Před pár lety, s mými outdoorovými začátky, kdy jsem si pořizovala veškeré vybavení na treky a tůry, jsem samozřejmě hledala tu nejlepší karimatku. Věděla jsem, že nechci tu obyčejnou pěnovou, protože jsem se v noci chtěla taky trochu vyspat a necítit každý kamínek pod sebou.
Navíc, nevím jak ty, ale já neusnu jinak než na boku, a tak jsem hledala nějakou karimatku, díky které nebudu mít otlačený boky, ruce a nohy. No a já jí našla!!! 🙂
Pěnová skládací karimatka Thermarest Z Lite
Při hledání a bádání na internetu jsem narazila na pěnovou karimatku Thermarest Z Lite, která není ledajakou karimatkou.
Její povrch není rovný, ale pěna je vytvarovaná do takových ďolíčků (fakt nevím jak to líp popsat 🙂 ). Díky tomu se na ní spí pohodlněji a lépe izoluje. Klasicky se neroluje, ale skládá, takže její tvar ve složeném stavu tvoří kvádr místo válce a můžeš jí použít třeba na sezení u ohně.
Její složení je super rychlé, váží jen 410 gramů a používají ji i vojáci Navy Seals.
Jedinou nevýhodou, kterou jsem zatím objevila je to, že se občas v ďůlcích drží sražená voda. Její cena je oproti obyčejné pěnové karimatce vyšší a přesahuje 1 000 Kč, ale pro mě to byla investice k nezaplacení a za tu cenu na ní máš doživotní záruku.
Tepelný koeficient: 2,2
Váha: 410 g
Rozměry složené karimatky: 51 x 13 x 14 cm
Tloušťka: 2 cm
PLUSY: je lehká, snadno se skládá, dá se na ní sedět, nižší cena
MÍNUSY: nenarveš jí do baťohu, větší velikost, nižší tepelný koeficient, není tak pohodlná
Samonafukovací karimatka Thermarest
Vždycky jsem byla skeptická vůči nafukovacím nebo samonafukovacím karimatkám, ale s přibývajícím věkem si řikám, že bych jí možná vyzkoušela, že budu mít větší pohodlí a bude se mi spát líp. 🙂 Tak jsem sáhla po samonafukovací karimatce Thermarest Prolite Regular a musím říct, že si zatím docela libuji.
Oproti pěnové Z Lite se mi na téhle líbí hlavně její skladnost. Po složení je fakt maličká a dá se krásně nacpat přímo do batohu a má i vyšší tepelný koeficient, tudíž se dá používat celoročně. Spí se na ní asi o 1000 % pohodlněji než na pěnové, ale má i své nevýhody.
Největší nevýhodou pro mě je hlavně skládání karimatky, kdy jí člověk musí vyfukovat a potom balit tak, aby se vešla do svého obalu (mně se to poprvé povedlo asi až na třetí pokus). Chce to trochu cviku a pak to jde celkem snadno. Cena karimatky Thermarest Prolite je něco kolem 2 500 Kč.
Tepelný koeficient: 3,4
Váha: 695 g
Rozměry složené karimatky: 28 × 12 cm
Tloušťka: 3,8 cm
PLUSY: složená je fakt malá, nacpeš jí do batohu, má vyšší tepelný koeficient, je pohodlnější
MÍNUSY: vyšší cena, vyšší hmotnost (o 285 g), není tak snadno sbalitelná, můžeš jí propíchnout
Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
Jakou karimatku teda vybrat?
Pokud je pro tebe důležitější pohodlí při spaní, co nejmíň otlačený tělo a vyšší tepelný koeficient, sáhni po samonafukovací Pro Lite. Pokud pohodlí zase tak moc neřešíš, ale chceš lepší a lépe izolující pěnovou karimatku, sáhni po Z Lite. Karimatky jsem testovala při přespávání na Kokořínsku, na kopci Nedvězí.
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
4 comments
Comment by Martin
Martin 19.9.2017 at 8:10
Jen bych doplnil, že Therm-a-rest ještě vyrábí mj. NeoAir Xlite, snad nejpoužívanější nafukovací karimatku na světě, která je o dost lehčí (350 g) a sbalitelnější(23×10 cm) než obě výše jmenované 🙂 S tloušťkou 6.3 cm se na ní spí opravdu skvěle. Jedinou nevýhodou je pak cena přes 3000 Kč.
Comment by Fijalka
Fijalka 19.9.2017 at 16:56
Ahoj Martine, děkuji moc další tip na super karimatku. 🙂 Ta váha i rozměry jsou u týhle fakt skvělý…Díky za radu a doplnění. 🙂 Bára
Comment by Štěpán Karásek
Štěpán Karásek 23.6.2019 at 12:50
co je to za kopec prosím? výhled vypadá nádherně.
Comment by Fijalka
Fijalka 19.7.2019 at 14:28
Ahoj Štěpáne, kopec se jmenuje Nedvězí, je na Kokořínsku. 🙂 Supr místo na přespání pod širákem. 🙂 Bára