Slovinsko – tipy a rady na cestu

Nenápadná zemička na jihu Evropy, která nás uchvátila svou krásou

I když nás Slovinsko neuvítalo zrovna nejlepším počasím (hned v noci po našem příjezdu do Karavanek dorazily do hor přívalové deště), nemění to nic na tom, že tahle malá zemička na dlouho zůstane zarytá hluboko v našich cestovatelských srdcích.

Do Slovinska jsme přijeli hlavně za krásnou přírodou a chtěli tu objevit ne tolik turisty navštěvovaná místa, a stejně jako minulý rok na Krétě, se nám to zase podařilo. 🙂

Většina Čechů Slovinsko využívá jako tranzitní zemi na cestě do Chorvatska, ale já si troufám říct, že bych to Chorvatsko klidně vynechala a radši se zaměřila na Slovinsko. Je tu totiž všechno!

Vysoké hory, z nichž nejvyšší je Triglav (2864 m. n. m.) v Julských Alpách, moře a nejkouzelnější přímořské městečko Piran, zelená údolí, louky, na kterých se pasou kravky, průzračná jezera a řeky, hluboké lesy a stovky značených turistických tras.

Co mě na Slovinsku překvapilo:

  • Slovinci jsou pohostinní, příjemní a milí
  • Tolik serpentýn a zatáček jsem autem nikdy neprojela
  • Všude jsou kopce a lesy
  • Za 2 hodiny jízdy po dálnici jsi od moře na severu Slovinska v horách
  • Sebemenší a zapadlejší vesnice jsou hezky opravené, čisté, v každém okně jsou květiny…
  • Slovinci umí skvěle pracovat se dřevem. Staví krásné dřevěné chaty, sruby, zahradní altánky, dřevěné střechy, dřevěné truhlíky na květiny, hromady pečlivě srovnaného dřeva na zimu jsou snad u každého baráčku
  • Voda se dá pít téměř všude
  • Řeky jsou průzračně čisté
  • Každý se domluví anglicky

Ve Slovinsku jsme celkem strávili 14 dnů a zážitků máme nespočet, ale než ti popíšu všechna krásná místa, jsou na řadě praktické rady a tipy na cestu do Slovinska. 🙂

Kdy Slovinsko navštívit

Cestou na výšlap do hor v Jezersku

Cestou na výšlap do hor v Jezersku

Slovinsko můžeš navštívit celoročně. V zimě můžeš vyrazit na lyže, v létě k moři, řekám, na výlety do hor a tak.

Hlavní sezóna je ve Slovinsku od června do srpna. Nejvíce turistů se v tuto dobu zdržuje u moře, u jezera Bled nebo v Triglavském národním parku. I během vytížené sezóny se ve Slovinsku dají najít úžasná a klidná místa, kde lišky dávají dobrou noc.

Nejjednodušeji se sem dostaneš vlastním autem. Z Prahy na sever Slovinska je to cca 740 kiláků, takže asi 7 hodin jízdy.

Jak se po Slovinsku dopravovat

Autem

Vlastním autem je to samozřejmě nejjednodušší. Nezapomeň, že pokud budeš chtít využít dálnici, musíš si koupit vinjetu (slovinskou dálniční známku) na jakékoliv benzínce. Seznam míst, kde se dá dálniční známka koupit najdeš na této stránce.

Ceny slovinské dálniční známky pro osobní auta (2017):

Týdenní – 15 EUR

Měsíční – 30 EUR

Roční – 110 EUR

Aktuální informace o cenách slovinských dálničních známek najdeš na dars.si.

Autobusem

Pokud auto nemáš, dá se po Slovinsku dopravovat místními autobusy. Pro vyhledání autobusového spojení ve Slovinsku mrkni na stránky ap-ljubljana.si.

Kde ve Slovinsku nakupovat

Ve skoro každé větší vesnici jsou potraviny s názvem Mercator. Čím menší vesnice, tím je sortiment zboží menší a je podobný našim vesnickým Jednotám.

V některých vesnicích byly potraviny s názvem Tuš, kde byl výběr potravin daleko lepší a větší. Další obchody mají název Trgovina, prostě malé obyčejné smíšené zboží.

Ve větších městech je většinou Lidl či Interspar.

Ceny jsou podobné jako u nás, něco je dražší, něco levnější. Nějak extra moc jsme to nezkoumali a neporovnávali.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Jak jsme to dělali s jídlem?

V ČR jsme si nakoupili nějaké zásoby instantních jídel (co nakupuji najdeš v článku o jídle na cesty). Vařič VAR a kartuši vozíme vždycky s sebou, takže jsme si v kempech vařili teplé večeře a snídaně na vařiči.

Potom, co nám zásoby docházely, jsme vše dokupovali ve zmiňovaných obchůdcích a sem tam jsme zašli na pořádné slovinské jídlo.

Co ve Slovinsku ochutnat

Polévka obara z žganci

Polévka obara z žganci

Pivo Union se skvělým výhledem

Pivo Union se skvělým výhledem v Jezersku

Tak jo, začnu pivem. Všude se prodává pivo značky Laško a Union. Když je pořádně vychlazené, tak je fakt super! Jen nám tu nechutnalo točený, takže doporučuji radši pořádně vychlazený lahváče nebo plechovky. 🙂

Každý slovinský region má svou vlastní místní specialitu. My jsme se v hodně restauracích setkali s polévkou, ke které servírovali žganci. Žganci je z pohanky, vypadá podobně jako polenta, která je rozdrobená na kousky a je posypaná škvarky. Slovinský název je obara z žganci, takže určitě ochutnejte! 🙂

Kde ve Slovinsku bydlet

Slovinsko (11)

Pastevecká chata na Velké planině

Ve Slovinsku je wild camping nebo free camping zakázaný. Pokuty za nocování mimo kempy se pohybují kolem 80 – 200 EUR. Záleží, kde tě zrovna načapají spát. Pokud chceš spát v přírodě, máš tři možnosti.

Oficiální kempy

Jejich seznam i recenze najdeš na avtokampi.si. Slovinské kempy jsou na daleko vyšší úrovni než u nás. Cena za noc je průměrně 10 EUR za osobu. Ve větších kempech je často i malý obchod s potravinami.

Seznam kempů, které jsme ve Slovinsku využili:

Farmhousy

Další možností, kde bydlet, jsou slovinské Farmhousy. Velké hotely mi ke Slovinsku nesedí, takže ti je ani nebudu doporučovat. Na Velké planině se dají pronajmout i útulné dřevěné pastevecké chatky.

Tzv. Camper Stops

Doporučuji těm, kteří za ubytování nechtějí zbytečně utrácet. Jedná se o místa, kde můžeš oficiálně přespat přes noc zadarmo nebo malý poplatek. Nejsou tam většinou záchody, ani sprchy. Jejich seznam najdeš na camperstop.si.

Moc ráda poušívám apku park4night, ve které snadno a rychle najdeš místa, kde můžeš přes noc přespat.

Co všechno ve Slovinsku navštívit?

Je tu tolik krásných míst, že to není tak úplně jednoduché. 🙂 Proto ti dávám k dispozici místa, která se mi při všem tom hledání na cestovatelských webech a instagramových profilech líbily nejvíce.

Za mě byly jednoznačně TOP místa ve Slovinsku: Jezersko a Velká planina.

A teď už máš základní informace o Slovinsku, tak se můžeme vrhnout na moje nejmilovanější místa a já se nemůžu dočkat až ti je představím. 🙂

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

 

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Slovinsko – Jezersko

Doktor z hor, vybavilo se nám, když jsme se vypravili na náš první pořádný výšlap do hor v  Jezersku. Šťavnatě zelená tráva, na které se pasou krávy, tyrkysově modré nebe, vysoké hory nasvícené sluncem…no posuďte to sami na úvodní fotce k článku. 🙂 Užitečné odkazy: Aktuální panoramatická kamera Jezerska První kemp Hostel a Camp Stará pošta Druhý […]

Read more

Slovinsko – Velká planina

Velká planina, to byl zážitek sám o sobě a rovnou to nejkrásnější, co jsem ve Slovinsku za těch 14 dní viděla. Je to místo, které tě pohltí svou atmosférou a my jí pojmenovali slovinský hobitín. 🙂 Protože jsme Slovinsko navštívili v červenci, kdy tu byly šílený vedra a teploty se pohybovaly vysoko nad 30 stupni, […]

Read more

Slovinsko – tipy a rady na cestu

I když nás Slovinsko neuvítalo zrovna nejlepším počasím (hned v noci po našem příjezdu do Karavanek dorazily do hor přívalové deště), nemění to nic na tom, že tahle malá zemička na dlouho zůstane zarytá hluboko v našich cestovatelských srdcích. Do Slovinska jsme přijeli hlavně za krásnou přírodou a chtěli tu objevit ne tolik turisty navštěvovaná místa, a […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }