Sólo cestování po jihovýchodní Asii

Tomáš na první cestě v Asii

Tomáš nikdy žádný velký cestovatel nebyl, tuhle skutečnost prolomil výletem, kdy si sbalil batoh a na vlastní pěst se vydal objevovat krásy Asie.

Věděla jsem, že Tomáš cestoval sám, a tak jsem celý rozhovor sestavila tak, aby byl inspirací pro ty, kteří se bojí cestovat sami a budu strašně ráda, když tě k tvým budoucím cestám inspiruje.

Tomášův plán cesty nebyl úplně jednoduchý, byl spíše hodně náročný. V rozhovoru se dozvíš nejen to, jak to celé dopadlo, co ho inspirovalo, kde poznal svojí lásku :), čeho se obával, ale také spoustu dalších zajímavých informací.

Jaké je to cestovat sám? Bylo něco, čeho ses před cestou obával?

Podle mého názoru je to nejideálnější varianta, jak poznat co možná nejvíc lidí, protože ti v podstatě nic jiného nezbývá. 🙂 Pokud vyloženě nesnášíš lidi nebo chceš být sám. Další výhodou sólo cestování je svoboda. Nemusíš se nikdy s nikým dohadovat co kdy budeš dělat nebo kam pojedeš. Jednoduše se ráno vzbudíš a podle nálady nebo počasí se rozhodneš co podnikneš.

Musím uznat, že větší strach než já mělo především mé okolí, hlavně mamka, která nikdy nebyla dál než autem v Holandsku. 🙂

Samozřejmě jsem měl strach jak to všechno dopadne, už jen kvůli mé mizerné angličtině a skutečnosti, že jsem nikdy před tím nebyl dál než s cestovkou v Řecku 🙂

Hodně jsem přemýšlel nad tím, co všechno by se mohlo stát. Od ztráty dokladů, krádeže nebo přepadení, až po zmeškání letu nebo čehokoli podobného. Všechny tyhle věci naštěstí převážila moje touha poznávat, která se ve mě objevila před nějakým časem a vedla k tomu, abych vyrazil na tuhle cestu.

Thajsko

Jaká zajímavá místa jsi v Asii navštívil?

Vzhledem k tomu, že moje plánovací schopnosti a vlastně i možnosti byly před cestou dosti omezené, jsem si vše představoval doslova jako Hurvínek válku.

Měl jsem jen koupené letenky do Bangkoku a zpáteční jsem měl z Denpasaru.

Můj původní plán byl Bangkok, potom vlakem do Surat Thani, odtud na Koh Samui, pak zpátky do Surat Thani a vlakem do Kuala Lumpur. Z Kuala Lumpur vlakem do Singapuru, odkud bych přeletěl do Jakarty. Z Jakarty bych projel vlakem skoro celou Jávu do Surabai a dál na trajekt na Bali. 🙂

jihovychodni

Původní plán cesty

Bangkok_nádraží

Nádraží, Bangkok

To je dosti smělý plán, jak to celé dopadlo?

První zádrhel plánu byl v délce mého pobytu. Měl jsem na to jen 15 dnů. Brzy jsem pochopil, že to zase až taková sranda nebude.

Nakonec jsem musel celou cestu zkrátit, protože pro absolvování mého původního plánu by byl potřeba asi měsíc. 🙂 Strávil jsem 2 noci v Bangkoku, potom jsem jel vlakem do Surat Thani, odtud autobusem a trajektem na ostrov Ko Samui. Na Samui jsem pobyl 3 noci, pak jsem jel zpět do Surat Thani a odtud vlakem do Malajsie. Z Thajska se dá přímo dojet pouze do Butterworthu. Potom jsem jel autobusem do Kuala Lumpur.

Vodopády_Ko_Samui

Vodopády, Ko Samui

V Kuala Lumpur jsem byl pouze jednu noc. Stihl jsem pouze dopolední procházku po městě, vyfotil si Petronas Twin Towers, navštívil City Tower a pak honem na letiště. Konečná zastávka byla Bali, kde jsem zůstal až do odletu.

jihovychodni

Mapa cesty

Podle čeho sis vybíral místa, která navštívíš?

V podstatě jsem navštívil co bylo po cestě. Bangkok byl jasný, na Samui jsem měl kamarády, v Kuala Lumpur jsem chtěl vidět hlavně dvě věže. Na Bali jsem žil způsobem “teď a tady”.

Ko_Samui

Ko Samui

 Nejdůležitější rada: v Bangkoku nikdy nevěř tuktukářům! Pokud ti tvrdí, že je nějaký chrám zavřený, téměř vždycky kecají. Nejlepší informace získáš od lidí, které potkáš. Mamka mi vždycky říkala “líná huba, holé neštěstí.

Jak ses připravoval před cestou? Narazil jsi třeba na nějaké zajímavé články nebo blogy?

Vzhledem k tomu, že jsem velký lajdák, byla moje příprava dosti zanedbaná. 🙂 Samozřejmě jsem četl různé články, například na hedvábné stezce najde člověk spoustu užitečných informací, ale mohl jsem tomu dát víc 🙂

Další inspiraci jsem získal na festivalu Obzory, který můžu všem doporučit! Zúčastnit se tam můžete všemožných přednášek o outdooru a cestování, inspirace to byla velká.

Byla ovšem jedna věc, kterou jsem nepodcenil, a to vybavení. Pořádnej batoh, lehkej spacák a cestovní ručníky jsou k nezaplacení, ale nemusíte to přehánět jako já. Moje odbavené zavazadlo mělo nějakých 8 kilo.

Kde všude jsi na svých cestách a necestách bydlel? Nebylo dražší ubytovávat se jako jednotlivec?

Vše jsem řešil skrze booking.com a měl jsem pouze dvě podmínky – cena maximálně 200 Kč  za noc a hodnocení na booking.com nad 7, což se mi vždy podařilo úplně v pohodě.

Spal jsem ve smíšených pokojích v hostelech a při přejezdech jsem spal ve vlaku. Smíšené pokoje jsou pro sólo cestovatele naprosto ideální, protože tam potkáte nejvíc lidí, kteří mají většinou hodně podobnou cestu.

Co se týče čistoty a komfortu, někde v pohodě, jinde horší. Stačí číst recenze a většinou budete hned vědět co od toho očekávat.

Jak moc bylo těžké seznámit se v cizí zemi s ostatním cestovateli? Spřátelil ses tam s někým a cestovali jste pak třeba společně?

Lehčí než si koupit vodu! 😀 Pokud se zdržuješ v backpackerských čtvrtích a hostelech,  nemáš o super lidi vůbec žádnou nouzi! U mě byla bohužel nevýhodou mizerná angličtina, ale většinou to pár piv spravilo. 🙂

Poznal jsem spoustu lidí. V podstatě na každém kroku jsem se s někým zakecal. Dá se říct, že jsem našel i pár přátel, se kterými se ještě někdy uvidím. Přiznám se, že na Bali jsem poznal jednu slečnu z Jižní Koreji, která už asi půl roku cestuje po jihovýchodní Asii a strávili jsme tam spolu super týden.

Počkej, počkej, takže ses na Bali zamiloval?

No zamiloval…až tak bych to nenazval, ale na konci dubna jedu za ní. 🙂

Bali_Ubud

Ubud, Bali

Potkal jsi tam nějaké další sólo cestovatele z jiných zemí?

Co si pamatuju . . . . Finsko, Dánsko, Holandsko, Německo, USA, Indie, Austrálie, Ukrajina, Korea, Nový Zealand, Kanada a pak páry nebo skupiny snad ze všech koutů světa. Na pár Čechů jsem také narazil.

Spřádáš nějaké další plány k objevování tobě doposud neznámých částí světa?

Co ti budu povídat, je to horší než droga. Už teď mám koupené letenky na duben na Bali. Letím na 15 dnů a chci si projet zbytek Bali a pak na Lombok.

Letos bych chtěl ještě stihnou Island a několik víkendových eurotripů. V příštím roce je v plánu Laos, Kambodža a Vietnam přibližně na měsíc. Potom mám ještě jeden trošku větší plán, ale ten je zatím tajný. 🙂

Je něco, co bys poradil ostatním sólo cestovatelům, kteří se k tomu, aby cestovali sami zatím neodhodlali?

Žádný odhodlávání, prostě se seberte a vyražte! Svět je naprosto úžasnej se spoustou nádherných míst a skvělých lidí. Já sám teď nemůžu pochopit, jak jsem mohl být takovou dobu zavřenej doma a tohle všechno si nechat unikat. Zážitky jsou něco, co vám nikdy nikdo nevezme, budete mít stále na co vzpomínat a o čem vyprávět.

Ale jak už jsem říkal, je to vysoce návykové!:) Moje rodina si myslí, že jsem se zbláznil a to ještě ani nevědí o všech plánech do budoucna! 🙂

Tome, díky moc za skvělý a inspirativní rozhovor, ať ti všechny tvé plány vyjdou a procestuješ co nejvíce zajímavých zemí!

[fb_button]

 Líbil se ti tento rozhovor? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

 

 

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Rozhovor: Laugavegur Ultra Marathon

Pavla je sportovkyně, její běžecké začátky byly krušné, ale to jí nestálo v cestě, aby v roce 2006 poprvé stanula na startu náročného běžeckého závodu na Islandu, Laugavegurinn Ultra Marathon. Je to 55 km dlouhý závod v náročních islandských podmínkách – sníh, led, špatné počasí, ledové řeky, písek, lávový popel… Já jsem tenhle úsek s krosnou šla 3 […]

Read more

O životě a práci na Islandu

Romča o sobě říká, že je taková obyčejná holka, co si po dostudování sbalila kufr, přítele a vyjela na pár měsíců do světa. 🙂 Aktuálně žije a pracuje na Islandu, o kterém bude i tenhle rozhovor. Říká: „Na Islandu se pro nás zastavil čas. Žijeme uprostřed ničeho. 100 kilometrů od nejbližšího města. To, co na tom všem […]

Read more

Babetty napříč Islandem

Už dlouho jsem na Fijalce nezveřejnila žádný rozhovor, ale konečně mi do oka padnul skvělý projekt kluků z Babetta maniaci, a tak jsem ho rovnou udělala s nimi. 🙂 Kluci jsou to odvážní, to se musí nechat! Chtějí prostě projet na babettách skrz na skrz Island. Když jsem se s Martinem bavila o brodění řek […]

Read more

Jak se žije na Islandu

Tak trochu mi na Fijalce chyběl rozhovor s někým, kdo žije na Islandu (když už tak často píšu články právě o Islandu a jsem do něj zamilovaná). Tenhle boží rozhovor o životě na Islandu mi poskytla skvělá a přátelská Kristýna. Tímto převelice děkuji kolegyni Bohunce za zprostředkování kontaktu. 🙂 Kris na Islandu žije už přes rok. […]

Read more

Jak se žije vlastní sen?

Martina Gebarovská, cestovatelka, fotografka a blogerka, která se jednoho dne rozhodla, že bude žít svůj sen, že bude dělat to, co jí doopravdy baví a naplňuje. CESTOVAT. Když došla k tomuhle rozhodnutí, nic jí nebránila v tom opustit práci, koupit si letenku a odletět. Marti články plné inspirace si můžeš přečíst na jejím blogu. Martina je […]

Read more

Jak se pracuje a žije v Číně

Verča, která o sobě tvrdí, že je univerzální cestovatelka (od backpacku, přes pohodlný klidný motel, po luxusní resort), žije už tři roky v Číně ve městě Changzhi se svým manželem. Po Číně cestují a poznávají její skryté krásy. Rádi vyrazí i do Thajska, které je jejich oblíbenou zemí, do které se rádi vrací. Dojmy z Číny Verča sepisuje […]

Read more

Jak se žije a pracuje v Indii (část 2)

Volné pokračování prvního rozhovoru s Alešem, který se odstěhoval do Indie, Kalkaty, kde právě žije a pracuje. Druhý rozhovor jsem s ním udělala s odstupem času. Je to asi 6 měsíců od jeho příjezdu do Kalkaty a tentokrát to bude o tom jak vnímá indické pracovní prostředí, své kolegy, o Kalkatě a něco málo se […]

Read more

Studentský život v Lotyšsku

Verča a Kuba, jeden z mála párů, který se na Erasmus vypravil společně. Místo toho, aby každý studoval v jiné zemi, hledali možnosti jak vyjet spolu. Nakonec si vybrali Rigu v Lotyšsku, kde prožili jeden rok svého studentského života. Našli si tu kamarády z celého světa a zažili nespočet dobrodružství. Lotyšsko projeli křížem krážem, a tak […]

Read more

Sólo cestování po jihovýchodní Asii

Tomáš nikdy žádný velký cestovatel nebyl, tuhle skutečnost prolomil výletem, kdy si sbalil batoh a na vlastní pěst se vydal objevovat krásy Asie. Věděla jsem, že Tomáš cestoval sám, a tak jsem celý rozhovor sestavila tak, aby byl inspirací pro ty, kteří se bojí cestovat sami a budu strašně ráda, když tě k tvým budoucím cestám inspiruje. Tomášův plán […]

Read more

Dva roky v Číně

Helča je jedna z prvních studentů České zemědělské univerzity v Praze, která se vypravila na dva roky studovat do Číny. Jak se jí v Číně žilo, co všechno tam zažila, kam všude se podívala, jaké je to pít pivo z igelitového pytlíku a mnoho dalších informací najdeš v rozhovoru níže. Co tě přivedlo ke studiu […]

Read more
nový zéland

Jak se žije a pracuje na Novém Zélandu

Kryštof je můj kamarád z vejšky. V listopadu 2015 si sbalil saky paky, kariéru hodil za hlavu a s kamarádem vyrazil na rok na Nový Zéland. Chce tady pracovat a za vydělané peníze cestovat. Jak jeho život na Zélandu probíhá, co ho k rozhodnutí vedlo, jak jednoduché je hledání práce a mnoho dalších informací se […]

Read more
kolkata

Jak se žije a pracuje v Indii (část 1)

Alešův ortel byl zpečetěn začátkem listopadu 2015, kdy se dozvěděl, že dostal práci v Indii, o kterou se snažil několik měsíců. Tímto bych vám ráda představila mého dlouholetého kamaráda Aleše, který se pracovně vypravil na rok a půl do Kalkaty. Jaké měl pocity před odjezdem, co ho nejvíc děsilo, co všechno musel vyřešit před odjezdem se dozvíte v našem […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }