat tak nas teoreticky chaty zaujimat nemusia nie? Ked sme kupovali letenky tak na cerven prisiel ako v pohode datum, a teraz mi je luto tento trek neist. 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 23.5.2016 at 16:11
Ahoj, no spíš jde o vaší bezpečnost než o kempování. Je možné, že nějaké cesty nebudou schůdné kvůli sněhu a počasí v tu dobu také nemusí být OK. Ve vnitrozemí se to hodně mění. Asi bych to řešila až tam na místě. Zeptala se třeba v info centru, které je přímo na autobusovém nádraží BSÍ v Reykjavíku. Další informace najdeš na http://fi.is/en/hiking-trails/laugavegurinn/
Comment by Pavla
Pavla 4.6.2016 at 13:45
Ahoj,
opravdu velmi podarene stranky! V srpnu se chystam na tento track pres Duhove hory. Nevis, zda je mozne sehnat jejich podrobnou mapu s trasama? Ja sem zatim nemela stesti: (
Dekuji za odpoved
Comment by Fijalka
Fijalka 5.6.2016 at 23:16
Ahoj Pájo, děkuji za chválu. 🙂 Myslíš jen mapu Landmannalaugaru? Duhových hor? Našla jsem jejich mapu, tak mrkni na tyhle stránky. Pokud chceš dobrou mapu celého Laugavegur treku, ráda ti na ní pošlu odkaz. Měj se fajn, Fijalka 🙂
Comment by Pavla
Pavla 7.6.2016 at 17:52
Juu – to by bylo moc super kdyby si mi poslala odkaz na dobrou mapu Laugavegur treku 🙂 Mas obecne nejake doporuceni na mapy Islandu?
Pekny den, Pája
Comment by Fijalka
Fijalka 8.6.2016 at 10:49
Ahoj Pájo, my máme tuhle mapu Islandu, která je zalaminovaná a snadno složitelná, takže se do ní můžeš dívat za každého počasí a nic se s ní nestane. Navíc je její část věnovaná právě Laugavegur treku. Snad ti to pomůže, měj se krásně, Fijalka. A dej pak vědět jak jste se měli na Islandu! 🙂
Comment by Kateřina
Kateřina 8.6.2016 at 14:12
Ahoj,
rádi bychom šli tento trek, chtěla bych se zeptat, jak se dá potom dostat z Landmannalaugar zpět do města?
A jak moc to bylo náročné? Nechceme se tam úplne zničit:)
Děkuju za rady, Katka
Comment by Fijalka
Fijalka 9.6.2016 at 9:42
Ahoj Katko, z Landmannalaugaru jezdí několikrát denně terénní autobusy. Jezdí přes Hellu do Reykjavíku na autobusové nádraží BSÍ. Cena jízdenky je přibližně 9 000 ISK. Fijalka
Comment by Pavel
Pavel 15.8.2016 at 21:26
Ahoj, super stránky. Mám jednu otázku, máme půjčené auto a chtěli bychom jít část Landmannalaugar – Thorsmork. Kde by bylo podle tebe nejlepší nechat auto? Díky moc
Comment by Fijalka
Fijalka 16.8.2016 at 10:03
Ahoj Pavle, děkuji za chválu. 🙂 No to je otázka. 🙂 Já bych ho asi nechala v Helle. Odtud jezdí autobusy jak do Landmannalaugaru, tak do Thorsmorku. Takže pojedete autobusem do Landmannalaugaru, ze kterého dojdete do Thorsmorku, ze kterého pojedete do Helly autobusem. Takhle to bude asi nejjednodušší. Pokud máte půjčené terénní auto, můžete s ním zajet do až do Landmannalaugaru nebo Thorsmorku. Cesta autobusem z Helly do Landmannalaugaru nebo Thorsmorku trvá dvě hodiny a stojí kolem 6 000 ISK. Do mailu jsem ti ještě poslala jízdní řády autobusů na Islandu na sezónu 2016. Kdyby cokoliv, dej vědět a užij si Island!!!! 🙂 Fijalka
Comment by Pavla
Pavla 22.8.2016 at 15:37
Ahoj – juuu – muzu taky poprosit o jizdni rady?: ) Dekuju moc!
Comment by Fijalka
Fijalka 22.8.2016 at 16:15
Ahoj Pájo, jízdní řády autobusů na Islandu máš v maile. 🙂 Fijalka
Comment by Alžběta
Alžběta 26.8.2016 at 21:48
Ahoj, moc se mi líbí tvoje stránky, stále přemýšlím, zda je lepší jít trek z Porsmorku nebo z Landmannalaugar..mohla bych tě i já poprosit i jízdní řády autobusů na Islandu?
Moc děkuju 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 9.9.2016 at 9:42
Ahoj, máš je v mailu. Jděte ho z Porsmorku. 🙂 Budete mít pak jako odměnu po cestě horký prameny v Landmannalaugaru. 🙂 Jsem ráda, že se stránky líbí. 🙂 Užij si Island, Fijalka
Comment by Jiri K.
Jiri K. 8.9.2016 at 19:20
Cau Fijalko moc pekne to mas napsany byl jsem na trekku minuly tyden a je to opravdu nepopsatelna nadhera.Sel jsem z Landmannaulaguru smer Skogar a ta zaverecna pasaz z porsmoku se me libila nejvic.Nepotkal jsem tam temer nikoho.Az ve finalove casti u vodopadu zacinalo byt rusno.K tem mapam Veskere mapy se daji bez problemu koupit v turistcentrech,ale na tento trekk nejsou potreba smer je jasny.Akorat je potreba nepodcenit zasoby potravin nedaji se nikde dokoupit.Voda problem neni te je vsude dost☺
Comment by Fijalka
Fijalka 9.9.2016 at 9:31
Ahoj Jirko, no to je paráda, že sis to užil a všechno ti vyšlo. Já šla trek teď taky koncem srpna a bylo to skvělý a počasí vyšlo na jedničku. 🙂 Mně se taky nejvíc líbí ta část Laugavegur treku ze Skógaru do Porsmorku, moc lidí si na ní za jeden den netroufne. 🙂 Těch 26 km bylo docela náročných. 😀 Co všechno jsi ještě na Islandu navštívil? Děkuji za info a měj se moc krásně! 🙂 Fijalka
Comment by Lucie
Lucie 10.10.2016 at 9:09
Krásný článek, napsaný s láskou a nadšením, radost to číst 🙂 Nádherné fotky, opravdu. Jaký používáte foťák? Já při cestování vždy váhám mezi tím, nést si těžší zrcadlovku nebo jen malinký cestovní foťák, který ale nevykouzlí tak dobré fotky. Potkali jste po cestě hodně turistů? Viděli jste polární záři? A taky – kam se na Islandu chystáte příště? :))
Comment by Fijalka
Fijalka 13.10.2016 at 16:44
Ahoj Luci, děkuji za krásný komentář. 🙂 Fotím na Fujifilm x100 nebo Canon 450D se základním objektivem. Tenhle rok bylo na Laugavegur treku hodně turistů, víc než minulý rok, ale naštěstí jsme šli opačným směrem než ostatní. Polární záři jsme viděli, fotku jsem dávala do článku Island – tipy a rady na cestu. Island bude až za několik let a v plánu bude Hornstrandir. 🙂 Měj se krásně a cestování zdar. 🙂 Fijalka
Comment by Hanka
Hanka 7.11.2016 at 10:38
Ahoj Fijalko, máš nejužitečnější stránky o Islandu, na které jsem zatím narazila! Moc Ti za ně děkuju. Jedeme tam koncem srpna. Mohu taky prosím požádat o jízdní řády? A ještě se chci zeptat na stan. Máme vybírat spíše drahý, nebo tam stačí nějaký průměrný? Děkuju moc!
Comment by Fijalka
Fijalka 7.11.2016 at 13:39
Ahoj Hani, to mě moc těší! 🙂 Jsem ráda, že jsou články užitečné při přípravách cesty na Island. Jízdní řády máš v emailu. Je potřeba stan, který je stabilní ve větru a má vyšší vodní sloupec. Já jsem spokojená se stany značky Pinguin. První rok jsem tam měla Pinguin Gemini a tenhle rok jsem testovala Pinguin Summit. Oba dva stany jsou Islandským počasím prověřené. 🙂 Měj se krásně, Fijalka
Comment by Martin
Martin 1.12.2016 at 15:11
Ahoj, na začátku června jedu se 3 kamarády na Island a musím říct, že díky tvým stránkám se těším ještě víc. Jelikož máme všichni rodiny jsou prázdninové měsíce nemožné a musíme jet 1.-12.6.2017, proto se ptám, jestli lze nekde zjistit, zda můžeme jít tento trek popř když se vydáme zda nám hrozí nejaké nebezpečí či pokuta? (nejlepší řešení ptát se na infocentru jak si již někomu psala?) Koukám také, že si všichni píší o jízdní řády, můžu prosím také – díky. Jinak máme v plánu první 4-5 dní půjčit auto a objet co to jde, pak další 4-5 dní tenhle trek a zbytek se ukáže, máš nějaké extra typy co určitě zažít (např má smysl zkusit lagunu nebo jsou menší místní termály srovnatlené). Ještě jednou díky za veeeeeleužitečné informace – určitě se budu ještě ptát 🙂 díky moc Martin
Comment by Fijalka
Fijalka 2.12.2016 at 15:13
Ahoj Martine, děkuji za chválu, mám radost, žes na Fijalce našel užitečné informace na svou první cestu na Island. Pokuta vám nehrozí, spíš jde o to, že v týhle době, kdy trek chcete jít, může být ve vnitrozemí hnusný počasí, dost sněhu a záchytné chaty na treku nebudou otevřené, tudíž kdyby se vám cokoliv stalo, nebudete mít záchytný bod, do kterého po cestě dojít. Určitě bych se poptala až tam dorazíte, třeba to půjde a kdyby to nešlo, tak vyzkoušejte třeba 3 denní trek u Kerlingarfjöll neboli v Čarodějných horách. Je to tam stejně krásný a zatím ne tolik turisticky zatížený. 🙂
Na jízdní řády islandských autobusů na rok 2017 mrkni sem.
Já se Modré laguně vyhýbala obloukem, pokud nemáte rádi turistická místa a hodně lidí kolem se, radši objevujte islandské horké prameny, ve kterých se můžete koupat sami. 🙂 Co na Islandu doporučuji navštívit, jsou místa, která jsem zmínila v prvním itineráři. Tenhle rok jsem byla až na západních fjordech a tam to bylo taky skvělý, ale k novým pořádným článkům se dostanu až po novém roce, tak Fijalku nezapomeň sledovat. 🙂 Kdyby cokoliv, napiš a ptej se. 🙂 Měj se parádně, Bára – Fijalka
Comment by Pavel
Pavel 15.2.2017 at 18:16
ahoj Fialko, můžu tě poprosit o jízdní řády do Landmannalaugaru. Jedeme v 12.června, chceme jít z Landmannalaugaru do Skógaru. Našel jsem autobus společnosti Reykjavik excursions, za 9000,-. Je ještě jiná varianta? Pak máme v plánu si nechat přistavit auto ve Skógaru a objíždět ostrov, cca 10 dnů. Můžeš nám doporučit zastávky. Díky za info.
Comment by Fijalka
Fijalka 12.3.2017 at 20:35
Ahooj Pavle, na jízdní řády autobusů na rok 2018 se podívej na stránky islandskýho autobusovýho dopravce, kde najdeš aktuálnější informace. 🙂 Plán máš parádní a se zastávkami se můžeš inspirovat v mých islandských itinerářích. 🙂 Moc si to užij. 🙂 Bára
Comment by Kristyna
Kristyna 2.3.2018 at 19:38
Ahoj Pavle muzu se zeptat na kolik vas vyjde to pristaveni auta do Skojaru? my priletame 16. Cervna na noc a chteli bysme tento trek take jit tak sem si rikala jestli by nebyla nejaka moznost vam tam auto dovezt nebo se svezt s ridicem a pridat vam penize na prevoz? Diky moc za odpoved 🙂
Comment by Pavel
Pavel 9.4.2017 at 22:57
Ahoj Báro, díky za bezva stránky. Na základě tvých informací musím přehodnotit svůj letošní záměr projet Island se stanem na stopa až v říjnu – 14 dní, možná více. O Laugavegur trek bych nechtěl přijít, ale zároveň primární motivací jet na Island je polární záře. Mám ale obavu, že na přelomu srpna a září ještě na Islandu není pořádně tma, aby se mohla aurora krásně vybarvit. Dalo by se říct, že řešením je začít první záříjové dny Laugavegur trekem a polární záře se dočkat až koncem dvoutýdenního pobytu, kdy už pár hodin tmy bude? Dá se v půlce září použít sprchy a sociálky v kempech, pokud už budou zavřené (bez obsluhy)? Zkrátka dají se kempy po letní sezóně ještě vůbec počítat za záchytné body?
Díky
Comment by Fijalka
Fijalka 12.4.2017 at 20:04
Ahoooj Pavle, já auroru viděla dvakrát a vždycky krásně už začátkem září, koncem srpna. Větší pravděpodobnost jí vidět má člověk na podzim či v zimě, kdy je silnější. Pořádná tma je tam už v srpnu i září, to se neboj, takže ideální je to skloubit jak píšeš. Na začátku jít Laugavegur, kdy jí samozřejmě můžeš taky vidět (budeš ve vnitrozemí bez rušivýho osvětlení měst), stačí mít jen oči na stopkách každou noc. 🙂 Pokud bude kemp zavřený, tak bude zavřený a na WC a sprchy nebudeš moct. Bára
Comment by Dáša
Dáša 27.4.2017 at 20:38
Ahoj Báro, ještě jsem nezvládla projít vše, ale skvělý stránky s řadou užitečných informací. Chystáme se na trek ve druhé polovině června. Samozřejmě za předpokladu že už bude otevřený. Někde jsem ale četla že takto ze začátku sezony může být trek nebezpečný a někde může být třeba i cepín. Máš prosím zkušenosti takto z června? Nebo je opravdu lepší se zeptat až na místě. Omlouvám se jestli už jsi to tu někde psala a uteklo mi to. A pošleš mi prosím plakát, co si sbalit sebou 🙂 Děkuji za pomoc
Comment by Fijalka
Fijalka 29.4.2017 at 15:32
Ahoj Dášo, děkuji moc, jsem ráda, že se Fijalka líbí. 🙂 Vážím si tvé chvály. 🙂 Záleží na počasí a na stavu sněhu ve vnitrozemí. O cepínech nic nevím a ani netuším kde bys je tam mohla využívat, terén Laugaver treku není náročný. Určitě je potřeba zjistit si aktuální informace až na místě. Plakátek máš na emailu. Měj se krásně, Bára
Comment by Renca
Renca 2.6.2017 at 15:18
Ahoj Báro!
Chtěla bych se zeptat, jestli je možný ujít část Alftavatn – Emstrur – Porsmórk za jeden den? Převýšení by podle mapy nemělo být nijak brutální… Jinak moc díky za stránky (i za mapu:) ) , hodně z nich čerpám při plánování 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 6.6.2017 at 13:55
Ahoj Reni, dá se to, ale já bych nikam nepospíchala, šla normálně a rozdělila si to na dva dny. Je to jeden z nejkrásnějších treků světa a taky nejkrásnější část Islandu. 😀 Je to tam krásnější než kdekoliv jinde na Islandu. :)Jsem ráda, že mapku využíváš! 🙂 Bára
Comment by Marketa
Marketa 2.6.2017 at 18:50
Ahoj Fijalko, chystáme se v červenci na Island a rádi bychom i na Laugavegur trek – nevíš, jestli je potřeba nějak zabookovat i místo v kempu, nebo se tam vejdeme ? 🙂 Trochu se bojím turistického náporu 🙂 Díky a super blog :). Markéta
Comment by Fijalka
Fijalka 6.6.2017 at 13:56
Ahoj Markét, pokud budeš spát ve stanu, místo si rezervovat nemusíš. Pokud chceš chatku, tak tu si zarezervovat musíš. 🙂 Jsem ráda, že se Fijalka líbí. 🙂 Bára
Comment by Radka
Radka 7.6.2017 at 22:01
Ahoj Fijalko,
skvělý web, krásně všechno napsáno a popsáno. Jedeme na Island v srpnu a chceme začít tímto trekem. Jak je to prosím s autobusy do Thorsmorku a z Landmannalaugaru? Je nutné autobus zarezervovat? Jedeme s dětmi, takže budeme čtyři. Na Islandu jsme s manželem byli před 19lety a tenkrát tam ještě skoro nikdo nejezdil… 🙂 Díky Radka
Comment by Fijalka
Fijalka 14.6.2017 at 15:44
Ahoj Radu, já si autobusy nikdy nerezervovala dopředu, ale můžeš to udělat tak, že až na Island přiletíš, tak si můžeš dopředu koupit jízdenku na autobusovém nádraží BSÍ v Reykjavíku, abys měla jistotu. Tento rok tam bude pěkný nával turistů. Tak to zvaž. 🙂 Před 19 lety to na Islandu muselo být úžasný! 🙂 Bára
Comment by Martina
Martina 18.6.2017 at 0:11
Ahoj Fijalko,ráda bych na tento trek do Duhových hor vzala děti. Starší syn 9 let a mladší bude mít 6,5roku. Myslíš , že je to náročné pro ně? Jsou zvyklí chodit , 15-20km dávaj v pohodě. Četla jsem u Tebe že je to trek na 4 -5 dní pokud chci tu delší trasu. Pokud bychom zvloli tu kratší, domníváš se, že to dají? Je možné přespat někde jinde, myslím tím, že si zkrátíme denní km, ale tím pádem se nám to samozřejmně natáhne. Třeba to dají v poho ,ale pokud by to bylo náročný, že bychom si to natáhli na více dní? Potkala si někde děti? A jak moc byla zima přes noc? Plánuji že bychom jeli koncem srpna, třeba by se nám poštěstila a viděli bychom polární záři.Myslíš, že je to reálné nebo to nedáme ??Díky moc za radu , Tvoje stránky jsou super, pořád je sjíždím dokola 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 19.6.2017 at 12:20
Ahoj Marti, ty jo, to máš doma malé výletníky, to je naprosto super a moc ti fandím!!! 😀 Pokud dávají 15 – 20 km za den, tak by to měli dát v pohodě, jen bych vynechala nejtěžší trasu od Skógaru do Basáru. Ideální je vždycky ujít tu danou trasu treku, protože máš v každém cíli kemp a záchytnou chatu. Kdyby bylo nejhůř, tak si stan postavíte kdekoliv. Děti jsem na treku moc nepotkávala, spíš odrostlejší kolem 15 let. V září v noci bylo párkrát kolem 0, jinak kolem 8 stupňů. Auroru můžeš vidět už koncem srpna, tak noční oblohu určitě pozorujte! 🙂 Děkuji za chválu stránek a dej vědět až se vrátíš, jak jste to zvládli. 🙂 Bára
Comment by Kateřina
Kateřina 19.6.2017 at 12:47
Ahoj
tvůj blog je super, moc mi pomohl pří přípravě na Island.
Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné si udělat třeba jen 1 a 2-denní výlet po Duhových horách. Nemáme vybavení na 4-denní přechod..:( popřípadě jak a kam by se dalo dostat autobusem.
Díky moc za informaci.
Comment by Fijalka
Fijalka 19.6.2017 at 15:08
Ahoj Kačko, děkuji za chválu, mám radost!! 🙂 Kolem Duhových hor vede plno treků (mapka treků se dá koupit přímo na místě v kempu v Landmannalaugaru). Autobusy do Landmannalaugaru jezdí z Reykjavíku přes Hellu. Na jízdní řády islandských autobusů mrkni sem nebo stopujte, to je taky jedna z možností. 🙂 Užij si to tam! Bára
Comment by Jitka
Jitka 26.6.2017 at 15:36
Ahojky, chci se jen zeptat, jak je to se stanováním na treku. Dá se stanovat i mimo campy? Dovoluje to krajina? PS: Blog je super, hlavně obsahuje vše, co člověk potřebuje, děkujeme!!
Comment by Fijalka
Fijalka 27.6.2017 at 9:50
Ahoj Jíťo, dá se stanovat i mimo kempy, krajina to dovoluje různě, uvidíš sama 🙂 , jen musíš hledat vhodná místa. Zakázané stanování mimo kempy je jen v národních parcích. Jsem ráda, že využíváš informace z Fijalky. 🙂 Bára
Comment by Lucie
Lucie 10.7.2017 at 13:29
Ahoj 🙂
Tvoje stránky jsou supr, chystáme se 30.7 na Island na 14 dní, budem mit pujcene terenni auto po celou dobu, chtela jsem se zeptat jestli je mozne jit aspon nejaky kousek tohoto treku, nechat nekde auto a pak se k neme vrarit, nevis jestli vede nejaky okruh jak se pak vratit k autu, nebo musime jit tou stejnou cestou zpatky ? Nebo jsou na Islandu nejake jen jednodenni treky? Dekuju moc za odpoved 🙂
Hezky den.
Comment by Fijalka
Fijalka 10.7.2017 at 15:09
Ahoj Luci, autem si zajeďte do Porsmorku, dají se tam dělat jednodenní výšlapy a je to tam krásný. Pak přejeďte do Landmannalaugaru, tam se dají taky dělat výlety po duhových horách. 🙂 Bára
Comment by Tomas
Tomas 23.7.2017 at 19:54
Ahoj,
my letíme ve dvou 1.8. a zatím nemáme zajednané auto tak mě napadá zda nemáte místo a chuť na sdílení vozu.
každopádně si to užijte!
Tom
Comment by Jirka
Jirka 10.7.2017 at 13:29
Ahoj, nádherné stránky. Klobouk dolů… chci se jen zeptat kde se dá v Reykjaviku případně cestou busem do Skogaru sehnat plynová kartuše. Do letadla prý nesmí. Děkuji a přeji hodně zdarů v dalším putování 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 10.7.2017 at 15:08
Ahoj Jirko, děkuji. 🙂 Kartuše se dá sehnat v Reykjavíku na autobusovém nádraží BSÍ, je tam malý outdoor obchod s informacemi. Tobě také krásné cesty. 🙂 Bára
Comment by Lucie
Lucie 11.7.2017 at 15:12
Děkuju moc za ochotu :))
Comment by Blanka
Blanka 18.7.2017 at 8:10
Milá Fijalko, vyrážím na Island s dcerou na holčičí čundr. Řídíme se Tvými radami, za které neskonale děkuji. Prosím můžeš nám poslat podrobný popis treku Landmannlaugur na vytištění? Moc se těšíme! Děkuji Blanka
Comment by Fijalka
Fijalka 7.8.2017 at 16:07
Ahoj Blani, to mám radost. 🙂 Podrobný popis treku nemám. 🙂 Musíš vyčíst co mám na webu. 🙂 Bára
Comment by Hanka
Hanka 7.8.2017 at 1:03
Ahoj Baro 🙂 Dekuju za tuto tvoji uzasnou stranku, ktera nas dost dobre pripravila na Laugavegur trek. Prave jsme se vratili a jsme absolutne nadseni!! Byla to nadhera, uzasny zazitek. Zalibil se nam hned ze startu Reykjavik, trek jsme zacinali v Thorsmork, stanovali jsme ve Volcano huts, ktery nas nadchl, spolu s kempem v Alftavatn. Ty ostnatni byli ale taky ok. Chtela bych se ale zminit a tim i dat na vedomi ostatnim, co se chystaji na Island a budou vyuzivat autobusove spolecnosti. My jsme si asi tak s petitydennim predcasem koupili jizdenky u spolecnosti Reykjavik Excursions. Fly buss plus autobus z Reykjavik do Thorsmork a potom zpet z Landmannalaugar do Reykjavik. Takze trek z Thorsmork do Landmannalaugar byl opravdu super, do kempu jsme dorazili v patek, kolem ctvrte, autobus zpet do mesta nam podle jizdenky jel rano v 7.20. V Reykjaviku jsme meli byt kolem jedne hodiny, v planu jsme meli jeste cast dne stravit ve meste a odletet meli v 18:30. Nicmene jsme v 7:05 prisli pred kemp a cekali na autobus. v 7:45 uz jsme byli dost nervozni, protoze autobus nikde. Tak jsme volali do kancelare te spolecnosti a pry autobus jel v 7:00. Takze stress, telefonaty tam a zpet, a dozvedeli jsme se, ze ridic se pro nas uz nevrati, protoze se mu nechce a ze mame pockat na dalsi, ktery jede v 13,30. A ze to neni jejich vina, protoze my musime sledovat zmeny na jejich strankach. A zjistili jsme samozrejme, ze zadne zmeny vlastne nenastaly. Autobus jede od 14.6.2017 v 7:00, a my si koupili jizdenky 27.6.2017, kde stal cas 7:20. Poslali nam v sms jen cislo na taxi a ze oni ho neuhradi, ze si ho mame zaplatit sami a poslat mail na jejich stranky a resit to popripade dal, ale ze nam zrejme nic kompenzovat nebudou. Zjistovali jsme si lety na druhy den, ale ceny samozrejme silene a pro nas dalsi komplikace, protoze na nedeli jsem meli koupene letenky zase dal z Oslo. Takze: tri hodiny jsme cekali na taxi a dalsi ctyri a pul jsme jeli do Reykjaviku, tedy rovnou na letiste. Prijel pro nas pan, ktery byl nekde na chate, ten nas zavezl na pul cesty a tam nas vyzvedla dalsi pani, ktera nas zavezla na letiste. Suma sumarum 800 euro. Coz bylo vic, nez vsechny dosavadni poplatky za vsechno. Takze! Island na 100procent doporucujeme, ale pozor na tuto spolecnost.. My jsme potrebovali 24hodin na to, abysme to rozdychali a ted uz si prohlizime pres tisic neskutecne krasnych fotek a tesime se ze super vyletu. Tobe Baro dekujeme a tesime se na dalsi prispevky a inspirace! Hezky zbytek leta….Hanka a Peter
Comment by Fijalka
Fijalka 7.8.2017 at 15:45
Ahoj Hani, děkuji za informaci a jsem ráda, že jste si to krásně užili. 🙂 Bára
Comment by Tom
Tom 15.8.2017 at 13:04
Ahoj Baro!
Jako vsichni prede mnou i ja dekuju za super web se spoustou informaci. Zrovna jsme se vratili, sli jsme ctyrdenni trek ze Skogaru do Landmannalaugaru a mam tady jen par postrehu, ktere se mozna mohou nekomu hodit. Uvedene ceny jsou v ISK. 😉
Tim, ze jsme puvodne nechteli do kempu v Reykjaviku, ale rovnou vecer prejet busem do Skogaru, tak jsme resili, kde koupit kartusi. Daji se tedy sehnat v obchudku na autobusovem terminalu v Reykjaviku nebo primo ve Skogaru. Za velkou kartus je potreba pocitat cca 2500-3000,-.
Pokud nechcete jit cely prvni usek Skogar – Thorsmork na jeden zatah, da se stanovat u chaty Baldvinsskali za 2000,-/os. Prespani je mozne po predchozi rezervaci, ale v sezone je tam dost plno a cena neni nejpriznivejsi (tusim cca 5000,-). Jen za to, ze se chcete v chatce ohrat a dat si tam svou svacu, po nas chteli 500,-, takze jsme zustali venku na terase. Pokud mate kliku, da se na chate doplnit za nejaky peniz voda, ale spis pocitat s tim, ze tam tahle moznost neni.
V Thorsmorku muzu doporucit maly kempik Slyppugil za 1200,-/os. (nebo 1000,-, pokud se to zaplati predem uz v kempu v Reykjaviku). Sprcha neni v cene. Kemp je hned za brodem napravo od znamejsiho kempu Langidalur.
V Emstruru neslo platit kartou (vsude jinde ano), nebyl tam telefonni signal, ani internet. Vetsinou je tam dost prelidneno. Doporucuju vyrazit na cca hodinovy vylet nalehko k vyhlidce nad kanonem, blizsi info je na mozny sehnat na recepci.
Nejvetsi brod pred chatou Hvanngil doporucujeme jit v miste, kudy ho prejizdeji auta, vody bylo po kolena.
Pokud by nekdo chtel stanovat u chaty Hrafntinnusker, je potreba pocitat s tim, ze i uprostred leta tam pres noc muze mrznout.
Autobusy se daji platit primo u ridice/pruvodce i kartou. Je potreba si davat pozor na jizdni rady, v ruznych castech sezony jezdi trosku jinak.
To je asi vsechno, co me ted napada. Jeste jednou moc diky za tenhle web plny uzitecnych informaci. I kdyz jsem byl na Islandu ted podruhe, rad jsem se nechal inspirovat. Preju vsem, aby jim vyslo na treku pocasi a mohli si uzit tu nadheru tak, jako my. V horach jsme stravili nakonec 6 dni a pouze jedno odpoledne se objevil dest a kroupy. Jinak slunicko a krasne vyhledy. Muzete casem posoudit na mem webu http://www.tomasdvoracek.cz 🙂
A posledni poznamka – i kdyz kazdy rika, ze hory jsou v lete plne turistu, rozhodne se to da naplanovat tak, aby jich clovek potkal po ceste co nejmin. At uz zvolenim trasy obracenym smerem nez chodi ostatni, jak sama doporucujes, nebo staci si rano trosku privstat. Rozhodne to stoji za to! 🙂
Tom
Comment by Fijalka
Fijalka 15.8.2017 at 14:01
Ahoooooj Tome, díky za všechny informace, které popisuješ, určitě je ostatní využijí! 🙂 Na počasí jsi měl teda kliku, musela to být nádhera a těším se na fotky! 🙂 Co nejvíc povedených budoucích cest! Bára
Comment by Pavel
Pavel 16.8.2017 at 23:57
Ahoj, klobouk dolů před stránkami. Z obsahového i grafického hlediska jsou super 🙂 Chystáme se po 20 září na Island a rádi bychom absolvovali alespoň třídenní variantu treku. Plánujeme spát ve stanech. Myslíš, že je možné se na trek vydat i v této době? Je případně nějaký striktní zákaz, že se do oblasti nesmí mimo hlavní sezónu (počítám červen až půlka září)? Ještě se trochu obávám dopravního spojení, aby se tam dalo vůbec nějak dostat. Moc díky za info. Pavel
Comment by Fijalka
Fijalka 29.8.2017 at 9:53
Ahoj Pavle, děkuji za chválu. 🙂 Autobusy v tuto dobu už nejezdí, takže buď stopem nebo půjčit auto 4×4. Ve vnitrozemí může být sníh, mlha, někde není signál, takže kdybyste se tam ztratili, může to být nebezpečné, počasí se tam mění strašně rychle. Jsou v tuto dobu zavřené chaty na treku, takže byste si kdyžtak neměli ani jak přivolat pomoc. Bára
Comment by Johny
Johny 18.8.2017 at 13:19
Ahoj Fijalko.
Ačkoli je Tvůj web nejobsáhlejší, stejně nemohu na webu najít info ohledně logistiky Landmannaugar – Skogár v době na přelomu září a října.
Postačí mi však jedna informace. Je někde během treku místo s telefonním signálem?
Comment by Fijalka
Fijalka 21.8.2017 at 11:52
Ahoj Honzo, to mám radost. 🙂 Logistika v tuhle dobu musí proběhnout buď stopem nebo vypůjčeným autem 4×4, autobusy totiž v tuto dobu nejezdí. S telefonním signálem je to různé, někde je a někde není, ale určitě tam nebudeš pořád úplně odřízlej od světa, to se neboj. 🙂
Comment by Barus
Barus 16.10.2017 at 21:30
Ahoj tvoje stránky mě moc nadchly, se sestrou plánujeme cestu na Island. Tato trasa se mi moc líbí. Problém je že sestra je po úraze dolních končetin (naštěstí zahojené) ale bojím se zda by zvládla šlapat tolik dní po sobě. Moje otázka tedy zní, jestli se dá v kempu zůstat i více nocí, zda si musíš připlatit a tak… Díky za odpověď
Comment by Fijalka
Fijalka 20.10.2017 at 14:27
Ahoj Baru, to mám radost, že tě stránky nadchly. 🙂 Trek si můžete naplánovat jak potřebujete, pokud budete chtít v nějakém kempu zůstat dýl, tak to se dá úplně v pohodě. Připlatit si musíš, platí se za noc a osobu. 🙂 Určitě se na Island vypravte, je to tam překrásný, budete se ségrou nadšené. 🙂 Bára
Comment by Soňa
Soňa 22.11.2017 at 12:19
Ahoj, radi bychom sli tento trek pristi leto, na tvych strankach si nabizela ke koupi mapu, je to jeste aktualni? Diky za info, Sona
Comment by Fijalka
Fijalka 2.12.2017 at 22:59
Ahoj Soni, mapu už bohužel nenabízím. Jsem teď na rok na Novém Zélandu. 🙂 Měj se krásně a užij si Island! 🙂 Bára
Comment by Vendula
Vendula 4.2.2018 at 20:56
Ahoj cestovatelé,
prodlouženou verzi treku ze Skogáru jsme šli loni v první polovině září. Dovolená začala velice náročně. Po příletu kolem 1 hodiny ráno jsme přečkali do 6 hodin na letišti na autobus do Reykjavíku a dál do Skogáru. Odtud jsme kolem poledne vyrazili na první část treku. Bohužel nám nepřálo počasí a vlivem nedostatku spánku jsme už po pár hodinách sotva stáli na nohou. Nejsme velcí sportovci, ale ani gaučoví povaleči, ale upřímně si myslím, že tato část treku, kde se stále jen stoupá + následné klesání do údolí Porsmorku si rozhodně zaslouží vyšší náročnost, než střední.
Z tohoto blogu jsme čerpali spoustu užitečných info, za což děkuji, ale také jsme dostali dojem, že trek je co do náročnosti jak procházka průhonickým parkem. Pro začátečníky to může být velmi zavádějící a nebezpečné. Rozhodně bylo několik situací, které bychom bez dostatečné morální podpory těžce překonávali. Trek je náročný díky neustálému stoupání a klesání a nezpevněnému terénu. Rozhodně doporučuji nepodceňovat jej, zejména z důvodu nestálosti počasí v horách a velké vzdálenosti záchytných bodů. Pokud celý den prší a fouká tak, že se ani nenadechnete, tak těch 25 km za den prostě neuděláte 🙂 Snad někomu tato moje zkušenost pomůže od nepříjmností.
Jinak souhlas, je to nádhera a mám zážitek na celý život. DOPORUČUJI!
Comment by Fijalka
Fijalka 12.2.2018 at 23:33
Ahoj Vendy, děkuji za tvoje dojmy! 🙂 Každý ten trek vnímá trochu jinak a ta první část je nejnáročnější, to musím uznat. Ale s porovnáním s treky v horách tam není žádné náročné stoupání, spíš je tohle takové táhlejší stoupání. Byl to můj úplně první trek v životě a rozhodně jsem nebyla zdatná horalka a dala jsem ho a strašně si ho užila, i když jsme taky neměli ukázkové počasí. Každý si musí sám za sebe říct, jestli to dá nebo ne a jakou má fyzičku. Jsem moc ráda, že jste si ho užili a že to pro vás byl zážitek. 🙂 Bára
Comment by Ota
Ota 15.2.2018 at 20:56
Ahoj Fijalko, na Islandu jsem byl v 2015 a dělal jsem trek Skogár – Thósmork. Trek jsme rozdělili na půl a spali v chatě. Už nejsem úplně nejmladší (cca 50) a chodím svým tempem a tím více si užívám života a krásy.Jde o úžasnou záležitost.
Letos se opět chystám na Island se svými syny (21 a 17 let). Chtěli bychom jít z Landmannaugar až do Skogáru.
Chtěl jsem se jen zeptat jestli v jednotlivých záchytech Landmannaugar, Hrafntinnusker, Álftavatn, Emstrur a Porsmórk se dá za stan, tak jako všude na Islandu zaplatit kartou.
Tvůj web je výborný, moc ti fandím, je lepší něž průvodce od Lonely Planet. Dík za odpověď
Comment by Fijalka
Fijalka 12.3.2018 at 1:24
Ahooooj Oto, však to je správné, že sis to takhle rozdělil, já bych to možná příště udělala taky a přespala jednu noc ve stanu nahoře, tedy za dobrého počasí. 🙂 Dají se platit kartou. 🙂 Děkuji moc za chválu!! 🙂 Udělal jsi mi radost. 🙂 Moc si to se syny užij a dej vědět jak se ti Island líbil podruhé. 🙂 Šťasné cesty, Bára
Comment by Ota
Ota 15.2.2018 at 22:06
Prosím ještě krátký dotaz, lze cestou Thósmork => Skogár u chaty Baldvínsskáli nouzově postavit stan a přespat. Moc dík Ota
Comment by Fijalka
Fijalka 12.3.2018 at 1:24
Ahoj Oto, ano, dá se. 🙂 Bára
Comment by David
David 18.3.2018 at 14:17
Ahoj, chtěl bych se zeptat, na kolik peněz to celé vyjde(bez letenky)? A které věci kupovat až po příletu a které si brát už s sebou do letadla? Děkuji:)
Comment by Fijalka
Fijalka 21.3.2018 at 5:21
Ahoj Davide, záleží jak moc jsi pohodlný. 🙂 Na Islandu se vejdeš do 10 tis pokud tam budeš stopovat, nějakou část instantního jídla si dovezeš z ČR a seženeš letenku v akci za 3 tisíce. 🙂 A nebo taky na 50 tis pokud budeš spát v hotelech a chodit do restaurací…To se takhle nedá říct, každý cestuje trochu jinak. 🙂 Já se vešla cca do 15 tis s letenkou, ale spala jsem ve stanu, vařila si na vařiči a občas stopovala. 🙂 Po příletu budeš dokupovat zásoby jídla, benzín do auta (pokud nebudeš stopovat) a kartuši (pokud si na ní budeš vařit). 🙂 Bára
Comment by David
David 26.3.2018 at 13:20
Ještě by mě zajímalo, kdy je nejlepší koupit letenku? Nebo doporučení na nějaké stránky, kde se dají sehnat nejlépe. Zatím nemůžu sehnat levnější než 5500, plus bude k tomu asi ještě potřeba dokoupit přepravu zavazadla navíc, protože s příručním to asi moc nepude😀 Děkuji za odpověď:)
Comment by Fijalka
Fijalka 10.4.2018 at 7:23
Sleduj cestujlevne, honzovyletenky apod., tak se dají sehnat levnější. Pokud chceš mít jistotu, tak 5500 Kč není vůbec špatná cena. Bára
Comment by Veronika
Veronika 23.4.2018 at 20:58
Ahoj Barčo,
letos v srpnu si budu užívat krás Islandu a tvé velmi povedené stránky mi pomohly v orientaci a naladění se na dovolenku. 🙂 Ráda bych se doptala, jestli je možné zakoupit jízdenky z Reykjavíku do Skógaru ještě v ČR nebo až na autobusovém nádraží v Reykjavíku? Vyrážet na prodloužený trek chci hned po příletu a určitě půjdu na tvé doporučení z jihu do vnitrozemí. A ještě bych chtěla poprosit o tip na stránky, kde se dá vypůjčit vhodné terénní a zároveň cenově nejpřijatelnější auto. Díky, díky a užívej si Nový Zéland. 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 26.6.2018 at 10:43
Ahoj Veru, jízdenky se dají koupit dopředu, ale myslím, že je v poho, když si je koupíš až na místě. Jinak odkazy na autobusy (jízdenky) a půjčovnu najdeš ve článku Island tipy a rady na cestu. 🙂 Bára
Comment by Klára
Klára 2.5.2018 at 18:34
Ahoj, skvělý článek!
Letos konečně razím na Island a plánuji jít trek stejně jako vy. Tak snad počasí bude přát!
Comment by Fijalka
Fijalka 26.6.2018 at 10:40
Ahoj Klárko, držim pěsti, ať vyjde! Dej pak vědět. 🙂 Bára
Comment by Martin
Martin 23.5.2018 at 9:29
Ahoj, Fijalko! Máš skvělý web,je radost to číst a vidět ty krásné fotky. Měl bych dotaz- protože jsme limitovaní časem, zvažuju, že bych půjčil nejlevnější offroad a šel část treku od auta a zpět k autu. Třeba dva dny tam, dva dny zpět. Z které strany bys to doporučila, aby člověk viděl hezčí část? A pokud bych měl auto jen na silnici- jak je to nejlépe logisticky zvládnutelné s pomocí busu? Kde nechat auto, sednout na terénní bus a jak se k autu vrátit?Měj se krásně! martin
Comment by Fijalka
Fijalka 26.6.2018 at 10:38
Ahoj Martine, a já ti doporučuji projít trek celý, i když bude limitovaný časem. 🙂 Protože je to nejkrásnější část Islandu, fakt. 🙂 Veř mi, nebudeš litovat. 🙂 Takovej středobod je zastávka v Helle, kde se křižuji busy z Rey do Landmannalaugaru a do Skogaru. Je tam i fajn kemp s horkou sprchou. 🙂 Bára
Comment by Martin
Martin 1.6.2018 at 11:39
Ahoj, rád bych se zeptal, jak velkou krosnu jsi s sebou měla?😊 Váhám, kterou si vzít, aby se tam vešlo úplně vše🙂 díky za odpověď
Comment by Fijalka
Fijalka 26.6.2018 at 10:31
Ahoj Martine, tahám na zádech 65 litrovku od Lowe Alpine. Bára
Comment by Lůca
Lůca 7.8.2018 at 21:47
Ahoj, už za 4 dny letíme na Island, takže už jsme ve fázi dokupování posledních maličkostí. Zajímalo by mě, stačí jeden balíček Dobrého hostince pro jednoho nebo pro dva? Bereme je na véču. Taky by mě zajímalo, doporučila bys nám spíše východní nebo západní pobřeží? Cely ostrov objet nestihneme (budeme si půjčovat auto), takže to vezmeme po pobřeží a středem zpět. Řešíme to trochu na poslední chvíli, vím,ale nějak se nemůžeme rozhodnout. A poslední věc (omlouvám se, myslíš,že když 25.8. odjíždíme, tak bychom mohli do té doby stihnout nějakou polární září? Moc děkuju. 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 8.8.2018 at 2:14
Ahoj Luci, já bych vzala jeden hostinec na jednoho, po celym dni chození budete mít hlad. 🙂 Já bych jela na západ, bude tam míň turistů. Pokud budete mít štěstí, tak polární záři vidět můžete. 🙂 Nezapomeňte večer sledovat oblohu! 🙂 Bára
Comment by Adriana
Adriana 15.8.2018 at 6:31
Ahoj, v červenci 2019 se chystám na Island. Poradíš mi prosím kdy je cca nejvýhodnější koupit letenky?
Díky moc 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 6.11.2018 at 12:44
Ahoj, obecně kdy je nejlepší čas nevím. 🙂 Sleduj akce na letenky, mrkni na článek jak hledám letenky já. 🙂 Bára
Comment by Jana
Jana 20.8.2018 at 23:50
Ahoj Fijalko! Posledniho srpna letime na Island a chteli bychom zacit Laugavegur trekem. V patek priletime az v 17:05, chteli bychom jeste chytit bus zrejme do Landmannalaugaru, prip. Thorsmorku. Mam dotaz ohledne nakupu plynove bomby, bez ktere se na treku neobejdeme. Na letisti predpokladam nesezeneme, na BSI ano? Prip.v kempu v Landmannalaugaru? Predem diky, Jana😊
Comment by Fijalka
Fijalka 21.8.2018 at 2:32
Ahoj Jani, bombu seženete v kempu v Rey (je tam místo, kam lidé odkládají poloplné bomby před odletem. Jinak se dá koupit na benzínkách. Na BSI bohužel ten outdoor krámek zavřeli. Bára
Comment by Lukas Schovanek
Lukas Schovanek 8.6.2019 at 0:46
Ahoj Fijalko,
taky priletime v noci a hend bryzy rano nasedame do autobusu.Sezeneme plynovou bombu ve Skogaru?
diky za radu Lukas
Comment by Fijalka
Fijalka 12.6.2019 at 11:23
Ahoj Luky, s plynovou bombou ve Skogaru si nejsem úplně jistá. Bára
Comment by Martin
Martin 23.10.2019 at 8:50
Zdravím,
moc hezky popsané a vysvětlené 🙂
Chci se zeptat, zda je i možné rozložit tento trek do více dní.
Nejsem si jistý, zda všichni ujdou těch např 25 km za den. Tak nás zajímá zda se dá třeba i kempovat někde po 15 km apod.
Nachozeno něco málo máme, ale spíše s lehčí zátěží, než na těžko.
Děkuji 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 2.11.2019 at 17:16
Ahoj Martine, jasný, trek si naplánujte podle vlastních sil. 🙂 Jinak kdybyste chtěli ulehčit výbavě, tak mrkněte na pod7kilo.cz, dá se tam sehnat plno nejlehčího vybavení na cesty. 🙂 Užijte si to! Bára
Comment by Pavel
Pavel 22.12.2019 at 13:55
Ahoj Báro, popisuješ cestu z Porsmórk do Landmannalaugaru, pokud člověk chce jít kratší část celého treku.(55KM) proč nejít z Alftavatn do Skogar? shodné km. když člověk půjde z Porsmórk do Landmannalaugar, tak mine ty nejhezčí zelené pasáže treku, tj. část trasy Skogar-Porsmork, ne? Jezdí do Alftavatn autobus z/do Reykjavik? Děkujeme Ti za odpověď a přejeme krásný cestovatelský rok 2020! Pavel
Comment by Fijalka
Fijalka 26.1.2020 at 11:58
Ahoj Pavle, trek si můžeš přizpůsobit sobě a jít klidně z Alftavatn, to záleží na tobě. 🙂 Autobusy tam jezdí z Helly. Každá část treku je jiná a krásná. Tobě také krásné cesty, Bára
Comment by Pavča
Pavča 11.4.2023 at 10:45
Ahoj, super článek. Ještě by mě zajímalo, jak to s chozením na záchod během dne. Chodí se do přírody nebo jsou na trase nějaké budky? Děkuji
Comment by Fijalka
Fijalka 23.5.2023 at 22:29
Ahoj, záchody jsou vždycky v kempech. 🙂 Po cestě příroda ideálně s dodržením pravidla Leave no trace. 🙂 Bára
Comment by H.
H. 20.6.2023 at 7:18
Ahoj, moc dekuju za články o Islandu, nabrala jsem z nich spoustu inspirace. Chystáme se za 5 týdnu, jenomže jsem zjistila, že jsem těhotná, v době uskutečnění treku 11-12. týden. Snažím se teď všude možně dohledat, jestli je to vhodné nebo nezodpovědné. Jsem na túry zvyklá od dítěte, většinu věci ponese manžel a bracha a mým úkolem to je “jenom ujít”. Liší se i názory lékařů. Můžeš mi, prosím říct, jak to vidíš z pohledu člověka, který to už šel? Děkuji moc.
Comment by Fijalka
Fijalka 24.8.2023 at 15:48
Ahoj Hani, děkuji že čteš můj web. No já mám už 2 děti a každý těhotenství bylo jiný, navíc tě neznám, tak to nedokážu posoudit. 🙂 Jen ty víš co zvládneš a na co se aktuálně cítíš. Kdyby ses na trek necítila, tak ho vynechej a užívejte si Island jen tak, je to tam nádherný všude. Nebo pak někdy můžeme vyrazit spolu, trek matek bez dětí. To bych docela brala. 🙂 Měj se krásně a opatruj se, Bára.