Byl to přesně rok, kdy jsme chodili po Rychlebských horách, dívali se na hřeben Jeseníků a říkali si, že ho chceme přejít. Do roka a do dne jsme si to také splnili. Na pátek jsme si vzali v práci dovolenou a ráno vyrazili vlakem z Prahy do Zábřehu na Moravě, pak dalším vlakem do Šumperka a odtud autobusem do Sobotína k Motorestu Skřítek. Tady začalo naše překrásné třídenní putování po hřebeni Jeseníků.
Délka trasy: 44 kilometrů
Náročnost: hravě zvládne každý, kdo chodí na výlety
Start: Motorest Skřítek
Cíl: Ramzová
Typ výletu: víkendový výlet
🍺Počet hospod po cestě: Motorest Skřítek, Ovčárna, Praděd, chata Švýcárna, Hotel Červenohorské sedlo, chata Jiřího pod Šerákem, Ramzová. Neboj, je jich hodně. 🙂
💡Zajímavosti: Petrovy kameny u Pradědu byly při čarodějnických procesech v 17. století označovány jako místo čarodějnických sabatů, schůzek čarodějnic s ďáblem.
Pro podrobnější plán se všemi úseky cesty, mrkni na mapu celého výletu.
První den: Motorest Skřítek – Ovčárna 12, 1 kilometrů
Tento úsek cesty se mi líbil asi nejvíc. Byl krásný podzimní den, všude kolem nás červeně zbarvené borůvčí. Nečekají tě žádné náročné výstupy, jen pozvolné stoupání na hřeben, po kterém pokračuješ téměř po rovince. Směr cesty ti určuje Praděd, který je vidět snad odevšud.
Přenocovali jsme v horské chatě Barborka a můžu jen doporučit.
Druhý den: Ovčárna – Vodopády Bílé Opavy – Červenohorské sedlo 16, 5 kilometrů
Od chaty jsme si ráno trochu zašli na procházku k vodopádům Bílé Opavy. Je to cesta náročnějším tereném se strmým klesáním a stoupáním, ale rozhodně stojí za to. Od vodopádů jsme pokračovali do kopce na Praděd, kam proudily davy turistů. A davy byly opravdu davy lidí.
Z Pradědu jsme zamířili směr Červenohorské sedlo se zastávkou na pivo na chatě Švýcárna. Skvěle tu vaří a klidně bych tu i přespala. Je to nádherné místo.
Cesta dál pokračovala po rovince lesy, po cestě se naštěstí davy lidí ztrácely a na konci jsme šli už téměř sami.
Vpodvečer jsme unavení došli do chaty H&D, kde jsme přenocovali. Útulnější chatu s krásnějším výhledem z kuchyně jsem ještě neviděla. Na véču jsem si zašli do hotelu Červenohorské sedlo, kde skvěle vaří.
Třetí den: Červenohorské sedlo – Ramzová 15 kilometrů
Brzy ráno jsme vyrazili na cestu, nejdříve mírně stoupala do kopce, poté vedla rovinkou lesy s dřevěnými chodníčky až na Šerák. V Chatě Jiřího na Šeráku jsme si dali oběd a potom nás čekal už jen strmý sestup dolů do Ramzové z hřebene Jeseníků.
Pro podrobnější plán se všemi úseky cesty, mrkni na mapu celého výletu.
Výlet po hřebeni Jeseníků byl pro mě jedním z nejkrásnějších několikadenních výletů po naší krásné vlasti. A je důkazem toho, že i v naší maličké zemi se dají udělat několikadenní přechody pohoří s neuvěřitelnou krajinou a ojedinělou přírodou.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
2 comments
Comment by Sona
Sona 14.8.2018 at 21:19
Moc děkuji! Perfektně napsané, a tak jsem mohla naplánovat svou první cestu pro sebe a syna do Jeseníku. Užili jsme si to.. ne vše, ale moc mi článek pomohl a Jeseníky jsou fakt nádherné!
Comment by Fijalka
Fijalka 21.8.2018 at 2:29
Ahoj Soňo, to mám radost. 🙂 Děkuji, Bára 🙂