O životě a práci na Islandu

„Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho.“

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor.

Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem milujeme, je nekonečný klid, bezstarostnost a hlavně svoboda.“ Myslím, že právě tohle vystihuje život na Islandu takový jaký doopravdy je.

Romčo, přiblížíš nám trošku jak tvůj islandský příběh vzniknul?

Jsem taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. Pár měsíců na cestách jsme ale protáhli na pár let. Čím víc jsme cestovali, tím víc jsme chtěli vidět, a tak jsme se přepnuli na dobrodružný mood a život sbalený v krosně.
Island nebyl plánovaná destinace, ale spíše spontánní nápad, kdy jsme si jeden den řekli jedeme na Island!

Jak šlo hledání práce na Islandu? Kde a jak můžeme práci hledat?

Práci jsme našli poměrně snadno. Žili jsme v tu dobu v Anglii a denně sledovali The Amazing race. Lidi, kteří soutěží po světě a říkali jsme si hernajs, vždyť my taky chceme vidět kus světa. Tak jsme rozeslali životopisy do hotelů, které jsme si našli přes booking.com.
Bylo jich kolem 60 a dostali jsme pouze 3 odpovědi. Jen jeden z nich nám velmi aktivně odpovídal. Domluvili jsme si skype interview a bylo hotovo. V dubnu jsme frčeli za novým životem. Já jako supervisor v hotelové restauraci a Kuba připravoval snídaně a dělal pokoje.

island (2)

Ta úspěšnost odpovědí jednotlivých hotelů je nízká, ale co když někdo nechce pracovat v hotelu. V jakých oborech je na Islandu nejjednodušší sehnat práci?

Především v hotelech, které jsou mnohdy téměř vyprodané i na rok, dva dopředu. Island je teď turistický boom.

Výborná je facebooková stránka Away from home – working in Iceland. V sezóně tam téměř denně přistává několik nabídek na práci.

Další zajímavou prací je být průvodcem při různých aktivitách nebo prodejcem lístků. Třeba takové pozorování velryb patří k hodně populárním aktivitám. Teď, když tu žijeme, víme, že mnohem snazší je sem prostě přijet, půjčit si auto na týden a objet hotely osobně. V sezoně (od půlky května do konce září) je na Islandu práce na každém kroku.

Vystačíš si při práci na Islandu s angličtinou?

Anglicky tady mluví úplně každý. I v té nejmenší vesničce se domluvíte bez problému a na krátkodobou letní brigádu si tu s angličtinou vystačíte.

Pokud se na Island chcete přestěhovat na delší dobu, brzy poznáte, že mnohem více respektu si mezi místními vybudujete, když se začnete učit islandsky.

Naše manažerka zařídila pro zaměstnance 2x týdně kurzy Islandštiny, přičemž 80% z ceny kurzů proplácí EU. Myslím, že na hodně místech zaměstnavatelé podporují své zaměstnance, aby se učili islandsky. Mimo hlavní sezónu mají Islanďané v hotelu často firemní večírky, takže alespoň základní islandština není rozhodně k zahození.

Co všechno člověk musí vyřídit v ČR a na Islandu potom, co se na Island odstěhuje? Čeká ho tam také tolik úřadování?

My jsme se v ČR odhlásili ze zdravotního pojištění. Potom tu jsou dvě možnosti, a to platit si cestovní pojištění, pokud častěji cestujete a nevíte, jak dlouho se kde zdržíte nebo se odhlásit ze zdravotní pojišťovny s tím, že pracujete na Islandu, kdy na ZP vyplníte příslušný formulář. Po návratu do ČR pak jen doložíte pracovní smlouvu a nemusíte nic doplácet.

  • Po přistěhování na Island se musíte registrovat na District Commissioners Office (sýslumaður) v místě, kde budete bydlet.
  • Také si tam zařídíte islandské ID kennitalu, kterou musíte mít, abyste tu mohli pracovat.
  • Poté co jste registrovaní a máte kennitalu, si bez problému vyřídíte bankovní účet. Jako nováčkovi vám zaměstnavatel určitě poradí co a jak.
  • Další důležitou věcí je se zaregistrovat k islandské unii, která dohlíží na to, aby práva zaměstnanců byla dodržována – např. Framsýn. Členství obnáší i spoustu slev na vše možné.

Člověk se ale musí na úřadech připravit na to, že tady se rozhodně nikam nespěchá. Dost často se stane, že vám nikdo není schopen poradit a posílá vás z jedné kanceláře do druhé.

Máš nějaké rady do začátku pro ty, kteří se na Islandu chtějí také usadit?

island (3)

Hlavně se nenechat odradit vysokými cenami. Počáteční investice do přestěhování bude sice značně vyšší než v ČR, ale to se vám vše po první výplatě vrátí. Nejenom, že si tu vyděláte několikanásobně více než v ČR, ale hlavně procestujete naprosto dech beroucí zemi, kde na vás čeká na každém kroku něco nového.

Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:

Pracování na Islandu přináší i spoustu výhod. Hotely mimo Reykjavik nabízí povětšinou i ubytování pro zaměstnance včetně jídla. Díky práci v turismu máte mnoho turistických aktivit zdarma např. vyhlídkové lety letadlem nad vodopády, sopkami, plavby lodí a pozorování velryb, cesta jeepem skrz řeky k sopce, která způsobila několik ničivých erupcí atd.
A chodit domů z práce pod polární září taky není úplně k zahození, no ne?

Souhlasím s tebou! Chodit domu pod polární září je tak trochu sen. Ale teď se vraťme ještě k jednomu porovnání. Pokud srovnáš život v ČR a na Islandu, kde se ti žije líp a proč?

Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem milujeme, je nekonečný klid, bezstarostnost a hlavně svoboda.

Život na Islandu je mnohem víc uvolněný a bez stresu.

Líbí se nám, že jsme tu takové jehly v kupce sena a nemusíme tu řešit takové ty všední problémy.

Co se ti na Islandu líbí a co tě naopak pěkně štve?

Přijde mi hrozně hezký, že při cestování po Islandu si člověk přijde výjimečně, že vidí něco, co jiný ne. Když svačíme ve fjordu, kde na černé písčité pláži leží vrak lodi a zprava i leva máme vodopád, tak se člověk ani jinak cítit nemůže. Na hodně místech tady totiž nepotkáte ani živáčka, a to těm místům dodává obrovské kouzlo.

Co mě naopak štve, tak to je jejich laxnost. Když něco potřebujeme nutně zařídit, ale oni na to mají spoustu času. Dokonce na to mají i své motto, které dost často používají, a to ,,þetta reddast‘‘ aneb všechno bude v pohodě, ono to nějak dopadne.

Které místo je pro tebe na Islandu nejkrásnější?

Jednoznačně Západní fjordy. Pozorování tuleňů, polární lišky, nekonečně fjordů, desítky horkých pramenů a nejlepší na tom je, že tam zavítá jen pár turistů.

Protože na Islandu žiješ už delší dobu, prozraď nám nějaké skryté, turisty neobjevené místo, na které se musíme podívat.

Mám dvě oblíbená místa mimo hlavní turistické atrakce. Příroda je na nich jak z jiného světa, ukrytá tam, kam mnoho lidí nezavítá.
Na konci cesty F235, když si vyšlápnete na horu Sveinstindur, se vám z jedné strany otevře výhled na ledovec Vatnajökull a z druhé strany na hory porostlé zeleným mechem a jezírko Langisjor.

Druhé pohlazení po duši je pláž na konci světa, černý písek, písečné duny, hory a klid. Nachází se na konci cesty 954.

Co bylo tvým největším islandským zážitkem?

V Möðrudalur, na východě Islandu, jsem pár minut stála po boku polární lišky, která se vůbec nebála přijít a sednout si pár centimetrů ode mě.

Romčo, moc děkuji za krásný rozhovor, ať se ti na cestách daří a možná na viděnou na Zélandu. 🙂 Bára

Romči cesty můžeš sledovat na jejím blogu nebo Facebooku.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

2 comments

  1. Comment by Radek z Islandu

    Radek z Islandu Reply 22.12.2019 at 3:33

    Nějak jsem na tenhle článek narazil až opožděně, ale mohl bych alespoň zareagovat k práci. Teď na podzim po sezóně jsem hledal moji třetí práci, mám už dva roky zkušenosti práce v hotelech na klasických pozicích (snídaně, úklid, obsluha, recepční), tak jsem věřil, že něco najdu ale na druhou stranu jsem se trochu bál, aby to netrvalo dlouho.
    Čekal jsem asi 10 dnů než se objevila zajímavá nabídka. Hned v ten den jsem jim tam hodil životopis a za tři dny jsem začínal zkušebku. Teď jsme hledali nového člověka a i když jsme v Keflavíku, který je docela velký, nebylo úplně snadné najít někoho normálního, kdo má zkušenosti. Bylo tu pár lidí, kteří byli na Islandu čerstvě, ale ten zájem nebyl tak velký, takže pokud bychom potřebovali někoho nutně, možná vezmem i úplné nováčky (takového teď máme v kuchyni).
    Tady na Islandu se poslední dobou mluvilo o tom, že bude recese a už tu nebude tolik práce, ale myslím si, že pokud je člověk dobrý a je tady na Islandu, tak když bude místa objíždět, vždycky může něco najít. Lidi se tu točí docela často a nabídek je hlavně v Reykjavíku pořád dost. Navíc v sezóně se zase otevře plno hotelů, které mají přes zimu zavřeno a navíc část z nich nabízí i ubytování, takže se tu pro snaživce vždycky nějaká práce najde, vypadá to, že krize ještě nepřišla.

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 26.1.2020 at 11:56

      Ahoj Radku, díky za sdílení zkušeností. 🙂 Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kempování na Islandu a spaní v autě

Před několika lety, kdy na Island jezdilo pár turistů se kempování mimo kempy neřešilo a člověk tu mohl přespávat téměř kdekoliv. To se ale s přívalem turistů změnilo a Islanďané začínají být tak trošku naštvaní, což se jím vůbec nedivím. Začalo to uzavíráním některých horkých pramenů, které se nacházely na soukromých pozemcích a možná to skončí […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

Čarodějné hory Kerlingarfjöll

Cestovatel Dan koncem srpna navštívil Island a rovnou i Čarodějné hory, do kterých jsem se zatím nedostala, a tak jsem ho poprosila, jestli by nám sepsal krátký článek, takže tady ho máte a rovnou i s překrásnými fotkami. Danovi moc děkuju za sepsání a už se nemůžu dočkat, až tam vyrazím. 🙂 Během staletí byly […]

Read more

Příručka českého Islanďana

Nastala ta strašlivá věc, ta hrůza, tvoje noční můra! Došlo k tvému odjezdu z Islandu! Vím, asi chviličku potrvá, než nakoupíš letenky a na Island se vypravíš znovu, protože je návykový. Aby se naše strašlivé utrpení snášelo líp, je super si Island připomínat a navozovat si jedinečnou islandskou atmosféru i doma v ČR. Neboj, nebudu […]

Read more

Poloostrov Reykjanes

Díky bohu další islandský region, který je turisty tak trochu opomíjený. Hlavním lákadlem je tu Blue Lagoon (slavná Modrá laguna), která přitahuje veškerou pozornost. Blue Lagoon je tak trochu past na turisty. Vstupné začíná na 6 100 ISK (1 200 Kč) a její návštěva je absolutně zbytečná. Po celém Islandu je tolik opuštěných horkých pramenů, kde se […]

Read more

Jižní Island

Jižní Island je nejúžasnějším regionem, pokud na Island letíš poprvé. Objevíš tu tak krásná místa, až se ti bude tajit dech. Z Reykjavíku sem navíc dojedeš autem za půl hodinky (jasně, záleží na tom kam přesně a do jak odlehlých končin máš namířeno). 🙂 Po cestě si můžeš dělat zastávky u všemožných vodopádů, vyběhnout někam […]

Read more

Západní Island

Severozápadně od Reykjavíku leží tenhle turisty oblíbený a překrásný islandský region. Hlavním lákadlem je poloostrov Snæfellsnes, na kterém najdeš snad nejfotografovanější islandský kopec s názvem Kirkjufell. Co si na Island sbalit najdeš ve článku Island – vybavení. Okolí je tak překrásné, že se člověk nemůže divit tomu, že právě sem situoval Jules Verne slavnou Cestu […]

Read more

Výlety po západních fjordech

Pokud sleduješ aktuální dění kolem Islandu, jistě víš, že na sezónu 2017 je očekáván dost šílený počet turistů. Tím pádem by to chtělo tipy na místa, na které se jen tak nějaký líný turista nevypraví. Pokud tě zajímají tipy a rady na cestu na západní fjordy, mrkni na článek Islandské západní fjordy – tipy a […]

Read more

Islandské západní fjordy

Ach, moje milované islandské západní fjordy! Jak moc se mi stýská. Tenhle článek píšu s odstupem času a doteď na tenhle islandský region nemůžu přestat myslet. Islandské západní fjordy jsou díky bohu malinko zapomenutou částí Islandu a jen málo turistů zavítá do těchto končin. Je to dáno tím, že je to od Reykjavíku a hlavních […]

Read more

Kde se levně najíst v Reykjavíku

Mnozí z vás, Islandu znalejší, vědí že chodit do restaurací na Islandu není úplně nejlevnější záležitostí. Pokud budeš v Reykjavíku a přepadne tě po celodenním chození hlad, bude se ti hodit seznam těch levnějších míst, kde se dá najíst. Kde se levně najíst v Reykjavíku Bæjarins Beztu Hot Dogs Podle Islanďanů tu mají nejlepší hot […]

Read more

Průvodce Reykjavíkem

Reykjavík, hlavní a zároveň největší město Islandu, ve kterém žije 2/3 obyvatel celého ostrova. Reykjavík má nezapomenutelnou atmosféru a já si ho  doslova zamilovala. Procházky starým přístavem, svěží mořský vánek (teda občas spíš vichr), barevné roztomilé domky, příjemní lidé, útulné kavárničky. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. […]

Read more

Jak správně brodit

Čeká tě na treku, který se chystáš jít, brodění řek? Jestli ano a nemáš s broděním žádné zkušenosti, přečti si moje rady o tom jak správě brodit. Zatím mám zkušenosti jen s broděním islandských ledových řek, které tu popisuji. Ohledně půjčení auta na Islandu jsem napsala samostatný článek Průvodce: Půjčení auta na Islandu, tak mrkni. Islandské řeky jsou pěkně […]

Read more

Co si zabalit na Island

Frčíš na Island a při balení nechceš na nic zapomenout? Stáhni si plakátek se seznamem věcí, které si nesmíš zapomenout zabalit! 🙂   Pro inspiraci a seznam věcí, které se nám na Islandu osvědčily, mrkni na článek Vybavení na Island. [fb_button] Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší […]

Read more
Strokkur geysir

10 věcí, které jste o Islandu nevěděli

1. Islanďané jsou bezhotovostním národem Platit kartou se dá v linkových autobusech, v kempech v horách nebo i za použití WC. Tím pádem odpadá starost s výměnou peněz. Co na to říct, měli bychom se inspirovat… 2. Národním jídlem je shnilý žralok Je to tak, čteš správně a říká se mu hákarl. Jde tu o Grónského […]

Read more

Island – nejkrasnější horké prameny

Co se mi vybaví, když si vzpomenu na Island? Je to uchvacující příroda, klid, vodopády, ale také horké prameny, kterých tu najdeš nespočet. Relaxovat v nich můžeš za každého ročního období, protože průměrná teploty vody je kolem 35 °C. Nikdy jsem nezažila lepší pocit než když se po náročném treku porochníš v horké vodě a […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }