Dva měsíce farmářkou ve Finsku

Jak jsem si vyzkoušela práci za jídlo a nocleh.

Přišel říjen 2016 a já zjistila, že chci udělat něco bláznivýho, že mě nebaví celý den sedět v kanceláři a uvědomila si, že pořád dělám to, co se ode mě očekává, místo toho co chci. Chci to takhle já? Zamyslela jsem se nad sebou a došlo mi, že NE. A tak se mi v hlavě začal rodit plán o dobrovolnictví v zahraničí.

jižní finsko (1)

Finská příroda občas dělá opravdové divy.

Stránky Workaway

Při hledání a bádání na internetu jsem narazila na projekt Workaway, který využívají tisíce lidí po celém světě a svůj srdcový projekt můžeš najít téměř kdekoliv. Nabídka prací mě doslova ohromila a já se ponořila do hledání. Člověk se může na několik měsíců starat o pohádkový zámek ve Francii, stát se správcem majáku kdesi v severním moři, zachraňovat vylíhlé želvy na plážích v Ekvádoru. A takhle bych vám tu mohla vyjmenovávat další stovky úžasných projektů.

Nepochopení

jižní finsko (8)

Šťastnej dobrovolník ve Finsku. 🙂 Začni víc myslet na sebe a na to, co chceš ty.

Samozřejmě jsem se na začátku setkala i s nepochopením. Jak jsi mohla opustit jistou práci? Jistý plat? Co tvoje kariéra? Tak tohle byly nejčastější otázky, co mi lidé pokládali. Ale co je vlastně kariéra? Není lepší vykašlat se na honění se za co nejlepší pracovní pozicí, nejvyšším platem a dělat víc to, co tě baví, co tě naplňuje? Já si řekla, že je, a proto jsem udělala tuhle změnu. Jednoduše chci víc žít svůj život, než jen přežívat.

Pokud řešíš kariéru, tak věř, že ti takováto zkušenost může jen pomoct při hledání jiné práce. Odliší tě to od ostatních kandidátů, budeš zajímavější, na pohovoru budeš mít o čem povídat, otevře ti to mysl, budeš mít větší nadhled…a třeba i získáš takovou práci, o které by se ti dřív ani nesnilo.

Práce za jídlo a nocleh

jižní finsko (21)

Toulky po finských lesích.

Byla to trochu změna. V ČR jsem pracovala za normální mzdu a byla zvyklá na příjem, který mi na účet chodil každý měsíc. Cha, jak snadné. Ve Finsku jsem pracovala za jídlo a za to, že mám večer kde spát. A víš co, já si to užívala. Hodně rychle jsem navíc pochopila, že toho člověk k životu moc nepotřebuje.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Někdy jsem pracovala 8 hodin denně, někdy 4 hodiny a úterky a středy jsem měla volno. Ve volném čase jsme společně výletili po okolí, po jiných ostrovech a jednou si udělali výlet na Alandy a do Švédska, navštívit jejich kamarády.

Proč Finsko? Proč dobrovolnictví? Proč farmaření?

jižní finsko (5)

Krasavec Leopold. 🙂

jižní finsko (6)

Ježdění na koni po zasněženém jižním Finsku byl zážitek. 🙂

Já měla jasno. Mému srdci je blízká příroda severní Evropy a zvířata. Ve Finsku jsem nikdy nebyla, tak proto zrovna tahle severská země.

Dobrovolnictví je skvělý v tom, že se člověk dostane blíže lidem, kteří v dané zemi žijí. Tímto způsobem se dozvíš daleko víc informací o kultuře, o celé zemi a hlavně, místňák vždycky dobře ví, co navštívit a kam se podívat. Dozvíš se tak spoustu tipů na místa, která nenajdeš v turistických průvodcích ani na internetu.

Dobrovolnictví je skvělý v tom, že se člověk dostane blíže lidem, kteří v dané zemi žijí.

Jaké byly začátky?

jižní finsko (11)

S Lotten a Patrikem jsme si rozuměli hned od začátku.

Naprosto skvělý! Na začátku jsem samozřejmě nevěděla, do čeho jdu. Co od toho očekávat, jestli si budeme rozumět, jestli budu zvládat fyzicky náročnou práci, jak přežiju finskou zimu atd. atd.. Byl to skok do neznáma a já prostě obavy měla, je to přirozené, ale naštěstí se mi nepotvrdily.

S Lotten a Patrikem jsem si rozuměla suprově. Od prvního večera, kdy jsem k nim po celém dni cestování přijela, jsem se u nich cítila jako doma. Přijali mě s otevřeným srdcem a já jim to oplácela. Zvířata si mě zamilovala hned první den a všechnu práci jsem zvládala v pohodě.

Tjuda Skola

jižní finsko (3)

Hlavní dům, ve kterém jsme bydleli a v přízemí byl obchod s antik nábytkem.

jižní finsko (24)

Rána v Tjuda Skole byla doslova magická.

Místo, které jsem si vybrala, se jmenovalo Tjuda Skola na ostrově Kimitoön (čti čimito). Je to areál bývalé školy, kterou Lotten s Patrikem koupili před několika lety v dražbě. Teď mají v hlavní budově školy, kde byly dříve učebny, obchod s antik nábytkem, malou kavárnu a v prvním patře bydlí. Zároveň renovují další domek v areálu s názvem Hulda, kde byla kdysi učebna a kabinety učitelek. Plánují v něm asi za rok bydlet. Zbytek celého obrovského pozemku tvoří výběhy pro koně, stáje, králíkárny a místa pro uskladnění nakoupeného antik nábytku.

Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, která jsem udělala. Poznala jsem naprosto ohromující, úžasný a inspirativní lidi a jsem pyšná na to, že jsou součástí mýho života.

jižní finsko (23)

Život na samotě, se zvířaty, daleko od velkých měst mi naprosto vyhovoval. 🙂

Musím říct, že jsem se tady ani jeden den nenudila. Pořád bylo co dělat, co zlepšovat, co renovovat, co opravovat, koho hladit a o co se starat. 🙂

Co jsem dělala za práci?

jižní finsko (9)

Vyzkoušela jsem si tady toho opravdu hodně. Každé ráno jsem musela vyvenčit psy, nakrmit králíky, obstarat koně a ostatní zvířectvo. Až potom jsem snídala já. Zbytek dne jsem dělala to, co bylo aktuálně potřeba. Cvičení koní, ježdění na koních, uklízení velkého výběhu, stavění oplocení pro koně, renovování nábytku, stavební práce na druhém domě, naskladňování balíků sena, přemisťování nábytku, uklízení domu…atd.. I když se některé práce zdají být nudné, my jsme se u nich vždycky bavili a byla to vždycky sranda.

Lituju toho?

jižní finsko (18)

Lotten a Patrik jsou inspirativní lidé, kteří mají srdce na pravém místě.

V žádném případě ničeho nelituju. Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, která jsem udělala. Poznala jsem naprosto ohromující, úžasný a inspirativní lidi a jsem pyšná na to, že jsou součástí mýho života.
Ty dva měsíce utekly jako voda a Lotten s Patrikem jsem opouštěla s těžkým srdcem a slzami v očích. Ale už teď plánujeme, že se v létě sejdeme ve Vídni, tak snad nám to vyjde.

jižní finsko (22)

Poslední smutná procházka před mým odjezdem.

Pokud chceš něco podobného uskutečnit taky, neboj se toho, nepřemýšlej nad tím a jdi do toho. 🙂 Ještě dnes se můžeš podívat na stránky Workaway a vybrat si pro sebe zajímavý projekt.

A pokud si třeba myslíš, že nejsi nejmladší a takovýhle šílenosti nejsou pro tebe, tak můžeš být v klidu, mně táhne na 30 a radši než seriózní budoucí třicátnicí budu bláznivou, kreativní a zábavnou třicítkou. 🙂

Tak vás všechny prosím, dělejte si co chcete, vzdělávejte se, zkoumejte nepoznané, sněte, inspirujte se, zkoušejte, zažívejte, prožívejte a buďte prostě šťastní! 🙂

S láskou,

Bára

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

3 comments

  1. Pingback: Finské Helsinky na víkend - Fijalka.cz | Fijalka.cz

  2. Pingback: 15 českých cestovatelských blogů, které sledovat v roce 2019

  3. Pingback: Nejlepší cestovatelské blogy, které sledovat v roce 2020

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Finské Helsinky na víkend

Ve Finsku jsem žila 2 měsíce na začátku roku 2017 a byla to hodně velká paráda. Dělala jsem dobrovolníka na farmě a žila na ostrově. O celém mém dobrodrůžu si můžeš přečíst v článku Dva měsíce farmářkou ve Finsku. V únoru před odletem jsem se ještě na pár dní stavila v Helsinkách. Zima byla velká, sněhu […]

Read more

Trajekty mezi Finskem a Švédskem

Pokud prozkoumáváš sever Evropy po svých nebo autem, nejjednodušším způsobem, jak se dostat z Finska do Švédska je trajekty, které pravidelně pendlují mezi těmito zeměmi. Jenže to nejsou leda jaké lodě, jsou to tak trochu party lodě. Jelikož je ve Finsku a Švédsku alkohol drahý, většina mladých lidí si ho jede dosyta užít na trajekt, kde si […]

Read more

Dva měsíce farmářkou ve Finsku

Přišel říjen 2016 a já zjistila, že chci udělat něco bláznivýho, že mě nebaví celý den sedět v kanceláři a uvědomila si, že pořád dělám to, co se ode mě očekává, místo toho co chci. Chci to takhle já? Zamyslela jsem se nad sebou a došlo mi, že NE. A tak se mi v hlavě […]

Read more

Finsko – základní poznatky

Je tomu pár měsíců, co jsem se rozhodla skončit s normální prací a dát si od všeho toho stereotypu a shonu oddych. Cítila jsem, že potřebuju změnu, že nežiju, že mi život protéká mezi prsty a já toho doposud nezažila a nepoznala tolik, kolik bych chtěla. Dala jsem výpověď v práci a zaregistrovala se do […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }