Průvodce Budapeští

Moje milované město na Dunaji

Teplo, slunce, super počasí, výborné jídlo a málo turistů, tak takový byl můj dubnový víkend v Budapešti. Krásné město na Dunaji, kde na tebe dýchne jižanská atmosféra a pohoda.

Pro lepší orientaci a plánování si stáhni turistickou mapu Budapešti.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Jak se do Budapešti dostat

Do Budapešti jsme vyrazili v pátek v noci autobusem Student Agency, na místě jsme byli v 6 ráno. Délka cesty byla přibližně 7 hodin. Autobus staví přímo u zastávky metra Nepligét. V centru jsi metrem za 10 minut.

Pokud nechceš absolvovat 7 hodinovou cestu autobusem do Budapešti, zaleť si sem letadlem. Z Prahy jsi na letišti Ference Liszta cobydup.

Jak se dopravovat po městě

Nejrychlejším dopravním prostředkem v Budapešti je metro, které jezdí od 4:30 hodin do 23:30 hodin a dopravíš se s ním téměř všude.

 • Jednorázový lístek na metro stojí  350 HUF ( 35 Kč)
 • Celodenní jízdenku koupíš za 1650 HUF (165 Kč)

Jízdenky se dají koupit v automatech u vstupu do metra (jsou v angličtině) nebo v okýnku přímo ve stanici metra nebo u vstupu.

Budapešť (71)

Budapešťské metro, linka M1

Na jízdu na černo ani nepomysli, revizoři hlídají u každého vstupu do metra, a tak tě bez platné jízdenky jednoduše nepustí.

Tip: Nevynech jízdu nejstarší linkou metra v Evropě, je to linka metra M1, která byla otevřena v roce 1896 u příležitosti oslav tisíciletí příchodu Maďarů do Karpatské kotliny.

Pokud se někam nedostaneš metrem, využij budapešťskou tramvajovou síť. Žluté tramvaje jezdí centrem města a po nábřeží.

Budapešť (10)

Budapešťská tramvaj

 

Co v Budapešti navštívit?

Naštěstí jsou hlavní Budapešťské památky v centru města pěkně pohromadě. Měli jsme obrovskou výhodu v tom, že jsme do Budapešti dorazili v 6 ráno, tudíž jsme hned sedli na metro a v centru byli během pár minut.

Naše kroky vedly přes Řetězový most na Budapešťský hrad. Bylo krásné sledovat, jak se celé město pomalu probouzí do nového slunečného dne, nikdo nikde, po cestě jsme nepotkali turisty, jen pár běžců a pejskařů. Proto doporučuji přivstat si a zažít Budapešť časně ráno, byla to nejkrásnější část našeho výletu.

atmos1.jpg

Řetězový most (Széchenyi Lánchíd)

Zastávka metra M1, M2 a M3: Deák Ferenc tér

Je prvním mostem přes Dunaj v Budapešti. Fotogenický je především v noci, kdy ho osvětlují malá světýlka. Přes den se po něm projdi směrem k hradu, až ho přejdeš, zaboč doleva a projdi se po upraveném nábřeží místními parky.

Budapešť (23)

Pohled na Řetězový most a parlament

Budínský hrad

Jedna z nejnavštěvovanějších památek v Budapešti. Přes den tady potkáš dost turistů. Doporučuji se sem vypravit časně ráno, kdy se na hradu můžeš procházet skoro sám.

Budapešť (8)

Budínský hrad

Tip: k Budínskému hradu se dostaň tak, že přejdeš Řetězový most, za kterým se dáš doleva, půjdeš chvilku po nábřeží až dojdeš ke krásným upraveným zahradám. K zahradám vyjdi po schodech a vydej se nahoru k hradbám. Podél hradeb jdi doleva až dojdeš ke vstupní bráně do hradu.

Budapešť (17)

Zahrady pod Budínským hradem

Budapešť (12)

Zahrady pod Budínským hradem

Budapešť (19)

Vstup do hradu

Rybářská bašta

Až si projdeš Budapešťský hrad, pokračuj dál až k Rybářské baště. Je to zvláštní neogotická stavba, ze které je krásný výhled na Pešť a majestátní budovu Parlamentu. Dost nehezká je komunistická stavba hotelu Hilton přímo vedle bašty, která celý dojem trochu kazí a na toto hezké místo se vůbec nehodí. 🙂 Člověk si alespoň může vyfotit zajímavou fotku protikladů v odrazu budovy hotelu.

Budapešť (34)

Rybářská bašta, Budapešť

Matyášův chrám

Najdeš ho mezi Budapešťským hradem a Rybářskou baštou. Má zvláštní lesklou barevnou střechu a Turci ho kdysi přestavěli na mešitu. Za 2. světové války v něm Němci měli kuchyň.

Budapešť (39)

Matyášův chrám, Budapešť

Maďarský Parlament (Országház)

Zastávka metra M2: Kossuth Lajos tér

Asi nejfotografovanější budova v Budapešti. Tohle město nemůžeš opustit bez fotky Dunaje s budovou parlamentu. Je to jedna z nejstarších vládních budov v Evropě a stavba je to opravdu majestátní.

Tip: Fotky parlamentu si udělej z Rybářské bašty, potom sejdi dolů na stanici metra, jeď na zastávku přímo k parlamentu.

Budapešť (42)

Maďarský parlament, Budapešť

Citadella

Zastávka metra M4: Szent Gellért tér

Citadellu najdeš na skále Gellert, kam si můžeš udělat výlet, pokud máš více času. Je to příjemná procházka do kopce, kde ti odměnou bude famózní výhled na celou Budapešť. Na samém vrcholu skály najdeš sochu Svobody, která byla postavena na počest padlých Sovětských vojáků.

Budapešť (31)

Pohled na Citadellu se sochou Svobody

Margaretin (Markétin) ostrov

Zastávka tramvaje 4 a 6: Margitsziget / Margit híd

Zelený ostrov na Dunaji, kam většina obyvatel Budapešti směřuje za sportem. Spousta lidí sem chodí běhat, v létě se tu člověk může osvěžit na koupališti. My jsme se na ostrov vydali v podvečer, nakoupili jsme si pití a nějaké jídlo a udělali si menší piknik.

Budapešť (60)

Margaretin ostrov

Tip: podívej se k hudební fontáně, která je zapsána v UNESCO.

Hrad Vajdahunyad

Zastávka metra M1: Hősök tere

Imitace historického hradu, kolem které je hezký park Városliget, ve kterém se nacházejí známé Szechényiho lázně. V neděli se kolem hradu konají trhy, kde se prodávají maďarské ručně vyráběné výrobky, jsou tu stánky s všemožným jídlem a pitím.

Budapešť (80)

Hrad Vajdahunyad

Trochu bizarní je jezero u hradu, kde mají obrovská světla, aby se tu člověk mohl na loďce projíždět i za tmy. 🙂


Budapešť je městem, které ti přiroste k srdci a svým způsobem se do něj člověk bude vždycky rád vracet. Ať už do termálů, skvělých restaurací nebo jen nasát místní pohodovou atmosféru. Jestli hledáš dobré, mnou vyzkoušené restaurace a kavárny v Budapešti, mrkni na článek Kde se dobře najíst v Budapešti. O ubytování v Budapešti jsem napsala zvláštní článek.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

16 comments

 1. Comment by Michaela

  Michaela Reply 12.3.2017 at 14:36

  Ahoj, moc se mi líbí Tvoje články o Budapešti. Chtěla jsem se zeptat kolik si vyměnit peněz. Chystám se tam z přítelem na 4 dny a tak by mně zajmalo jestli mi budou stačit tak 4000. Děkuji

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 12.3.2017 at 20:04

   Ahoj Míšo, děkuji za chválu, mám radost. 🙂 Do Budapešti ti určitě budou stačit 4 000 Kč, zdá se mi to až moc. 🙂 Ale záleží jak moc chceš utrácet a tak různě. 😀 Moc si to tam užij! 🙂 Bára

 2. Comment by Kristýna

  Kristýna Reply 21.8.2017 at 1:19

  Ahoj, moc pěkný a užitečný článek :). Do Budy vyrážím tenhle týden (na 3 dny), a tak by mě zajímalo, za jak dlouho jsi zmíněné památky prošla? 🙂 Jde mi hlavně o Řetězový most, Budínský hrad, Rybářskou baštu, Matyášův chrám, Parlament a případně i ten poslední hrad.
  Předem Ti moc děkuji a přeji další krásné cesty po světě! 🙂

