Moje outdoorové vybavení

Inspiruj se věcmi, které balím na cesty já

Vybavení se snažím vybírat tak, abych ho využila celoročně, i na výletech v ČR a v zimě na běžky. Když jsem v roce 2015 jela poprvé na Island, měla jsem před sebou první trek v životě. Ano, dříve jsem byla spíš plážová povalečka a nejlíp mi bylo na jihu Evropy u moře. Island to tak nějak všechno změnil a ze mě je od té doby milovnice hor, lesů, outdooru a treků.

Protože jsem do roku 2015 nevlatnila žádné vybavení, tak jsem na začátku rozhodně nechtěla dát za boty 4 tisíce a za bundu to samé. Pohorky jsem někde sehnala za 1 500 Kč, bundu jsem si koupila ve výprodeji a obyčejnou krosnou si servala záda.

Teď už vím, že to nebyl úplně dobrý nápad a je lepší mít míň kvalitních kousků, než více nekvalitních, protože co si budeme povídat, pokud si koupíš „nějaké“ pohorky, po několika výletech se ti rozpadnou a máš z nich puchýře, budeš je za rok chtít vyměnit za nové a takhle je to s každým kouskem vybavení.

Update k 20.5.2023: tenhle článek si zasloužil pořádnou aktualizaci, a tak ho po osmi letech! konečně přepisuji.

Na jaké cesty je moje outdoorové vybavení určené?

Základy vybavení jsem začala sepisovat s mou první návštěvou Islandu, takže seznam využiješ od jara do podzimu i v severních částech Evropy, kdy je nejnižší minimalní teplota -4 (do této teploty mám vybavení vyzkoušené). Takže během roku buď něco ubereš nebo přidáš. Na co určitě není určený, tak to jsou extrémní zimní podmínky, se kterými nemám žádné zkušenosti.

Ráda bych v aktualizovaném seznamu zmínila i lehčí varianty vybavení pro ty, kteří se chystají na cesty více nalehko.

Batoh

Můj batoh Lowe Alpine se už nevyrábí. Pokud bych vybírala batoh teď, šla bych jednoznačně do Osprey Eja 58, protože je lehký, pohodlný a vyrobený z kvalitního materiálu. Je to navíc jeden z nejpoužívanějších batohů na dálkových trecích. Lehčí varianta: pro milovníky cestování nalehko je jasná volba batoh Gossamer Gear Mariposa 60.

Sbalitelný mini batoh STS Ultra Sil Nano Day pack pro jednodenní výlety, kdy velký batoh necháváš ve stanu/ubytování.

Ultralehké nepromokavé sáčky STS Ultra Sil Drysack je dobré nespoléhat na pláštěnku na batohu a jako ochranu před mokrem a pro lepší organizaci a přehlednost použít nepromokavé sáčky. Ideální je mít 4 kusy – jeden větší kompresní na spacák, druhý 20 litrový na jídlo, třetí 13 litrový na oblečení a čtvrtý 8 litrový na elektroniku, peněženku a doklady. Pokud se stane, že ti nějaké věci během cesty navlhnou, je dobré je šoupnout do nepromokavého vaku a tím je izolovat od zbytku věcí v batohu.

Spaní

Stan Jurek Midi 2.5 mám od roku 2017,má předsíňku tak akorát na vaření a schování bot. Dvě krosny se vejdou dovnitř. Stan váží 3 kg a cena je kolem 6 000 Kč. Aktuálně ho využíváme se 2 dětmi a v pohodě se do něj všichni nacpeme. Lehčí varianta: kdybych si stan vybírala teď, šla bych do stanu Nemo Dagger 3P, váží 1,9 kg, je prostorný, samonosný a má dvě předsíňky. Na cesty sama za dobrého počasí bych se na stan vyprdla úplně a šla do kombinace tyvek+karimatka+pončo/přístřešek STS vážící 197 gramů.

PS: na fotce výše je můj úplně první stan Pinguin Summit 3 na Islandu. Až tam jsme zjistili, že jeho podlážka nic nevydrží a ve stanu se dokáže udělat krásné jezero.

Spacák Rock Empire Cyklotour Moje požadavky na spacák byly takové, abych v něm neumrzla, nebyl těžký a byl třísezónní. Nakonec jsem si před sedmi lety pořídila Rock Empire Cyklotour a mám ho doteď. Váha 1,4 kg, cena kolem 2 000 Kč. Nejnižší teplota, ve kterém jsem ve spacáku spala bylo tuším –4°C a chtělo to přioblíknout svetr, druhý ponožky a na hlavu čepici. Lehčí varianta: kdybych si kupovala třísezónní spacák teď, určitě bych si vybrala péřový kvůli lepším izolačním vlastnostem, nižší váze, sbalitelnosti a delší životnosti. Cumulus Panyam 450 váží jen 850 gramů, komfort má do -6°C, je plněný nejkvalitnějším husím peřím a má plnivost 850+ cuin. Rozměr sbaleného spacáku je 26 x 18 cm, takže ti ušetří hodně místa v krosně.

Karimatka Therm-A-Rest Z-Lite Regular, váha 410 g, tloušťka 2 cm, tepelný koeficient 2,2, cena od 950 Kč. Mám ji už 7 let. Nafukovací karimatku jsem nechtěla (vyfukují se a jsou s nimi akorát problémy). Po složení má obdélníkový tvar, a tak ji můžeš využít třeba i na sezení. Je skladná, lehká a pohodlná, tady není co řešit.

Oblečení

Gore Tex bunda Tilak Alpamayo, už se nevyrábí, ale je skvělá, nepromokavá a extrémně prodyšná. Aktuálně bych šla do nějaké 2,5 až 3 vrstvé, aby se hned neopotřebovala membrána pod batohem. Na Hanibalu mají výběr gore-texových bund velký, v Pod 7 kilo jakbysmet.

Péřová bunda Ocun Tsunami je univerzální bunda, kterou s sebou můžeš tahat všude. Skvěle izoluje, hřeje a ve větru taky obstojí. Poslouží ti jako zateplení pod normální bundu, jako samostatná bunda, nebo jako další vrstva do spacáku pro zmrzlíky. Celá se dá sbalit do kapsy, takže se dá využít i jako mini polštář na spaní. Navíc váží jen 325 g.

Mikina Montane

Teplý vlněný svetr přibaluji, pokud neřeším váhu batohu a pohybuju se v severních částech Evropy. Garantuji ti lepší zážitek v podobě zahřátí při pozorování hvězd či polární záře.

Merino triko s dlouhým rukávem je neocenitelným kusem oblečení na dlouhé treky. Já ho nosila v kuse asi 8 dní (celý den chození po horách a večer jsem v něm ještě spala). Tričko ani trochu nesmrdělo potem, když se propotilo, tak nestudilo, ale naopak příjemně hřálo.

Merino triko Icebreaker s krátkým rukávem, na výměnu, když je teplejší počasí.

Merino legíny Icebreaker jako zateplovací vrstva nebo na spaní.

Kalhoty Montane

Merino podprsenka Icebreaker

Merino kalhotky Icebreaker

Nepromokavé rukavice Direct Alpine Express. Dají se rychle zakrýt nepromokavým obalem, a když mi náhodou promokly, tak mi v nich bylo pořád teplo. Používám je do hor i v zimě na běžky.

Čepice

Boty

Pohorky Meindl Island do zimy a drsnějšího terénu se považují za jedny z nejkvalitnějších pohorek vůbec. Jsou pohodlné, padly mi tak, že jsem z nich nikdy neměla puchýře. Nepromoknou, jsou prodyšné a nebolí mě v nich nohy. Dá se v nich v pohodě i brodit, když voda sahá po kotníky.

Nízké kožené trekové boty Meindl Ontario

Lehčí varianta: Možné nahradit botama Altra Lone Peak, které mají nulový drop (nebolí v nich tolik kolena), spoustu prostoru pro prsty, a jsou jedny z nejpoužívanějších bot na dálkových trecích.

Ponožky Bridgedale jestli ponožky, tak jedině Bridgedale! Mám dvoje a jsou úžasný. Neškrtí, skvěle sedí na noze, jsou pohodlný a nesmrdí.

Vaření

Vařič Var je univerzální, lehký (110 g) a praktický vařič, který sedí na kartuše se závitem (ne na campingaz). S vařičem dostanete i praktický obal na jeho uložení. Je malý, vyrobený z kvalitního materiálu a vydrží roky používání. Já ho mám už roky 6 let a vodu mi dokáže uvařit za něco málo přes 4 minuty. Jedinou nevýhodou jsou kratší podpěry pod ešus. Pokud je plný, je potřeba ho na vařič usazovat opatrně. Lehčí varianta: nejlehčí a nejskladnější vařič na trhu Robens Fire Midge Titanum (43 g).

Hrnec

Zapalovač

Nůž

Lžíce STS Alpha je dlouhá, a tak se s ní dá jíst i jídlo přímo z obalu expediční stravy.

Skládací miska

Vak na vodu do batohu. Kdo jednou vyzkouší kouzlo hydrovaků (camelbagů) už s sebou na výlety přestane tahat lahve. Hydrovak je pohodlnější, protože ti z batohu vede hadička, ze které piješ. Odpadne ti sundávání batohu pokaždé, když se chceš napít. Já mám 2 litrový vak na vodu Source Widepack, který mi bohatě stačí. Uvnitř hadičky se ti za nějaký čas usadí nečistoty, takže je dobré k němu dokoupit i čistící sadu. Po každé cestě ho vypláchni čistou vodou a nech ho pořádně vyschnout.

Filtr na vodu Platypus

Hygiena na cestách

Tuhý šampon Ponio + pouzdro Matador, ve kterém šampon vysychá a nerozblemcává se.

Mini ručník Sea to Summit AIRlite towel váží jen 53 gramů a sbalený je neuvěřitelně maličký

Kartáček (hlavice z cestovní sady Curaprox) + malá koncentrovaná pasta Ajona

Hřeben

Elektronika

Fotoaparát Fujifilm X100T + 2 náhradní baterie + nabíječka

Mobilní telefon

Powerbanka Nitecore NB10000 je nejlehčí a nejkompaktnější powerbanka s tímto výkonem na trhu.

Čelovka Petzl Bindi, která je lehoučká a na svícení po cestě, ve stanu nebo v kempu mi úplně stačí.

Ostatní

Trekové hole Leki Eagle jsou neodmyslitelnou pomůckou na treky, protože mi značně ulehčují chůzi s batohem a dost se hodí i při brodění řek. Díky nim má člověk lepší pocit a o hodně větší stabilitu pokud brodí ve větším proudu. Pokud místo stanu využíváš Nano Tarp Poncho, tak si s nimi postavíš přístřešek. Lehčí varianta: Trekové hole Fizan Compact, jsou jedny z nejlehčích holí na trhu (162 g).

13 comments

  1. Comment by Kubajz

    Kubajz Reply 7.3.2017 at 14:45

    My jsme jezdili toto léto furt někam, ale jen po ČR na víkendy. Dneska už se těšim až zas vyrazíme, takže studuju, koukám na tipy a kuchařky 🙂 Mě se třeba osvědčil arafat (šátek), má nesčetně variant použití a já ho třeba požil v noci, dal jsem si ho na hlavu a komáři mě nes..li. Pro lepší pohodu jsem nosil repráček pro mp3 na večer nebo při pochodu. Nebo jsem si připnul na bederní opasek magnetickou sponu a do ní jsem odkládal mapu abych měl furt obě ruce volný 😀 (nedoceněný tip). Přišel třeba i vhod opalovací krém v malé nádobce nebo termotaška s chlazeným. Ta placatka alkoholu večer je taky dobrá věc. Nebo černý rukavice, lehounký a odolný pro práci s čímkoli … Nebo je supr věc ta termoplachta, ta zlato/stříbrná, nezabere žádný místo, ale po rozbalení se už nedá tak skladně složit, ale taky stojí 20kč, tak co … Je toho mraky, co jsme používali 🙂

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 12.3.2017 at 20:06

      Ahoooj Kubo, děkuji za tvoje tipy na outdoorové vybavení! 🙂 Super nápad je ta magnetická spona na uchycení mapy, aby člověk furt nemusel sundavat batoh a lovit z něj mapu. 🙂 No a placatka, to je jasná volba, hlavně na ty zimní výlety. 🙂 Měj se krásně a přeju ti spousty dalších skvělých výletů! 🙂 Bára

  2. Comment by Tea

    Tea Reply 12.6.2017 at 19:17

    Ahoj, chci se zeptat, jak jste na Islandu řešili malý batůžek na jednodenní výlety, měli jste nějaký? Jedeme na 14 dní a chceme jít trek, takže řešíme kadžé deko, ale zase si říkám, že na bundu a lahev v vodou na výlet od auta, by se asi nějaký hodil :-)…?

  3. Comment by kateřina mátlová

    kateřina mátlová Reply 9.1.2018 at 8:43

    Ahoj fialko:) Já se sem vracím docela často:) Díky za to:)
    Chci se zeptat na foťák. Právě to řeším, zda tahat tu těžkou zrcadlovku… mám taky canon 50 D. Já si to nedovedu představit tahat tu šílenost.. je to těžké a neskladné, velké a křehké.. Opravdu to s sebou vozíš? A ještě dotaz technický, máš jej v krosně, nebo v tašce na rameni? Já jsem z toho nějaká vedle.. děkuji za odpověď a přeji krásné časy:))) K:)

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 9.1.2018 at 10:19

      Ahoj Kačko, já už na cesty beru jen ten Fujifilm kvůli váze. Zrcadlovky už netahám. 🙂 Jsem ráda, že se na Fijalku ráda vracíš. 🙂 jinak jsem jí měla v batohu a na cestě celou dobu na krku. 🙂 Bára

  4. Comment by kateřina mátlová

    kateřina mátlová Reply 9.1.2018 at 12:35

    Díky za odpověď!! Je to strašné heblo i tak, když jdeme jen na vejlet tady po kopcích a hodinu…. Jasně, chtělo by to kvalitní kompakt za 40 tisíc:))))))))))), malinký a šikovný.
    Na krku si nedovedu představit, že mi bimbá.. hůůůůůů

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 10.1.2018 at 9:14

      Ahoj Kačko, já svojí Fujinku koupila z druhé ruky za 10 tisíc a vydrží všechno a tahám jí všude. 😀 Ještě mě napdlo tohle zařízení, kam si můžeš zrcadlovku pověsit na popruh krosny a nekýve se ti na krku. 🙂 Tak mrkni.

  5. Comment by kateřina mátlová

    kateřina mátlová Reply 10.1.2018 at 23:21

    fi ty jsi hodná!!! Já jsem si dnes koupila kompakt, chichi, už asi pátý foťák:))) auuuuu manžel se mnou nemluví://
    Jaký používáš objektiv? Zdravím tě:)

  6. Comment by Lenka Turecká

    Lenka Turecká Reply 2.8.2019 at 22:27

    Ahoj Báro,moc ti děkuji za super čtení, přečetla jsem to s otevřenou pusou a s chutí hned zítra vyrazit😀
    Na stránku jsem narazila náhodou a jsem moc rada, i když mám 45+ tak první co udělám si koupím tu úžasnou péřovou bundu Ocún a využiju tvých nápadů na cesty. Mám přátelé kteří by rádi také cestovali,ale jsou tam výmluvy typu „spaní ve stanu není pro mě“ nevzdávám to a klidně vyrazím i sama😀 a nebo někde někoho ulovim 😀.
    První cesta bude v září do Budapešti , kde také využiju tvých rad a zkušeností,ale to pojedu s přáteli, spaní ve stanu to totiž nebude😀.
    Moc ti ještě jednou děkuji a určitě se vrátím pro další nápady, protože to Slovinsko vypadá úžasně.
    Lenka

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 12.8.2019 at 15:03

      Ahoj Leni, ty lehoučký péřovky jsou na cesty super, škoda, že jsem je neobjevila dřív. 🙂 Ono občas není na škodu vyrazit někam sama, ať si kdo říká co chce. 🙂 Já takhle byla třeba ty 2 měsíce sama ve Finsku jako dobrovolník a bylo to skvělý. Moc si užij Budapešť, mám to tam moc ráda. Měj se krásně a díky za komentář, Bára.

  7. Comment by michaela

    michaela Reply 5.9.2019 at 14:38

    Ahoj,

    chtěla bych se tě zeptat jaký typ Fujifilmu používáš/by jsi mohla doporučit?

    Děkuji

    • Comment by Fijalka

      Fijalka Reply 30.9.2019 at 21:38

      Ahoj Míšo, úplně nejstarší Fuji x100. 🙂 Kupovala jsem ho před několika lety v bazaru. Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Lehoučká péřovka Ocun

Nejlepší outdoor objev roku 2018, co jsem pořídila. Tahle lehoučká péřovka Tsunami české značky Ocun je univerzální bunda, kterou s sebou můžeš tahat všude a v jakémkoliv ročním období. Testovala jsem ji celý rok na Novém Zélandu. Nosila jí na horách, spala jsem v ní, když mi byla zima, chodila v ní v dešti a teď nechápu, […]

Read more

Datlová svačinka na výlety

Raw datlové kuličky na Novém Zélandu frčí šíleně, a tak se s vámi chci podělit o tenhle recept. Vlastně je to tak jednoduché, že nevím, jestli se to dá vůbec nazvat receptem. Protože teď hlídáme farmu, máme i KUCHYŇ, a tak jsem vám to konečně mohla sepsat a nafotit. Každopádně, food bloggerka ze mě asi fakt nebude. Tuhle […]

Read more

Jak hledat levné letenky

V tomhle článku bych ti ráda ukázala, jak já sama hledám levné letenky. Občas je to trochu věda, ale s trochou stěstí a vůle to zvládne každý. Nejsem žádný letenkový guru ani travel hacker, ale při výběru používám selský rozum, plus znám několik tipů, díky kterým se cena za letenku dá snížit. Většinou nehledám letenky s několika dlouhými přestupy […]

Read more

Průvodce: Půjčení auta na Islandu

Vypůjčené auto ti dá svobodu při cestování po Islandu. Nebudeš muset řešit jízdní řády autobusů, pojedeš si tam, kam se ti zachce a kam tě srdce povede. Na Islandu je obrovské množství autopůjčoven, takže je z čeho vybírat, ale já ti tu chci napsat o těch vyzkoušených a o různých možnostech, které máš. Normální auto […]

Read more

Nejlepší cestovní pojištění

Pokud si myslíš, že cestovní pojištění nepotřebuješ, protože se ti nikdy nic nestalo, tak věř, že ho potřebuješ. Náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Navíc to v zahraničí není jako u nás a peněžní sumy za lékařská ošetření apod. se pohybují v úplně jiných částkách. A že se to všechno může pěkně rychle […]

Read more

Samonafukovací vs pěnová karimatka

Před pár lety, s mými outdoorovými začátky, kdy jsem si pořizovala veškeré vybavení na treky a tůry, jsem samozřejmě hledala tu nejlepší karimatku. Věděla jsem, že nechci tu obyčejnou pěnovou, protože jsem se v noci chtěla taky trochu vyspat a necítit každý kamínek pod sebou. Navíc, nevím jak ty, ale já neusnu jinak než na […]

Read more

Můj první trek

Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek. Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. 🙂 Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek. Jenže s blížícím se odletem jsem musela […]

Read more

Jak na výběr příručního zavazadla

Před čtyřmi lety, kdy jsem ještě žila v Německu, jsem často létala po Evropě s RyanAir. Koupila si letenku za pár eur, sbalila si pár věcí do batohu a vydala se na cestu. Pokaždé jsem na letišti trnula z toho, jestli mi můj, ehm trochu větší, batoh projde jako příruční zavazadlo. 🙂 Modlila jsem se, aby mi ho […]

Read more

Moje outdoorové vybavení

Vybavení se snažím vybírat tak, abych ho využila celoročně, i na výletech v ČR a v zimě na běžky. Když jsem v roce 2015 jela poprvé na Island, měla jsem před sebou první trek v životě. Ano, dříve jsem byla spíš plážová povalečka a nejlíp mi bylo na jihu Evropy u moře. Island to tak […]

Read more

Užitečné cestovatelské odkazy

Cestuješ na vlastní pěst a sháníš co nejvíce informací o jednotlivých městech, zemích a letištích? Já pro plánování cest využívám hodně stránek, které mě celé cestování hodně ulehčují. Všechny weby jsou zahraniční a psané v angličtině. Dala jsem pro tebe dohromady své oblíbené cestovatelské stránky. Doufám, že se ti budou hodit a budou pro tebe užitečné. Plánování před […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí, ale zároveň musí mít i výživovou hodnotu, aby ti dodalo dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Dalším, neméně důležitým, faktorem je i krátká doba vaření. Nechceš si přece vyčerpat veškeré palivo na uvaření guláše. Ráda […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }