Přišel říjen 2016 a já zjistila, že chci udělat něco bláznivýho, že mě nebaví celý den sedět v kanceláři a uvědomila si, že pořád dělám to, co se ode mě očekává, místo toho co chci. Chci to takhle já? Zamyslela jsem se nad sebou a došlo mi, že NE. A tak se mi v hlavě začal rodit plán o dobrovolnictví v zahraničí.
Stránky Workaway
Při hledání a bádání na internetu jsem narazila na projekt Workaway, který využívají tisíce lidí po celém světě a svůj srdcový projekt můžeš najít téměř kdekoliv. Nabídka prací mě doslova ohromila a já se ponořila do hledání. Člověk se může na několik měsíců starat o pohádkový zámek ve Francii, stát se správcem majáku kdesi v severním moři, zachraňovat vylíhlé želvy na plážích v Ekvádoru. A takhle bych vám tu mohla vyjmenovávat další stovky úžasných projektů.
Nepochopení
Samozřejmě jsem se na začátku setkala i s nepochopením. Jak jsi mohla opustit jistou práci? Jistý plat? Co tvoje kariéra? Tak tohle byly nejčastější otázky, co mi lidé pokládali. Ale co je vlastně kariéra? Není lepší vykašlat se na honění se za co nejlepší pracovní pozicí, nejvyšším platem a dělat víc to, co tě baví, co tě naplňuje? Já si řekla, že je, a proto jsem udělala tuhle změnu. Jednoduše chci víc žít svůj život, než jen přežívat.
Pokud řešíš kariéru, tak věř, že ti takováto zkušenost může jen pomoct při hledání jiné práce. Odliší tě to od ostatních kandidátů, budeš zajímavější, na pohovoru budeš mít o čem povídat, otevře ti to mysl, budeš mít větší nadhled…a třeba i získáš takovou práci, o které by se ti dřív ani nesnilo.
Práce za jídlo a nocleh
Byla to trochu změna. V ČR jsem pracovala za normální mzdu a byla zvyklá na příjem, který mi na účet chodil každý měsíc. Cha, jak snadné. Ve Finsku jsem pracovala za jídlo a za to, že mám večer kde spát. A víš co, já si to užívala. Hodně rychle jsem navíc pochopila, že toho člověk k životu moc nepotřebuje.
Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
Někdy jsem pracovala 8 hodin denně, někdy 4 hodiny a úterky a středy jsem měla volno. Ve volném čase jsme společně výletili po okolí, po jiných ostrovech a jednou si udělali výlet na Alandy a do Švédska, navštívit jejich kamarády.
Proč Finsko? Proč dobrovolnictví? Proč farmaření?
Já měla jasno. Mému srdci je blízká příroda severní Evropy a zvířata. Ve Finsku jsem nikdy nebyla, tak proto zrovna tahle severská země.
Dobrovolnictví je skvělý v tom, že se člověk dostane blíže lidem, kteří v dané zemi žijí. Tímto způsobem se dozvíš daleko víc informací o kultuře, o celé zemi a hlavně, místňák vždycky dobře ví, co navštívit a kam se podívat. Dozvíš se tak spoustu tipů na místa, která nenajdeš v turistických průvodcích ani na internetu.
Dobrovolnictví je skvělý v tom, že se člověk dostane blíže lidem, kteří v dané zemi žijí.
Jaké byly začátky?
Naprosto skvělý! Na začátku jsem samozřejmě nevěděla, do čeho jdu. Co od toho očekávat, jestli si budeme rozumět, jestli budu zvládat fyzicky náročnou práci, jak přežiju finskou zimu atd. atd.. Byl to skok do neznáma a já prostě obavy měla, je to přirozené, ale naštěstí se mi nepotvrdily.
S Lotten a Patrikem jsem si rozuměla suprově. Od prvního večera, kdy jsem k nim po celém dni cestování přijela, jsem se u nich cítila jako doma. Přijali mě s otevřeným srdcem a já jim to oplácela. Zvířata si mě zamilovala hned první den a všechnu práci jsem zvládala v pohodě.
Tjuda Skola
Místo, které jsem si vybrala, se jmenovalo Tjuda Skola na ostrově Kimitoön (čti čimito). Je to areál bývalé školy, kterou Lotten s Patrikem koupili před několika lety v dražbě. Teď mají v hlavní budově školy, kde byly dříve učebny, obchod s antik nábytkem, malou kavárnu a v prvním patře bydlí. Zároveň renovují další domek v areálu s názvem Hulda, kde byla kdysi učebna a kabinety učitelek. Plánují v něm asi za rok bydlet. Zbytek celého obrovského pozemku tvoří výběhy pro koně, stáje, králíkárny a místa pro uskladnění nakoupeného antik nábytku.
Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, která jsem udělala. Poznala jsem naprosto ohromující, úžasný a inspirativní lidi a jsem pyšná na to, že jsou součástí mýho života.
Musím říct, že jsem se tady ani jeden den nenudila. Pořád bylo co dělat, co zlepšovat, co renovovat, co opravovat, koho hladit a o co se starat. 🙂
Co jsem dělala za práci?
Vyzkoušela jsem si tady toho opravdu hodně. Každé ráno jsem musela vyvenčit psy, nakrmit králíky, obstarat koně a ostatní zvířectvo. Až potom jsem snídala já. Zbytek dne jsem dělala to, co bylo aktuálně potřeba. Cvičení koní, ježdění na koních, uklízení velkého výběhu, stavění oplocení pro koně, renovování nábytku, stavební práce na druhém domě, naskladňování balíků sena, přemisťování nábytku, uklízení domu…atd.. I když se některé práce zdají být nudné, my jsme se u nich vždycky bavili a byla to vždycky sranda.
Lituju toho?
V žádném případě ničeho nelituju. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, která jsem udělala. Poznala jsem naprosto ohromující, úžasný a inspirativní lidi a jsem pyšná na to, že jsou součástí mýho života.
Ty dva měsíce utekly jako voda a Lotten s Patrikem jsem opouštěla s těžkým srdcem a slzami v očích. Ale už teď plánujeme, že se v létě sejdeme ve Vídni, tak snad nám to vyjde.
Pokud chceš něco podobného uskutečnit taky, neboj se toho, nepřemýšlej nad tím a jdi do toho. 🙂 Ještě dnes se můžeš podívat na stránky Workaway a vybrat si pro sebe zajímavý projekt.
A pokud si třeba myslíš, že nejsi nejmladší a takovýhle šílenosti nejsou pro tebe, tak můžeš být v klidu, mně táhne na 30 a radši než seriózní budoucí třicátnicí budu bláznivou, kreativní a zábavnou třicítkou. 🙂
Tak vás všechny prosím, dělejte si co chcete, vzdělávejte se, zkoumejte nepoznané, sněte, inspirujte se, zkoušejte, zažívejte, prožívejte a buďte prostě šťastní! 🙂
S láskou,
Bára
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
3 comments
Pingback: Finské Helsinky na víkend - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Pingback: 15 českých cestovatelských blogů, které sledovat v roce 2019
Pingback: Nejlepší cestovatelské blogy, které sledovat v roce 2020