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 21.8.2017 at 11:50

   Ahoooj Kris, vše jsme prošli za víkend a hodně jsme se poflakovali po kavárnách a tak různě. 🙂 Tobě také krásné cesty a děkuji. 🙂 Bára

 3. Comment by Kristýna

  Kristýna Reply 21.8.2017 at 14:05

  Díky za rychlou a hlavně uspokojivou odpověď :D. Máme dost podobný plán :)..
  Měj se!

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 21.8.2017 at 14:06

   Nemáš zač!! 🙂 Užívej a pozdravuj Budapešť. 🙂 B.

 4. Comment by hanka

  hanka Reply 22.11.2017 at 21:31

  Pěkné články, taky se zeptám jedu jen na jednodenní zájezd, kolik bych si měla tak vyměnit?. Děkuji

  • Comment by hanka

   hanka Reply 22.11.2017 at 21:32

   a dá se platit i kreditní kartou?

   • Comment by Fijalka

    Fijalka Reply 2.12.2017 at 22:59

    Ahoj Hani, dá, ale určitě ne všude. 🙂 Je dobré mít něco málo pěněz v místní měně. 🙂 Bára

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 2.12.2017 at 22:58

   Ahoj Hani, záleží na tom kolik tam chceš utrácet a tak. 🙂 Já bych si na jeden den vyměnila maximálně za 500 Kč a kdyby něco, tak se dá v kavárničkách a restauracích zaplatit kartou. 🙂 Dej vědět jak se ti tam líbilo! 🙂 Z Nového Zélandu zdraví Bára

   • Comment by hanka

    hanka Reply 10.12.2017 at 19:32

    Děkuji za odpověď. Taky jsem tak počítala do 500kč. Určitě napíšu, už se moc těším 🙂

 5. Pingback: Ubytování Budapešť - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 6. Comment by Oli

  Oli Reply 15.5.2018 at 0:27

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat kolik stojí jízdenka na tramvaj, autobus.
  A jestli ta jednodenní je i na metro, tramvaj ale i autobus.
  Děkuji

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 26.6.2018 at 10:40

   Ahoj Oli, všechny info o jízdenkách v Budapešti najdeš na téhle stránce. Bára

 7. Comment by Dan

  Dan Reply 26.9.2019 at 11:53

  Zrovna jsem se vrátil z Budapešti v pondělí 23. 9. 2019. Výlet na 4 dny včetně dopravy busem. Krásné místo, kde jsou všichni free a nikam se nepospíchá. Spousta památek a především večerní plavba po Dunaji byla luxusní!
  Doporučuji všem, za „málo“ peněz, opravdu hoooodně muziky:)

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 30.9.2019 at 21:36

   Ahoj Dane, díky za komentář a jsem moc ráda, že sis Budapešť užil! Já se do ní vždycky ráda vracím. 🙂 Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ubytování Budapešť

Budapešť je hlavním městem Maďarska, a tak jsou zde nepřeberné možnosti ubytování. Já osobně ubytování moc neřeším, protože člověk stejně celý den chodí po městě a do pokoje se jde jen vyspat. Stačí mi složit hlavu v hostelu někde v centru města za nízkou cenu. Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení. Levné […]

Read more

Kde se najíst v Budapešti

Maďarská kuchyně není jen o pálivých papričkách a perkeltu. Chutě týhle kuchyně jsou báječný a v Budapešti můžeš vyrazit do spousty skvělých restaurací. Je ale potřeba řádně vybírat! Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení. Kde se v Budapešti dobře najíst Kisharang étkezde Na doporučení kamarádky Verči se mi […]

Read more

Průvodce Budapeští

Teplo, slunce, super počasí, výborné jídlo a málo turistů, tak takový byl můj dubnový víkend v Budapešti. Krásné město na Dunaji, kde na tebe dýchne jižanská atmosféra a pohoda. Pro lepší orientaci a plánování si stáhni turistickou mapu Budapešti. Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení. Jak se do Budapešti dostat […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }