Co se mi vybaví, když si vzpomenu na Island? Je to uchvacující příroda, klid, vodopády, ale také horké prameny, kterých tu najdeš nespočet. Relaxovat v nich můžeš za každého ročního období, protože průměrná teploty vody je kolem 35 °C. Nikdy jsem nezažila lepší pocit než když se po náročném treku porochníš v horké vodě a u toho si vychutnáváš islandskou přírodu, protože asi nikdy nedojdeš do bodu, kdy tě přestane uchvacovat.
Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni.
Sami Islanďané do nich chodí rádi, setkávají se v nich s přáteli a společně klábosí. S oblibou se dávají do řeči s turisty, jsou zvědaví a vždycky je bude zajímat z jaké země pocházíš a klidně ti i nabídnou pivo. 🙂
Mým nejoblíbenějším se stal skrytý bazén v horách na jihu Islandu. Od parkoviště k němu dojdeš za 15 minut. Je obklopený kopci na jejichž vrcholech se valí mlha a mraky. Díky bohu je stále turisty opomíjený, takže se v něm nesetkáš s desítkami dalších lidí, ale o tom až dále.
Pro seznam všech horkých pramenů a bazénů na Islandu, mrkni na stránky Hotpoticeland.com a inspiruj se pro svou cestu. 🙂
Seljavallalaug
Přírodní horký bazén na jihu Islandu pod sopkou Eyjafjallajökull, který je skrytý mezi kopci. V roce 2010, po výbuchu sopky byl bazén zasypán popelem, v létě 2011 ho dobrovolníci vyčistili a lidé ho mohli zase začít využívat. Bazén je 25 metrů dlouhý a 10 metrů široký, teplota vody se pohybuje kolem 30 °C, k dispozici je i převlíkárna. Seljavallalaug není tolik známý mezi turisty, a tak tu spíš potkáš Islanďany.
Jak se sem dostaneš? Z Reykjavíku pojedeš po okružní silnici č. 1 směrem na Skógar, až se budeš blížit, sleduj odbočku doleva na Raufarfell, jeď pořád rovně směrem ke kopcům, mineš značku Seljavellir, pokračuj pořád rovně až k novému bazénu, kde najdeš i parkoviště. Tady nech auto a vydej se po vyšlapané cestě údolím podél řeky dál do hor, k bazénu dojdeš za 15 – 20 minut. Plán cesty autem a pěší cestu od parkoviště najdeš na mapce.
Landmannalaugar
Asi nejznámější horký pramen na Islandu. Najdeš ho mezi Duhovými horami přímo ve stejnojmenném kempu.
Teplota vody je 36 – 40 °C, a tak je naprosto ideální na koupání. Díky známé lokaci je tady v sezóně hodně lidí (hlavně turistů). Islanďané se sem vypravují spíše v zimě, když tu nikdo není a večer v horké lázni pozorují polární záři.
Horká řeka Reykjadalur
Poblíž města Hveragerdi, přibližně 40 minut od Reykjavíku se nachází oblast s názvem Reykjadalur.
Od parkoviště za městem vede turistická stezka, která je mezi výletníky velmi oblíbená. Celá oblast je charakteristická geotermální aktivitou, pára tu stoupá skoro všude. Vykoupat se můžeš v horké řece, kterou najdeš na konci stezky.
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety
Laugafell
Tři horké prameny na severu Islandu, které se nachází mezi ledovci Hofsjökull a Vatnajökull.
Tohle krásné místo leží přibližně 25 kilometrů západně od silnice Sprengisandur. Na severozápadním úbočí hory Laugafell najdeš přírodní bazénky s horkou vodou a tři chaty, ve kterých můžeš přespat.
HVALFJARÐARLAUG nedaleko Hvammsviku
!!!POZOR!!!! TENTO HORKÝ PRAMEN JE MOMENTÁLNĚ UZAVŘENÝ!!!!!
Přímo v srdci Hvalfjörður, severně od Reykjavíku najdeš snad ten nejbáječnější islandský horký pramen. Já tam byla v pozdním odpoledni, nikde nikdo, pršelo, byla zima…a byla to ta největší relaxace, co si dokážeš představit. Slyšet byla jen křídla ptáků létajících nízoučko nad hladinou vody a padající kapky odrážející se od hladiny.
Doporučuji sem zavít brzy ráno nebo až večer, abyste nemuseli malý bazének sdílet s někým dalším a mohli se koupat nazí, tak je to nejlepší. 🙂
Jak bazének najít: z Reykjavíku se vydej směr Hvalfjörður, neprojeď tunelem, kterým si můžeš zkrátit cestu přes fjord, ale pokračuj okružní cestou kolem fjordu dokud nenarazíš na ceduli Hvammsvik, zahni k ní a dojeď až k mostu, u něj zaparkuj a vydej se pěšky dál dokud na bazének nenarazíš.
Nutno podotknout, že všechny horké prameny jsou na Islandu báječný, a tak doporučuji navštívit jich co nejvíc a především ty, které jsou vzdálené od turistických míst.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
12 comments
Comment by Kuba
Kuba 9.6.2016 at 21:10
Všechny prameny co tu popisuješ jsou free přístupné?
Comment by Fijalka
Fijalka 10.6.2016 at 9:49
Ahoj Kubo, ano jsou, ale samozřejmě se k nim musíš nějak dostat. 🙂 Buď procházkou, výletem či autem. 🙂 Seznam všech pramenů na Islandu najdeš na hotpoticeland.com Fijalka
Pingback: Island itinerář - poprvé na Islandu - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by Petra
Petra 20.6.2017 at 23:25
Ahoj, před dvěma dny jsme se vrátili z Islandu. Chtěla bych upozornit, že horký pramen HVALFJARÐARLAUG nedaleko Hvammsviku jsme měli v plánu navštívit (měli jsme jeho přesnou polohu nalezenou na mapě), ale na odbočce od silnice 47, kudy by se mělo k pramenu dojet je umístěn řetěz přes cestu s cedulí zákazem vjezdu i vstupu a odkazem na soukromý pozemek. Neodvážili jsme se tam. Nevím zda to takto bylo i v době tvé návštěvy, nebo je to nějaká novinka. Nebo jsme se snažili odbočit špatně :-D.
Jinak moc děkujeme za typy a rady na cestu na tvém webu. Je úžasný :-). Možná se necháme inspirovat i v dalších cestách.
Díky Petra
Comment by Fijalka
Fijalka 21.6.2017 at 15:23
Ahoj Péťo, děkuji za informaci, už jsem to do článku napsala. Vypadá to, že se asi naštvali místní z častých návštěv turistů a přístupovou cestu k horkému pramenu prostě uzavřeli…Děkuji za chválu webu, mám radost, že inspiruje. 🙂 Krásné budoucí cesty! 🙂 Bára
Pingback: Západní Island - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Pingback: Poloostrov Reykjanes - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by Lenka
Lenka 3.7.2017 at 19:58
Ahoj, vrátili jsme se z Islandu včera, také jsme měli v plánu mj. pramen HVALFJARÐARLAUG navštívit, šli jsme přímo k němu pěšky, protože cedule privátní pozemek tam opravdu byla se zákazem vjezdu… V bazénu byla voda, ale zcela studená.. Náš pocit byl, že se místní rozhodli, že už je turistů na jejich vkus příliš. Nebyl to jediný pramen, na kterém jsme letos našli ceduli privat, zákaz vstupu – a které v předchozích letech byly přístupné…Z islandských zdrojů jsem četla, např. pramen Hruni (poblíž Fludiru) -se místní rozhodli že raději zlikvidují, pokud devastace přírody nepřestane..K tomuto prameni jsme i letos šli, je překrásný, v nádherné přírodě,ale byla tam partička řvoucích Němců a kolem něj opravdu odpadky… Letos se mi zdálo, že bylo daleko více turistů u všech přírodních pramenů než vloni… Ale jinak bylo na Islandu opravdu překrásně…
Comment by Fijalka
Fijalka 10.7.2017 at 15:17
Ahoj Leni, děkuji za informaci. No já se místním vůbec nedivím, že je zavírají. Je škoda, že se někteří lidé neumí chovat k přírodě šetrně a ničí tak krásná místa. Jsem ráda, že sis to užila i tak! 🙂 Bára
Pingback: Jižní Island - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by Tom
Tom 25.6.2018 at 0:23
Ahojte, kdo byste se chystali i kamkoli jinam, než na Island, tak na webu http://hotsprings.tips se snažíme postupně vytvořit celosvětovou databází volně přístupných koupatelných horkých pramenů 🙂 Web jede v češtině a v angličtině (obě verze jsou totožné). A databáze je tvořená komunitně – takže pokud se vám myšlenka líbí, budem moc rádi, když se k nám přidáte! 😉
Comment by Fijalka
Fijalka 26.6.2018 at 10:23
Ahoj Tome, díky za info. 🙂 Bára