Víkendový přechod Šumavy

Dvoudenní přechod Šumavy

Národní park Šumava byl založen v roce 1991 a se svou přírodní rozmanitostí je oblíbeným cílem turistů a cyklistů. Šumava je jedním z nejstarších pohoří střední Evropy, nejvyšší vrchol je Plechý (1378 m.n.m.).

Jeden krásný srpnový víkend jsme se vydali na dvoudenní výlet českou a německou částí Šumavy. Pokud nevyznáváš davy turistů, bude se ti líbit více na německé straně Šumavy.

Do Železné Rudy jsme přijeli vlakem z Prahy už v pátek večer a přespali jsme v kempu. Za stan se platí 60 Kč, za osobu 50 Kč (k dispozici jsou sprchy, WC, pitná voda a hospoda).

Výlet to byl vskutku krásný a první den docela náročný, ale to už v popisu níže.

Mapa Šumavy - Železná Ruda - Zwieslerwaldhaus - Poledník - Srní

Trasa výletu na Šumavě: Železná Ruda – Zwieslerwaldhaus – Poledník – Srní

Výškový profil trasy výletu Šumavou

Výškový profil trasy výletu Šumavou

Délka trasy:  37,6 kilometrů

Délka výletu: 2 dny

Náročnost výletu: první den vyšší náročnost při stoupání na Kleiner a Grosser Falkenstein a Poledník

Kdy jsme výlet šli: 6. – 7. srpna

Start: Železná Ruda

Cíl: Srní

Typ výletu: víkendový výlet s přenocováním ve stanu na Poledníku

🍺 Počet hospod po cestě: v Železné Rudě, ve Zwieslerwaldhaus, na Grosser Falkenstein, občerstvení na Poledníku, několik hospůdek v Srní

💡 Zajímavosti: Pokud se budeš chtít občerstvit na Grosser Falkensteinu, nezapomeň si do batohu přibalit eura.

První den výletu na Šumavě: Železná Ruda – Poledník (celkem 23 km 9,5 hodiny)

Železná Ruda – Zwieslerwaldhaus 6,2 km po zelené

Z kempu v Železné Rudě jdeme po silnici směr centrum, kde se napojíme na zelenou značku vedoucí lesem až k hraničnímu přechodu s Německem. Kousek za hranicemi v lese narazíme na asi nejkrásnější lesní kadibudky, které jsme samozřejmě hned vyzkoušeli. 🙂 Hned za nimi je grillplatz.

Cesta pokračuje lesní cestou až do městečka Zwieslerwaldhaus. Odbočka na Kleiner a Grosser Falkenstein se nachází až na konci města, tak se nenech zmást podivným značením.

Šumava (9)

Člověk přejde hranice a hned v lese narazí na takovouhle luxusní kadibudku 🙂

Zwieslerwaldhaus – Grosser Falkenstein 3 km německé značení

Na konci Zwieslerwaldhaus odbočujeme na Kleiner a Grosser Falkenstein, cesta vede lesem s docela prudkým a dlouhým stoupání, které nám zabralo asi hodinu a půl. Po cestě jsme potkali několik německých skupin, které se s námi hned dali do řeči, což se nám na české straně nestalo.

Šumava (16)

Cestou na Kleiner a Großer Falkenstein

Grosser Falkenstein  – Brennet 6,2 km německé značení

Na Grosser Falkenstein stojí turistická chata, ve které se dá najíst. Cesta dál pokračuje po hřebenu a pomalu klesá dolů. Na konci je po levé straně na kopci vidět rozhledna Poledník.

Šumava (19)

Na hřebenu cestou z Großer Falkenstein

Brennet – Gsenget 1,9 km po žluté

U rozcestníku Brennet stojí turistický přístřešek. Cesta dál pokračuje dolů z kopce až k hraničnímu přechodu s ČR, kde trasa mírně stoupá.

Šumava (27)

Lesní cestou

Šumava (30)

Načerpání síly u turistického přístřešeku na rozcestníku Brennet před závěrečným stoupáním na Poledník

Gsenget – Frantův most 1,5 km po červené

Cesta k Frantovu mostu vede z kopce, která je zakončena prudkým sestupem až k Prášilskému potoku.

Frantův most – Poledník 4,5 km po zelené a dále po červené

Nakonec cesty už nás čekalo jen závěrečné čtyř kilometrové stoupání až k rozhledně Poledník.

Na Poledníku se dá přespat ve stanu na nouzovém nocovišti nebo pod střechou u rozhledny, kde je spousta dřevěných stolů lavic a navíc je tu i venkovní krb, kde se dá rozdělat oheň a opéct třeba buřty. K dispozici je dešťová voda a 4 toitoiky. Občerstvení na Poledníku otevírají kolem 9:30 hodin, dají se tu koupit menší vody, sušenky, káva, polévka a později tu i grilují.

Vstupné na rozhlednu je 30 Kč za dospělého a 15 Kč pro dítě. Více informací o nouzových nocovištích na Šumavě najdeš v novém článku.

Šumava (32)

V Šumavských lesích

Šumava (39)

Stoupáme na Poledník a pomalu nás dohání bouřka

Šumava (41)

Západ slunce nad Šumavou

Druhý den výletu na Šumavě: Poledník – Srní (celkem 14,6 km)

Druhá část výletu je o méně náročná než ta první. Nečeká tě žádné náročné stoupání, většinu cesty půjdeš z kopce.

Poledník – Liščí díry 4 km po červené

Nenáročná cesta, která od Poledníku stále klesá.

Nouzové nocoviště Poledník (2)

Nouzové nocoviště na Poledníku. Večer se nás tu sešlo docela hodně.

Šumava (45)

Úžasné výhledy na Šumavu z rozhledny Poledník

Liščí díry – Prášilské jezero 1 km po červené

Pozvolné stoupání až k Prášilskému jezeru.

Prášilské jezero – Slunečná 2 km po zelené

Pozvolné klesání až na Slunečnou.

Slunečná – Srní 7,6 km po žluté

Cesta nejdříve prudce stoupá, potom zase klesá a vede lesy a loukami až do malebné vesnice Srní. V Srní si můžeš dát v několika místních hospůdkách  oběd a zpříjemnit si tak čekání na autobus.

Šumava (48)

Pohled na rozhlednu Poledník

Tenhle krásný víkendový výlet šumavskou přírodou doporučuji všem turistickým nadšencům. I když jeho první část byla poněkud náročnější, moc jsme si to užili, natrhali spousty borůvek a načerpali energii při krásných výhledech do krajiny a v šumavských lesích.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

8 comments

 1. Pingback: Nouzové nocoviště Poledník - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 2. Pingback: Nouzové nocoviště Šumava - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 3. Comment by Radek

  Radek Reply 1.11.2017 at 22:44

  Na dvě noci celkem dost věcí taháte 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 2.11.2017 at 10:36

   Ahoj Radku, on ten stan, spacák, stativ, foťák zaberou skolo celou krosnu. 🙂 🙂 🙂 🙂 Ale příště budeme spát už jedině pod širákem bez stanu. 🙂 Krásné cesty, Bára

 4. Comment by KataHoro

  KataHoro Reply 2.10.2018 at 15:02

  Ahoj, tvuj výlet se mi moc líbil.

  Přístí týden jedeme sem http://www.nadrybnikem.eu/ (i to je docela kus odtud) a premyslela jsem, ze bych dva dny vzala kola dojela a šumavu a taky to takhle projit.
  Myslis, že je to vhodne i pro deti 10 a 8 let? Děkuji

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.11.2018 at 9:33

   Ahoj, pokud jsou děti zvyklé chodit na celodenní výlety, tak proč ne. 🙂 Bára

 5. Comment by Hanča

  Hanča Reply 12.8.2019 at 9:33

  Ahoj Fijalko,

  moc děkuji za tento tip na trek. Právě tuto sobotu a neděli jsme ho s přítelem a naším čivavákem absolvovali 🙂 První den nám celý propršel a kvůli zapařenému lesu jsme neměli žádné výhledy 🙁 ale není špatného počasí, jen špatného oblečení. Druhý den byl již krásnej, na obloze nebyl jediný mráček.

  Pro doplnění – auto jsme nechali v Železné Rudě.

  Mobilní internet nám v celém Německu nešel (já mám T-Mobile, přítel Vodafone), tak jsme docela často luštili, kudy jít. Naštěstí jsme ani jednou nezabloudili. T-Mobile naskočil až u Frantova mostu.

  Cesta na Kleiner a Grosser Falkenstein je opravdu divně značená, musí se dojít až na konec Zwieslerwaldhaus a poté jít dle ukazatelů (turistická značka byla označena obrázkem keře tisu).

  Název Brennet není zmíněn na žádných z ukazatelů v Německu, pomohlo nám, když jsme se drželi směr Gsenget a Frantův most.

  Cesta z Frantova mostu na Poledník je od 16/11-14/7 každý rok uzavřena kvůli hnízdění Tetřeva hlušce.

  Pro spáče pod širákem jsou výborné lavice, stoly přímo na Poledníku – nás se tam sešla velká banda podobných nadšenců – 35 lidí spalo ve stanu a 15 pod širákem, většina u krbu, kde jsme se mohli osušit zmoklé oblečení a zahřát se.

  Rozhledna Poledník otevírá až od 10 h ráno. První nocležníci vstávali v 6 h ráno.

  Druhý den výletu byl již lehčí a potkávali jsme davy lidí. Autobus ze Srní stojí 39 Kč za osobu, bere cyklisty i pejsky (19 Kč za psa) a je klimatizován 😉

  Jsem moc ráda, že jsem tento výlet absolvovala, zanechalo to ve mne silný zážitek 🙂 děkuji za Tvé stránky.

  Hanča

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 12.8.2019 at 15:00

   Ahoj Hančo, jsem moc ráda, že jste si výlet užili. Je supr, že se i u nás dají udělat fajn několikadenní výlety přírodou. 🙂 Děkuji moc za doplnění aktuálních informací, snad dalším turistům pomohou. 🙂 Užívej léta a ještě jednou dík, Bára.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Glampování v Brdech

Hned na úvod tohohle článku by bylo asi fajn přiblížit pojem glamping těm, kteří neví, co znamená. Ti, kteří mají tucha, nechť směle přeskočí o odstavec dál. Glamping ve zkratce znamená luxusní kempování. Je spojením slov glamorous a camping. Tenhle styl kempování ocení zejména ti, kteří nejsou nadšení do stavění stanu nebo přístřešku, spaní ve […]

Read more

Datlová svačinka na výlety

Raw datlové kuličky na Novém Zélandu frčí šíleně, a tak se s vámi chci podělit o tenhle recept. Vlastně je to tak jednoduché, že nevím, jestli se to dá vůbec nazvat receptem. Protože teď hlídáme farmu, máme i KUCHYŇ, a tak jsem vám to konečně mohla sepsat a nafotit. Každopádně, food bloggerka ze mě asi fakt nebude. Tuhle […]

Read more

Jak hledat levné letenky

V tomhle článku bych ti ráda ukázala, jak já sama hledám levné letenky. Občas je to trochu věda, ale s trochou stěstí a vůle to zvládne každý. Nejsem žádný letenkový guru ani travel hacker, ale při výběru používám selský rozum, plus znám několik tipů, díky kterým se cena za letenku dá snížit. Většinou nehledám letenky s několika dlouhými přestupy […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

Nejlepší cestovní pojištění

Pokud si myslíš, že cestovní pojištění nepotřebuješ, protože se ti nikdy nic nestalo, tak věř, že ho potřebuješ. Náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Navíc to v zahraničí není jako u nás a peněžní sumy za lékařská ošetření apod. se pohybují v úplně jiných částkách. A že se to všechno může pěkně rychle […]

Read more

Podzimní přechod Jeseníků

Byl to přesně rok, kdy jsme chodili po Rychlebských horách, dívali se na hřeben Jeseníků a říkali si, že ho chceme přejít. Do roka a do dne jsme si to také splnili. Na pátek jsme si vzali v práci dovolenou a ráno vyrazili vlakem z Prahy do Zábřehu na Moravě, pak dalším vlakem do Šumperka […]

Read more

Od Bukovce na polskou stranu Jizerek

Překrásný 18 kilometrový okruh nenáročným terénem po polské straně Jizerských hor. Nádherné výhledy, čistá příroda a svlažování v řece Jizeře. 🙂 Délka trasy: 18,3 kilometrů Čas: 5 hodin Náročnost: nízká Start a cíl: Pod Bukovcem Typ výletu: celodenní výlet 🍺 Počet hospod po cestě: občerstvení Pod Bukovcem, Orle a v osadě Jizerka 💡 Zajímavosti: Karlovský most přes Jizeru stál od roku 1901 a spojoval […]

Read more

Můj první trek

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek. Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. 🙂 Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek. Jenže s blížícím se odletem jsem musela […]

Read more

Jizerka – kolem rašeliništ k vodní nádrži Souš

Nedělní deštivé ráno nás od celodenního výletu neodradilo, a tak jsme se vypravili od vodní nádrže Souš k rašeliništím Jizerky. Nakonec pršelo celý den a odpoledne padla pěkná mlha. Jizerka je nejvýše položená osada v Jizerských horách, najdeš ji ve výšce 862 m. n. m.. Jizerkou protéká potok se stejnojmenným názvem, podle kterého byla pojmenována. V osadě […]

Read more

Okruhem kolem Harrachova

Po návratu z Islandu jsem v Praze trochu trpěla, a tak jsem se rozhodla, že musím vyrazit do českých hor. Toulat se lesy a užívat si klidu přírody. Harrachov, malé městečko v Krkonoších s 1500 obyvateli. Harrachov je obklopený lesy a přírodou, do které je radost vyrazit na celodenní výlet. Harrachovem protéká řeka Mumlava, která směrem […]

Read more

Výlet kolem Kutné Hory

Ideální výlet pro ty, kteří si chtějí zpestřit návštěvu Kutné Hory o ne tolik známé pohledy na Katedrálu sv. Barbory a poznat okolní přírodu, která je neméně krásná. Stáhni si mapu výletu kolem Kutné Hory přímo do svého telefonu, ať se po cestě neztratíš. 🙂 Délka trasy: 10 kilometrů Délka výletu: 3 hodiny Start a cíl: Kutná Hora Náročnost: nízká […]

Read more

Jak na výběr příručního zavazadla

Před čtyřmi lety, kdy jsem ještě žila v Německu, jsem často létala po Evropě s RyanAir. Koupila si letenku za pár eur, sbalila si pár věcí do batohu a vydala se na cestu. Pokaždé jsem na letišti trnula z toho, jestli mi můj, ehm trochu větší, batoh projde jako příruční zavazadlo. 🙂 Modlila jsem se, aby mi ho […]

Read more

Nouzové nocoviště Šumava

Nouzová nocoviště v Šumavském národním parku jsou vymezená místa, na kterých můžeš při svém putování Šumavou přespat. Jsou rozmístěna po celém území Šumavy podél hranic od Železné Rudy až po Novou Pec. Stanování a bivakování na území národního parku Šumava je zakázané. Pokud se chceš vyhnout pokutám a mít lepší pocit, využij možnost přespání na […]

Read more

Víkendový přechod Šumavy

Národní park Šumava byl založen v roce 1991 a se svou přírodní rozmanitostí je oblíbeným cílem turistů a cyklistů. Šumava je jedním z nejstarších pohoří střední Evropy, nejvyšší vrchol je Plechý (1378 m.n.m.). Jeden krásný srpnový víkend jsme se vydali na dvoudenní výlet českou a německou částí Šumavy. Pokud nevyznáváš davy turistů, bude se ti líbit více […]

Read more

Výlet na Milešovku

Milešovka je se svými 865,3 m. n. m. nejvyšší horou Českého středohoří. Na jejím vrcholu stojí meteorologická stanice, občerstvení a v přístřešku se dá i přespat. Z Milešovky jsou překrásné panoramatické výhledy na okolní krajinu (pokud teda nebudeš mít smůlu jako my. Počasí nám nepřálo a na vrcholku jsme bohužel viděli jen mlhu. Stáhni si mapu […]

Read more

Z Jetřichovic na Křížový vrch

Nenáročná tůra tě zavede okruhem na Křížový vrch, ze kterého je panoramatický výhled na krajinu Českého Švýcarska, a i proto je jedním z oblíbených bodů krajinářských fotografů.   Stáhni si mapu výletu z Jetřichovic na Křížový vrch přímo do svého telefonu, ať se po cestě neztratíš. 🙂 Délka trasy: 13,9 kilometrů Délka výletu: 5 hodin Náročnost výletu: nízká Start […]

Read more

Za nejkrásnějšími výhledy Českého Švýcarska

Jeden z nejkrásnějších výletů v Českém Švýcarsku, na kterém uvidíš to nejkrásnější z něj. Pokud budeš v okolí Jetřichovic, tak tenhle výlet rozhodně nevynechej, protože za to stojí. Stáhni si mapu výletu nejkrásnějších výhledů Českého Švýcarska přímo do svého telefonu, ať se po cestě neztratíš. 🙂 Délka trasy: 17,8 kilometrů Délka výletu: 8 hodin (s mými častými […]

Read more

Užitečné cestovatelské odkazy

Cestuješ na vlastní pěst a sháníš co nejvíce informací o jednotlivých městech, zemích a letištích? Já pro plánování cest využívám hodně stránek, které mě celé cestování hodně ulehčují. Všechny weby jsou zahraniční a psané v angličtině. Dala jsem pro tebe dohromady své oblíbené cestovatelské stránky. Doufám, že se ti budou hodit a budou pro tebe užitečné. Plánování před […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí, ale zároveň musí mít i výživovou hodnotu, aby ti dodalo dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Dalším, neméně důležitým, faktorem je i krátká doba vaření. Nechceš si přece vyčerpat veškeré palivo na uvaření guláše. Ráda […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }