Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor.
Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem milujeme, je nekonečný klid, bezstarostnost a hlavně svoboda.“ Myslím, že právě tohle vystihuje život na Islandu takový jaký doopravdy je.
Romčo, přiblížíš nám trošku jak tvůj islandský příběh vzniknul?
Jsem taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. Pár měsíců na cestách jsme ale protáhli na pár let. Čím víc jsme cestovali, tím víc jsme chtěli vidět, a tak jsme se přepnuli na dobrodružný mood a život sbalený v krosně.
Island nebyl plánovaná destinace, ale spíše spontánní nápad, kdy jsme si jeden den řekli jedeme na Island!
Jak šlo hledání práce na Islandu? Kde a jak můžeme práci hledat?
Práci jsme našli poměrně snadno. Žili jsme v tu dobu v Anglii a denně sledovali The Amazing race. Lidi, kteří soutěží po světě a říkali jsme si hernajs, vždyť my taky chceme vidět kus světa. Tak jsme rozeslali životopisy do hotelů, které jsme si našli přes booking.com.
Bylo jich kolem 60 a dostali jsme pouze 3 odpovědi. Jen jeden z nich nám velmi aktivně odpovídal. Domluvili jsme si skype interview a bylo hotovo. V dubnu jsme frčeli za novým životem. Já jako supervisor v hotelové restauraci a Kuba připravoval snídaně a dělal pokoje.

Ta úspěšnost odpovědí jednotlivých hotelů je nízká, ale co když někdo nechce pracovat v hotelu. V jakých oborech je na Islandu nejjednodušší sehnat práci?
Především v hotelech, které jsou mnohdy téměř vyprodané i na rok, dva dopředu. Island je teď turistický boom.
Výborná je facebooková stránka Away from home – working in Iceland. V sezóně tam téměř denně přistává několik nabídek na práci.
Další zajímavou prací je být průvodcem při různých aktivitách nebo prodejcem lístků. Třeba takové pozorování velryb patří k hodně populárním aktivitám. Teď, když tu žijeme, víme, že mnohem snazší je sem prostě přijet, půjčit si auto na týden a objet hotely osobně. V sezoně (od půlky května do konce září) je na Islandu práce na každém kroku.
Vystačíš si při práci na Islandu s angličtinou?
Anglicky tady mluví úplně každý. I v té nejmenší vesničce se domluvíte bez problému a na krátkodobou letní brigádu si tu s angličtinou vystačíte.
Pokud se na Island chcete přestěhovat na delší dobu, brzy poznáte, že mnohem více respektu si mezi místními vybudujete, když se začnete učit islandsky.
Naše manažerka zařídila pro zaměstnance 2x týdně kurzy Islandštiny, přičemž 80% z ceny kurzů proplácí EU. Myslím, že na hodně místech zaměstnavatelé podporují své zaměstnance, aby se učili islandsky. Mimo hlavní sezónu mají Islanďané v hotelu často firemní večírky, takže alespoň základní islandština není rozhodně k zahození.
Co všechno člověk musí vyřídit v ČR a na Islandu potom, co se na Island odstěhuje? Čeká ho tam také tolik úřadování?
My jsme se v ČR odhlásili ze zdravotního pojištění. Potom tu jsou dvě možnosti, a to platit si cestovní pojištění, pokud častěji cestujete a nevíte, jak dlouho se kde zdržíte nebo se odhlásit ze zdravotní pojišťovny s tím, že pracujete na Islandu, kdy na ZP vyplníte příslušný formulář. Po návratu do ČR pak jen doložíte pracovní smlouvu a nemusíte nic doplácet.
- Po přistěhování na Island se musíte registrovat na District Commissioners Office (sýslumaður) v místě, kde budete bydlet.
- Také si tam zařídíte islandské ID kennitalu, kterou musíte mít, abyste tu mohli pracovat.
- Poté co jste registrovaní a máte kennitalu, si bez problému vyřídíte bankovní účet. Jako nováčkovi vám zaměstnavatel určitě poradí co a jak.
- Další důležitou věcí je se zaregistrovat k islandské unii, která dohlíží na to, aby práva zaměstnanců byla dodržována – např. Framsýn. Členství obnáší i spoustu slev na vše možné.
Člověk se ale musí na úřadech připravit na to, že tady se rozhodně nikam nespěchá. Dost často se stane, že vám nikdo není schopen poradit a posílá vás z jedné kanceláře do druhé.
Máš nějaké rady do začátku pro ty, kteří se na Islandu chtějí také usadit?
Hlavně se nenechat odradit vysokými cenami. Počáteční investice do přestěhování bude sice značně vyšší než v ČR, ale to se vám vše po první výplatě vrátí. Nejenom, že si tu vyděláte několikanásobně více než v ČR, ale hlavně procestujete naprosto dech beroucí zemi, kde na vás čeká na každém kroku něco nového.
Pokud si chceš Island užít i trochu jinak a dáváš přednost dobrodružství, vyzkoušej tyhle boží výlety:
Pracování na Islandu přináší i spoustu výhod. Hotely mimo Reykjavik nabízí povětšinou i ubytování pro zaměstnance včetně jídla. Díky práci v turismu máte mnoho turistických aktivit zdarma např. vyhlídkové lety letadlem nad vodopády, sopkami, plavby lodí a pozorování velryb, cesta jeepem skrz řeky k sopce, která způsobila několik ničivých erupcí atd.
A chodit domů z práce pod polární září taky není úplně k zahození, no ne?
Souhlasím s tebou! Chodit domu pod polární září je tak trochu sen. Ale teď se vraťme ještě k jednomu porovnání. Pokud srovnáš život v ČR a na Islandu, kde se ti žije líp a proč?
Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem milujeme, je nekonečný klid, bezstarostnost a hlavně svoboda.
Život na Islandu je mnohem víc uvolněný a bez stresu.
Líbí se nám, že jsme tu takové jehly v kupce sena a nemusíme tu řešit takové ty všední problémy.
Co se ti na Islandu líbí a co tě naopak pěkně štve?
Přijde mi hrozně hezký, že při cestování po Islandu si člověk přijde výjimečně, že vidí něco, co jiný ne. Když svačíme ve fjordu, kde na černé písčité pláži leží vrak lodi a zprava i leva máme vodopád, tak se člověk ani jinak cítit nemůže. Na hodně místech tady totiž nepotkáte ani živáčka, a to těm místům dodává obrovské kouzlo.
Co mě naopak štve, tak to je jejich laxnost. Když něco potřebujeme nutně zařídit, ale oni na to mají spoustu času. Dokonce na to mají i své motto, které dost často používají, a to ,,þetta reddast‘‘ aneb všechno bude v pohodě, ono to nějak dopadne.
Které místo je pro tebe na Islandu nejkrásnější?
Jednoznačně Západní fjordy. Pozorování tuleňů, polární lišky, nekonečně fjordů, desítky horkých pramenů a nejlepší na tom je, že tam zavítá jen pár turistů.
Protože na Islandu žiješ už delší dobu, prozraď nám nějaké skryté, turisty neobjevené místo, na které se musíme podívat.
Mám dvě oblíbená místa mimo hlavní turistické atrakce. Příroda je na nich jak z jiného světa, ukrytá tam, kam mnoho lidí nezavítá.
Na konci cesty F235, když si vyšlápnete na horu Sveinstindur, se vám z jedné strany otevře výhled na ledovec Vatnajökull a z druhé strany na hory porostlé zeleným mechem a jezírko Langisjor.
Druhé pohlazení po duši je pláž na konci světa, černý písek, písečné duny, hory a klid. Nachází se na konci cesty 954.
Co bylo tvým největším islandským zážitkem?
V Möðrudalur, na východě Islandu, jsem pár minut stála po boku polární lišky, která se vůbec nebála přijít a sednout si pár centimetrů ode mě.
Romčo, moc děkuji za krásný rozhovor, ať se ti na cestách daří a možná na viděnou na Zélandu. 🙂 Bára
Romči cesty můžeš sledovat na jejím blogu nebo Facebooku.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
2 comments
Comment by Radek z Islandu
Radek z Islandu 22.12.2019 at 3:33
Nějak jsem na tenhle článek narazil až opožděně, ale mohl bych alespoň zareagovat k práci. Teď na podzim po sezóně jsem hledal moji třetí práci, mám už dva roky zkušenosti práce v hotelech na klasických pozicích (snídaně, úklid, obsluha, recepční), tak jsem věřil, že něco najdu ale na druhou stranu jsem se trochu bál, aby to netrvalo dlouho.
Čekal jsem asi 10 dnů než se objevila zajímavá nabídka. Hned v ten den jsem jim tam hodil životopis a za tři dny jsem začínal zkušebku. Teď jsme hledali nového člověka a i když jsme v Keflavíku, který je docela velký, nebylo úplně snadné najít někoho normálního, kdo má zkušenosti. Bylo tu pár lidí, kteří byli na Islandu čerstvě, ale ten zájem nebyl tak velký, takže pokud bychom potřebovali někoho nutně, možná vezmem i úplné nováčky (takového teď máme v kuchyni).
Tady na Islandu se poslední dobou mluvilo o tom, že bude recese a už tu nebude tolik práce, ale myslím si, že pokud je člověk dobrý a je tady na Islandu, tak když bude místa objíždět, vždycky může něco najít. Lidi se tu točí docela často a nabídek je hlavně v Reykjavíku pořád dost. Navíc v sezóně se zase otevře plno hotelů, které mají přes zimu zavřeno a navíc část z nich nabízí i ubytování, takže se tu pro snaživce vždycky nějaká práce najde, vypadá to, že krize ještě nepřišla.
Comment by Fijalka
Fijalka 26.1.2020 at 11:56
Ahoj Radku, díky za sdílení zkušeností. 🙂 Bára