Verča a Kuba, jeden z mála párů, který se na Erasmus vypravil společně. Místo toho, aby každý studoval v jiné zemi, hledali možnosti jak vyjet spolu. Nakonec si vybrali Rigu v Lotyšsku, kde prožili jeden rok svého studentského života. Našli si tu kamarády z celého světa a zažili nespočet dobrodružství. Lotyšsko projeli křížem krážem, a tak nesmíš přijít o jejich cestovatelské tipy a rady! 🙂 Více se dozvíš v našem rozhovoru.
Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
Veru a Kubo, jak se vám v Lotyšsku žilo?
Žilo se nám moc dobře, i když začátky nebyly úplně lehké. Museli jsme si sehnat bydlení, zařídit účet v bance, vyřídit všechny papíry ve škole atd. Ale po pár dnech jsme našli byt a pak už bylo všechno v pohodě. Jelikož Lotyši už před pár lety přijali euro, ani jsme si nemuseli zvykat na cizí měnu.
Jak je na tom podle vás Lotyšsko oproti ČR?
Lotyšsko je „chudší“ země než ČR a v některých ohledech se to projevuje, ale při našem studentském životě jsme žádný rozdíl prakticky nepociťovali. Ceny jsou tam ale stejné, někdy i vyšší než u nás.
Proč jste si ho vybrali?
Tuto zemi jsme si vybrali celkem náhodně. Viděli jsme ho v seznamu míst, kam se dalo jet na studijní pobyt přes Dům zahraniční spolupráce, a řekli jsme si, že to zkusíme, nikdy předtím jsme v Pobaltí nebyli. Líbilo se nám, že se tam dá studovat v angličtině i jeho dobrá poloha pro cestování do okolních zemí, navštívili jsme Finsko, Rusko, Estonsko, Litvu… Vůbec jsme netušili, do čeho jedeme, ale byla to skvělá volba.
Na co jste si v Lotyšsku za ten rok nezvykli?
Co byl pro nás asi největší problém? Jednoznačně zima. Pocitová teplota, která klesala až k – 25 stupňům, a ty krátké dny, kdy se pořádně rozednívalo až kolem desáté, dokážou zapůsobit na psychiku. Čemu jsem za celou dobu nepřišla na chuť byl lotyšský chleba 🙂 a kopr téměř v každém jídle. A asi jediná věc, která nám tam chyběla, byly hory. Nebo alespoň větší kopce.
Po čem se vám naopak nejvíc stýská?
Na spoustu věci jsem si tam naopak zvykla a chybí mi, třeba i takové maličkosti jako všudypřítomné Narveseny (síť norských trafik), to, že se tam dá opravdu všude platit kartou (po návratu jsem u sebe zase musela začít nosit hotovost), nekouří se v restauracích a barech a celkově i ten všední život, jít si zaběhat do Mežaparku… mohla bych pokračovat ještě dlouho.
Jací jsou Lotyši?
Přestože jejich historie je v lecčems podobná té naší, nejsou Lotyši stejní jako my.
Lotyši jsou hodně vlastenečtí a neskutečně hrdí na svou nezávislost, dost prožívají státní svátky, milují zpívání a tancování.
Nemají moc v oblibě početnou ruskou menšinu, která v Lotyšsku žije. Snaží se od Ruska co nejvíc distancovat. A rozhodně jsou na tom líp, co se barvy fasád rodinných domů, reklam a billboardů týče. 🙂
S tím souhlasím. 🙂 Slaví nějaké zajímavé svátky, mají zvláštní tradice?
Co se mi opravdu líbilo, byly oslavy Līgo – oslava letního slunovratu vycházející ze starých pohanských tradic. Ženy chodí s květinovými věnci na hlavách, muži zase s dubovými. Večer se lidé sejdou, pijí, jedí, zpívají, tancují, nikdo nejde spát a muži pak ráno naskáčou do vody. Nikdy jsem nic podobného nezažila, a ta atmosféra byla úžasná. Rozhodně doporučuji Lotyšsko navštívit právě v období Līga. Oslavy Līgo se konají každoročně 23. – 25. června.
Co by měl v Lotyšsku každý cestovatel vidět a navštívit?
Určitě Rigu, její historické centrum je krásné a zapsané na seznamu UNESCO. Velký zážitek je navštívit Central Tirgus neboli Central Market, největší krytý trh v Evropě. Nachází se v 5 ohromných halách, ve kterých se dříve vyráběly vzducholodě. V každé z nich najdete něco jiného – ovoce a zeleninu, čerstvé ryby, sýry a mléčný výrobky, maso, oblečení… vlastně se tam dá koupit snad všechno 🙂 Lidé se tam schází, povídají, překřikují se, ta atmosféra se musí zažít.
Kdo by se chtěl na Rigu podívat zadarmo z výšky, ať navštíví knihovnu (ta zvláštní budova na levém břehu Daugavy), stačí se jen u vchodu zapsat.
Pokud by někdo rád vyjel i za město, není nic jednoduššího než sednout v Rize na vlak, kterým jste za půl hodiny v Majori – přímořském turistickém letovisku, kde je nekonečná pláž a koná se tam spousta akcí.
Krásně se dá strávit den i na pláži Vakarbuļļi, kam se dá v sezóně dojet městským autobusem přímo z centra, bývá tam méně lidí a my to tam měli tak nějak radši. 🙂 Kdo by měl více času, určitě bych doporučila zajít do Mežaparku (=lesopark) na okraji Rigy, je tam krásné jezero, v sezoně tam lidé grilují, sportují, nebo jdou jen tak na procházku.
Super zážitek jsou i zápasy kontinentální hokejové ligy, je to za pár korun a místní klub Dinamo Riga má od fanoušků velkou podporu.
Další oblíbenou turistickou destinací je město Sigulda, odkud se dá přes jedno z mála lotyšských údolí dojít na až hrad Turaida, je to moc pěkný výlet. Do Siguldy jezdí vlak z Rigy, cesta trvá něco málo přes hodinu.
Zajímavá místa jsou třeba i na západě Lotyšska – nacházejí se zde krásné pláže a na pobřeží u města Liepāja bunkry z 2. světové války.
Jak se dá po Lotyšsku nejjednodušeji dopravovat?
Železniční síť je oproti té naší opravdu malá, ale je to dáno tím, že Lotyšsko má mnohem menší hustotu zalidnění. Jinak se po Lotyšsku dá jezdit samozřejmě i autobusy. Ceny byly dost podobné těm českým. Co si pamatuju, tak jízdenka na vlak do Majori, což byla tak půl hodina cesty, stála 1,40 euro.
V Rize dobře funguje městská doprava, jedna jízda stojí 1,15 euro. Před místními revizory se nedá utéct, ale pokuta za jízdu na černo je v porovnání s ČR směšná, když nás jednou chytili, byli jsme z toho špatní, ale když po nás chtěli jen 5 euro, málem jsme se začali smát.
Jak je to vypadá s domluvou anglicky?
Byli jsme překvapeni, že Lotyši umí dobře anglicky. I v zapadlé večerce nebo na vlakové zastávce v malém městě jsme s angličtinou pochodili. Kdo si myslí, že se v Lotyšsku „nějak“ domluví, že je lotyština slovanský jazyk, tak je na omylu. Lotyština je bizarní. 🙂 Patří do skupiny baltských jazyků a většina slov je nesrozumitelná.
Co nějaká základní lotyšská slovní zásoba?
Krásný příklad jsou úplně první slova, která se člověk naučí, když přijede do Rigy: nākamā pietura – příští zastávka (tohle sousloví už do smrti nezapomenem). A něco ze základní slovní zásoby: jedno z nejdůležitějších slov pro Čechy je alus – pivo, dále se může hodit labdien – dobrý den, ahoj – sveiki, visu labu – něco jako na shledanou, což se dá říct také mnohem nesrozumitelněji – uz redzēšanos. Děkuji je paldies, prosím lūdzu. Lotyšsky jsem se učila 2 měsíce a stejně si skoro nic nepamatuju. Jinak ruštinu člověk určitě uplatní, i když mladí Lotyši už ji moc neumí.
Máte tipy na místa, kde se v Rize levně najíst, napít nebo zapařit?
Na jídlo bych určitě doporučovala Lido – síť lotyšských restaurací (v centru Rigy je jich hned několik), kde mají spoustu výborných jídel a pivo, které čepují i do tupláků. Dále jsme často chodili do hospody Folkklubs ALA neboli ALA bar, kde se dá skvěle najíst a hlavně popít s přáteli, druhů piv mají snad 20, často tam hraje živá hudba. Téměř pokaždé zde uvidíte tancující a zpívající Lotyše.
Jestli má někdo nízký rozpočet, tak nejlevněji se člověk nají asi ve „fastfoodu“ Pelmeni, kde, jak už název napovídá, mají Pelmeně (masové, sýrové i zeleninové). Velmi oblíbená kavárna je MiiT Coffee s nabídkou výborných vegetariánských a veganských jídel.
Pokud by měl někdo chuť pařit až do rána, klubů a barů je v Rize opravdu nespočet, např. Kalku Varti, RockCafe, Piens a spoustu dalších.
Měli jste nějaké předsudky nebo představy o Lotyšsku, které se po vašem ročním pobytu vyvrátily, nebo potvrdili?
Jeli jsme tam v podstatě bez předsudků, ačkoli většina lidí nám říkala, že jedeme „tam na východ do Ruska“ a že tam nic není. Ale opak byl pravdou, v Lotyšsku je spousta věcí, které stojí za to vidět a zažít. A rozhodně to za sáhodlouhé vyřizování stálo, prožili jsme tam úžasný rok. Už teď plánujeme, kdy se tam zase zajedeme podívat.
Verčo a Kubo, děkuji za rozhovor a věřím, že se do téhle krásné pobaltské země brzy podíváte, ať se vám na dalších společných cestách daří! 🙂
Pro další informace o Lotyšsku mrkni do sekce Lotyšsko.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
Leave a reply