Finské Helsinky na víkend

Tipy a rady na cestu do Helsinek

Ve Finsku jsem žila 2 měsíce na začátku roku 2017 a byla to hodně velká paráda. Dělala jsem dobrovolníka na farmě a žila na ostrově. O celém mém dobrodrůžu si můžeš přečíst v článku Dva měsíce farmářkou ve Finsku.

V únoru před odletem jsem se ještě na pár dní stavila v Helsinkách. Zima byla velká, sněhu dost, ale řekla bych, že tohle finské město má super atmosféru za každého ročního období. Já bych se s tebou ráda podělila o místa, která jsem navštívila a rady, která jsem vypozorovala.

Helsinky ubytování

ubytování helsinky (2)

CheapSleep Hostel v Helsinkách. Pokoj byl malý, ale na přespání úplně v pohodě postačil.

ubytování helsinky (1)

Hledala jsem levné ubytování v blízkosti centra a nejlépe mi vyšel CheapSleep Hostel Helsinki. Dvoulůžkový pokoj mě tenkrát vyšel na 1600 Kč na dvě noci, což mi na Helsinky nepřijde vůbec špatná cena. Byla tam obří kuchyň a vše čisté a útulné. Pár kroků od hostelu byl supermarket a 5 minut na tramvaj nebo autobus do centra.

Tenkrát jsem ještě přemýšlela o ubytování v Hotelu Helka, který je kousíček od centra města, ale v té době se mi za ubytování nechtělo dát víc peněz, tak jsem se uskromnila. V ceně je i snídaně a ten severský, čistý design celého hotelu je prostě úžasný.

Helsinky co vidět

Helsinky jsou hlavním městem Finska. Je to živé přímořské město se spoustou parků, ostrovů, stylových kavárniček a obchůdků s designovými doplňky.

Centrum se dá pohodově projít po svých, k ubytování se člověk přiblíží tramvají nebo autobusem, na ostrovy zajede lodí.

Jak asi víš, pokud čteš můj web, ráda se jen tak potuluju městy, bez průvodců a tak nějak zkouším, kam mě nohy zanesou. V Helsinkách jsem obdivovala okouzlující architekturu místních domů, která je ovlivněná klasicismem a je proslulá pro svůj Art Noveau styl.

Pevnost Suomenlinna

pevnost suomenlinna helsinky finsko (1)

Pevnost Suomenlinna v Helsinkách. V zimě jsme skoro potřebovali ledoborec, abychom se tam dostali. 🙂

pevnost suomenlinna helsinky finsko (4)

Zima byla velká. 🙂

Pevnost Suomenlinna je jednou z nejoblíbenějších památek v Helsinkách. Tato základna flotily souostroví byla původně postavena uprostřed 18. století, kdy bylo Finsko součástí švédského království. V roce 1991 byla Suomenlinna označena za místo světového dědictví UNESCO.

Dostaneš se na ní trajektem, který vyplouvá z přístavu u Market Square a plavba trvá asi 15 minut. Jízdenka na loď stála tuším 3 EUR a dala se koupit v automu v přístavu. Jízdní řády najdeš na ofiko stránkách pevnosti.

My jsme na pevnosti strávili celý den, i když byla strašná zima. V létě to musí být skvělé místo na večerní piknik nebo posezení s vínem. Poslední lodní spojení v létě zpátky do Helsinek odjíždí kolem 2 hodin ráno.

Ty výhledy na moře jsou odsud úžasné. Ohřáli jsme se až v kavárně Café Piper, která je otevřená od roku 1928.

Suomenlinna má 800 trvalých obyvatel, většina bytů je pronajatých a jsou vlastněné státem. Původně je využívaly posádky lodí.

Zajímavostí je kostel Suomenlinna, který byl postaven v roce 1854 a původně sloužil i jako maják pro leteckou a námořní dopravu.

Pro lepší orientaci po pevnosti si prostuduj mapku, ať nic nevynecháš! Vstupné se neplatí, musíš si zaplatit jen trajekt.

Chrám Zesnutí Bohorodičky

Chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky helsinky (2)

Chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky helsinky (1)

Uvnitř katedrály nás zaujaly hlavně tyhle paninky, které tam asi uklízely. 🙂

Chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky je pravoslavná katedrála. Zaujala nás při toulkách městem, tak jsme do ní zavítali. Je na menším kopci a byl od ní hezký výhled na město. Taky jsme se v ní na chvíli ohřáli.

Evangelická katedrála

Evangelická katedrála helsinky finsko

Katedrála je hlavní dominantou města. Najdeš ji na Senátním náměstí. Vstup se neplatí.

Kostel na Temppeliaukio

Temppeliaukio, finsky Temppeliaukion kirkko, je neobvyklý, moderní kostel, vytesaný ve skále ve čtvrti Töölö. Do kostela se platí vstup 3 EUR.

Sibelius Monument

Pomník z 60. let od Eily Hiltunenové s více než 600 ocelovými trubkami ve tvaru vln jako symbolu hudby.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Zábavní park Linnanmaki

Park s více než 50 atrakcemi a horskými dráhami, je ideálním místem, do kterého zavítat s dětmi.

Vstupné do parku se neplatí, některé atrakce jsou pro děti zdarma, některé se platí.

Kavárny v Helsinkách

kavárna helsinky (1)

Kulma Cafe v Helsinkách

kavárna helsinky (3)

Útulných kavárniček v severském stylu je v Helsinkách hodně. Stačí procházet městem a v některých se zastavit. Nám se líbilo v kavárně Kulma Cafe, kde mají i pražírnu kávy a vše je vidět v interiéru kavárny.

Kam na jídlo v Helsinkách

tržnice v helsinkách u market square

Tržnice u Market Square

helsinky gastronomie

Něco málo z místních dobrot.

Návod na restaurace ti dávat nebudu, určitě tu objevíš spoustu pěkných míst, které ti budou sedět.

Co ale určitě nevynechej je tržnice v přístavu u Market Square. Mají tu čerstvé ryby a finské rybí dobroty. My neodolali a u několi obchůdku zastavili a ochutnávali.

Všechna zmíněná místa najdeš na mapě.

Doufám, že se ti průvodce po Helsinkách líbil a pokud máš nějaké další tipy na zajímavá místa, tak sem s nimi do komentářů. 🙂

S láskou,

Bára.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se součástí naší cestovatelské rodiny!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Finské Helsinky na víkend

Ve Finsku jsem žila 2 měsíce na začátku roku 2017 a byla to hodně velká paráda. Dělala jsem dobrovolníka na farmě a žila na ostrově. O celém mém dobrodrůžu si můžeš přečíst v článku Dva měsíce farmářkou ve Finsku. V únoru před odletem jsem se ještě na pár dní stavila v Helsinkách. Zima byla velká, sněhu […]

Read more

Trajekty mezi Finskem a Švédskem

Pokud prozkoumáváš sever Evropy po svých nebo autem, nejjednodušším způsobem, jak se dostat z Finska do Švédska je trajekty, které pravidelně pendlují mezi těmito zeměmi. Jenže to nejsou leda jaké lodě, jsou to tak trochu party lodě. Jelikož je ve Finsku a Švédsku alkohol drahý, většina mladých lidí si ho jede dosyta užít na trajekt, kde si […]

Read more

Dva měsíce farmářkou ve Finsku

Přišel říjen 2016 a já zjistila, že chci udělat něco bláznivýho, že mě nebaví celý den sedět v kanceláři a uvědomila si, že pořád dělám to, co se ode mě očekává, místo toho co chci. Chci to takhle já? Zamyslela jsem se nad sebou a došlo mi, že NE. A tak se mi v hlavě […]

Read more

Finsko – základní poznatky

Je tomu pár měsíců, co jsem se rozhodla skončit s normální prací a dát si od všeho toho stereotypu a shonu oddych. Cítila jsem, že potřebuju změnu, že nežiju, že mi život protéká mezi prsty a já toho doposud nezažila a nepoznala tolik, kolik bych chtěla. Dala jsem výpověď v práci a zaregistrovala se do […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }