Jsou to přesně tři roky, kdy na mě ségra vybalila, že našla levné letenky na Island a že chce jít i Laugavegur trek.
Ona, jakožto znalá trekařka, chtěla vzít s sebou mě, několikadenními treky nepolíbenou turistku. 🙂 Pro ní docela risk, pro mě dost skvělej a cool zážitek.
Jenže s blížícím se odletem jsem musela řešit spoustu nových věcí a otázek týkající se třeba outdoorového vybavení, jídla na cesty, správné krosny, stanu atd. atd. Postupně v mé mysli přistávaly i další otázky typu: Zvládnu to? Ujdu to? Jak zvládnu brodění řek?…
A tak vám všem, začínajícím trekovým nadšencům, chci maličko přiblížit svoje začátku, abyste v tom nebyli sami a necítili se tak marně jako tenkrát já. 🙂
Krosna a balení věcí
Co tě na treku bude nejvíc trápit je tíha krosny.
Každé kilo se počítá a s její váhou to fakt nepřeháněj. NIKDY si nebal věci typu „co kdyby náhodou,“ protože přesně tyhle věci na 100 % nikdy nepoužiješ a budeš je na zádech nosit úplně zbytečně.
Oblečení bal střídmě, chytře a pořádně si rozmysli co všechno si chceš sbalit.
Pro mě je ideální váha krosny kolem 10, maximálně 12 kilogramů.
Ideální je sepsat si seznam všeho, co si chceš do krosny zabalit a ještě před finálním sbalením si všechno vyskládat na podlahu a trochu nad tím zapřemýšlet.
10 kg navíc
Celý trek bude záběr i pro tvoje nohy a kolena. Najednou budeš mít o 10 kg navíc. Proto si vyber krosnu, která ti bude sedět a rozhodně na ní nešetři. Většinu její váhy musíš mít v bederním pásu, ne na ramenou. Jinak to bude hodně bolet. 🙂
Obecně nejlepší krosny mají značky Osprey a Lowe Alpine. Značka Osprey je o něco dražší a ceny za 65 litrovou krosnu se pohybují kolem 5 – 6 000 Kč. Já mám batoh Lowe Alpine a cena je kolem 4 000 Kč a s batohem jsem maximálně spokojená.
Outdoorové vybavení – na čem šetřit a nešetřit?
Přesně tohle jsem řešila na začátku a musím říct, že bych nikdy nešetřila na:
- správně sedící krosně (4 000 Kč)
- pohodlných kožených pohorkách (od 4 000 Kč)
- větruodolné a nepromokavé bundě (4 000 Kč)
- stabilním stanu (5 000 Kč)
Všechny tyhle věci budou asi nejnákladnějšími položkami tvého vybavení. Ale zase ti vydrží dlouho a budeš je využívat opakovaně.
Ostatní vybavení jako merino tričko, outdoorové kalhoty, spacák, karimatka atd. se dají shánět ve slevách v různých sportech.
Pokud by tě zajímalo jaké vybavení používám já, tak se pro inspiraci mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
Co na treku budu jíst?
Jak už jsem psala na začátku, co budeš řešit, je váha krosny, tudíž se připrav na dehydrovanou stravu. Do článku Jídlo na cesty jsem sepsala všechny formy jídla, které nejraději využívám já.
Trénink?
Já měla tu výhodu, že jsem turistka, a tak mi nedělá problém ujít za den třeba 30 km. Pokud zrovna tebe na výlety neužije, začni s nimi polehoučku.
Na začátku si dej třeba 5 – 7 kilometrové výlety mírným terénem. Délku i náročnost výletů postupně navyšuj. Můžeš začít i s mírným běháním jednou týdně.
Výletit začni co nejdřív, tipy na krásné výlety po naší malé zemi najdeš v sekci Výlety po ČR.
Zvládnu to?
No jasně, že to zvládneš! Jen to možná bude víc o tvé vůli, než o fyzičce (ale ta samozřejmě hraje také svou roli). Důležité je jít si vlastním tempem a nestresovat se tím, že jsi třeba poslední. Ostatní na tebe určitě někde počkají.
Podle psychologických výzkumů se 95 % našich obav nepotvrdí, takže se není čeho bát!
Uvědom si, že si neměříme čas, ale jde nám o to, abychom si to pořádně užili.
Po cestě si dělej zastávky jak potřebuješ, hodně foť, rozhlížej se, dívej se do korun stromů, za sebe (cesta vždycky vypadá úplně jinak). Pociťuj hrdost na to, že jdeš a užívej si to jak jen můžeš.
Namotivuj se
Pusť si film s tématikou treků, výletů a dlouhých cest.
Můj oblíbený film je Divočina, kdy se Cheryl Strayed vydává na 1770 km dlouhou vysokohorskou trasu Pacific Crest Trail.
Další skvělý film má název Pouť, který vypráví příběh o cestě do Santiaga a ukazuje, jak člověka obohatí a posune Svatojakubská pouť.
Do třetice všeho dobrého přidávám ještě film Útěk do divočiny, který vypráví příběh Chrise, který ve 22 letech odjel žít s minimální výbavou na Aljašku, aby se vyzkoušel život v americké divočině.
A málem jsem ještě zapomněla na film Walter Mitty a jeho tajný život, který se částečně odehrává i na Islandu. 🙂
Správní parťáci
Své treky absolvuj s fajn lidmi, kteří budou zároveň skvělými parťáky.
Pozor, při náročných trecích se projeví i to, kdo jaký doopravdy je. Může se stát, že ti, co se tváří statečně, to jen hrají a ve skutečnosti to jsou padavky a už vůbec nejsou týmovými hráči, kteří tě, když bude nejhůř, podrží. Proto je důležité tohle předem maličko otestovat na kratších výletech, aby to místo fajn treku nebyl stres a jedna velká hádka.
Není nic lepšího, než si vychutnat cíl cesty s těmi pravými lidmi.
Motivací k sepsání tohohle článku mi byli moji úžasní přátelé, kteří turisté nejsou, ale já bych byla moc ráda za to, kdybychom společně trávili víc času v přírodě, přespávali v hlubokých lesích pod širákem a opékali buřty na ohýnku.
Pokud to máš podobně jako já, mrkni na vtipný článek Kuby o nejčastějších výmluvách kamarádů, proč zrovna nemůžou na trek.
Děkuji za přečtení a tvůj čas,
S láskou Bára.
PS: pokud máš nějaké otázky, dej mi vědět, ráda ti poradím a pomůžu.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
4 comments
Comment by Franch
Franch 10.2.2019 at 13:00
Ahoj,
objevila jsem tvůj web náhodou, moc se mi líbí 🙂 S přítelem jsme se rozhodli v létě vyzkoušet nějaký krátký trek na Šumavě. Asi se inspirujeme tvým výletem s přespáním na Poledníku, který tu máš rozepsaný 🙂 Objednala jsem spacák a ještě si do léta musím pořídit krosnu! 😀 Doufám, že to zvládnu! Někdy jsem na pochybách, jestli to dokážu, ale tvůj blog mi dodává nadšení a odhodlání!
Děkuji! 🙂 Ať se daří na cestách!
Comment by Fijalka
Fijalka 14.2.2019 at 12:10
Ahoj, Šumava je překrásná a já jsem ráda, že jsem tě inspirovala k prvnímu treku. 🙂 to víš, že to zvládneš, hlavní je si to pořádně užít. 🙂 Měj se krásně a šťastné cesty! Dej vědět jak jste si to užili. 🙂 Bára
Comment by Medvěd
Medvěd 20.10.2019 at 1:01
Ahoj,
Shodou okolností jsem hledal na strejdovi Googlovi tipy, jak a čím si obměnit výbavu na trek. A narazil jsem na Tvoje stránky, které mne velmi zaujaly a i inspirovaly. Bydlím a žiji v Klatovech a na Šumavu to mám nedaleko (Vlakem do Sušice a odtamtud tím „zeleným“ ekobusem nahoru na Modravu.) Na čundry, treky, potlachy a podobné akce a tůry chodím od mých patnácti let, a i když mám Šumavu jakžtakž prošlou, stále něčím novým mne vždy překvapí. Zrovna nedávno jsem si stanovil výlet, Filipova Huť, Modrava, Turnerova chata, Antýgl, Kvilda…a cíl Vimperk. Lákala mne mj. obora sov na Borové Ladě. Z Vimperka jsem vyrazil zpět na Modravu a Sušice. A rozhodně to stálo za to. I když počasí zrovna nic moc. A nebo výlet autobusem na Špičák, a odtamtud pěšky na Černé jezero a pak do toho hrozného krpálu k Čertovu jezeru. Odtamtud nahoru k lanovce na Špičáku a dolů z kopce do Železné Rudy a vlakem zpátky.Krásný výlet, a to díky inspiraci na těchto stránkách.
Comment by Fijalka
Fijalka 2.11.2019 at 17:17
Ahoj Davide, to jsem moc ráda, že jsi na fijalce získal inspiraci. 🙂 A děkujeme za tipy na další krásná místa na Šumavě! 🙂 Bára