Národní park Šumava byl založen v roce 1991 a se svou přírodní rozmanitostí je oblíbeným cílem turistů a cyklistů. Šumava je jedním z nejstarších pohoří střední Evropy, nejvyšší vrchol je Plechý (1378 m.n.m.).
Jeden krásný srpnový víkend jsme se vydali na dvoudenní výlet českou a německou částí Šumavy. Pokud nevyznáváš davy turistů, bude se ti líbit více na německé straně Šumavy.
Do Železné Rudy jsme přijeli vlakem z Prahy už v pátek večer a přespali jsme v kempu. Za stan se platí 60 Kč, za osobu 50 Kč (k dispozici jsou sprchy, WC, pitná voda a hospoda).
Výlet to byl vskutku krásný a první den docela náročný, ale to už v popisu níže.
Délka trasy: 37,6 kilometrů
Délka výletu: 2 dny
Náročnost výletu: první den vyšší náročnost při stoupání na Kleiner a Grosser Falkenstein a Poledník
Kdy jsme výlet šli: 6. – 7. srpna
Start: Železná Ruda
Cíl: Srní
Typ výletu: víkendový výlet s přenocováním ve stanu na Poledníku
🍺 Počet hospod po cestě: v Železné Rudě, ve Zwieslerwaldhaus, na Grosser Falkenstein, občerstvení na Poledníku, několik hospůdek v Srní
💡 Zajímavosti: Pokud se budeš chtít občerstvit na Grosser Falkensteinu, nezapomeň si do batohu přibalit eura.
První den výletu na Šumavě: Železná Ruda – Poledník (celkem 23 km 9,5 hodiny)
Železná Ruda – Zwieslerwaldhaus 6,2 km po zelené
Z kempu v Železné Rudě jdeme po silnici směr centrum, kde se napojíme na zelenou značku vedoucí lesem až k hraničnímu přechodu s Německem. Kousek za hranicemi v lese narazíme na asi nejkrásnější lesní kadibudky, které jsme samozřejmě hned vyzkoušeli. 🙂 Hned za nimi je grillplatz.
Cesta pokračuje lesní cestou až do městečka Zwieslerwaldhaus. Odbočka na Kleiner a Grosser Falkenstein se nachází až na konci města, tak se nenech zmást podivným značením.
Zwieslerwaldhaus – Grosser Falkenstein 3 km německé značení
Na konci Zwieslerwaldhaus odbočujeme na Kleiner a Grosser Falkenstein, cesta vede lesem s docela prudkým a dlouhým stoupání, které nám zabralo asi hodinu a půl. Po cestě jsme potkali několik německých skupin, které se s námi hned dali do řeči, což se nám na české straně nestalo.
Grosser Falkenstein – Brennet 6,2 km německé značení
Na Grosser Falkenstein stojí turistická chata, ve které se dá najíst. Cesta dál pokračuje po hřebenu a pomalu klesá dolů. Na konci je po levé straně na kopci vidět rozhledna Poledník.
Brennet – Gsenget 1,9 km po žluté
U rozcestníku Brennet stojí turistický přístřešek. Cesta dál pokračuje dolů z kopce až k hraničnímu přechodu s ČR, kde trasa mírně stoupá.
Gsenget – Frantův most 1,5 km po červené
Cesta k Frantovu mostu vede z kopce, která je zakončena prudkým sestupem až k Prášilskému potoku.
Frantův most – Poledník 4,5 km po zelené a dále po červené
Nakonec cesty už nás čekalo jen závěrečné čtyř kilometrové stoupání až k rozhledně Poledník.
Na Poledníku se dá přespat ve stanu na nouzovém nocovišti nebo pod střechou u rozhledny, kde je spousta dřevěných stolů lavic a navíc je tu i venkovní krb, kde se dá rozdělat oheň a opéct třeba buřty. K dispozici je dešťová voda a 4 toitoiky. Občerstvení na Poledníku otevírají kolem 9:30 hodin, dají se tu koupit menší vody, sušenky, káva, polévka a později tu i grilují.
Vstupné na rozhlednu je 30 Kč za dospělého a 15 Kč pro dítě. Více informací o nouzových nocovištích na Šumavě najdeš v novém článku.
Druhý den výletu na Šumavě: Poledník – Srní (celkem 14,6 km)
Druhá část výletu je o méně náročná než ta první. Nečeká tě žádné náročné stoupání, většinu cesty půjdeš z kopce.
Poledník – Liščí díry 4 km po červené
Nenáročná cesta, která od Poledníku stále klesá.
Liščí díry – Prášilské jezero 1 km po červené
Pozvolné stoupání až k Prášilskému jezeru.
Prášilské jezero – Slunečná 2 km po zelené
Pozvolné klesání až na Slunečnou.
Slunečná – Srní 7,6 km po žluté
Cesta nejdříve prudce stoupá, potom zase klesá a vede lesy a loukami až do malebné vesnice Srní. V Srní si můžeš dát v několika místních hospůdkách oběd a zpříjemnit si tak čekání na autobus.
Tenhle krásný víkendový výlet šumavskou přírodou doporučuji všem turistickým nadšencům. I když jeho první část byla poněkud náročnější, moc jsme si to užili, natrhali spousty borůvek a načerpali energii při krásných výhledech do krajiny a v šumavských lesích.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
8 comments
Pingback: Nouzové nocoviště Poledník - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Pingback: Nouzové nocoviště Šumava - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by Radek
Radek 1.11.2017 at 22:44
Na dvě noci celkem dost věcí taháte 🙂
Comment by Fijalka
Fijalka 2.11.2017 at 10:36
Ahoj Radku, on ten stan, spacák, stativ, foťák zaberou skolo celou krosnu. 🙂 🙂 🙂 🙂 Ale příště budeme spát už jedině pod širákem bez stanu. 🙂 Krásné cesty, Bára
Comment by KataHoro
KataHoro 2.10.2018 at 15:02
Ahoj, tvuj výlet se mi moc líbil.
Přístí týden jedeme sem http://www.nadrybnikem.eu/ (i to je docela kus odtud) a premyslela jsem, ze bych dva dny vzala kola dojela a šumavu a taky to takhle projit.
Myslis, že je to vhodne i pro deti 10 a 8 let? Děkuji
Comment by Fijalka
Fijalka 5.11.2018 at 9:33
Ahoj, pokud jsou děti zvyklé chodit na celodenní výlety, tak proč ne. 🙂 Bára
Comment by Hanča
Hanča 12.8.2019 at 9:33
Ahoj Fijalko,
moc děkuji za tento tip na trek. Právě tuto sobotu a neděli jsme ho s přítelem a naším čivavákem absolvovali 🙂 První den nám celý propršel a kvůli zapařenému lesu jsme neměli žádné výhledy 🙁 ale není špatného počasí, jen špatného oblečení. Druhý den byl již krásnej, na obloze nebyl jediný mráček.
Pro doplnění – auto jsme nechali v Železné Rudě.
Mobilní internet nám v celém Německu nešel (já mám T-Mobile, přítel Vodafone), tak jsme docela často luštili, kudy jít. Naštěstí jsme ani jednou nezabloudili. T-Mobile naskočil až u Frantova mostu.
Cesta na Kleiner a Grosser Falkenstein je opravdu divně značená, musí se dojít až na konec Zwieslerwaldhaus a poté jít dle ukazatelů (turistická značka byla označena obrázkem keře tisu).
Název Brennet není zmíněn na žádných z ukazatelů v Německu, pomohlo nám, když jsme se drželi směr Gsenget a Frantův most.
Cesta z Frantova mostu na Poledník je od 16/11-14/7 každý rok uzavřena kvůli hnízdění Tetřeva hlušce.
Pro spáče pod širákem jsou výborné lavice, stoly přímo na Poledníku – nás se tam sešla velká banda podobných nadšenců – 35 lidí spalo ve stanu a 15 pod širákem, většina u krbu, kde jsme se mohli osušit zmoklé oblečení a zahřát se.
Rozhledna Poledník otevírá až od 10 h ráno. První nocležníci vstávali v 6 h ráno.
Druhý den výletu byl již lehčí a potkávali jsme davy lidí. Autobus ze Srní stojí 39 Kč za osobu, bere cyklisty i pejsky (19 Kč za psa) a je klimatizován 😉
Jsem moc ráda, že jsem tento výlet absolvovala, zanechalo to ve mne silný zážitek 🙂 děkuji za Tvé stránky.
Hanča
Comment by Fijalka
Fijalka 12.8.2019 at 15:00
Ahoj Hančo, jsem moc ráda, že jste si výlet užili. Je supr, že se i u nás dají udělat fajn několikadenní výlety přírodou. 🙂 Děkuji moc za doplnění aktuálních informací, snad dalším turistům pomohou. 🙂 Užívej léta a ještě jednou dík, Bára.