Lotyšsko TOP místa

Výběr nejkrásnějších míst Lotyšska

Nikdy předtím mě pobaltí nelákalo. Ani nevím proč. Možná mi nepřišlo až tak zajímavé, možná jsem si myslela, že tu toho není tolik k vidění. Teď mám radost, že jsem se do Lotyšska vydala a mohla se na vlastní kůži přesvědčit o opaku. A právě při své návštěvě mě Lotyšsko přesvědčilo o tom, že je to úžasná země s nádhernou přírodou a skvostnými místy. Pojď se se mnou vydat na místa, která mě v Lotyšsku okouzlila nejvíc.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

V Lotyšsku je toho k vidění a poznávání opravdu hodně. Od středověkých hradů, hlubokých lesů až po písečné, nekonečně dlouhé pláže na severu země. Léta jsou tu horká a zimy kruté tak moc, že ti mráz bude jakýkoliv pobyt a pohyb venku pěkně znepříjemňovat. Poznej se mnou ty nejkrásnější místa, která jsem v Lotyšsku před dvěma lety navštívila.

Doprava po Lotyšsku

Cestování vlakem po Lotyšsku

Na úvod musím říct, že na všechna místa, která budu v článku zmiňovat, jsem se dostala vlakovým spojením z Rigy. Všechny vlaky odjíždějí z hlavního nádraží. Jízdenky se kupují u okýnka přímo na nádraží, je to stejné jako u nás. Akorát občas moc nerozumí anglicky, a tak je lepší pokladní ukázat místo na mapě nebo ho mít někde napsané.

Cestování vlaky je tu levné. Jízdenky mě v průměru vyšly v rozmezí 1 – 2 EUR za jednu jízdu, na zpáteční jízdenku je sleva 5%. Přesné odjezdy a příjezdy vlaků si můžeš vyhledat na této stránce.

Ubytování Lotyšsko

Pokud sháníš ubytování v Lotyšsku, využij vyhledávacího okna.

Booking.com

Lotyšsko – nejkrásnější místa

Mežaparks

Doprava na místo: 30 minutová jízda tramvají č. 11 z centra města. Během léta můžeš do Mežaparks dojet i starou elektrickou tramvají.

Jeden z nejkrásnější a nejzelenějších lotyšských parků vzdálený jen pár kilometrů od centra Rigy. Lotyši tu rádi tráví volný čas. Konají se tu koncerty, lidé sem jezdí na projížďky na kole, procházky nebo za sportem.

Jurmala a Majori

jurmala-majori-lotyssko-4

jurmala-majori-lotyssko-2

jurmala-majori-lotyssko-1

Doprava na místo: 30 minutová jízda vlakem z Rigy za 1,40 EUR (jedna cesta)

Nádherné a nekonečně dlouhé pláže na severu Lotyšska. V létě se tu dá koupat, ale musíš počítat s tím, že voda i v letních měsících bude pěkně studená. V zimě by se koupal jen blázen, ale za procházku to tady stojí. Můžeš třeba alespoň nakrmit racky, kteří ti budou kroužit nad hlavou a jídlo zobat skoro z ruky. Lotyši sem chodí na dlouhé procházky.

Město Jurmala, přes které musíš projít k pláži, má lázeňskou atmosféru a je to tu příjemné. Na hlavní promenádě je i několik restaurací, ve kterých se můžeš posilnit. Milovníci vodních atrakcí si mohou pobyt v Jurmale zpříjemnit návštěvou akvaparku Livu Aquapark.

Sigulda

lotyssko-4

Hrad Livonského řádu

Doprava na místo: 1,15 hodinová jízda vlakem z Rigy za 2,35 EUR (jedna cesta)

Lotyšsko je placka, najdeš tu jedinné údolí, u kterého leží právě město Sigulda. Proto se jí právem přezdívá lotyšské Švýcarsko. Sigulda je obklopená divokou přírodou, která ti přiblíží skutečnou krásu Lotyšska. Co v Siguldě stojí za vidění? Neogotický zámek  nebo Hrad Livonského řádu, který byl postaven roku 1207. Můžeš si vylézt na některou z věží a kochat se pohledy na okolní krajinu, která zámek obklopuje. V létě se tu pořádají koncerty, festivaly nebo divadlo pod širým nebem.

Levné letenky do Rigy (1)

Právě v Siguldě začni jednodenní výlet přes údolí řeky Gauja, k jeskyni Gutmanala a dojdi až k hradu Turaida.

Národní park Gauja

Kolem řeky Gauja se rozprostírá jedinné údolí v Lotyšsku, které je součástí Národního parku Gauja. Národní park Gauja je největší a zároveň nejstarší z národních parků v Lotyšsku. Je opěvovaný pro svou biologickou rozmanitost, pískovcové skály, malebné výhledy a unikátní přírodní, kulturní a historické památky.

Lotyši využívají potenciál údolí dokonale. Najdeš tu lanovku (cena 12 EUR), za 60 EUR si z ní můžeš skočit bungee jumping. Pokud zbožňuješ rychlost, až 125 km/h dosáhneš při sjezdu bobové dráhy (cena je 10 EUR). V případě, že si chceš zalítat a z bungee jumpingu máš strach, vydej se směr venkovní větrný tunel.

Jeskyně Gutmanala

lotyssko-5

Jeskyně Gutmanala

Největší pobaltská jeskyně, kterou máš po cestě ze Siguldy na hrad Turaida. Stačí si k ní udělat menší odbočku. Nachází se na pravém břehu řeky Gauja.

Pískovcová jeskyně Gutmanala je starobylým kultovním místem a chráněným geologickým útvarem. Je 10 metrů vysoká, 12 metrů široká a 18,8 metrů hluboká. Na stěnách jsou pozoruhodné nápisy, z nichž nejstarší jsou z roku 1668.

Hrad Turaida

turaida-lotyssko-1

 

turaida-lotyssko-5

Vstupné na hrad Turaida: letní sezóna – dospělí 5 EUR, studenti 3 EUR, důchodci 4,30 EUR; zimní sezóna dospělí 3 EUR, studenti 1,50 EUR, důchodci 2,15 EUR)

Nejznámější hrad v Lotyšsku a zároveň lotyšská ikona. Červený kamenný hrad stojící nad jedinným lotyšským údolím Gauja, jehož věže se tyčí vysoko nad korunami stromů.

Celý areál hradu Turaida je rozlehlý a jeho návštěvu si vyčleň tak polovinu dne. Navštívit nemusíš jen hrad, ale i přilehlé parky a muzeum.


Jakmile dojde k tomu, že budeš mít prochozenou Rigu, přichází ten pravý čas vydat se za hranice hlavního města a vrhnout se na poznávání krás Lotyšska. Je tady toho k vidění a poznávání opravdu hodně, tak si nezapomeň tuhle pobaltskou zemi připsat na seznam míst, která chceš navštívit.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Lotyšsko TOP místa

Nikdy předtím mě pobaltí nelákalo. Ani nevím proč. Možná mi nepřišlo až tak zajímavé, možná jsem si myslela, že tu toho není tolik k vidění. Teď mám radost, že jsem se do Lotyšska vydala a mohla se na vlastní kůži přesvědčit o opaku. A právě při své návštěvě mě Lotyšsko přesvědčilo o tom, že je […]

Read more

Studentský život v Lotyšsku

Verča a Kuba, jeden z mála párů, který se na Erasmus vypravil společně. Místo toho, aby každý studoval v jiné zemi, hledali možnosti jak vyjet spolu. Nakonec si vybrali Rigu v Lotyšsku, kde prožili jeden rok svého studentského života. Našli si tu kamarády z celého světa a zažili nespočet dobrodružství. Lotyšsko projeli křížem krážem, a tak […]

Read more

Riga – miniprůvodce

Lotyšsko, spolu s Estonskem a Litvou se řadí mezi tzv. Pobaltské státy. Typické pro Lotyšsko je těžba jantaru, která probíhá na pobřeží Baltského moře. Se svými více jak 3 000 jezery je často přirovnáváno k Finsku. Původní lotyšskou měnou byl lat, který byl v roce 2014 nahrazen eurem. Hlavní město Lotyšska je Riga, kterou protéká řeka […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }