Riga – miniprůvodce

Co navštívit v Rize

Lotyšsko, spolu s Estonskem a Litvou se řadí mezi tzv. Pobaltské státy. Typické pro Lotyšsko je těžba jantaru, která probíhá na pobřeží Baltského moře. Se svými více jak 3 000 jezery je často přirovnáváno k Finsku. Původní lotyšskou měnou byl lat, který byl v roce 2014 nahrazen eurem.

Hlavní město Lotyšska je Riga, kterou protéká řeka Daugava. Se svými 700 tisíci obyvateli se tak stává největším městem Pobaltí. Téměř třetina obyvatel Lotyšska žije právě v Rize.

lotyšsko_mapa

Jak se do Rigy dostat

Nejrychlejší a nejpohodlnější je samozřejmě letadlem. Zpáteční letenka vyjde na necelých 5 000 Kč. Přestupuje se většinou v Mnichově nebo Vídni. Pro srovnání cen letenek mrkni na kiwi.com.

Pomalejší, ale levnější variantou je autobus. Cesta z Prahy do Rigy trvá přes 21 hodin (pro mě je to čiré šílenství, ale ségra tuhle cestu absolvovala a myslím, že jí to úplně stačilo 🙂 ). Jízdenka s lotyšským autobusovým dopravcem Ecolines vyjde na 80 EUR.

Jak se dopravit z letiště do centra Rigy

Mezi letištěm a centrem Rigy tě spojí autobusová linka číslo 22. Cesta do centra trvá necelých 30 minut a autobus jezdí pravidelně několikrát za hodinu.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Kdy se do Rigy vypravit

Rigu jsem navštívila koncem listopadu a zimu, jaká tady panovala jsem snad ještě nezažila. Denní teploty se pohybovaly kolem – 15 stupňů, což hodně znepříjemňovalo prozkoumávání lotyšských památek, zvlášť když nás nohy zábly v teplých botách a zimní bundy nás před mrazy také úplně neuchránily. O to víc jsme si užívali návštěvy místních skvělých kaváren a restaurací, kam jsme se chodili zahřát.

Ideální doba pro návštěvu Rigy je léto, počasí je stálé, zima nehrozí a navíc se člověk může vykoupat v moři. Krásná pláž Jurmala se nachází půl hodiny cesty vlakem z Rigy.

Doprava po Rize

V centru Rigy je vše po ruce, a tak si ty nejdůležitější památky projdi po svých. V případě, že budeš bydlet třeba dál od centra, k dopravě ti poslouží místní tramvaje. Mhd jezdí každý den od 5 hodin do půlnoci. Během noci můžeš využít noční dopravu.

Nákup jízdenek a revizoři

Jízdenky se kupují v trafikách Narvesen, které najdeš snad na každém rohu. Jedna jízdenka stojí 1,15 EUR. Pokud si jí budeš kupovat až u řidiče mhd, bude tě stát 2 EUR.

Svojí cestu si můžeš naplánovat na stránkách rižského dopravního podniku.

Tramvaje

Nejvyužívanější dopravní prostředek v Rize, kterým jsme se dostali všude po městě. NIKDY nejezdi načerno! Revizoři kontrolují jízdenky často a mají krutější systém kontroly, kdy jim nemáš šanci uniknout. 🙂 Funguje to asi takto. Jede tramvaj, skupinka revizorů čeká venku, když ji řidič tramvaje uvidí, vypne automaty na označování jízdenek (šikovná pojistka proti „chytrým hlavičkám“). Tramvaj zastaví, revizoři nastoupí, za nimi se zavřou dveře, takže nikdo nemůže ven. Zkontrolují každého cestujícího a až potom se může jet dál.

Taxi v Rize

Pokud budeš potřebovat využít taxi, nejlevnější variantou je Panda taxi.

Levné ubytování Riga

V centru Rigy můžeš vybírat z různých hostelů, ceny za noc se pohybují od 300 Kč do 600 Kč, podle typu pokoje a termínu tvého pobytu. Mezi ty nejlepší patří:

Co v Rize navštívit

Centrální rižský trh vybudovaný z hangárů

centralni-trh-riga-2

centralni-trh-riga-1

V centrálním rižském trhu

 

První dny jsme strávili v Rize, kde jsme si prošli středověké centrum města a ty nejdůležitější památky. Dost se mi líbil Centrální trh (Central Tirgus), který je jedním z největších trhů v Evropě. Najdeš ho hned za hlavním nádražím.

Na své si tu přijde každý, prodává se tu vše od masa, sýrů, čerstvých ryb, sušeného ovoce až po všelijaké sladkosti. Zajímavostí je, že tržnici vybudovali z původních hangárů na Zeppeliny. V každém hangáru najdeš jiný sortiment zboží, jeden hangár je vyčleněný pro ryby, další na maso…

Historické centrum Rigy

Historické srdce Rigy je krásné a zapsané na seznamu UNESCO.

Budova rižské knihovny

Z knihovny je nejkrásnější výhled na Rigu. Vstupné se tu neplatí, stačí se jen zapsat u vchodu.

Kostel svatého Petra

Kostel, který je považován za symbol hlavního města Lotyšska. Za malý poplatek se se výtahem vydej až na vrchol věže, který je 72 m vysoký, budeš odtud mít Rigu jako na dlani.

Dům Černohlavců

Riga

Vpravo dům Černohlavců

Dům Černohlavců představuje jeden ze symbolů Rigy. Stojící na Radničním náměstí. Během 2. sv. války byl zničen a znovu postaven v roce 1999 na základě starých fotografií a dokumentů.

Původní dům byl postaven ve 14. století a jeho vlastníky bylo Společenstvo Černých hlav, které spojovalo mladé, svobodné obchodníky z ciziny, kteří měli vliv na společenské dění ve městě. Jméno domu je odvozeno od černých pokrývek hlavy, které kupci nosili.

Levné letenky do Rigy (1)

Tři bratři

Tři historické domy v ulici Mazā Pils. Nejstarší z nich je dům číslo 17, který pochází z 15. století, který je zároveň nejstarší zděnou budovou v Rize. Dům číslo 19 pochází z 16. století, dům číslo 21 ze 17. století.

Levné restaurace Riga

Až na tebe přijde hlad po celodenním potulování se po městě, navštiv jednu z mých oblíbených restaurací. Ideální místo pro zahnání hladu je restaurace Lido, kde mají samoobslužný bar s jídlem, ke kterému si dej tuplák lotyšského piva.

Za poslechem živé hudby a tradiční lotyšskou kuchyní se vydej do restaurace Folkklubs ALA pagrabs. Místo si raději zarezervuj dopředu, často je tam plno.

Nejlevněji a nejrychleji se najíš v restauraci Pelmeni XL. Ochutnat v ní můžeš různé druhy plněných pelmení, které se zapíjejí kefírem, jak v Rize mají ve zvyku.

Rižské útulné kavárny

V Rize najdeš několik útulných kavárniček. Jsou skvělým místem na zahřátí, pokud cestuješ v zimě, jako my. Jedna z těch, kde mají výbornou kávu je MiiT Coffee, kde je nejen kavárna, ale i opravna kol. Coffee Inn je další kavárenskou variantou.

Noční život v Rize

V Rize to žije nejen přes den, ale i v noci. V případě, že chceš zažít bujarý noční život, zajdi zapařit do klubu Kaļķu Vārti přímo v centru města. Ceny drinků jsou vyšší, tak se předtím zajdi posilnit pár tupláky piva do Lida.

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

4 comments

 1. Comment by Tadeáš Vylita

  Tadeáš Vylita Reply 6.12.2017 at 20:30

  Ahoj,
  váš článek mě velmi zaujal, bylo to zajímavé, výstižné. V pátek odlétám do Rigy a moc se těším a díky Vašemu článku jsem si zjistil hodně důležité informace. Děkuju!

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 7.12.2017 at 8:57

   Ahoj Tadeáši, děkuji za pochvalu. 🙂 Moc si užij Rigu a dej vědět jak se ti tam líbilo. 🙂 Zdravím z Nového Zélandu, Bára

 2. Comment by Ivo

  Ivo Reply 26.8.2018 at 21:11

  Ahoj,
  minulý týden jsem byl v Rize a zde uvedné informace se hodily. Vše přehledné, stručné, jasné. Děkuji moc za článek!
  Ivo

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 5.11.2018 at 9:44

   Ahoj Ivo, to mám radost! 🙂 Děkuji a je super, že sis Rigu užil, je to tam krásné. 🙂 Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Obchodní podmínky

ÚVODNÍ USTANOVENÍ Tyto obchodní podmínky (dále jen „obchodní podmínky“) Barbora Fialová, Novodvorská 1127, Praha 4, 142 00, identifikační číslo 07926341 (dále jen „prodávající“) upravují v souladu s ustanovením § 1751 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“) vzájemná práva a povinnosti smluvních stran vzniklé v souvislosti nebo na základě kupní smlouvy (dále jen […]

Read more

Finské Helsinky na víkend

Ve Finsku jsem žila 2 měsíce na začátku roku 2017 a byla to hodně velká paráda. Dělala jsem dobrovolníka na farmě a žila na ostrově. O celém mém dobrodrůžu si můžeš přečíst v článku Dva měsíce farmářkou ve Finsku. V únoru před odletem jsem se ještě na pár dní stavila v Helsinkách. Zima byla velká, sněhu […]

Read more

Zásady ochrany osobních údajů

Pokud jsi návštěvníkem mého blogu, poskytuješ mi své osobní údaje. Já tvé údaje zpracovávám a za jejich bezpečnost odpovídám. Slibuji, že tvoje údaje chráním a podřizuji se požadavkům Nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Cílem Fijalky je předávat informace o cestách v ČR a zahraničí. Pokud máš pocit, že uchovávám nějaké vaše osobní údaje, od adresy až po email a vy […]

Read more

Lotyšsko TOP místa

Nikdy předtím mě pobaltí nelákalo. Ani nevím proč. Možná mi nepřišlo až tak zajímavé, možná jsem si myslela, že tu toho není tolik k vidění. Teď mám radost, že jsem se do Lotyšska vydala a mohla se na vlastní kůži přesvědčit o opaku. A právě při své návštěvě mě Lotyšsko přesvědčilo o tom, že je […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí, ale zároveň musí mít i výživovou hodnotu, aby ti dodalo dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Dalším, neméně důležitým, faktorem je i krátká doba vaření. Nechceš si přece vyčerpat veškeré palivo na uvaření guláše. Ráda […]

Read more

Studentský život v Lotyšsku

Verča a Kuba, jeden z mála párů, který se na Erasmus vypravil společně. Místo toho, aby každý studoval v jiné zemi, hledali možnosti jak vyjet spolu. Nakonec si vybrali Rigu v Lotyšsku, kde prožili jeden rok svého studentského života. Našli si tu kamarády z celého světa a zažili nespočet dobrodružství. Lotyšsko projeli křížem krážem, a tak […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }