Podzimní putování za krásami Číny

Lenčiny cesty Čínou

img_20161017_130416

Na divoké části Velké čínské zdi

Lenka je cestovatelka, profesí kriminalistka, jinak šťastně vdaná žena a mamka dvou dětí. V cestování jí nic nezastaví. Procestovala Evropu, Thajsko, Gruzii a letos i Čínu. Když jsem se jí zeptala na otázku, kde se cítí nejlíp. Odpověděla, že nejlíp je jí na horách (čímž je mi ještě víc sympatická 🙂 ). Každý rok jezdí s celou svou rodinou do Alp, kde si společně užívají výletů v přírodě a ferrat.

S Lenkou jsem si psala už před jejím odletem. Po mailech jsme spolu konzultovaly její cestu do Číny. Po návratu se mi hned ozvala. Plná dojmů a zážitků, které byla ochotná sepsat a publikovat pro všechny cestovatele na Fijalce.

Jak jsem začala s přípravami cesty do Číny

Letenky do Číny

Nejprve jsem začala brouzdat na internetu a  hledala nejvýhodnější letenky. Nakonec jsme letěli s rakouskou leteckou společností Austrian Airlines za 13000 Kč.  Cesta do Číny vypadala takto Praha – Vídeň – Peking a zpátky Šanghaj – Vídeň – Praha.

Sestavení itineráře cesty

Následně jsem začala plánovat itinerář cesty. Věděla, jsem, že chci vidět Čínskou zeď, ale bez davu lidí, Peking, Guilinské hory, rýžová pole a Šanghaj. Při plánování jsem právě na Fijalka.cz narazila na Žluté hory. Po zkouknutí obrázků jsme si řekla, tam chci! Akorát nám nakonec bohužel nevyšlo počasí.

Jak se dopravovat po Číně

Plán byl hotov a začala jsem vše dávat dohromady logisticky. Přišla jsem na to, že do některých destinací je letenka levnější než vlak. Dále jsem vysledovala, že 5 – 7 dnů před odletem čínské letecké společnosti letenky zlevní o 30-40%,  a to tak okolo 2. a 3. hodiny ranní našeho času. Snížené ceny nechají tak 2 dny a poté letenky opět zdraží na cenu ještě vyšší, než byla původně. My jsme pořídili letenky za tyto ceny:

  • Peking –  Guilin – 650 juanů  (počáteční cena byla 1150 juanů)
  • Guilin  – Hangzhou – 450 juanů (počáteční cena byla 650 juanů)
  • Huangshan (Žluté hory) – Šanghaj – 250 juanů (počáteční cena byla 400 juanů)
  • Hangzhou – Huangzhan – jeli jsme vlakem

Vše jsem kupovala přes Ctrip.com, měli nejvýhodnější podmínky prodeje.

Rezervace ubytování v Číně

Ubytování jsem vybírala hlavně podle polohy a poměru ceny výkon. Objednávala jsem ho dost dopředu, takže ceny byly o dost příznivější než těsně před odjezdem. Vše jsem vyhledala na Booking.com. Jen si musíte dát pozor na check in v jednotlivých hotelech. Vyrozumte je, pokud přijedete v nočních hodinách, v málokterých recepce funguje 24 hodin denně.

Jak na výměnu peněz do Čínu

Co bych poradila všem, je vyměnit si juany už v ČR. Vyjdou vás nejlépe. Objednali jsme si je ve směnárně v Praze a vyšly nás na 3,50 Kč. Kartou jsme v Číně platili pouze jednou, a to vstupné a lanovky ve Žlutých horách. Ačkoliv v hotelech píšou, že karty akceptují, většinou jim nefungoval terminál. Je potřeba také počítat s přirážkou 3 % při platbě kartou.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Popis naší cesty do Číny

Přílet do Pekingu

Je neděle ráno a my přilétáme do Pekingu. Po vystoupení na terminálu 3 jsme byli trochu zaskočeni tím, že pro batohy si musíte dojet letištním vlakem. Po vyzvednutí jsme pokračovali letištní halou, vše bylo perfektně značené až k aero expresu, který vás za 25 juanů odveze až do centra Pekingu. Po cestě jsou pouze dvě zastávky, na druhé jsme vystupovali my. Jedná se o autobusové nádraží Donzhimen, ze kterého se dostanete všude. My to odtud měli necelý kilometr pěšky do hotelu. Ještě téhož dne, potom co jsme se ubytovali v hotelu ve čtvrti Hutong, jsme zamířili do centra Pekingu, jeli jsme metrem na náměstí Nebeského klidu a koukli do Zakázaného města. Měli jsme štěstí, ten den se neplatilo vstupné.

Velká čínská zeď bez davů turistů

velka-cinska-zed-huanghuacheng

Velká čínská zeď, část Huanghuacheng

Už když jsme plánovali cestu do Číny, jsem věděla, že si chci Velkou čínskou zeď užít bez davů turistů. Její nejnavštěvovanější části, jako Badaling, Mutyanyu, Simatay, Jinshaling, šly hned stranou.

Vyrazili jsme do Huanghuacheng. Z nádraží Donzhimenu jsme jeli autobusem č. 916 do Huairou Bus Station (12 juanů), kde jsme chtěli přestoupit na autobusbus  H21, který by nás odvezl až k zastávce Lakeside Great Wall. Na zastávce jsme se potkali s mladými francouzi, kteří usmlouvali taxi (10 juanů za osobu), které nás odvezlo do vesnice pod zdí, kde nám zastavili a ukázali cestu k její divoké části, ze které se pak dostanete až na opravenou část.

Byla to nádhera, nikde kromě nás ani živáčka. Měli jsme Velkou čínskou zeď jen pro sebe. Došli jsme až k opravenému úseku, kde byl nádherný výhled po okolí. Po opravené části se dalo dojít až k jezeru Lakeside Great Wall. My tam nepokračovali, jen jsme se kochali výhledy, které jsou odtud překrásné.

Stejnou cestou jsme se vrátili zpět do vesnice. Došli až k hlavní silnici, kde byla neoznačená zastávka, kde jsme počkali na nějaký autobus. Trefili jsme se do autobusu H21, který nás odvezl za 8 juanů zpět do Huairu. Tam jsme přesedli na autobus číslo 916 expres, který nás zavezl zpátky do Pekingu.

Co dalšího jsme navštívili v Pekingu

V Pekingu jsme během dne navštívili Letní palác (vstup 25 juanů) a palác Yonghe Lamasery (25 juanů), který jsme měli hned vedle našeho hotelu. Do Letního paláce jsme jeli metrem. Celý den byl v Pekingu smog. Večer jsme si v hotelu vyzvedli batohy a z Terminálu 2 odletěli v 22:20 hodin do Guilinu.

Levné letenky do Číny

Přílet a ubytování v Guilinu

Do Guilinu jsme přiletěli v 01:20 hodin ráno. Ke každému nočnímu příletu je před halu přistaven autobus , takže jsme se za 20 juanů svezli do centra města a za 20 juanů nás taxi odvezli do hotelu. Ubytování v hostelu ve Guilinu bylo super, vřele doporučuji, přímo v centru. Nabízí nepředražené výlety, po spočítání nákladu na výlet po řece Li jsme si připlatili 20 juanů a jeli organizovaně přímo z hostelu, stejně tak i do hor na rýžová pole.

Plavba po řece Li, rýžová pole a návštěva městečka Yangshuo

Výlet po řece Li a Yangshuo

Výlet po řece Li (225 Juanů) byl nádherný. Plavili jsme se asi hodinu na vorech až do městečka Xinping. Potom jsme pokračovali autobusem do města Yangshuo. Kouzelné městečko s historickým centrem. Přímo v centru jsme se vydali na vyhlídku (schody vedou z centrálního parku, který slouží jako venkovní herna. Všude jsou stolečky a židličky, Číňani  a Číňanky tady mastí karty). Zpátky do Guilinu jsme se dostali autobusem za 26 juanů.

Výlet k rýžovým polím

ryzova-policka-cina

Rýžová políčka u města Zhuang

Výlet k rýžovým polím nás vyšel na 250 juanů včetně vstupu. Byla to opět nádhera. Jeli jsme 3 hodiny mikrobusem do městečka Zhuang. Tady řidič koupil vstupenky a pokračovalo se asi 20 kilometrů dále do hor.

Vysadil nás u lanovky, která stála 55 juanů. Pokud byste měli chuť jít pěšky , můžete po značených trasách. My jsme zvolili alternativu lanovky. Chtěli jsme si pole projít po vrstevnicích odshora a postupně dojí po vyznačených trasách až dolů k parkovišti. Vyšlo nám nádherné počasí, takže jsme si výlet užili do sytosti. Na polích jsme celkem strávili 4 hodiny. Na výlet si vezměte dostatek vody a jídlo. Nic moc tu nemají, a když mají, tak za hodně velkou vysokohorskou přirážku.

zena-z-narodnostni-mensiny-yao

Žena z národnostní menšiny Yao

Po cestě jsme potkali místní raritu, ženy s extrémně dlouhými vlasy. Za malý poplatek 5 juanů, vám vlasy ukáží a přímo před vámi je zapletou do drdolu. Pozn. red. Jde o ženy z národnostní menšiny Yao, které si své vlasy stříhají jen jednou za život. Vlasy, které ustřihnou si potom společně s vypadanými vlasy, vpletou zpátky do vlasů.

Hangzhou

hangzhou

Překrásný park ve městě Hangzhou

Letecky jsme se přemístili do města Hangzhou. Ubytovali se v hostelu Wushanyi International Youth Hostel, měl perfektní polohu přímo v centru, 300 m od metra a 300m od zdejšího jezera, kam jsme se vydali následující den. V tomto městě jsme se poprvé setkali s upečenými brouky, housenkami, tarantulemi, hady a já nevím čeho všeho, manžel vše ochutnal. Celý den jsme strávili u velké jezera kolem kterého je krásná stezka. Do této provincie zřejmě nejezdí tolik turistů, jelikož si nás stále někdo fotil.

Žluté hory

Vlakem jsme se přesunuli do Žlutých hor. Z vlakového nádraží v Huangshanu jsme jeli autobusem do Tangkou (21 juanů) a odtud jsme se kvůli jazykové bariéře museli taxíkem dopravit do místa ubytování. Ubytování bylo pěkné, ale nepraktické. Všude bylo daleko a příště bych zvolila ubytování přímo v Tangkou. Naštěstí byla majitelka hostelu velice vstřícná, a tak nás příští den odvezla až na autobus jezdící do Žlutých hor a poté pro nás i přijela.

Druhý jsme vstali a pršelo. Do hor jsme vyrazili už v 7 hodin ráno. Autobusem za 20 junaů jsme se dostali až k lanovce do hor. Vstup byl 230 juanů. Zvolili jsme trasu popisovanou v článku Výlet do Žlutých hor. Nejprve jsme vyjeli lanovkou za 80 juanů do výšky 1550 m. n. m. a pak pokračovali po schodech až do výšky 1 750 m. n. m.. Cestou jsme stále doufali, že něco uvidíme, ale viděli jsme jen mlhu. Co jsme si pak povídali s dalšími turisty , mlhavé počasí s deštěm, je tam takřka pořád. Někteří z nich tu dokonce čekali i 4 dny a hezkého počasí se prostě nedočkali. Navíc si i zaplatili hotely přímo v horách (kdy za noc dali i 5000 Kč) a nic.

Po projití Žlutých hor jsme pak jeli lanovkou za 90 juanů zpět dolů. Alespoň po cestě lanovkou jsme na moment  hory viděli, ale byl to jen takový pruh, kde zrovna nebyla mlha. Potom jsme se vrátili autobusem zpátky do Tangkou za 20 juanů, kde jsme poprosili řidiče, aby zavolal naší ubytovatelce, kupodivu pochopil vše napoprvé. Po příjezdu na hostel jsme měli příšerný hlad, tak jsme poprosili, zda by nám neuvařili něco k jídlu. Domluvili jsme se na kuřecím mase, rýži a zelenině. Majitelka si za dvě porce řekla 100 juanů. Udeřila 18. hodina, na stole ležela miska, ve které plavaly pařáty, hlava se zobákem a bambus. Tak jsme si dali suchou rýži, vyjedli ten bambus ,vypili zelený čaj a šli spát. 🙂

cinske-zachodky

Fotka z prostředí čínských toalet nesmí chybět. 🙂 Tyhle jsou navíc pěkně luxusní! 🙂

Přesun do Tunxi

Ráno jsme se sbalili, majitelka nás odvezla to Tangkou na autobus, kterým jsme odjeli do Tunxi. Po příjezdu do Tunxi, nám nebyl nikdo schopen říct, odkud jezdí autobus na letiště, a tak jsme se vydali na 12 kilometrovou procházku městem. Po cestě jsme si prošli centrum Tunxi a za 2 hodiny byli na letišti.

Z Tunxi do Šanghaje

V 01:30 hodin ráno jsme přiletěli na letiště v Šanghaji Hongqiao. Měli jsme hodinu a půl zpoždění a už v Čechách jsem hledala hotel v dosahu nočního MHD, dokonce jsem kontaktovala Šanghajskou MHD, která mi zaslala noční linky i se zastávkami v angličtině. Hotel jsem našla 300 metrů od zastávky autobusu číslo 316. Z letiště jsme sem jeli autobusem za 2 juany (taxíkem by nás to vyšlo nejméně na 100 juanů). Jelikož jsme měli zpoždění a měli jsme nahlášený dřívější checkin , byl v hotelu problém. Náš pokoj recepční dala už někomu jinému. Po delším dohadování přes překladač jsme pokoj získali.

Dalšího dne jsme vyrazili do centra metrem, zastávka byla 300 metrů od hotelu. Po vystoupení v centru Šanghaje si ani nepřipadáte jako v Číně. Finanční centrum je opravdu okázalé a mrakodrapy jsou opravdu monumentální. Celý den jsme se toulali po Pudongu sem a tam.

Odlet ze Šanghaje

Pokud poletíte z šanghajského letiště Pudong, počítejte s velkou časovou rezervou. Metro z centra jede na letiště přes hodinu, což jsme nevěděli, takže jsme dorazili na letiště 1,5 hodiny před odletem a byly to docela nervy najít správný terminál atd.

Kolik mě výprava do Číny stála?

Letenky ČR-Peking   Šanghaj – ČR  – 13 200 Kč

3 x vnitrostátní lety – 5000 Kč

1 x vlak – 1200 Kč

Ubytování – 4500 Kč

Vstupy, výlety – 3700 Kč

Místní doprava (metro, busy, taxi) – 750 Kč

Jídlo – 3500 Kč

Vízum – 60 euro 1620 Kč

Cesta do Prahy a zpět – 320 Kč

33 800 Kč

Lenka.

Lence moc děkuji za spolupráci a tenhle supr článek se spoustou užitečných rad a tipů na cestu do Číny. Pokud by měl někdo z vás zájem sepsat na Fijalku podobně užitečný článek a podělit se s ostatními cestovateli o zážitky a tipy ze svých cest, napište mi na info@fijalka.cz.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

7 comments

  1. Pingback: Šanghaj - co navštívit - Fijalka.cz | Fijalka.cz

  2. Comment by Bedřich

    Bedřich Reply 11.11.2016 at 21:20

    Krásný článek ! Díky za něj !

    Jen maličkosti, na víc si netroufám. Na juany mám Visu od mBank a pokud vyzvednete z bankomatu Národní banky Číny juany v přepočtu za cca 1.800,- Kč neplatíte žádný poplatek. Pozor na FIO, přes Visu si účtuje 100 Kč.

    Pokud jedete na Pudong Airport, můžete jet metrem do stanice Longyang Road a odtud rychlovlakem Maglev (431 Km/hod) a je tam za 8 minut. Pokud máte letenku, stojí to 60 juanů (zaplaťte si i zpáteční). Ta rychlost je úchvatná a stojí za to.

    Od Jing an Templu jede přímá autobusová linka (20 juanů a jede rychle) přímo na Pudong AirPort.

    Pokud budete v Šanghai na android mobil je hezká aplikace Metroman. V servisu si kupte kartu na metro a nechte si ji nabít tak za 30 až 50 juanů. Pokud jste důchoci, dostanete slevu. Cesta běžně stojí 3 juany. Autobus 2 juany, důchodci 1 juan.

    V Šanghaji navštivte PUDONG, Finanční centrum, neplatí se na mrakodrapu JIN MAO TOWER, jeďte lodí, chrám Jin ang Temple, Chrám Jadeitového Budhy, Yujuan garden. Večer zajděte do klubu na jazz.

    Zkrátka užívejte !

    Při cestování si dávejte pozor na svátky. Já jsem takhle prohloupil při cestě do Pekingu. Tam jsem narazil na obrovské davy. Čínská zeď byla napráskána, že tam nešlo vydržet. Dolu je to hezká procházka.

    V Hangzhou je krásné jezero, ostrůvek a pagoda. Jde si půjčit i kolo a objet jezero.

    Ahoj všem

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 13.11.2016 at 14:12

      Ahoj Bedřichu, děkujeme za tvoje tipy a rady na cestu do Číny!! Jsou skvělé. 🙂 Měj se krásně, Fijalka

  3. Comment by Martina

    Martina Reply 1.8.2017 at 13:16

    Taky se připojuji, mám účet u KB a první výběr v zahraničí je zdarma. Takže nejvýhodnější bylo si vybrat na letišti z bankomatu Bank of China. To jsem ale dopředu nevěděla, takže jsme složitě převáděli v ČR koruny na dolary a pak ještě v Číně z dolarů na juany. (Bacha, banky měly v sobotu v Pekingu zavřeno)

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 7.8.2017 at 15:49

      Ahoj Marti, díky za info. 🙂 Bára

  4. Comment by Hanka

    Hanka Reply 19.9.2017 at 11:50

    Ahoj, já bych se jen chtěla zeptat, jak dlouho asi takovýhle výlet na tuhle část Čínské zdi trval (jestli ti tedy Lenka poskytla tuhle informaci nebo zda se jí můžeš zeptat). Jde o to, že my budeme na Beijing south railway station v 10:30 a na tom samém místě musíme být zpět v 19:20, tak jestli je to za tuto dobu možné stihnout.
    Díky, Hanka 🙂

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 13.10.2017 at 9:49

      Ahoj Hani, od Lenky tohle info bohužel nemám. Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Letní palác, Peking

Dlouhý stopover v Pekingu

Hodně z vás mi teď píše, že letí do Vietnamu a při cestě tam má kolem 20 hodin času v Pekingu před dalším letem. Na zpáteční cestě to mají cestovatelé letící přes Peking z Vietnamu kolem 15 hodin před dalším letem. Pokud je to i tvůj příklad, tak mrkni na tenhle článek. Doufám, že ti […]

Read more

Co vidět v Hong Kongu za tři dny

Bohužel jsem na Hong Kong neměla tolik času, ale i tak jsem si to tady užila na maximum. Protože tohle město bylo mým stopoverem na cestě na Nový Zéland, strávila jsem tu jen tři dny. Na plánování cesty jsem se tak trochu vykašlala, takže jsem si všechny informace hledala až na místě za pochodu. Všechny […]

Read more

Hong Kong – tipy a rady na cestu

Jsou to už dva měsíce, kdy jsem strávila tři dny v Hong Kongu a musím říct, že tohle město je úlet. 🙂 Nikde jinde jsem zatím nezažila až tak moc odlišné tváře města. Na jednom místě jsi v tradiční Číně, pak přejedeš pár stanic metrem a ocitneš se v hypermoderní čtvrti plné mrakodrapů. Na začátek […]

Read more

Podzimní putování za krásami Číny

Lenka je cestovatelka, profesí kriminalistka, jinak šťastně vdaná žena a mamka dvou dětí. V cestování jí nic nezastaví. Procestovala Evropu, Thajsko, Gruzii a letos i Čínu. Když jsem se jí zeptala na otázku, kde se cítí nejlíp. Odpověděla, že nejlíp je jí na horách (čímž je mi ještě víc sympatická 🙂 ). Každý rok jezdí […]

Read more

Jak se pracuje a žije v Číně

Verča, která o sobě tvrdí, že je univerzální cestovatelka (od backpacku, přes pohodlný klidný motel, po luxusní resort), žije už tři roky v Číně ve městě Changzhi se svým manželem. Po Číně cestují a poznávají její skryté krásy. Rádi vyrazí i do Thajska, které je jejich oblíbenou zemí, do které se rádi vrací. Dojmy z Číny Verča sepisuje […]

Read more

15 důvodů proč navštívit Čínu

Těch důvodů, proč navštívit Čínu je samozřejmě daleko víc, ale já jsem pro tebe vybrala ty nejvtipnější a nejúsměvnější, které tě doufám přesvědčí. 🙂 Projdeš se po jedné z nejobdivovanějších památek na světě – Velké čínské zdi. K svačince si můžeš zakousnout nakládanou kuřecí pařátu a nikdo se na tebe nebude divně dívat. 🙂 Můžeš […]

Read more

Šanghaj – co navštívit

Šanghaj je nejen kosmopolitní a moderní město, ale i finanční a ekonomické centrum. Slévá se tu dohromady moderní a tradiční čínská architektura. Ve čtvrti Pudong se můžeš procházet pod mrakodrapy a druhou nejvyšší budovou světa – Shanghai Tower (výška 632 metrů). Součástí moderního města je i stará čtvrť s malebnými starými domečky, křivolakými špinavými uličkami, na kterých se konají […]

Read more

Peking – co navštívit

Peking tě prostě a jednoduše dostane. Pojď se se mnou podívat na nejzajímavější místa Pekingu, která stojí za návštěvu. Bude to zážitek! Připrav se, že tam potkáš davy lidí, tak jejich návštěvu odlož spíš na všední den. Co navštívit v Pekingu Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) Se svou rozlohou 40 ha je to největší náměstí na světě. Přímo […]

Read more

Základní poznatky z Číny

Po svém návratu jsem sepsala několik vtipných poznatků z Číny, které tě, doufám, lépe připraví na cestu na vlastní pěst. Před cestou do Číny Speciální očkování nepotřebuješ. Víza si vyřiď alespoň s měsíčním předstihem a hlavně na Velvyslanectví přijď se všemi doklady a formuláři, které vyžadují. Pokud jsi student, vezmi si s sebou průkaz ISIC, budeš […]

Read more

Dva roky v Číně

Helča je jedna z prvních studentů České zemědělské univerzity v Praze, která se vypravila na dva roky studovat do Číny. Jak se jí v Číně žilo, co všechno tam zažila, kam všude se podívala, jaké je to pít pivo z igelitového pytlíku a mnoho dalších informací najdeš v rozhovoru níže. Co tě přivedlo ke studiu […]

Read more

Takové ty čínské zábavy

Na to, kolik Číňanů je (aktuální počet je jedna a čtvrt miliardy), jim nemohu upřít jistou míru družnosti. Ať už při stání ve frontách, které mají v oblibě, nebo při zábavě a sportu. Je to přece příležitost k popovídání si a bujarým diskuzím. Všechny tyhle činnosti jsou kolektivní záležitostí. Číňané jsou také známí péčí o své tělo, […]

Read more

Nejlepší suvenýry z Číny

Přemýšlíš o tom, co přivezeš kamarádům, rodině či sobě jako suvenýr z Číny? Dala jsem dohromady tipy na dárky či suvenýry z Číny, které mě zaujaly, nebo jsem je sama koupila svým přátelům a blízkým. Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení. V čínských obchůdcích mají tolik věcí, ze kterých oči přecházejí. […]

Read more
Velká čínská zeď

To nejlepší z Číny za 14 dní

Nejdůležitější místa v Číně během 14 dní – Peking, Velká čínská zeď, Šanghaj a Žluté hory. Náš itinerář při návštěvě Číny v červenci 2015. První den – odjezd z Prahy do Vídně, odlet z Vídně do Dubaje Druhý den – odlet z Dubaje do Pekingu, cesta na hotel, ubytování Třetí den – Pekingská univerzita, Letní palác […]

Read more
Velká čínská zeď

Velká Čínská zeď z Pekingu

Plánuješ návštěvu Číny na vlastní pěst a součástí tvé cesty je i Peking? V tom případě se budeš chtít určitě podívat na Velkou čínskou zeď. Kolem Pekingu se nachází více částí zdi, které můžeš během jednoho dne navštívit. Velká čínská zeď je jedním z divů světa, je největší stavbou všech dob a jednu dobu se říkalo, že je vidět […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }