Víkend v Helsinkách a Stockholmu

Víkendové putování za krásami severu.

Lenka je cestovatelka každým coulem. Před nějakým časem pro nás sepsala skvělý článek Podzimní putování za krásami Číny.

Tentokrát se s manželem vypravila poznávat krásy severu Evropy. Vypravila se do Švédska a Finska a sepsala pro nás užitečné informace o své cestě, děkujeme! :)

Plánování cesty

Výlet na sever jsem plánovala už před Vánoci 2016, kdy jsem letenky chtěla dát manželovi k Vánocům. Několikatýdenním sledováním cen letenek jsem různě kombinovala data, až jsem vykombinovala  tento itinerář:

06.05.2017 – 11:00 odlet se SAS do Stockholmu cena 1450 Kč/ osoba

07.05.2017 – 15:30 přelet s Norwegian do Helsinek cena 850 Kč / osoba

08.05.2017  – 18:10 odlet s Norwegian do Prahy cena 1350 Kč / osoba

Ubytování v Helsinkách a Stockholmu

Ve Stockholmu jsme bydleli v Birger Jarl – Hotel & Hostel. Noc nás vyšla na 1390 Kč se snídaní. Bydleli jsme na lodi v pokoji bez okna, WC, koupelny, ale na jednu noc to stačilo.

V Helsinkách jsme bydleli v Eurohostelu a cena za noc byla 1450 Kč. V Eurohostelu jsme měli pěkný pokoj bez WC, koupelny, ale vše bylo SUPER čisté.

Stockholm

stockholm (2)

Centrum Stockholmu je malebné.

SL karta na dopravu ve Stockholmu

Ještě před odjezdem jsem si zjišťovala, jak nejvýhodněji do centra Stockholmu. Ceny letištních autobusů byly dost vysoké a jednosměrná jízdenka stála 120 SK (360 Kč).

Na různých diskuzích jsem se dočetla o SL kartě, kterou zakoupíte na různě dlouhou dobu (24h, 48h, 72h atd.). Nám postačila karta na 24h (120 SK za osobu).

SL karta platí na všechny dopravní prostředky, které provozuje společnost SL. Dostali jsme se s ní do centra města a ještě ji využili na cesty po městě a na trajekty mezi ostrovy.

Kartu koupíš přímo na letišti, na informacích.

Cesta z letiště Arlanda do centra Stockholmu

Většina letadel z ČR přistává na terminálu 5. Po zakoupení SL karty pokračuj na zastávku číslo 5, odkud odjíždí autobus 583 (jezdí každých 10 minut). Pro více informací mrkni na jízdní řád autobusu.

Při nástupu do autobusu jízdenku přiložíš k turniketu a od té doby se ti počítá čas. Tímto spojem pojedeš až na konečnou, do Märsta station.

Autobus zastaví na vlakovém nádraží, kde nastoupíš do vlaku číslo 36 (směr si nemůžeš splést, vlak tam končí), který tě odveze až do centra Stockholmu. Pro časy odjezdů vlaku mrkni na jízdní řád.

Paráda, za 45 minut jsi v centru!

Vlakové nádraží ve Stockholmu

Vlakové nádraží v centru Stockholmu je velké, ale přehledné a dobře značené. Když jsme vystoupili, pěšky jsme došli k našemu ubytování, které jsme měli v centru. Ubytovali jsme se a šli na průzkum města.


Veškeré památky se nacházejí blízko u sebe a  dají se projít za jedno odpoledne. Se SL kartou jsme si vyjeli i na projížďku městským přívozem.


Co ve Stockholmu vidět

Královský palác

Riddarholmský kostel

Stockholmskou radnici

Spousty muzeí, divadel, galerií (nebyli jsme uvnitř). Já navštívila galerii Fotografiska (Stadsgårdshamnen 22).

Spousty ostrůvků se zajímavými stavbami, které však nebyly pojmenovány.

Nejhezčí pohled na Stockholm je z vyhlídky Katarinahissen Stockholm (Katarina Elevator), vstup je zdarma.

Nádherné uličky centra města.

Helsinky

Jak se dostat z letiště Vantaa do centra Helsinek

Do Helsinek jsme přiletěli v 17:30 hodin místního času (je zde o 1 hodinu více než ve Stockholmu).

Už předem jsme věděli, že si chceme zakoupit jízdenku na 24 hodin za 9 EUR, která platí i na cestu z letiště. Byla neděle a všude fungovaly pouze automaty, kde jízdenku neměli.

Na informacích jsme se dozvěděli, že ji lze zakoupit POUZE v R-kioscích, které jsou i na letišti.

POZOR: jízdenku musíš při prvním nástupu do dopravního prostředku označit v označovači jízdenek, kde se ti vyznačí na lístku datum a čas nástupu.


V Helsinkách nejsou turnikety, ale zato hodně revizorů, kteří jízdenky kontrolují.


Procházka centrem Helsinek

finsko helsinki (1)

Stavba Helsinské katedrály je opravdu majestátní.

Šli jsme přes Senátní náměstí (je tu sídlo vlády a radnice), kde stojí nádherná Helsinská katedrála. Až ji uvidíš zatají se vám dech a připadáte si jak v Rusku.

Když půjdeš dál, tak nemůžeš minout krásnou Uspenskou katedrálu a poté dojdeš až k Tržnímu náměstí, kde je přístav, odkud jsme druhý den jeli na ostrov Suomenlina.

Ostrov Suomenlina

finsko helsinki (2)

Loď na ostrov Suomenlina.

Ostrov Suomenlina je námořní obrannou pevností, rozkládající se na osmi, dodnes obydlených ostrovech před vjezdem do přístavu finského hlavního města a má současně i statut předměstí Helsinek. Na ostrovech celkem žije 850 obyvatel.


Na ostrově Suomenlina si udělej procházku, přehledné ukazatelé tě provedou po všech ostrovech.


Výlet na ostrov Suomenlina se mi z Helsinek líbil nejvíce. Strávili jsme tu 4 hodiny a nechtělo se nám zpět na pevninu.

Lenka.

Líbil se ti tento článek? Sleduj Fijalku na Facebooku a staň se tak součástí naší cestovatelské rodiny!

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Finské Helsinky na víkend

Ve Finsku jsem žila 2 měsíce na začátku roku 2017 a byla to hodně velká paráda. Dělala jsem dobrovolníka na farmě a žila na ostrově. O celém mém dobrodrůžu si můžeš přečíst v článku Dva měsíce farmářkou ve Finsku. V únoru před odletem jsem se ještě na pár dní stavila v Helsinkách. Zima byla velká, sněhu […]

Read more

Trajekty mezi Finskem a Švédskem

Pokud prozkoumáváš sever Evropy po svých nebo autem, nejjednodušším způsobem, jak se dostat z Finska do Švédska je trajekty, které pravidelně pendlují mezi těmito zeměmi. Jenže to nejsou leda jaké lodě, jsou to tak trochu party lodě. Jelikož je ve Finsku a Švédsku alkohol drahý, většina mladých lidí si ho jede dosyta užít na trajekt, kde si […]

Read more

Dva měsíce farmářkou ve Finsku

Přišel říjen 2016 a já zjistila, že chci udělat něco bláznivýho, že mě nebaví celý den sedět v kanceláři a uvědomila si, že pořád dělám to, co se ode mě očekává, místo toho co chci. Chci to takhle já? Zamyslela jsem se nad sebou a došlo mi, že NE. A tak se mi v hlavě […]

Read more

Finsko – základní poznatky

Je tomu pár měsíců, co jsem se rozhodla skončit s normální prací a dát si od všeho toho stereotypu a shonu oddych. Cítila jsem, že potřebuju změnu, že nežiju, že mi život protéká mezi prsty a já toho doposud nezažila a nepoznala tolik, kolik bych chtěla. Dala jsem výpověď v práci a zaregistrovala se do […]

Read more
Go top #footer { background-color: #FFFFFF; } #footer .copyright { color: ##696969; }