Reykjavík, hlavní a zároveň největší město Islandu, ve kterém žije 2/3 obyvatel celého ostrova. Reykjavík má nezapomenutelnou atmosféru a já si ho doslova zamilovala. Procházky starým přístavem, svěží mořský vánek (teda občas spíš vichr), barevné roztomilé domky, příjemní lidé, útulné kavárničky.
Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.
Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení.
Základní informace o Reykjavíku
Počet obyvatel Reykjavíku (2016): 135 814 obyvatel
Průměrné teploty Reykjavík: zima 1 °C , léto 13 °C
Denní světlo v nejkratším měsíci prosinci: 4 hodiny (od 11:30 do 15:30 hodin)
Zajímavosti: nejseverněji položené hlavní město světa a nejzápadnější v Evropě

Umění v Reykjavíku
Kde bydlet?
Guesthouse
Tak tady mám jedinou možnost a to stylový Freyja Guesthouse & Suites. Musíš posoudit podle fotek. Útulnost level 100, stylovost level 100 a navíc ho provozuje rodina a najdeš ho kousek od kostela Hallgrímskirkja.
Dobře, tak abych sem dala ještě jedno ubytování, aby bylo z čeho vybírat, vybírám Fálkinn Guesthouse. Provozuje ho Aron a najdeš ho taky poblíž kostela Hallgrímskirkja v klidné ulici. Je útulný, malý, roztimilý.
Hostel
Kex Hostel – hostýlek najdeš přímo v centru města poblíž ulice Laugarvegur a v ceně ji snídaně. Má skvělou atmosféru a potkáš tu lidi z celého světa.
Loft – eko hostel také v centru města, konají se tu koncerty a na střeše je bar! 🙂
Co v Reykjavíku vidět?
Náš výlet začal na autobusovém nádraží BSÍ, kde se dá v pohodě a zadarmo zaparkovat. Odtud jsme šli přes krásný park s jezerem Tjörnin do starého přístavu, kde jsme se toulali mezi loďkami. Potom jsme se šli mrknout do Harpy (budova opery), na skulpturu Sluneční loď, chvíli jsme se toulali uličkami v centru města, zavítali do skvělé kavárny, navštívili největší kostel na Islandu Hallgrímskirkja a vrátili se zpět na BSÍ. Délka okruhu je 6, 2 km, ale věř tomu, že Reykjavík tě okouzlí natolik, že ti k návštěvě nebude stačit jen jeden den.
Stáhni si mapu výletního okruhu Reykjavíkem, až se neztratíš.

Náš výletní okruh Reykjavíkem: autobusové nádraží BSÍ – jezero Tjörnin – Starý přístav – Harpa – Sluneční loď – uličky Reykjavíku – kostel Hallgrímskirkja – BSÍ
Starý přístav
Starým přístavem se nazývá západní část celého přístavu v Reykjavíku. Je tu hromada útulných restaurací, pouličních stánků s jídlem a příjemná promenáda kolem přístavu.

Procházky starým přístavem v Reykjavíku

Starý přístav
Harpa
Koncertní síň a konferenční centrum, které bylo otevřeno v roce 2011. Budova má skleněnou fasádu, která je rozdělena do jednotlivých polí. Tvarem připomínají čedičové krystaly.
Vstup do budovy se neplatí a dovnitř se rozhodně podívej. Je neuvěřitelné, jak světlo pronikající skleněnými díly vytváří na podlaze a stěnách barevné scenérie. V celé budově je zdarma připojení k wifi, tak kdyby někdo potřeboval, může využít.

Pohled na budovu Harpy z přístavního mola

Harpa uvnitř a neuvěřitelná hra světel
Více informací o Harpě a program koncertů najdeš na jejích oficiálních stránkách.
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:
Sluneční jezdec (Sólfar)
Skulpturu, kterou na jdeš na pobřeží Atlantického oceánu v Reykjavíku, vytvořil umělec Jón Gunnar Árnason (rok před slavnostním představením díla zemřel na leukémii). Skulptura Sluneční jezdec byla vytvořena k oslavám 200letého výročí od prohlášení Reykjavíku za hlavní město Islandu. Symbolizuje svobodu, budoucnost a naději.

Skulptura Sluneční jezdec v Reykjavíku
Hlavní nákupní ulice Laugavegur
Tak tahle ulice je vždycky plná lidí a turistů k prasknutí, ale stojí za to se tu projít a obdivovat rozkošné barevné domečky a třeba koupit nějaký ten suvenýr.

Nákupní ulice Laugavegur a barevné domky

Ulice Laugavegur
Kostel Hallgrimskirkja
Ikona Reykjavíku, na kterou je vidět skoro odevšad. Zároveň tak pro tebe bude styčným orientačním bodem, pokud se ztratíš v uličkách Reykjavíku. Je to největší kostel na Islandu. Vstup je zdarma, platí se pouze vstup na věž, odkud je panoramatický výhled na celý Reykjavík. Vzhled kostela byl inspirován nádherným čedičovým vodopádem Svartifoss na jihu Islandu.

Kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku
Kostel je otevřen každý den, v létě od 9 do 21 hodin, v zimě od 9 do 17 hodin.
Vstupné na vyhlídkovou věž: dospělí 900 ISK, děti 100 ISK
Více informací o kostelu můžeš prozkoumat na jeho oficiálních stránkách.
Na prohlídku hlavního města Islandu si vyčleň alespoň jeden den ze svého dobrodružného plánu a užij si atmosféru tohohle přívětivýho a skvělýho místa.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
4 comments
Comment by Kateřina Zajíčková
Kateřina Zajíčková 27.12.2017 at 17:35
Tedy skláním se, s jakým přehledem, hravostí a citem jsou vytvořeny vaše stránky se spoustou zajímavých informací bez nicneříkající omáčky okolo. Přeji hodně cestovatelských zážitků!
Comment by Fijalka
Fijalka 31.12.2017 at 0:38
Ahoj Kačí, děkuji za chválu, vážím si jí. 🙂 Tobě také co nejvíc úžasných cest! 🙂 Bára
Comment by Lenka
Lenka 10.2.2019 at 23:48
Ahoj díky za krásné, přehledné stránky a grafickou čistotu a krásné fotky. Chystáme se v létě na Laugavegur – ze Skógaru. Máme k dispozici ještě asi dva dny a chtěla bych se poradit, co ještě z Islandu vidět – dá se z Reykjavíku dojet k Jokulsárlonu busem? A tu nějaký kemp na přespání? Nevím jak to naplánovat podle mapy by mi nejlogičtější přišlo – z Reykjavíku do Jokulsárlonu odtud zpět do Skógaru projít Laugavegur a dojet zět do Reykjavíku … ale asi si to s autobusovou dopravou představuji jako Hurvínek válku co? 🙂 díky za odpověď
Comment by Fijalka
Fijalka 14.2.2019 at 12:14
Ahoj Leni, jsem ráda, že se Fijalka líbí, děkuju. 🙂 Autobusy na této trase jezdí, pokud máte stan, tak nemáte co řešit. Až tam přiletíte, tak uvidíte jaká bude předpověď počasí a podle toho bych se řídila, kdy jít trek. Na kempy mrkni sem. Bára