Za nejkrásnějšími výhledy Českého Švýcarska

15.6.2016

Jeden z nejkrásnějších výletů v Českém Švýcarsku, na kterém uvidíš to nejkrásnější z něj. Pokud budeš v okolí Jetřichovic, tak tenhle výlet rozhodně nevynechej, protože za to stojí.

české švýcarsko

Mapa výletu Jetřichovice – Mariina skála – Vilemínina stěna – Rudolfův kámen – skalní hrad Šaunštejn – Malá Pravčická brána – Vysoká Lípa – Jetřichovice

vyskovy-profil-vyletu-nejkrasnejsi-vyhledy-ceskeho-svycarska

Výškový profil trasy

Stáhni si mapu výletu nejkrásnějších výhledů Českého Švýcarska přímo do svého telefonu, ať se po cestě neztratíš. 🙂

Délka trasy: 17,8 kilometrů

Délka výletu: 8 hodin (s mými častými pauzami na focení :))

Náročnost výletu: střední, šplhání po žebřících

Start a cíl: Jetřichovice

Typ výletu: celodenní výlet

🍺 Počet hospod po cestě: dvě ve Vysoké Lípě, několik dalších v Jetřichovicích

💡 Zajímavosti: ty nejlepší výhledy, skalní hrad, Malá Pravčická brána, zbytky Dolského mlýna, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna

Jetřichovice – Mariina vyhlídka (438 m.n.m.) 1,5 km

česko saské švýcarsko (1)

Západ slunce z Mariininy vyhlídky

Hned za Jetřichovicemi cesta stoupá, musíš se dostat na kopec, na kterém stojí vyhlídka. Na skálu vystoupáš po schodech a žebřících. Není to nic náročného. Z Mariiny vyhlídky je krásný výhled na Jetřichovice a krajinu Českého Švýcarska. Svůj název nese po Marii Anně Kinské, která byla manželkou majitele panství Kinských.

Mariina vyhlídka – Vilemínina stěna (439 m.n.m.) 1 km

Nenáročná asi 1 km dlouhá procházka, při které tě nečeká žádné náročné stoupání a lezení po žebřících. Vyhlídka je pojmenovaná po Vilemíně Kinské.

Vilemínina stěna – Rudolfův kámen (484 m.n.m.) 1,5 km

Cesta lesy, na jejímž konci musíš vyšplhat po pískovcových skálách a železných žebřících až na vrchol, kde  ti bude odměnou po náročnějším výstupu panoramatický výhled. Název Rudolfův kámen nese po Rudolfovi Kinském, který zde nechal postavit i přístřešek.

Rudolfův kámen – Pozůstatky hradu Šaunštejn (340 m.n.m.) 5,4 km

Cesta lesem a kapradinami, odkud jsou zajímavé pohledy na Rudolfův kámen a Mariinu vyhlídku. Na svém konci navazuje lesní cesta na Českou silnici, která kdysi bývala důležitým obchodním uzlem z Čech do Saska. Po 1,3 km chůze českou silnicí vede odbočka na Malou Pravčickou bránu.

Po 500 metrech po červené turistické značce dojdeš k pozůstatkům skalního hradu Šaunštejn, kterému se také říká Loupežnický hrad. Aby se člověk dostal na samý vrchol pískovcových skal, je potřeba šplhat po strmých žebřících a vyšlapaných stopách v pískovcích. Výhledy jsou odtud vskutku krásné.

Skalní hrad Šaunštejn – Malá Pravčická brána 500 m

Pískovcovou stezkou podél skal a krátkým strmým konečným výstupem se dostaneš až k Malé Pravčické bráně. Je to malý pískovcový oblouk, který je 2,3 metrů vysoký a 3,3 metry široký.

Malá Pravčická brána – Vysoká Lípa 2,7 km

Pozvolně klesající cesta podél polí a luk vedoucí přes vesničku Vysokou Lípu. Je tu pár hospůdek, takže se tu člověk může osvěžit pivem či limonádou.

Vysoká Lípa – Jetřichovice 5,2 km

Cesta vede pozvolným terénem a strmým sestupem k Dolskému mlýnu. Zbytek cesty vede po rovině malebným údolím podél Jetřichovické Bělé, která má průzračně čistou vodu.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

2 comments

 1. Comment by Erika

  Erika Reply 4.12.2018 at 9:47

  Ahoj, chcela by som ťa poprosiť o radu ohladom Českého Švýcarska v zime. Sú všetky tieto zastávky dostupné, alebo sú trasy obmedzené? Ďakujem a nielen za tento článok, celý bog je úžasný! 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 4.12.2018 at 12:10

   Ahoj Eri, ja byla jednou v zime na Pravcicky brane, snehu bylo plno a chce to poradny boty. Vyletovat tam muzes celorocne.:) Bára a díky za chválu.:)

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Z Jetřichovic na Křížový vrch

Nenáročná tůra tě zavede okruhem na Křížový vrch, ze kterého je panoramatický výhled na krajinu Českého Švýcarska, a i proto je jedním z oblíbených bodů krajinářských fotografů.   Stáhni si mapu výletu z Jetřichovic na Křížový vrch přímo do svého telefonu, ať se po cestě neztratíš. 🙂 Délka trasy: 13,9 kilometrů Délka výletu: 5 hodin Náročnost výletu: nízká Start […]

Read more

Za nejkrásnějšími výhledy Českého Švýcarska

Jeden z nejkrásnějších výletů v Českém Švýcarsku, na kterém uvidíš to nejkrásnější z něj. Pokud budeš v okolí Jetřichovic, tak tenhle výlet rozhodně nevynechej, protože za to stojí. Stáhni si mapu výletu nejkrásnějších výhledů Českého Švýcarska přímo do svého telefonu, ať se po cestě neztratíš. 🙂 Délka trasy: 17,8 kilometrů Délka výletu: 8 hodin (s mými častými […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }