Bohužel jsem na Hong Kong neměla tolik času, ale i tak jsem si to tady užila na maximum. Protože tohle město bylo mým stopoverem na cestě na Nový Zéland, strávila jsem tu jen tři dny.
Na plánování cesty jsem se tak trochu vykašlala, takže jsem si všechny informace hledala až na místě za pochodu. Všechny důležité informace před cestou jsem sepsala do článku Hong Kong – tipy a rady na cestu. Ubytovaná jsem byla v hostelu Ohk ve čtvrti Kowloon. Noc ve dvoulůžáku jednoho vyšla na cca 450 Kč, což je na tohle město skvělá cena.
Všechna navštívená místa najdeš v této mapě, do které jsem je poctivě označovala.
Městská část Kowloon
Čtvrť Kowloon se nachází na pevnině na stejnojmeném poloostrově. S ostrovem Hong Kong ho spojuje metro či lodě. Slovo Kowloon znamená devět draků. Součástí Hong Kongu je od roku 1860.
Promenáda Tsim Sha Tsui
Na promenádu se vydej večer a čekej až se začnou rozsvicovat všechny ty mrakodrapy na Hong Kong Island. Odtud jsou ty krásné fotky nočního Hong Kongu.
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Tsim Sha Tsui Station, Exit E. Potom pokračuj po Salisbury Road, potom zatoč doprava do tunelu pro pěší vedle YWCA Hong Kong Cultural Centre, pak pokračuj směr molo Star Ferry.
Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.
Hodinová věž (Clock Tower)
Hodinová věž je orientačním bodem v Hongkongu. Nachází se na jižním břehu Tsim Sha Tsui. Je to jediný pozůstatek původního místa bývalé stanice Kowloon na železniční stanici Kowloon-Canton.
Molo Star Ferry
Pěkná procházka s výhledem na ostrov Hong Kong.
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Tsim Sha Tsui Station, Exit L6. Potom pokračuj po Salisbury Road dál až k Hodinové věži.
Kowloon Park
Až budeš mít dost rušné čtvrti Kowloon, zajdi do tohohle parku. Je to zelená oáza uprostřed hektického města. Toto klidné místo bylo v minulosti armádní pevností, kterou v roce 1970 armáda předala pro veřejnou potřebu.
Jsou tu lotosové rybníčky, želvy, papoušci, krásné čínské altánky, ve kterých se člověk může schovat před sluncem a spousta, spousta zeleně.
Jak se sem dostat: metrem na stanici Tsim Sha Tsui Station, Exit A1
Noční trh – Temple Street Night Market
Jakmile se setmí, obchodníci začnou hbitě rozkládat a vybalovat své zboží. Je to oblíbený pouliční bazar, který je pojmenovaný po chrámu Tin Hau. Dá se tu koupit čaj, elektronika, hodinky, oblečení, starožitnosti a další zboží.
Jak se sem dostat:
- metrem na zastávku Yau Ma Tei, Exit C, potom zabočit na Temple Street
- metrem na zastávku Jordan Station, Exit A. Pak zabočit doprava na Jordan Road a pa znovu doprava na Temple Street.
Mong Kok
Mong Kok je nejvíce přeplněná nákupní a rezidenční čtvrť v Hongkongu, ale stojí za to to tady vidět a zvlášť potom, co se setmí.
V okolí je jeden z nejpopulárnějších trhů v Hongkongu, Dámský trh, a také desítky přeplněných nákupních ulic. Nech se nést davem a prozkoumej Mong Kok na vlastní pěst.
- Ulice Sai Yeung Choi – tady koupíš elektroniku, kosmetiku a oblečení
- Ulice Shantung a Dundas – zde si můžeš obhlídnout japonskou a západní módu
- Langham Place je jedním z mnoha nákupních center, kde můžeš nakupovat v klimatizovaném pohodlí
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Mong Kok
Zkus se Kowloonem jen tak toulat a objevovat nová místa bez plánů! Stojí to za to. 🙂
Hong Kong Island
Ostrov Hong Kong je oproti pevninskému Kowloonu hypermoderní a najdeš tu desítky mrakodrapů, jejichž výška tě bude na každém kroku uchvacovat. Přesně tady jsem poprvé zažila pocit, že jsem uprostřed betonový džungle. Ale i tady, mezi těmi všemi mrakodrapy, se dají najít zelené oázy, kde si od toho všeho ruchu a shonu můžeš na chvilku odpočinout.
Hlavní molo – Central Ferry Pier
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Central Station
Hlavní promenáda – Central and Western District Promenade
Od Central Pier pokračuj dál podél vody. Je to příjemná procházka se skvělými výhledy na Kowloon. Na konci je park, který je jak jinak než narvaný lidmi, kteří si tu večer užívají piknik, povídání a společné zpívání. 🙂
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Central Station
Hong Kong park
Další zelená oáza uprostřed města. V parku se nachází voliéra s 80 druhy ptáků, skleníky, Centrum výtvarného umění, fontány, vodopády, a rybníčky. Každé středeční ráno od 8 do 10 hodin tu zdarma pořádají pozorování ptáků. Sraz je vždy v 8 hodin u Artificial Lake.
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Admiralty Station, Exit C1. Dále se řiď podle ukazatelů směrujících na Hong Kong Park.
Nákupní centrum ifc (ifc mall)
Tohle luxusní nákupní centrum nezmiňuji kvůli obchodům, kterých je tu přes 200, ale hlavně kvůli skvělým výhledům. Jednak z dvoupatrového Apple Store a také z úžasných střešních zahrad, do kterých se dostaneš zadarmo. Stačí sledovat ukazatele v nákupním centru. Více informací najdeš na jejich webu ifc.com.hk.
Jak se sem dostat: metrem na zastávku Central Station, Exit A
Eskalátor v Shelley Street
Zajdi na super dlouhý eskalátor na ulici Shelley Street (z ulice Des Voeux Rd do Conduit Rd). Rozhodně stojí za vyzkoušení nebo alespoň fotku! 🙂 Celá jízda trvá asi 20 minut. Eskalátor jezdí od 6:00 do 10:00 a od 10:00 do půlnoci.
Co jsem bohužel nestihla, ale ráda bych viděla
Victoria Peak
Nejvyšší bod na ostrově Hong Kong. Je to jedna z nejpozoruhodnějších městských scenérií na světě. Výhled na všechny ty mrakodrapy musí být kouzelný. Peak je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Hongkongu.
Lantau Island
Díky tomu, že je hned u letiště, plánovala jsem ho navštívit před odletem, ale nestihla jsem to. Vidět jsem chtěla hlavně Velkého Buddhu a Po Lin Monastery.
Návštěva sedící sochy Buddhy Tian Tan mě lákala hned od začátku. K soše si musíš vyšlápnout 268 schodů a potom si vychutnávat výhledy na hory a moře.
Klášter Po Lin je jedním z nejdůležitějších buddhistických svatyň v Hongkongu a je nazván také buddhistickým světem na jihu.
Jak se sem dostat:
- metrem do stanice Tung Chung, Exit B, pak se svézt 25 minut lanovkou Ngong Ping. Odtud je to do kláštera asi 10 minut
- metrem do stanice Tung Chung, pak se svézt autobusem New Lantao Bus 23, cesta trvá asi 45 minut
- ttrajektem z Central Pier 6 do Mui Wo, potom se svézt New Lantao Bus 2 do Ngong Ping Village. Jízda autobusem trvá asi 40 minut
Další krásné ostrovy
Ostrov Lamma
Ostrov Lamma je jedním z odlehlejších ostrovů. Žije se tu tradičně a pomalu. Generace rodin tu provozují obchůdky, kavárny a restaurace. Stále se tu udržuje tradiční umění a řemesla. Hlavní vesnice se jmenují Isle-Yung Shue Wan a Sok Kwu Wan, které jsou spojené rodinnou pěší stezkou.
Jak se sem dostat: metrem na Hong Kong Station, Exit E1, odtud přes ifc mall na Central Pier 4. Potom 30 minut lodí do Sok Kwu Wan
Další dva ostrovy, které by stály za návštěvu, jsou Peng Chau a Cheung Chang.
Pokud se vypravíš na místa, která jsem já nestihla, dej vědět. Budu moc ráda za jakékoliv informace a tvoje zážitky. 🙂
[fb_button]
Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!
2 comments
Pingback: Hong Kong - tipy a rady na cestu - Fijalka.cz | Fijalka.cz
Comment by Martin
Martin 27.2.2018 at 2:26
Ahoj cestovatelé, minulý týden jsem strávil 5 dní v HK, byl jsem opravdu rád, že jsem se tam zastavil a místo rozhodně doporučuji. Mimo popsaná místa (díky za ně, Fijalko!) jsem navštívil Lammu a sochu Buddhy na Lantau.
1/ Lamma – jel jsem měně frekventovanou lodí do vesnice Sok Kwu Wan. Překvapilo mě, jak dlouhé jsou fronty na linkách na Lantau a Lammu. Do lodi se vešlo 400 lidí a zahlédl jsem tam asi 20 nečínských turistů. Samotná vesnice mě zklamala, jsou to v podtatě jen dvě ulice a do jedné z nich jsou koncentrovány všechny restaurace s předraženým jídlem. Když v HK nabízí někde řízek a hranolky, je něco špatně. Jídlo jsem si tam tedy nedal. Ta druhá, paralelní ulice v zázemí restaurací, je vlastně zajímavější. Na západ od vesnice, na opačném břehu, se nachází dvě pláže. Jedna větší, kde nebyl skoro nikdo, a jedna skrytá, kde nebyl vůbec nikdo. Hezké místo, kterému bohužel vévodí monstrózní elektrárna. Voda byla jak vystydlé kafe, docela to šlo. Pak jsem šel do kopců od pláží na jih, moc pěkné výhledy. Pak jsem se vrátil, pač se cesta ztratila v bujném porostu, a kolem psí latríny se vrátil zpět do vesnice.
2/ Lantau – chtěl jsem se už z principu vyhnout jízdě lanovkou a po příjezdu mě dav čekajících turistů ještě více odradil. Vedle je busák, jel jsem busem č. 34, který jezdí každých asi 10 min., do zastávky u vesnice Shek Mun Kap. Cesta stojí pár HKD. Poté se jde celkem intenzivně nahoru, ale rozhodně to stojí za to. Asi nejlepší rozhodnutí, které jsem v HK udělal. Cestou minete hned na začátku volně přístupný klášter a potom se stoupá bujným porostem a kolem dalších menších klášterů, které byly zrovna zavřené. Každopádně chůze mezi 20metrovými bambusy a za zvuků gongů a zpěvu mnišek, to je paráda. Rychlou chůzí jsem 5 km a 500 m převýšení zvládl za hodinu. Lanovkou se jede 25 min a čeká se na ní klidně 30 min. Potkal jsem asi 8 lidí, z nichž několika z nich bylo přes 70 a všichni byli příjemní. Nahoře to bylo hrozný, několik stovek turistů, moc dlouho jsem tam nevydržel. Ale pokud tam člověk přijde brzo ráno, tak návštěva sochy i kláštera stojí určitě za to:-)
Určitě doporučuju stáhnout si mapy.cz v offline verzi, protože jsou díky podrobnosti, přesnosti a zobrazení turistických tras o několik levelů výše než google mapy.