Přemýšlíš o tom, co přivezeš kamarádům, rodině či sobě jako suvenýr z Číny? Dala jsem dohromady tipy na dárky či suvenýry z Číny, které mě zaujaly, nebo jsem je sama koupila svým přátelům a blízkým.
Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
V čínských obchůdcích mají tolik věcí, ze kterých oči přecházejí. Člověk by koupil všechno, ale já se vždycky snažím vybírat takové dárky, které člověku nebudou ležet někde na poličce, ale prakticky je využije, něco symbolizují, nebo ho alespoň pobaví.
Svačinová kuřecí pařáta – nejbizarnější suvenýr z Číny
V Číně jí koupíš v balení po jednom kusu, cena je kolem 3 juanů (12 Kč), záleží v jakém obchodě nakupuješ. U nás si k svačině namažeš chleba, Číňané si raději dají kuřecí pařátu. 🙂
Čínský čaj
Čínská čajová kultura je jedním z velkých pojmů v Číně. Číňané ho pijí už více než 4 000 let a je důležitou součástí čínské tradice.
Zajdi si pro něj do speciálního obchodu s čajem, kde si vybereš druh a sami ti ho i naváží. Samozřejmě platí, že čím více je čaj kvalitnější, tím vyšší je jeho cena. My jsme ho nakupovali v různých obchodech po Pekingu. V některých z nich ti ho zabalí i do krásné dárkové krabičky. K čajům se dají dokoupit další doplňky, jako sušeně květy růži či dalších květin a bylin.
Nejlepší místa, kde koupit čaj v Pekingu
Maliandao Tea Market
Adresa: 11 Maliandao Street, Guang’anmenwai, Xuanwu District
Mají tu neuvěřitelně velký výběr čajů ze všemožných koutů Číny. Většina prodejců neumí anglicky a čaj prodávají velkoobchodně, ale po domluvě rukama nohama ti prodají menší množství čaje za férovou cenu.
Ochutnat tady můžeš ty nejlepší a nejkvalitnější čínské čaje, mezi které patří:
- Tiěguānyīn 铁观音 (Železná bohyně) z jižní provincie Fujian, který roste pod broskvovými stromy a má broskvové aroma
- Lóngjǐng 龙井 (Dračí studna) nejznámější a nejrozšířenější čínský čaj z provincie Zhejiang
- Dahongpao (大红袍) je jeden z nejdražších oolong čajů té nejlepší kvality rostoucí v horách Wuyi
Čínský čajový servis
Když už jsme u toho čaje, tak nesmíme opomenout přípravu čínského čaje. Ségra si přivezla čínský čajový servis, který dokonce přežil i let zpátky do Prahy a nic se mu nestalo.
Čínské hůlky
V Pekingu zavítej do nákupní ulice Qianmen Dajie (linka metra 2, zastávka Qianmen, vylez ven jihozápadním nebo jihovýchodním výstupem) a navštiv obchůdek s hůlkami (nachází se po pravé straně nákupní ulice), kde najdeš stovky druhů. Hlava ti z toho množství a druhů bude přecházet. Dají se koupit po jednom kusu nebo po více kusech v sadách, jako je vidět na obrázku.
Cena čínských hůlek záleží na tom, z jakého dřeva jsou vyrobeny a jak moc jsou propracované.
Čínský jasmínový krém – ideální suvenýr z Číny pro ženy
Nejen, že má krásné balení, ale také krásně voní a na pleti je příjemný. Většinou prodávají spousty druhů a vůní, ale TOP byl právě ten jasmínový (má většinou zelenou krabičku). Ozkoušen byl babičkami, mamkou a kamarádkami a všem vyhovoval.
Cena čínského jasmínového krému je do 10 juanů (do 40 Kč).
Šátek s čínskými motivy
Další dárek pro dámské osazenstvo, elegantní šátek potěší snad každou ženu. Obchůdků se šátky je všude spousta, ceny začínají na 8 juanech (cca 32 Kč). Nejdražší z nich jsou z pravého hedvábí a jsou delší, širší a mají i knoflíky. Dají se vázat na desítky různých způsobů kolem krku i těla. Já ten svůj koupila v Šanghaji na trhu ve starém městě.
Bambusové suvenýry z Číny
Bambus je v Číně symbolem ctnosti. Odráží duši a emoce lidí.
Na roztomilé obchůdky s výrobky z bambusu narazíš spíš v menších městech. Jeden jsme objevili v městečku Zhouzuang u Šanghaje. Koupili jsme tu krásné bambusové záložky s lisovanými květinami a bambusová zrcátka.
Ceny za bambusové suvenýry se pohybují v rozmezí 5 – 10 juanů (20 Kč – 40 Kč).
Čínský červený uzel
Používání těchto uzlů má v Číně dlouhou tradici a symboliku. Využívaly se pro zdobení oděvů nebo jako dekorace. Uzly mohou mít různé barvy a tvary. Uzly pravé lásky a štěstí jsou používány na svatbách a vyjadřují vzájemnou lásku a stárnutí ve věrnosti. Další významy uzlů jsou třeba přátelství, klid, setkání…
V obchůdcích nejčastěji uvidíš uzel v červené barvě symbolizující štěstí.
Čínská kaligrafie
Kaligrafie je jedním z tradičních čínských umění s historií delší než tisíc let, které je známé po celém světě. Je považována za poklad čínské kultury. Obrázek je doma možné zavěsit na zeď a mít tenhle čínský skvost doma stále na očích. Vybírat můžeš z různých kaligrafických stylů.
Obrázek na plátně s čínským motivem
Obchůdků prodávajících obrázky na plátně je v každém čínském městě spousta. Na výběr mají z desítek různých motivů a velikostí. Já si svůj obrázek s pokroucenou vítací borovicí z čínských Žlutých hor koupila v Šanghaji ve staré čtvrti a jeho cenu usmlouvala asi na 4 juany (cca 16 Kč). Obrázek jsem si pověsila do chodby, kde vlastně taky tak trochu vítá všechny příchozí do mého bytu. 🙂
Máš nějaké jiné tipy na ty nej suvenýry z Číny? Nenechávej si je pro sebe a poděl se o ně v komentářích pod článkem. 🙂
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
Leave a reply