Slovinsko – Jezersko

Tam, kde lišky dávají dobrou noc

Doktor z hor, vybavilo se nám, když jsme se vypravili na náš první pořádný výšlap do hor v  Jezersku. Šťavnatě zelená tráva, na které se pasou krávy, tyrkysově modré nebe, vysoké hory nasvícené sluncem…no posuďte to sami na úvodní fotce k článku. 🙂

Užitečné odkazy:

 

Tam, kde lišky dávají dobrou noc

Cestou na výšlap do hor

Cestou na výšlap do hor

Jezersko je jedním z klidných míst ve Slovinsku, které není poznamenané davy turistů. Ti se zdržují hlavně v Triglavském národním parku nebo u jezera Bled. Ve všední dny tu moc lidí nepotkáš a o víkendu se tu člověk většinou setkává jen se Slovinci, kteří do Jezerska přijíždějí trávit volný čas výšlapy v horách a potom si dají večeři a pivo u Planšarského jezera a pozorují západ slunce nad horami.

Kde se v Jezersku ubytovat

Šenkova domačija prostě malebná

Šenkova domačija je prostě malebná

Navíc tu i skvěle vaří z lokálních surovin

Navíc tu i skvěle vaří z lokálních surovin

V Jezersku najdeš dva kempy. V prvním z nich, který se jmenuje Hostel a Camp Stará pošta, jsem bydleli my. Je to maličký kemp pro několik stanů a několik dřevěných chatek. Stan stojí 10 EUR za noc a osobu, chatka 30 EUR pro dvě osoby a v hostelu můžeš přenocovat za 20 EUR. V budově hostelu je i malý bar s venkovním posezením, kde si můžeš dát pivo. Bohužel tady nevaří. Nabízejí tu jen několik dezertů a k jídlu mraženou pizzu.

Druhým kempem je Šenkova Domačija, která je naprosto úžasným místem a my jsme tu byli jednou na jídle. Přespat se dá v kempu, v normálním pokoji, na seně, v pastýřské chatě nebo na výminku. Je to nádherná zelená oáza s překrásným výhledem, milými lidmi a úžasnými zvířaty. Kemp stojí 10 EUR, nocleh na seně 12 EUR, pokoj se snídaní 40 EUR.

Skvěle tu vaří, takže se tu klidně zastav na oběd nebo večeři. Navíc z jejich venkovní terasy je ten nejkrásnější výhled na hory a celé Jezersko.

 Výlety Jezersko

V Jezersku je toho k vidění hodně a každý si tu přijde na své. Najdeš tu:

  • Jednu ferratu vedoucí k Češke koče

 • Místa pro milovníky horolezectví. Je to hlavně  severní stěna Grintovce, Kočny, Dolgeho hrbtu a Skuty. V zimě se tu dá lézt po zamrzlých vodopádech.
 • Ankovy vodopády
 • Minerální pramen
 • Ledovec pod Skutou, který je nejvíce jihovýchodně ležící ledovec v Alpách

Planšarské jezero

Podvečer u Planšarského jezera

Podvečer u Planšarského jezera

Planšarské jezero je uměle vytvořené jezero (při pohledu z výšky má tvar srdce). Místní ho vytvořili jako připomínku bývalého ledovcového jezera, po kterém dostal kraj své jméno. Planšarské jezero je oblíbeným místem turistů i místních a je symbolem Jezerska.

Výlet na Češkou koču

Češka koča (Česká chata leží ve výšce 1542 m. n. m.

Češka koča (Česká chata leží ve výšce 1542 m. n. m.)

češka koča slovinsko (5)

Tak tohle byl náš první pořádný výlet v Jezersku. Je to jednodenní výlet do hor, který zvládnou i děti, co jsou zvyklé výletit. Cesta začíná na parkovišti pod horami, ke kterému se dá dojít pěšky nebo dojet autem. Pokud pojedeš autem ušetříš si asi hodinu cesty.

Česká chata leží ve výšce 1542 m.n.m. Postavil ji Český odbor Slovinského planinského družstva (SPD) v Praze.

Cesta nahoru

češka koča slovinsko (2)

Cesta na koču je hooodně do kopce, ale zvládnou jí i děti

Cesta na koču je hooodně do kopce, ale zvládnou jí i děti

Od parkoviště už začíná turistické značení a cesta hned prudce stoupá lesem. Slovinci se s tím moc nepářou, a hodně turistických cest vede kolmo nahoru do pořádných kopců, ale musím říct, že je to super na rozchození. 🙂 Jen co vylezeš z lesa, cesta pokračuje dál po skalách, žebřících a pěšinách až k Češke koče.

Cesta dolů

Při cestě dolu se ti otevřou překrásné výhledy na Jezersko.

Při cestě dolu se ti otevřou překrásné výhledy na Jezersko

Občas byl terén trochu obtížnější

Občas byl terén trochu obtížnější

Od koči si na cestu zpátky můžeš vybrat dvě různé cesty. První vede přes Zgorne Jezersko a musí se jít kus zpátky stejnou cestou. Druhá cesta vede dál do hor směrem na Kranjskou koču a až potom se leze dolu. Tuhle variantu jsme si vybrali i my. Byly tu opravdu krásné výhledy. Exponovanější části cesty byly jištěné řetězy a skobami.

Další výšlapy od České koči

Na Češke koče se dá přespat, vaří tu a mají i pivo. Pokud tu chceš přenocovat, zarezervuj si místo dopředu na jejich stránkách. Hodně lidí na chatě zůstává na pár dní a dělají si od ní výlety na okolní hory. Vratca (1802 m. n. m.) 40 minut, Grintovec (2558 m. n. m.) přes Mlinarsko sedlo 3 hodiny, Jezerska Kočna (2540 mm. n. m.) po Kremžarjevi poti 3,5 hodiny, Skuta (2532 mm. n. m.) přes Mlinarsko sedlo 4 hodiny.

Výlet na Velikou babu a Golý vrh

Gohlý vrh a my dva

Gohlý vrh a my dva

Slovinsko goly vrh holý vrch (2)

Výhledy jsou odtud vskutku nádherné

Veliká baba (2127 m. n. m.)

Výlet na Velikou babu jsme tak trošku přecenili. 🙂 Nejdříve jsme 2 hodiny lesem stoupali do prudkého kopce, dokud jsme nevyšli na louku, kde se cesta dělila na Golý vrh (1 hodina) a Velikou babu (2 hodiny).

Řekli jsme si, že nebudeme trapáci a vylezeme na Babu. 🙂 Nooo stoupání bylo opět šílený a občas se nám motala hlava z toho, když jsme se omylem podívali dolu. 🙂 Potom, co jsme vyšli z lesa jsme cestu vzdali, protože dál pokračovala šplháním po skalách bez jištění a nějak moc se nám do toho nechtělo. Cestu jsem potom hledala, takže na trasu, kterou jsme nedošli, můžeš mrknout tady. Ve východní části Veliké baby se dá na vrchol dolézt i po ferratě.

Golý vrh (1787 m. n. m.)

Cesta na Golý vrh byla po Velké babě pohodová. Jen se musíš připravit na hodinovou chůzi lesem do prudkého kopce. Z vrcholku je nádherný výhled na všechny okolní hory a Jezersko.

Nezapomeň se na výlety do hor správně vybavit. Pro inspiraci mrkni na to, co na cesty tahám já. 🙂

Všechna místa v Jezersku najdeš označená na mapě, tak určitě mrkni. 🙂

[fb_button]

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

3 comments

 1. Pingback: Slovinsko - tipy a rady na cestu - Fijalka.cz | Fijalka.cz

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 21.8.2018 at 2:30

   Ahoj, super a díky za video. 🙂

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Slovinsko – Jezersko

Doktor z hor, vybavilo se nám, když jsme se vypravili na náš první pořádný výšlap do hor v  Jezersku. Šťavnatě zelená tráva, na které se pasou krávy, tyrkysově modré nebe, vysoké hory nasvícené sluncem…no posuďte to sami na úvodní fotce k článku. 🙂 Užitečné odkazy: Aktuální panoramatická kamera Jezerska První kemp Hostel a Camp Stará pošta Druhý […]

Read more

Slovinsko – Velká planina

Velká planina, to byl zážitek sám o sobě a rovnou to nejkrásnější, co jsem ve Slovinsku za těch 14 dní viděla. Je to místo, které tě pohltí svou atmosférou a my jí pojmenovali slovinský hobitín. 🙂 Protože jsme Slovinsko navštívili v červenci, kdy tu byly šílený vedra a teploty se pohybovaly vysoko nad 30 stupni, […]

Read more

Slovinsko – tipy a rady na cestu

I když nás Slovinsko neuvítalo zrovna nejlepším počasím (hned v noci po našem příjezdu do Karavanek dorazily do hor přívalové deště), nemění to nic na tom, že tahle malá zemička na dlouho zůstane zarytá hluboko v našich cestovatelských srdcích. Do Slovinska jsme přijeli hlavně za krásnou přírodou a chtěli tu objevit ne tolik turisty navštěvovaná místa, a […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }