Norimberk – miniprůvodce

Město, ve kterém je adventní atmosféra cítit na každém kroku

Norimberk, kouzelné město vzdálené 300 kilometrů západně od Prahy. Nebudeš chtít přestat s touláním se uličkami starého města, focením vánoční atmosféry na jednom z nejkrásnějších vánočních trhů v Německu. Taky se tady nesmíš zapomenout posilnit skvělým svařákem a ještě skvělejšími norimberskými klobáskami, které mají více než 700 let dlouhou tradici.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Prostě a jednoduše si tohle město užij. Já to tady mám stejně nejradši v době adventu, protože celé město doslova žije Vánoci a vánoční atmosféra je tu cítit na každém kroku.

Užitečné odkazy pro tvou cestu do Norimberku

Mapa Norimberku

Aktuální počasí v Norimberku

Oficiální stránky města Norimberk

Jak se do Norimberku dostat

Autem z Prahy do Norimberku je to necelých 300 kilometrů. Pokud se ti zrovna nechce řídit, využij jiné možnosti dopravy.

První možností, jak se levně dostat z Prahy do Norimberku,  jsou autobusy německého dopravce Flixbus. Cesta trvá necelé 4 hodiny a zelené autobusy tě sem zavezou od 758 Kč za zpáteční jízdenku. Spoj do Norimberku jezdí jedenáctkrát denně.

Druhou nejlevnější možností je vlak. Z pražského hlavního nádraží jezdí vlaky do Norimberku několikrát denně. Délka cesty je 3,5 hodiny a ceny za zpáteční jízdenku se pohybují od 1048 Kč. Jízdenky se dají koupit na eshopu Českých drah.

Třetí variantou jsou autobusy RegioJet, které do Norimberku jezdí devětkrát denně. Cesta trvá necelé 4 hodiny a ceny za zpáteční jízdenku z Prahy se pohybují od 980 Kč.

Co v Norimberku vidět

Ty nejdůležitější místa v Norimberku jsem sepsala níže, ale je tu toho k vidění daleko víc. Nespočet kostelů, náměstíček a mostů. Stačí se toulat uličkami v centru města a objevovat nová místa.

Císařský hrad Kaiserburg

norimberk

Pohled z hradu na norimberské zasněžené střechy

Dominanta Norimberku, ze které je skvělý výhled na celé město. Založen byl roku 1050  a byl sídlem většiny císařů Svaté říše římské.

Cena vstupného do kaple a muzea: základní vstupné 5,50 EUR, snížené 4,50 EUR

Cena vstupného do věže: 3,50 EUR, snížené vstupné 2,50

Otevírací doba: léto 9 – 18 hodin, zima 10 – 16 hodin

Adresa: Burg 13, Norimberk

Mapa norimberského hradu je k nahlédnutí na oficiálních stránkách.

Dům Albrechta Dürera

Tenhle uznávaný umělec, který vytvořil více než tisíc kreseb a maleb, dům koupil roku 1506 a žil v něm až do své smrti roku 1528. Teď je z domu muzeum, které pojednává o jeho životě a o tom jak tvořil svá umělecká díla.

Cena vstupného: dospělí 5 EUR, snížené vstupné 3 EUR

Otevírací doba: ve všední dny 10 – 17 hodin, víkendy 10 – 18 hodin

Adresa: Albrecht-Dürer-Straße 39

Prozkoumej také oficiální stránky domu Albrechta Dürera.

Henkersteg (Popravčí most)

popravci-most-2

Popravčí most v Norimberku

Doporučuji procházku po tomhle starém mostku. Kdysi spojoval dvě původní části Norimberka – sv. Sebalda (na pravém břehu) a sv. Vavřince (na levém břehu) řeky Pegnitz.

ZOO Norimberk

Jedna z nejoblíbenějších německých ZOO je právně ta norimberská. Mají tu i delfinárium a na 70 hektarové ploše uvidíš více než tři tisíce zvířat z celého světa.

Ceny vstupného ZOO Norimberk: rodinné vstupné 31,50 EUR, dospělí 13,50 EUR, děti 6,50 EUR, studenti 11,50 EUR

Otevírací doba ZOO Norimberk: 9 – 18 hodin, v zimě do 17 hodin

Adresa ZOO Norimberk: Am Tiergarten 30

Veškeré další informace najdeš na oficiálních stránkách norimberské ZOO.

Vánoční trhy Norimberk

O norimberských vánočních trzích jsem sepsala speciální článek.

Dokumentační centrum setkávání členů nacistické strany

Pozůstatky budov bývalé nacistické strany jsou jejich ohromnými rozměry živým svědectvím o velikosti nacionálně socialistického režimu. Tahle oblast jedenácti kilometrů čtverečních byla určena k demonstraci síly nacistických straníků. Dokumentační středisko se nachází v severním křídle kongresového sálu, který byl určen pro 50 000 diváků a zůstal nedokončený. V dokumentačním středisku se nachází stálá expozice, která svým návštěvníkům ukazuje příčiny, souvislosti a důsledky nacionálně socialistické vlády teroru. Zaměřuje se na témata, která mají přímou vazbu na Norimberk a je rozdělena na 19 výstavních ploch. Kromě stálé expozice můžeš navštívit i jiné krátkodobé výstavy.

Cena vstupného: dospělí 5 EUR, snížené vstupné 3 EUR

Otevírací doba: ve všední dny 9 – 18 hodin, víkendy 10 – 18 hodin

Adresa: Bayernstraße 110, Norimberk

Prozkoumej také oficiální stránky dokumentačního centra.

Ubytování Norimberk

Skvělý hostel přímo v srdci Norimberka je Five Reasons Hostel & Hotel. Vzdálený je 5 minut chůze od hlavního nádraží. Cena za osobu na noc se pohybuje od 600 Kč. Pro cestovatele s nízkým rozpočtem doporučuji levnější hostel A1 Hostel Norimberk, který je kousek od stanice Ubahnu 1 zastávka Messe. Dá se tu ubytovat od 400 Kč za noc.

Pro ty, kteří chtějí větší komfort doporučuji Appart Hotel Tassilo, který stojí kousek od zastávky Ubahnu Muggenhof. V ceně je snídaně a volný vstup do sauny. Ceny za osobu/ noc se pohybují od 932 Kč.

Kam na tu nejlepší kávu v Norimberku

reykjavik-kavarna-3

Útulnou hipsterskou norimberskou kavárničku Café Mainheim najdeš na adrese Bauerngasse 18. Je tu příjemné posení a prostředí. Šálek horké kávy tu koupíš od 2 EUR.

Dalším mým norimberským kavárenským tipem je Café Wohlleben, které najdeš na adrese Löbleinstraße 60. Tahle útulná kavárnička je proslulá svými dortíky, po kterých se ti budou sbíhat sliny. Je oblíbená mezi místními Němci. Otevřeno mají každý den od 9 do 18 hodin. O víkendu od 10 do 19 hodin.

Připravila jsem ti i mapu všech míst zmíněných v tomhle článku, abych ti usnadnila plánování.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

3 comments

 1. Pingback: Vánoční trhy Norimberk - Fijalka.cz | Fijalka.cz

 2. Comment by Kajman

  Kajman Reply 14.2.2019 at 12:57

  Ahoj, jen drobná poznámka k vlakové dopravě, co uvádíš – to, co jede 3,5 hodiny z Prahy, je ve skutečnosti autobus, tzv. DB IC-Bus. Cesta vlakem vyžaduje přestup ve Schwandorfu nebo v Chebu a pod 4,5 neklesá.

  • Comment by Fijalka

   Fijalka Reply 26.2.2019 at 21:15

   Ahoj, děkuji za doplnění informací, upravím to. 🙂 Bára

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nákupy a jídlo v Berlíně

V předchozím článku Průvodce Berlínem, najdeš informace o památkách a zajímavých místech, která v Berlíně můžeš navštívit, teď ale na řadu přichází ta zajímavější část, a to kde se v Berlíně dobře najíst, kde si dát výbornou kvalitní kávu a kam za levnými nákupy. Je neuvěřitelně těžké vybrat si mezi stovkami berlínských restaurací a kaváren, a […]

Read more

Průvodce Berlínem

Berlín je multikulturní město, ve kterém to prostě a jednoduše žije. Skvělé restaurace, útulné kavárničky, zajímavé památky, zbytky Berlínské zdi, hipsterské čtvrti, bleší trhy, vintage sekáče, parky… Navíc mi přijde, že je to město, kde se nejvíc pije pivo na veřejnosti. Není nic neobvyklého, že od rána do večera na ulicích potkáváš lidi s lahváčema […]

Read more

Norimberk – miniprůvodce

Norimberk, kouzelné město vzdálené 300 kilometrů západně od Prahy. Nebudeš chtít přestat s touláním se uličkami starého města, focením vánoční atmosféry na jednom z nejkrásnějších vánočních trhů v Německu. Taky se tady nesmíš zapomenout posilnit skvělým svařákem a ještě skvělejšími norimberskými klobáskami, které mají více než 700 let dlouhou tradici. Pokud tě zajímá, jaké vybavení […]

Read more

Vánoční trhy Norimberk

V Norimberku to v době adventu žije, teda spíš celé město žije přicházejícími Vánoci. Po celém Norimberku jsou roztroušeny stánky se svařákem, v ulicích je vánoční výzdoba a všechen děj se přizpůsobuje nadcházejícímu vánočnímu času. Advent v Norimberku je prostě a jednoduše kouzelný a vánoční trhy jsou více než krásné. Kdy na vánoční trhy v Norimberku vyrazit? […]

Read more
Go top
#footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }