Východní Kréta tak trochu jinak

Objev se mnou neturistickou část Kréty.

Východní Kréta, malinko zapomenutá část největšího řeckého ostrova. Snad každý Krétu zná, nebo o ní alespoň slyšel, a proto je každoročně hojně navštěvovaná turisty ze všech koutů Evropy. To bych nebyla já, kdybych se na Krétu nevypravila a nesnažila se ji poznávat tak trochu jinak. :)

Plán jsem měla jasný, půjčit si auto, s ním projet východní část Kréty, objevovat neturistická místa a spát v letním spacáku na plážích. A zjistila jsem, že plán to byl víc než skvělý a já si to nesmírně užila. Na Krétě jsem objevila spoustu neuvěřitelných míst a spaní na plážích mi dávalo obrovskou svobodu.

Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

Pro užitečné tipy a rady mrkni na článek Kréta – tipy a rady na cestu.

Východní části Kréty se říká Lassithi. Je to především proto, že se v této části nalézá stejnojmenná náhorní plošina, která za vidění fakt nestojí. Velkou zábavu představuje akorát cesta k ní. Musí se vyjet vysoko do hor. Po cestě jsou stovky serpentýn a silnice jsou dosi úzké, takže každé vyhybání se protijedoucímu autu vyžaduje značné úsilí. :)

Mapa východní Kréty

Mapa východní Kréty

Mapa mého výletu na Krétě

Východní Kréta mapa

Pro lepší plánování cesty si mojí mapu stáhni do telefonu či počítače.

Jak jsem to všechno provedla?

Když jsem spala na plážích, jak jsem to všechno teda provedla? :) Abych se dostala na všechna místa, měla jsem půjčené nejlevnější auto přes autopůjčovnu Rentalcars, a tak jsem všechny věci měla v autě. Jelikož člověk neměl ledničku, tak jsem nakupovala jen takové potraviny, které vedro přežily a nedělala jsem žádné zásoby. Většinou jsem jedla ovoce, zeleninu, chleba s něčím a občas si zašla do restaurace na jídlo a vychlazený pivo.


TIP: Na vychlazení piva či vína na pláži doporučuji vykopat díru do písku blízko moře, do ní pití vložit a dávat bacha, aby ti neuplavalo. :)


Pivo Mythos

Chlazení piva Mythos na pláži.

Sprchovala jsem se sladkou vodou bez použití šamponu a mýdla na plážích. Když jsem pár dní nocovala na opuštěných plážích v Itanosu, kde sprchy nebyly, natočila jsem si předtím sladkou vodu do petky, kterou jsem se večer „odsolila“. :)

DSCF5007

Ranní hygiena na Krétě. :D

Na plážích jsem spala v letním spacáku, pod kterým jsem měla plachtu. Více informací o věcech, které jsem s sebou na Krétě měla, najdeš v článku Kréta – tipy a rady na cestu. Pokud se chceš podívat na všechno moje outdoorové vybavení, mrkni na článek Moje outdoorové vybavení.

(1)

…ach tahle krétská rána

Nejkrásnější pláže a místa východní Kréty

Na Krétu jsem se vypravila s jasným cílem. Objevit místa a pláže, která nejsou nacpaná turisty. Myslím, že svého cíle jsem dosáhla na 100%, tak se mnou pojď objevit ty nejkrásnější místa na východní Krétě.

Istro

Pláže Kréta

Překrásná, leč kamenitá pláž Istro na Krétě.

Východní Kréta (1)

Nezapomenutelný východ slunce na pláži Istro.

Východní Kréta (3)

Karibik nebo Řecko?? Řecko!

Pláž jižně pod městem Agios Nikolaos. Má modrou vlajku, voda tu je průzračná a modrá jak v Karibiku. Na turisty tu moc nenarazíš, protože je oblíbená především mezi místními Řeky.

Pláž bohužel není písečná, ale zadarmo si můžeš půjčit lehátko. V moři je jemný písek a u pláže najdeš i malý bar, ve kterém se dá koupit voda, pivo, zrmzlina, řecký salát, souvlaki, pizza a další rychlá jídla.


TIP: dá se tu úplně v pohodě spát na východní části pláže, stačí si jen půjčit lehátko a na něj hodit spacák.


Ráno tu bylo překrásné, východ slunce úžásný a ranní koupel v moři bez lidí byla nezapomenutelná. Na pláži v Istru je i sprcha se sladkou vodou, a tak se tu dá v pohodě osprchovat, samozřejmě bez použití mýdla a šamponu.

Levné letenky na Krétu (1)

Ubytování Istro pro neodvážné: úžasnou polohu ubytování přímo v moři má penzion Stonehouse. Stačí jen vyjít z pokoje a skočit do vody. :)

12

Ubytování v Istro, Kréta


 

Tholos

Jedna z pláží východní Kréty

Pláž Tholos na východě Kréty leží na úpatí okolních kopců.

Po cestě dál na východ Kréty jsem náhodou zabloudila k pláži , která mě okouzlila svou malebností a maličkým přístavem. Na pláži je písek, občas s menšími kameny, bohužel voda tu není nejčistší. Krátkou procházkou od pláže dojdeš k původní stavbě skladu obilí. Celá pláž je obklopená vysokými kopci.

Stejně jako na pláži Istro, stojí na okraji pláže malé pojízdné občerstvení, ve kterém si můžeš dát něco k pití či snědku. Sprchy se sladkou vodou jsou roztroušené různě po pláži.


Ubytování Tholos, Kréta pro neodvážné: apartmány s úchvatným výhledem na moře a pláž nabízí Tholos Bay Suites.


Sitia

Nejkrásnější místa Kréty

Západ slunce v Sitii.

Sitia Kréta (1)

Odlehlejší část pláže v Sitii.

Město na Krétě, které jsem si zamilovala. I když v Sitii žije přes 9 tisíc obyvatel, večer má kouzelnou atmosféru, na ulicích potkáváš jen místní a člověk se dokáže celou noc toulat přístavem a úzkými uličkami.

Sitia leží přímo u dlouhé písčité pláže. Pokud neuděláš to, co většina turistů, a vydáš se po pláži dál od města, dojdeš k opuštěným plážím, kde přes den skoro nido není. Na jedné části pláži kladou vejce Karety (mořské želvy :) ), a tak je potřeba dodržovat několik pravidel – nesvítit v noci, nedělat hluk apod.


TIP: přespat můžeš na západní části pláže u bambusového hájku. Druhou noc kousek ode mě nocovali ještě další lidé. Spalo se tu skvěle, noční obloha byla překrásná a kousek byla sprcha se sladkou vodou.


V Sitii navštiv pevnost Kazarma, která se tyčí nad městečkem. Vstupné je zdarma a otevřeno mají do 15 hodin.


Ubytování Sitia, Kréta pro neodvážné: apartmány za slušnou cenu, palmovou a ovocnou zahradou, navíc jsou kousek od pláže, nabízí Dimitra Apartments.


Itanos

Pláž Itanos a Minojské město

Plážičky v Itanosu a pohled na mínojské město.

Itanos Kréta (1)

Dopoledne v zátokách u Itanosu.

Itanos pro mě to byl takový malý ráj. Kolem nenajdeš žádné větší město a dostaneš se sem jen autem. Je tu roztroušených hned několik plážiček a skrytých zátok. Jednoduše, je to tu jako stvořené pro romantické povahy.

Na jedné z pláží jsou palmy a je oficiálně vyhraněna pro nudisty. Palmy tu rostou díky datlovým peckám, které tu kdysi odhazovali piráti a vojáci.

O pár kilometrů dál od Itanosu, leží asi nejznámější pláž na Krétě – Vai, která je mezi turisty oblíbená hlavně kvůli palmám. Během dne je to tady natřískané turisty a mě by tam nikdo nedostal. :)

Na plážích kolem Itanosu sprcha se sladkou vodou není.


TIP: V podvečer, potom co všichni odjedou, se vydej na průzkum mínojského města, které se ční na skále nad plážemi. Itanos byl v minulosti důležitou obchodní stanicí na trase pro Blízký a Střední východ. Obýván byl od roku 1500 př. n. l..


Kato Zakros

Kato Zakros (1)

Rodinné taverny u pláže ve vesnici Kato Zakros.

Kato Zakros (2)

Sladké víno v zahradě, kde si člověk může natrhat co chce.

Kato Zakros (3)

Tamaryšky, pod kterými jsme spali.

Kato Zakros pro mě byl skrytý poklad na východním pobřeží Kréty. Počet obyvatel: 15!. :) Což znamená toto: pár taveren u moře, pláž, tamaryškové stromy a obrovské mínojské naleziště. Moře je čisté a průzračné, Řekové jsou tady pohostinní a příjemní.

Krétské pokrmy se v Kato Zakros připravují tradičně v pecích přímo na ulici. Na pozdní oběd jsem zavítala hned do první taverny, kde jsem ochutnala výborný studený pokrm Cretan Datos (4 EUR). Křupavý domácí chléb s rozdrcenými rajčaty, olivami z místních olivovníků, sýrem feta, zalité kvalitním olivovým olejem. Tady člověk pozná pravidlo jednoduchosti a kvality použitých surovin. Po obědě nemohlo chybět frappé a jako dezert čerstvé ovoce, které k jídlu dostanete zadarmo.


Ubytování Kato Zakros, Kréta pro neodvážné: nejútulnější apartmány nabízí Athena Rooms. Krásné pokoje přímo nad pláží, kde se dá vychutnávat západ slunce nad mořem.


Pokud se od pláže vydáš k mínojskému nalezišti Palác Zakros (vstupné 3 EUR), jdi prašnou cestou, po které dojdeš k ovocné zahradě, kde si můžeš natrhat, co chceš. Rostou tu trsy šťavnatého vína, granátových jablek, rajčata, papriky, melouny a sladké fíky si můžeš trhat rovnou ze stromů.


TIP na výlet: do Kato Zakros můžeš dojít Údolím mrtvých. Vstup do soutěsky vede z vesnice Áno Zakros a končí v Kato Zakros. Více informací najdeš zde nebo na lideazeme.cz.


TIP: Spala jsem pod tamaryškovými stromy na západní části pláže. Sprchu se sladkou vodou najdeš před první tavernou.


Xerokambos

Východní Kréta (2)

Xerokambos, desítky opuštěných pláží na Krétě.

Desítky opuštěných pláží a písečných zátok. Stačí sjet z hlavní silnice a najít si plážičku, která se ti budu nejvíce zamlouvat.

Na tomhle jedinném místě jsem spala v apartmánu, protože už jsem se potřebovala pořádně vykoupat a odsolit. :) Nic zarezervovaného jsem dopředu neměla. Prostě jsem se zastavila u domku, který se mi líbil, zeptala se, jestli mají volný pokoj a zadařilo se a ještě jsem se s tohle řeckou rodinkou spřátelila a skvěle pokecala. :)

Pefki – Green Beach

Pefki Kréta

Nádherný západ slunce u pláže Pefki na jihovýchodě Kréty…a nikde nikdo…

Ierapetra Kréta (1)

Pohled na krétskou noční oblohu byl neskutečný.

Pláž, na kterou jsme narazili úplnou náhodou při hledání místa k nocování. Odbočka k ní se dá snadno přehlídnout. Je to dlouhá písečná pláž s řadou tamaryškových stromů a pískem ve vodě. Přes den tu moc lidí není, a když už někdo na pláž zavítá, většinou je to Řek.

Na začátku pláže se nachází malá útulná rodinná taverna, kde skvěle vaří a mají dobré víno. Na druhém konci pláže je skála, za kterou leží další, o něco víc opuštěnější pláž.


TIP: Spala jsem asi v polovině dlouhé pláže. Druhou noc tu nocovali asi další tři skupiny lidí, kteří zvolili místo na konci pláže blíže u skály, ve které je i menší jeskyně. Sprchu se sladkou vodou najdeš u taverny.


Ierapetra

Ierapetra Kréta (2)

V Ierapetře mě jímala hrůza. :)

Ierapetra Kréta (3)

Jakmile člověk opustil hlavní promenádu, dostal se do malebných uliček, kde nepotkal ani živáčka.

Ierapetra Kréta (4)

Toulky Ierapetrou.

Ierapetra je větší město s 15 tisíci obyvateli na jihovýchodě Kréty. Musím říct, že to není místo, které by mě nadchlo. Centrum je plné turistů a přeplněných městských pláží. Znechuceně jsem si řekla, že v Ierapetře musím objevit nějaká hezká místa.


Ubytování Ierapetra, Kréta: apartmány s výhledem na moře dál od rušného centra města mají název Varmy.


Stačilo sejít z hlavní promenády u moře a trochu se toulat úzkými uličkami dál od centra a okamžitě jsem byla spokojená. Klid, pohoda, zelené zahrady, malé kostelíky, příjemní místní Řekové vysedávající a povídající si na ulicích.


TIP: za návštěvu stojí středověká pevnost, kterou najdeš za městskou pláží. Vstupné je zdarma. Z hradeb pevnosti je pěkný výhled na okolní hory.


Pokud plánuješ dovolenou na Krétě, doufám že využiješ mých tipů a pobyt na největším řeckém ostrově si okořeníš špetkou toho dobrodružství v podobě přespávání na plážích a většího poznávání. :)

Východní Kréta

Východní Krétu si parádně užijte! :)

Jestli máš nějaké další tipy na zatím ne tolik turisticky známá místa na Krétě, poděl se s nimi i s ostatními cestovateli do komentářů. :)

Nevíš si rady s plánováním cesty? Napiš mi na ahoj@fijalka.cz, ráda ti poradím! :)

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

2 comments

  1. Pingback: Slovinsko - tipy a rady na cestu - Fijalka.cz | Fijalka.cz

  2. Pingback: Kréta – tipy a rady na cestu - Fijalka.cz | Fijalka.cz

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Obchodní podmínky

ÚVODNÍ USTANOVENÍ Tyto obchodní podmínky (dále jen „obchodní podmínky“) Barbora Fialová, Novodvorská 1127, Praha 4, 142 00, identifikační číslo 07926341 (dále jen „prodávající“) upravují v souladu s ustanovením § 1751 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“) vzájemná práva a povinnosti smluvních stran vzniklé v souvislosti nebo na základě kupní smlouvy (dále jen […]

Read more

Finské Helsinky na víkend

Ve Finsku jsem žila 2 měsíce na začátku roku 2017 a byla to hodně velká paráda. Dělala jsem dobrovolníka na farmě a žila na ostrově. O celém mém dobrodrůžu si můžeš přečíst v článku Dva měsíce farmářkou ve Finsku. V únoru před odletem jsem se ještě na pár dní stavila v Helsinkách. Zima byla velká, sněhu […]

Read more

Zásady ochrany osobních údajů

Pokud jsi návštěvníkem mého blogu, poskytuješ mi své osobní údaje. Já tvé údaje zpracovávám a za jejich bezpečnost odpovídám. Slibuji, že tvoje údaje chráním a podřizuji se požadavkům Nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Cílem Fijalky je předávat informace o cestách v ČR a zahraničí. Pokud máš pocit, že uchovávám nějaké vaše osobní údaje, od adresy až po email a vy […]

Read more

Nejlepší mapa Islandu

Plánuješ cestu na Island a chybí ti něco hodně důležitýho, něco co na Islandu budeš využívat každý den? Jasně, je to větruodolná bunda, pořádný pohorky… ale co takhle mapa Islandu? Když jsem před několika lety vyrazila poprvé na Island, taky jsem hledala, tu pravou a nejlepší mapu Islandu a naštěstí jsem jí po několika dnech […]

Read more

Východní Kréta tak trochu jinak

Východní Kréta, malinko zapomenutá část největšího řeckého ostrova. Snad každý Krétu zná, nebo o ní alespoň slyšel, a proto je každoročně hojně navštěvovaná turisty ze všech koutů Evropy. To bych nebyla já, kdybych se na Krétu nevypravila a nesnažila se ji poznávat tak trochu jinak. Plán jsem měla jasný, půjčit si auto, s ním projet […]

Read more

Kréta – tipy a rady na cestu

Na Krétu jsem se vypravila v létě 2016 s cílem poznat neturistická místa a nocovat na plážích a tuhle dovolenou pojmout tak trochu víc punkově a hodně levně. Jaké to bylo a co všechno jsem objevila, jsem sepsala do článku Východní Kréta tak trochu jinak. Pokud tě zajímá, jaké vybavení vozím na cesty, mrkni na […]

Read more

Jídlo na cesty

Protože si jídlo na cesty, třeba na několikadenní trek, poneseš v krosně, je nejdůležitější, aby bylo co nejlehčí, ale zároveň musí mít i výživovou hodnotu, aby ti dodalo dostatek energie na výšlapy kopců a celodenní chození. Dalším, neméně důležitým, faktorem je i krátká doba vaření. Nechceš si přece vyčerpat veškeré palivo na uvaření guláše. Ráda […]

Read more

Tipy jak nepromarnit čas při přestupu na letišti

Znáš to, máš před sebou dlouhý let a několikahodinové čekání na letišti při mezipřistání. Jak naložit s časem, abys ho celý nepromarnil? Není lepší využít čas k poznávání a získávání nových cestovatelských zkušenosti? Toť důležitá a zásadní otázka! Na některých světových letištích si můžeš čas zpříjemnit návštěvou muzea, koncertu, tropických zahrad nebo kina. Některá letiště nabízejí dokonce […]

Read more
Go top #footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }